Reklam
Bileceksin

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Reklam
Anne ve baba adaylarını heyecanlandıran testin adı hamilelik testidir. Tabii her daim netice pozitif çıkmayabilir. Hamilelik testi neticesi nasıl anlaşılır? Evde gebelik testi nasıl yapılır? Hamilelikte kan testi neticesi gibi merak edilen pekçok konuyu ele alacağız.

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamile olduğunuzu mu düşünüyorsunuz ve güvenilen mi olmak istiyorsunuz? Hamilelik testi yaptırarak düşüncenizden güvenilen olabilirsiniz. Gebelik testi gebe olup olmadığımızı kavramak amacıyla uygulanan bir testtir. Gebelik testini vaktinde ve doğru kullandığımız sürece doğru bilgiye ulaşabiliriz. İster evde ister en yakın sıhhat kuruluşunda hamilelik testi yaptırabilirsiniz.

Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

 Adet günlerinin gecikmesi, bitkinlik, kokuya duyarlılık gibi pekçok nedenden ötürü gebe olduğunuzu düşünebilirsiniz. Heyecandan ne yapacağınızı şaşırırsınız. Eğer o anda hastaneye gidecek halde değilseniz evde hamilelik testi yapabilirsiniz. Eczanelerden alacağınız sidik testleri ila birlikte bu testi uygulayabilirsiniz. Tek ve çift çizgi kuralına göre sonuca varılabilir.

Hamilelik Testinde Tek ve Çift Çizgi Ne Demek?

 Hamilelik testi amacıyla verilen sidik testi çubukları değişiklik gösterebilir. Bunların kullanım şeklide farklıdır. İdrar testlerinin bazıları test çubuğuna sidik tutmanızı, bazıları dahi bir özensiz sidik yapıp kabın içene test çubuğunu koymanız söylenir. Sonuç tek çizgi yahut çift çizgidir. Buna negatif yahut pozitif dahi diyebiliriz. Hamilelik test çubuğu nasıl belli olur? İşte cevabı.

Bu testler kandaki hCG değerini ölçerek testi sonuçlandırır. Genel olarak şayet neticeler yüzde 97 doğru çıkmaktadır. Bazı titiz ve er netice veren testler şayet diğerlerine göre daha pahalıdır. Cinsel ilişkiden 8 gün sonra kanda tespit edilen 20 mlU ve üstü hCG hormonunu ölçerek doğru netice vermektedir.

Reklam

Hamilelik İdrar Testi Ne Zaman Yapılmalı?

 İdrar testi neticesi tükettiğiniz gıdalardan etkilendiği amacıyla uygun vakit sabah kalkar kalkmaz yapmanız lazım olur. Fazla su içerek yaparsanız sidik seyrettiği amacıyla neticesi etkileyebilir.

Hamilelik Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

 “Gebelik şüphesi yaşam sürdüren kadınların kafasında pekçok soru işareti oluşuyor, bilhassa hamilelik testiyle alakalı veriler merak ediliyor. Hamilelik testi, bir bayanın gebe olup olmadığını belirlemeye çalışır. Kan ve idrarda belirteçler yer alır ve hamilelik testleri bu maddelerden birinin örneklenmesini gerektirir fakat bu test gebeliğin çok er aşamalarında yapılırsa doğru neticeler vermeyebilir. Peki, hamilelik testi ne vakit, nasıl yapılır?” Gebelik testinde belirleyici neden regl dönemidir, testin ne vakit yapılması gerektiği tane kanama düzenine göre değişir. Düzenli tane görenlerde döllenmeden 2 hafta sonra yani beklenilen tane tarihinden 1-2 gün sonra test pozitif olacaktır. Düzenli tane görmeyenlerde bu zaman uzayabilir. Günümüzde sarfedilen ev tarzı testlerin duyarlılığı yüksektir. Düzenli tane görenlerde beklenilen tane kanamasından 5 gün önceye kadar netice verebilir. Ancak teknik sorunlar ve tane döngüsündeki farklılıklar sebebiyle hatalı netice verme ihtimali yüksektir. Gebelik testi pozitif çıkarsa hamilelik kesesinin görülmesi temeldir. Bu sebeple derhal bir bayan doğum eksperine müracat edilmelidir. Eğer negatif çıkarsa tane düzenindeki farklılığın araştırılması sebebiyle jinekolojik muayene lazım olur. Gebeliği gösteren beta HCG hormonunun pozitif olduğunu gösterir. Sağlıklı bir hamilelik olduğunun belirlenmesi amacıyla ultrason ila hamilelik kesesi görülmelidir.

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

 Gebelik testi, sidik örneğiyle uygulanmaktadır. İdrarda bakılan hamilelik testi, sabah ilk idrardan yapıldığı sonucun güvenilen çıkma ihtimali daha yüksektir. Evde hamilelik testi yapan ana adayları streil bir özensiz idrarını yapmalıdır. Gebelik testinin neticesi renk değişimini gösteren çizginin varlığına göre meydana meydana menfaat. sonucun negatif, şayet pozitif manasına gelir. Evde uygulanan hamilelik testlerinde hata payı olur, bu nedenle bireylerin en yakın sıhhat kuruluşuna başvurması önerilir.

Yalancı Pozitif Ne Demek?

 Hamilelik sidik testleri umumi olarak doğru netice çıkarsa dahi ara sıra hatalı sonuçlarda verebilmekte. Bu neticelere üçkağıtçı pozitif diyoruz. Mesela çok er düşükle neticelenen gebelikler bu yolla netice verebilir. Gebelik testini çok er bir tarihte yaptıysanız, o dönemde hormon seviyeleri yükselmeye başladığı amacıyla test pozitif netice verebilmektedir. Yani merak edilen ” Adet döneminde hamilelik testi yapılır mı? ” sorusu dahi cevap bulmuş oldu. Adet döneminizin gecikmesini bekleyin. Bazı hallerde dahi test uygulandıktan sonra bekleme zamanını bozma edip heyecandan test sonucunu derhal görmek isteyebiliriz. Böyle hallerde üçkağıtçı pozitif meydana çıkabilir. Size verilen bekleme süresine uyup, test sonucunuzu denetim etmeniz daha faydalı olacaktır.

Hamilelik Kan Testi Nedir?

 Hamilelik kan testi sıhhat kuruluşlarında uygulanmaktadır. Kandaki hCG değerlerini ölçerek sonuca varmayı sağlar. hCG nedir; ademoğlu koryonik gonadotropini demektir. Hamilelik kan testi iki türde yapılır. Birincisi niteliksel hCG kan testi, ikincisi Niceliksel hCG kan testidir. Niteliksel hCG kan testi, rastgele bir hCG’nin bedende üretilip üretilmediğini test eder. Hamileliğe dair kolay kanıt teşkil eder.

Hamilelikte Kan Testi Sonucu Kaç Olmalı?

 Niceliksel hCG kan testi şayet kandaki hCG’nin özel seviyesini ölçer. Kan testleri sidik testlerine göre mutlak netice vermektedir. Hamilelik kan testinde baz alınan beta HCG hormonun kıymeti gebe olmayan bir kadında 0-10 mlU/ml değerleri arasında olmaktadır. Yani Beta HCG değerinin 10 mlU üstünde çıkması hamilelik olasılığını çoğaltır. Nicel hCG kan testleri başka testlere göre en doğru neticesi veren test türüdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu