Güncel
Yükleniyor...
İnsanları, bizim uygulamak istediklerimize katkıda bulunmaya, bizimle işbirliğine girmeye, önerdiklerimizi kabul etmeye, pazarladığımız ürünleri, hizmetleri satın almaya, kararlarımızda bizim yanımızda olmaya ikna edebildiğimiz sürece yaşam dahi bizden yana olur. Hayatta mesut ve etkin olmak amacıyla, insanları ikna etmeyi başarabilmeliyiz. Peki karşınızdakini nasıl ikna edebilirsiniz?

Birini İkna Etme Yöntemleri


İkna Nedir?


 “İkna” denilince aklınıza ne geliyor? Bazıları reklamları düşünür. Reklam filmleri vasıtasıyla insanların belli bir ürünü satın almaya teşvik edilmesini anlar. Bazıları siyasetçilerin seçmenlerden rey talep etmesini anlar.

İkna, hayatın her bölümünde epey epey kuvvetli bir araçtır. Siyaset, hukuk, medya ve tanıtım tamamıyla ikna gücüyle inşa edilir. Bazen ikna edilmeye kapalı olduğumuzu, özgür irademizle karar verdiğimizi düşünürüz. Bu ara sıra doğru olur, ancak ikna bir satım temsilcisinin o telefonu satın almamız hususu ile alakalı bizi teşvik etmesinden çok daha çok şey söylem eder. İkna epey yumuşak bir biçimde belirebilir.

Karşınızdakini İkna Etmenin Yolları Nelerdir?


 İkna etmenin yollarını öğrenmek, insanların nelerden ve nasıl etkilendiklerini, ademoğlu zihninin nasıl çalıştığını bilmek mecburiyetindeyiz. İnsanların gerçekleştirdikleri sorunlar, genellikle onların zihinlerinde meydana gelen hatalı bir bellek modelinden kaynaklanır. Eğitimsiz anne-babalar, bebekleri amel olunca, bebeklerine daha düşük su içirmeyi tercih ederler. Bu anne-babaların bellek modeli: “Eğer bebeğime az su verirsem, dışkısının dahi sulu olmasını önlerim.” şeklindedir. Oysa bu hatalı bir bellek modelidir; açıkçası tam tersini yapmaktır.

İnsanlar yaşadıklarından etkilenir, deneyimlerden ders alarak karar verirler. İnsanlar mühim bir karar alırken -kötüler ilkin olmak üzere- geçmişte yaşadıklarını hatırlarlar. Üstelik ademoğlu zihni, geçmişi olduğu gibi değil, çarpıtarak kaydeder. Bir insanın kararlarını ve davranışlarını tesir etmek amacıyla onun o hususta yaşadığı mühim deneyimlerin ne olduğunu bilmek ve ona göre davranmak lazım olur. Bu yalnızca ferdi düzeyde değil, bir toplumun bütünü amacıyla dahi geçerlidir.

İkna etme konusunda ne kadar başarılısınız?


Haklı dahi olsanız üstünde gereğince düşünmediğiniz birtakım hususları, insanlara kabul ettirmede başarısız olursunuz.  Kabul ettirmek dilediğiniz şeye karşınızdakinin “evet” demesi amacıyla ilk olarak itiraz edebileceği noktaları belirlemeniz ve bunlara karşı tedarikli olmanız lazım olur. Bir vaziyet karşısında bir ileri aşamayı zihninizde canlandırarak hareket etmeniz, size her daim yarar kazandırır. Fikirlerinizin karşınızdaki şahıs amacıyla faydalı olabilecek kısımlarını ayıklayıp sıralayarak, sizi daha titiz şekilde dinlemelerini edinebilirsiniz. Eğer yalnızca sizin yararlanacağınız bir vaziyet söz hususu şayet işinizi basitleştirmek amacıyla örnekleme yöntemine başvurabilirsiniz. Düşüncelerinizi içine alan yaşanmış misaller bulabilir, gerek görülürse mevzu ile alakalı kısa bir hikaye dahi anlatabilirsiniz. Böylelikle hem dillendirdikleriniz daha akılda kalır bir durum almış olur üstelik insanlara sizin başınızdan geçenleri hayallerinde canlandırmaları amacıyla fırsat vermiş olursunuz.

Birini İkna Etme Yöntemleri


 İnsanları ikna etmek amacıyla konuyu onların özeline indirmek lazım olur. İnsanlara onlardan hususi olarak neler beklediğimizi nakletmek, bunu nasıl başaracaklarını onlarla beraber planlamak, beraber bir uygulama uygulamak lazım olur. Kişiselleşmiş, kişi düzeyinde somutlaşmış öneriler daha ikna edici olur. İnsanlar kendi sahip olunan inançlarına ters gelen her öneriye reaksiyon olarak reaksiyon gösterirler. Bu yüzden bir insanı tesir etmek amacıyla onun itikat ve değerlerini bilmek ve bunlara saygılı olmak lazım olur. Hiç kimse kendi inançlarına saygı duymayan birisinin söylediklerine kulak vermez.

Çeşit tür hileyle en huysuz şahıslara dahi “Evet” dedirtmek muhtemel. Şimdi dünyanın en büyük şirketlerinin dahi kullandığı yeni bir ikna etme sırrından bahsedeceğim... Bırakın diğerleri akşam yemeklerinden medet umsun, siz derhal bu soğuk kış günlerinde kahvaltı uygulanabilecek neşeli bir yerin arayışına girin. Bir süredir ikna edemediğiniz biri varsa o ilk kurban olsun, yükümlü bir kahvaltı sofrasının kudretiyle söyledikleriniz karşınızdakinin aklına yatıyor mu görün. Ama ilk seferinde gene dahi, kahvaltı yapmayan, sabah agresifliği hayata potansiyeli yüksek biri üstünde bu tekniği denemeyin; hatta sonra.

Araştırmalar uyku sersemiyken duyduklarımıza inanma ihtimalimizin hiç olmadığından yüksek olduğuna vurgu yapıyor. Sabah saatlerinde reddetmeye daha düşük meyilliyiz. Sabah saatlerinde günün başka saatlerine kıyasla çok daha iyi, dinlenmiş ve optimist farkederiz. Buluşma evveli iki doğrultu dahi daha düşük gerilim yaşar. Dahası karşımızdaki evden daha yeni hazırlanıp çıktığı amacıyla makyajı, kıyafetiyle daha konforlu ve özgüvenli hisseder. Sizi daha yüksek motivasyonla dinler.

İkna teknikleriyle alakalı ipuçları maddeler durumunda şu şekilde özetlenebilir: 


Beden dili, ikna etmede mühim bir etkendir. İkili diyaloglardan, toplumsal ikna konularına kadar vakte tabi gereksinimlere ve ilerleyen haberleşme modellerine göre dahi çeşitlenmiştir. manipülasyon şayet zorlamak, hileyle yönlendirmektir.

İkna etmek amacıyla kullandığınız yöntemlerde esas güvene dayanmalıdır. Bu güveni sağlamanın yolu dahi kısıtlayıcı yahut ısrarcı olmaktan değil içten olmaktan geçmelidir. İnsanların düşünmesine fırsat tanımadan ani ikna amacıyla çalışırsanız, başarınızın sürekliliği dahi o kadar kısa olacaktır. Yani manipüle edilerek zorlandığınız bir hususta tam manasıyla ne kadar ikna olmuş olabilirsiniz? Basit bir örnekle açıklarsak, sudan korkan bir insanı havuza atmak yerine yüzme kursuyla bu korkusunu yenebileceğini anlatarak iknak daha realist bir yaklaşım olacaktır. İkna tekniklerini ahlaki kullanmak bu anlamda çok önemlidir. İkna etmeye çalıştığınız mevzu her ne şayet esasında kesinlikle iki doğrultu içerisinde yarar sağlayıcı olması gereklidir. İkna yeteneklerinizi geliştirirken bu ayrımı yapabilmek amacıyla itimat, yarar ve empati süzgecinden geçirdikten sonra bir hareket planı hazırlamanız uzun soluklu başarının anahtarı olacaktır. Hepimiz yaşamımız içerisinde birilerini ikna etmeye çalışıyoruz. Yani iknak temel olarak doğamızda var olan bir beceridir diyebiliriz.

Ben kimseyi ikna edemem yahut benim bu türlü bir yeteneğim yok demeden evvela, yazdıklarımıza bir göz atın derim :) Her kabiliyet herkeste denk oranda olmaz. Ama eğitim size yeteneğinizi meydana çıkarma ve şuurlu kullanım imkânı sağlar. Bu sebeple çağımızın iletişiminde kuvvetli bir yeri olan ikna teknikleri üstüne eğitim almadan karar vermeyin. Bunun amacıyla en süratli ve ulaşılabilir usul olarak modelini tecrübe edinebilirsiniz. İkna tekniklerini bugünkü haberleşme kanallarıyla harmanlayın.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: