Reklam
Bileceksin

İştah Artırmak İçin Ne Yapılmalı?

Reklam
İştahına mani olamayan, devamlı yemek düşünen, buzdolabını açtığında ve sevdiği yemeği gördüğünde hazine bulmuş kadar sevinenlerin yanında iştahsızlık ile başı belada olanlar dahi var. Bu grup boğazlı gruba göre daha sınırlanmış olsa dahi gerçekte her ikisi dahi mühim sorun çünkü iştahsızlık yeterli enerji ve gıda öğelerinin bedene alınamaması demek. Bunun neticesinde şayet bezginlik, hazım sorunları gibi pekçok sorun yanında gelir. Peki iştah artırmak için ne yapmalısınız?

Çocuklarda İştah Açma Yöntemleri Nelerdir?

İştahsızlık Nedir?

 Bu şahıslar için yemek yemek bir işkence durumunu alır. Özellikle haricen uygulanan ısrarlar ile mücadele etmemek için fazlası vakit güvenilir davranmayabilirler. Yemeklerin yarısını gizlice atmak yahut yememiş olsa dahi yeni yemek yediğini ifade etmek doymuş olduğu konusu ile ilgili inandıran davranmak gibi davranışlarda bulunabilirler. Peki iştah mekanizması nasıl çalışır, çok iştaha karşılık iştah kaybı nasıl meydana gelir hangi hallerde iştah azalır bu soruların cevabına beraber bakalım.

İştah Artırmak İçin Ne Yapılmalı?

 İştah kayıbı fazlası vakit hastalığa tabi olduğu için kısa sürede kendi kendine yerine gelmektedir. İştahınız nedensiz bir şekilde ansızın azaldıysa artırmak için alçakta tespit edilen önerilere göz atmanızda yarar var…

Alkol ve sigaradan uzak durulmalı

İştah beyinde 2 merkez yönünden denetim edilmektedir; birincisi, açlık duygusal tatmin olana kadar açlığa niçin olan hormonların salgılanmasını uyaran hipotalamus. İkincisi şayet bellek ve duyusal işlevlerine merkezi olan serebral kortekstir. Böylece, iştah refleksi bilinçdışı bir cevap ve öğrenilebilir davranışlardan oluşmaktadır. Özellikle inflüanza, karın ağrısı, diş sorunları ve gerilim gibi geçici pekçok rahatsızlık ve birtakım halleri iştah kaybına neden olmaktadır. Bununla beraber, mukavim iştah kayıbı, çöküntü, kansızlık, böbrek hastalıkları, AIDS yahut kanser gibi daha önemli hastalıklar sonucu dahi görülebilir. Nadir olarak, bilhassa C vitamini, tiamin, niasin, biotin ve çinko eksikliğinden ötürü meydana gelen beslenme yetersizliklerine tabi iştah kayıbı oluşabilir. İştahın kapanması halinde alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

Aşırı alkol kullanımı yalnızca iştahı azaltmakla kalmaz bunun yanı sıra beslenme yetersizliklerine neden olur. Aşırı miktarda kepek kullanımı çinko ve başka minerallerin emilimini engellemektedir. Aynı vakitte yüksek lifli gıdaların kullanımı iştahı baskılayabilir çünkü şahsa büsbütün doymuş duygusal verir. Yemeklerden evvela çok miktarda likit tüketilmemeye dahi itina gösterilmelidir.

Reklam

Sebze ve meyve tüketin

C vitamininden varlıklı taze meyve ve sebzeler tüketmeye itina gösterin. Tatları ve renkleri iştah açacaktır.

Sağlıklı yağları kullanın

Çinko ve B vitaminlerinden varlıklı yağsız et, deniz ürünleri, fındık, badem, bitki tohumları ve tam tahıl ürünlerinin kullanımı dahi iştahı artırır. Sağlıklı yağlar içeren avokado, fındık ve zeytinyağı kullanın.

Küçük atıştırmalıklar bulundurun

Günde 3 büyük ana öğün yemek yerine ufak atıştırmalıklar tüketmeye çalışın. Yanınızda açlık hissini hissettiğiniz anda derhal tüketebileceğiniz yiyecekler taşıyabilirsiniz. Yemeklerden evvela limonlu drajeler çiğnemeyi tecrübe edinin. Ekşi, tükürük salgısını artırarak iştahı uyarır.

Yemek yiyeceğiniz ortamı seçin

Yemek yiyeceğiniz yeri iyi seçin, hoş bir atmosfer oluşturmaya çalışın. Yemek masasına hoş kokulu çiçeklerden meydana gelen bir vazo yerleşirin, hoş bir musiki ve soft bir ışıklandırma seçin ve benzeri. gibi size kendinizi iyi hissettirecek yöntemler tecrübe edinin. Yemeklere hoş kokular vermesi için tarçın yahut başka sevdiğiniz baharatları ekleyin.

Egzersizler yapın

Kısa zamanlı egzersizler yapmaya çalışın. Yemeklerden evvela yürüyüş uygulamak iştahınızı açmaya yarayabilir. Kısa sürede süratli kg kaybına neden olan iştahsızlık, nedensiz kg kaybına niçin olduğunda ve bir ayda beden ağırlığının yüzde 10’unun kaybedilmesi gibi hallerde bir doktora istişare etmek çok önemlidir. İştahsızlık ara sıra değişik hastalıkların ilk sendromu olur. Bu sebeple antrenman yapmayı savsaklama etmeyin.

Sıvı kontrolü

Yeterli likit tükettiğinizi kavramak için idrarınızı denetim edin. Az miktarda ve koyu renk sidik, yeterli likit tüketmediğinizi gösterir. Temelde susama duygusu daha çok içmeniz gerektiğinin bir sendromudur. Yaklaşık olarak duru bir idrarın manası yeterli likit aldığınızın göstergesidir.

İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

 İştahsızlığın, mineral kusurları ve mide sorunları gibi pekçok fizyolojik nedeni olabilmektedir. Bunun dışında iç dünyanızda yaşadığınız birtakım psikolojik problemler dahi iştahsızlığa yol açmaktadır.

Çocuklarda İştah Açma Yöntemleri Nelerdir?

 Çocuğunuzun az yemek yediğini düşünüyorsanız bu önerileri uygulayarak onun iştahını artırabilirsiniz. Çocuğunuzu sıhhatli beslemenin yolları İştahsız çocuklar ana ve babalar için mühim bir sorundur. Zira bütün ebeveynler, çocuklarının sıhhatli gelişimi için kararlı beslenmesini ister. Çocuğunuzun iştahını artırmak ve sıhhatli gelişimine katkıda bulunmak için bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Üst kat komşunun tariflerini denemeyin

6 bisküvi, 1 kaşık pekmez, bir yumurta sarısı ve bir dilim peynir… Bulamaç besinler diyerek tariflenen bu tarz tanımlar yüksek kalorili oldukları gibi, baskın tatları severek yiyen çocukların dilinde yalnızca yoğun şeker tadı kalmasına alan veriyor. Bu dahi çocuklarda şekerli tatlar konusu ile ilgili seçici bir yapı gelişmesine neden veriyor. Buna alışan çocukların damak tadı duyuları dahi yeni lezzetlere karşı epey mukavim duruma geliyor.

İlk denemelerde sabırlı olun

Çocuklar her yeni besine ortalama 8-10 denemeden sonra alışıyor. Bu sebeple ilk denemede bir kase dolusu havuç püresini bitirmesini beklemeyin. Ancak bir kaşık dahi olsa her gün bu yeni besini çocuğunuza tattırarak alışma sürecini sabırla bekleyin.

Reklam

Enerjinizi doğru gıdalarda kullanın

Ispanak yedirmek için çocuğunuzla kılıç kalkan oyunu oynamak yerine, enerji ve sabrınızı süt ve süt ürünleri, et, yumurta, balık ve tahıl yedirmeye saklayın. Çünkü bu besinler çocuğunuzun gelişimi için çok daha yaşamsal öneme sahipler.

Yedinci aydan itibaren posalı besinler yedirin

Yiyecekleri çatalla ezip, yumuşatarak yedirmeye çalışın. İlk denemelerde posalı yiyemeyen çocuğunuza karşı soğukkanlılığınızı koruyun.

Sabır ve inatla denemelere devam edin

Sofraya beraber oturun 9 aylıktan sonra çocuğunuzu doymuş dahi olsa kesinlikle sizinle beraber sofraya oturtun. Çocuğunuz erişkinlerin tükettiği besinleri yiyebilecek yaşa geldiyse sofrada olan yemeklerden yedirmeye çalışın. Çocuğunuzun önüne koyacağınız ufak bir ekmek parçası yahut köfte ile kendi kendine yemek yeme hazzına varmasını sağlayın.

İştahsızlık İçin Bitkisel Doğal Çay Tarifi

 1 çay bardağı kadar kaynamış suyun içine, 1 çay kaşığı havuç tohumu atılır. Ardından kısık ateşte 10 dakika süre ile demlenir. Hazırlanan çay sabah, öğle ve akşam doymuş karnına tüketilir.

– Kakule toz durumuna getirilir ve sonra her gün 3-4 kez 0,5 gr olacak şekilde hap gibi su kullanılarak yutulur.
– Su teresi sıkılarak elde ettikleri naturel su her gün 1 su bardağı kadar içilir.
– 1 bardak kaynamış suyun içerisine 10 gr kadar kantaron bitkisi atılır.10 dakika süre ile bekletildikten sonra öğle ve akşam yemeklerinden evvela olmak suretiyle günde iki kez aç karnına 1 bardak içilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu