Güncel
Yükleniyor...
Hamilelikte kilo almamak için neler yapmalı? Hamilelikte ideal kilo alımı nedir? Hamilelikte kilo almamak için neler yapmalı? Hamilelikte ideal kilo alımı Hamilelik boyunca alınan kilolar anne adaylarını mutsuz ediyor. Peki, hamilelikte kilo almamak için neler yapmalı? Hamilelikte ideal kilo alımı nasıl olmalı?

Hamilelikte İdeal Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı?


Hamilelikte Kilo Alımına Nasıl Dikkat Edilir?


 Hamilelik devresine adım atıldığı an duyulan tümce: “Sen bundan sonra iki canlısın, iki şahsiyet ye!”dir. Evet, anne adayları canlarında bir can daha taşıyorlar ancak bu yemeklerden iki şahsiyet yiyecekleri manasına gelmiyor. Hamilelik devresine adım atıldığı an duyulan tümce: “Sen bundan sonra iki canlısın, iki şahsiyet ye!”dir. Evet, anne adayları canlarında bir can daha taşıyorlar ancak bu yemeklerden iki şahsiyet yiyecekleri manasına gelmiyor.  Anne karnındaki bebeğin büyümesi için gebelik boyunca toplam 80,000 kaloriye gereksinimi vardır. Bu dahi anne adaylarının günlük olarak ekstra 300 kaloriye gereksinimi olduğu manasına gelir. Yani çok yerine, ara öğünlerinizi zenginleştirmeniz yeterli olacaktır. İşte hamilelikte ekstrem kilo alımını önlemek için uyulması gereken kurallar

Hamilelikte Zayıflama Diyetlerine Başvurmayın!

Diyetisyeniniz önermediği sürece yahut anne-bebe sihhati yönünden tehlikeli bir vaziyet gözlenmediği sürece kendi kendinize kilo vermeye çalışmayın. Hamilelik süresinin sonuna kadar bireyin kilosuna göre alması gereken ideal kilo ağırlığı şu şekilde sıralanabilir:

Hangi Dönemde Kilo Kaybı Olabilir?

Kilo kayıbı hamilelikte önerilmese dahi ,ilk haftalarda bayanlarda görülen sabah yorgunluğu belirtisi sebebiyle bezginlik, kusma hallerine rastlanabilir. Bu haller kişide kilo ve iştah kaybına niçin olur. Obez bayanlarda bu belirti yüzünden ufak çapta kilo kayıpları görülmesi, bebe ve anne sağlığını mühim oranda tehdit etmiyor.

Diyetisyeninize veyahut Doktorunuza Danışın

Hamilelik döneminde kilo aldığınızı düşünüyor ve kafaya çıkamayacağınızı hissediyorsanız, ekstrem kilo alımını önlemek ve bebe sağlığını güvenliğini sağlamak için profesyonel yardım almanız iyi olacaktır. Şok diyetler yahut değişik beslenme yollarını denemekten kaçınmakta yarar var.

Günlük Kalori İhtiyacınızın Farkında Olun

Normal kiloda hamileliğe başlayan kadınlar normalde aldıkları kaloriden yalnızca 300 kkal kadar çoğunu almaları tavsiye edilir. Normal kiloda olan gebe kadınlar aşağı yukarı günde 1900-2500 kkal arası almalıdır. Günlük ihtiyaçtan çoğu kalori alımının sıhhatsiz kilo artışına niçin olduğunu, gebelik evveli cılız yahut obezite problemi yaşıyarsanız mutlaka hekiminize ve diyetisyeninize başvurmanız gerekliliğini vurguluyor.

Boş ve Gereksiz Kalori Alımından Kaçının

Şeker ilaveli hazır besinlerden, katı yağ kullanımından kaçının. Ayrıca kafein içerikli, ham deniz ürünlerinin tüketiminden çekinmek yararlı olacaktır.

Hamilelik sürecinde vitamin desteği alın

Vücudunuz hamilelikte vitamine gereksinim duyar.Hamilelik evveli alacağınız vitamin takviyesi bedenin ihtiyacını büyük oranda karşılayacağı için lüzumsuz kalori alma isteğinizi denetim altında tutar. Fakat unutulmamalıdır ki vitamin beslenmeye takviyedir, mutlaka beslenmenin yerine geçmemelidir. Yiyeceklerle alınan vitaminlerden bedenin kullanım ve yararlanma kapasitesi daha yüksektir. Hamilelik boyunca folik asit, demir, kalsiyum, omega 3 gibi hem bebe üstelik anne sihhati için önemli ehemmiyet taşıyan vitamin desteği mutlaka alınmalıdır. Aşırı A,D,EK vitaminlerini içeren destekleri tercih etmemeli.

Küçük porsiyonlarda sık beslenin

Çeşitli ve ufak porsiyonlarda sık beslenmek, günde üç anne öğünde ekstrem yemeye göre daha sağlıklıdır. Böylelikle porsiyon alışkanlığınızı ve isteğinizi dahi daha basit denetim altına temin edebilirsiniz. Aşırı ve büyük porsiyonda öğün bitirmek, bulantı , besinlerden tiksinme gibi sorunlara niçin olur. 5-8 öğün sıklığıyla ufak porsiyonlarda sık beslenmek hazımsızlık yaşamanızı engelliyor. Aynı vakitte bu tür beslenme bebe hazım sistemi gelişimi ve hazım sistemi sihhati için dahi faydalıdır.

Bebeğinize ve size yararlı olacak sıhhatli yiyecekler seçin

Özellikle folat ve bitkisel protein yönünden yüksek, sıhhatli yağları ve karbonhidrat çeşitlerini içeren, lifli besinleri tercih etmeniz yararlı oluyor. Portakal suyu, çilek,brokoli, bezelye ve tam tahıllı yiyecekler folat yönünden varlıklı gıdalar kategorisinde yer almakta. Güne kahvaltı ile başlamayı unutmamalısınız. Sabah kahvaltısı metabolizmanızı canlı tutar ve gün boyu zinde kalmanızı sağlıyor. Lifli gıdalar kilo kontrolünüzü sağlar ve kabızlık gibi hazım problemlerini önlüyor. Tam tahıllar, baklagiller , yeşillik ve meyveler varlıklı lif kaynaklarındandır. Mümkün olduğunca beslenmenize türlü yeşillik ve meyve eklemelisiniz. Sağlıklı yağlardan zeytinyağı, kanola yağı, canola yağını tercih etmeniz tavsiye edilir.

Sağlıklı Atıştırmalıklar Seçin

Besin kıymeti yüksek, rafine şeker ve hayvansal yağ içermeyen atıştırmalıklara günlük beslenmenizde sık sık yer verin. Kilo denetimini sağlamak için porsiyonları ufak tutmaya dikkat edin. Oluşan tatlı krizlerini dondurma yahut şekerli atıştırmalıklar yerine muzlu yahut kuru meyvelerle hazırlanmış smoothie tercih ederek baskılayabilirsiniz. Porsiyon ve adete dikkat ederek ara öğünlerde fındık,badem,ceviz ve kuru meyveler tüketebilirsiniz. Beyaz un ile hazırlanmış kraker-bisküvi yerine kan şekerini dengelemek için tam tahıl ile hazırlanmış atıştırmalıklar tüketin. Şekerli içecekler yerine, düşük sodyum içerikli yeşillik suları, meyvelerle lezzet verebileceğiniz kaynak suları tüketin.

Hafif tempoda egzersiz yapın

Egzersiz hamilelikte kilo denetimini sağlayabileceğiniz en iyi seçenek yollardan birisidir. Sağlıklı gebe kadınlar günde en 30 dk – 2 saat arası aerobik ve beden rahatlatma egzersizleri yapmaları öneriliyor. Egzersiz ,hamilelikte görülen beden ağrılarını azaltmaya yardımcıdır. Uykuyu düzenliyor , ruh durumunuza pozitif katkı sağlıyor. Aynı vakitte gebelik ardından dahi kilo kaybını kolaylaştırıyor. Yavaş tempoda yürüyüş, bisiklet, yoga, plates gibi sporlar hem kilo alımınızı engelliyor. Egzersize başlamadan evvela mutlaka uzmanınıza danışmayı unutmamalısınız.

Hamilelikte Spor Yaparak Kilonuzu Kontrol Edin!


 Hamilelikte ideal spor Anne adayının gebelik dönemini daha rahat geçirebilmesi için neler yapması lazım olur? Rahat bir gebelik süreci için beslenme kadar, anne adaylarının fiziki aktiviteleri dahi önemlidir. Hamilelik boyunca yapılacak antrenman endorfin salınımını artırarak daha iyi hissetmelerini, ruh hallerinin düzelmesini sağlar ve doğum ardından lohusa depresyonunun görülme tehlikesini azaltır. Egzersiz ile kasların işlevini gerçekleştirmesine tabi biçiminde dahi; daha düşük kabızlık problemi görülmesine, daha rahat bir uykuya, bezginlik duygusunun ve sırt ağrılarının azalmasına ve kilo kontrolüne yardım eder. Kadınların hamilelikleri boyunca haftada 150 dakika (5 gün x 30 dakika) orta derecede antrenman yapmalarını önermektedir.Bu süreçte yapılacak birtakım antrenman çeşitleri hafif ve orta tempolu yürüyüş, gebe yogası, gebe pilatesidir. Temposu artabilecek başka antrenman çeşitleri için mutlaka doktora danışılmalıdır. Güvenilir bir antrenman için bayan doğum hekimleri kalp atımının dakikada 140’ı geçmemesini önermektedir.

Hamilelikte İdeal Kilo Alımı Ne Kadar Olmalı?


 Hamilelikte ideal kilo alımı yani doğru kilo diyerek bir şey yoktur. Hamilelikte annenin kilo alımı , hamileliğin başlangıcındaki kiloya tabi olmak suretiyle her bayan için değişir. Kilo amacı gebelik öncesindeki beden kütle endeksine yani boyun kiloya oranına göre hesaplanır.

Hamilelikte Aylara Göre Kilo Alımı Nasıl Olmalı?


 İlk 3 maaş dönemde bebeğin şimdilik bir haşhaş tohumu kadardır. Yani iki can beslerken normalden çok beslenmene hiç lüzum yoktur. Bu dahi epey az kilo alımı demektir. Hamileliğin ilk aylarında kilo alımı için 1 yahut 2 kilo almayı hedeflemek ideal olur. Ama kadınların pekçoğu bu dönemde hiç kilo almaz üstelik bulantı ve kusma yüzünden birkaç kilo verebilir. Birçoğu dahi azıcık daha çok kilo alır. Bunun sebebi dahi mide bulantısına iyi gelen besinlerin daima nişastalı ve çok kalorili yiyecekler olmasıdır. Bunun hiç bir sakıncası yoktur.

Hamilelikte Kilo Kontrolü Mümkün mü?


 Şimdi gelelim bu kilo alım formülünü ne kadar uygulayabiliriz, denetim altında tutabilir miyiz sorusuna… Gerçekçi olmak gerek görülürse birtakım haftalarda iştahın tavan yapacak, öz denetimin tekleyecek ve kilo hedefine giden yol sarpa saracak. Bazı haftalarda şayet mide ve hazımsızlık problemleri yüzünden yemek yemek çok zor bir durum alacak. Toplam kilo alım hedefini tutturduğun ve kilo alma hızında ortalama modele uyduğun sürece sıkıntı etme. Bu hafta 250 gr, haftaya 1 kilo, ileri hafta 500 gr diyerek gitmesi seni üzmesin. Hala doğru yoldasın demektir. Bütün şunlar yüzünden kilo denetimi için tartılmayı savsaklama etme. Kilonu bilmemek seni hedefinden çok uzağa düşürebilir. Hep günün tıpkı saatinde, tıpkı tartıyla ve üstünde tıpkı miktarda giysilerle haftada bir kere tartıl.

Hamileliğin ilk zamanlarında annede yağ depolanırken, hamileliğin ortalarında gıda depolanması en yüksek düzeye gelir. Hamileliğin ilk dönemlerindeki depolanma sürecinin, hamileliğin son 10 haftasında süratle büyüyecek olan bebe için lüzumlu olabilecek enerjiyi sağlamak namına yapıldığı düşünülür. Hamileliğin ilk kısmında depolanan ve gebelik boyunca kullanılmayan yağ deposu, emzirme için lüzumlu olan enerji ihtiyacını karşılamak için tüketilir. Hamilelikte kilo artışını; bebeğin kilosuna ayrıca amnion sıvısı (800 gr), çoğalan yağ depoları (3500 gr), uterus (rahim) (900 gr), plasenta (600 gr), göğüs dokusu (400 gr), kan hacmi artışı (1450 gr) ve dokular arası likit artışı (1450 gr) belirler.

Her gebe bayan, az yahut çok mutlaka kilo alır. Kilo alımı şayet her normal kadında olduğu gibi her gebe kadında dahi çok farklıdır. Çünkü her bireyin kendisine saf bir metabolizması, genetiği, hayat tipi, hayat temposu ve fiziki özellikleri vardır. Bütün bu değişikliklere bir dahi anne adayının yaşı, hamileliğin riskli olup olmadığı, bebeğin büyüme sürati gibi etkenler eklenince, bayan için kilo alıp verme hali epey özel bir duruma gelir. Dolayısıyla gebelik her bayan için apayrı bir deneyimdir. Hatta tıpkı bayan için değişik hamilelikleri dahi apayrı özellikler içerebilir. Anne adaylarının hormonlarının etkisiyle metabolizması yavaşlar ve şayet etkinlik kısıtlaması dahi olursa dikkat etmelerine karşın kilo artışı olur. Karbonhidrat alımının yükselmesi ve gece yeme alışkanlığı dahi kilo artışının nedenlerindendir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: