Reklam
Bileceksin

Kredi Kartı Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

Reklam
Kredi kartı borçları ödenmediği halde izlenecek süreç, yasa kapsamında düzenleniyor. Yazımızda bu yasa ve kapsamında çıkarılan Kredi Kartı Borcu Geç Ödeme yönetmeliklerine göre hazırlandı. Kredi kartı borcunun geç ödenmesi halinde, 2020 yılının 1 Nisan’dan itibaren minimum ödeme tutarına kadar olan alanı amacıyla , devir borcunun minimum ödeme tutarı dışında artan alanı amacıyla şayet (alış veriş faizi) uygulanabiliyor.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Aynı vakitte akdi faiz, kredi kartı nakit çekimlerinde yapılabilecek en yüksek faiz oranıdır. Kredi kartı faizleri ila alakalı daha ayrıntılı bilgi alabilmek ve hesaplamak amacıyla  sayfamızı görüşme edin.

Kredi Kartı Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

 Kredi kartı ve kredi ödemelerini vaktinde uygulamak çok önemlidir. Kredi ve kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse ne olur diyerek problemler amacıyla, kredi kartı ödemesi 1 gün gecikirse borcunuzun üstüne akdi faiz yapılır. Kredi kartı borcunuzun, son ödeme tarihi geçmişse, geçtiği gün adedi kadar faiz yapılır. 1 günlük rötar dahi faiz ödemenize neden olur. Ayrıca kredi sicil puanınızı geciktirme yaptığınız amacıyla negatif etkiler.

Kredi kartınızın borcunu vaktinde ve tertipli ödemek, sicil puanınız yönünden pozitif tesir yaratır. Kredi kartı borcunu 1 gün geciktirmek sicil puanınızın negatif etkilenmesine neden olur. Aynı vakitte akdi faiz, kredi kartı nakit çekimlerinde yapılabilecek en yüksek faiz oranıdır.

Kredi Kartı Yasal Takip Durumunda Yüksek Faiz Uygulanıyor mu?

Kredi kartı borcu amacıyla kanuni takip başlatılsa dahi akdi ve rötar faizi oranları üstünde bir miktar, bankalar yönünden kanuni olarak uygulanamıyor. Ayrıca Yani akdi ve rötar faizi her daim sermaye borcu üstüne uygulanabiliyor.

Reklam

Kredi Kartının Kullanıma Kapatılması Kredi Kartı Yönetmeliği’nde “Bir takvim senesi içinde minimum ödeme tutarı; toplam üç kere ödenmeyen kredi kartları nakit tüketimine, üst üste üç kere ödenmeyen kredi kartları nakit tüketimi ila mal ve hizmet alımına kapatılır.” ifadesi yer almakta. Yani bir takvim senesi (1’inci aydan 12’inci aya kadar olan devir) içinde üç kere minimum ödemesi geciktirilen kredi kartı nakit tüketimine, Kredi kartının kullanıma kapatılmasından sonra şayet kullanıcı yönünden kanuni takip süreci başlamış olur.

Kredi Kartı Borcundan Dolayı Maaşa Haciz Gelir mi?

 Yasal takip sürecinin başlamasından sonra kredi kartı yahut kredi borcu yüzünden Maaşın tamamına haciz getirilmesi halinde şayet alakalı İcra Müdürlüğüne itiraz ederek haciz kaldırılabiliyor. Kredi Kartı Borcundan Dolayı Taşınmaz yahut Banka Hesaplarına Haciz Gelir mi? Kredi kartı sahibi yahut kefilinin taşınmaz ve banka hesaplarına alacaklı banka yönünden haciz prosedürü başlatılabilir. Ayrıca bu süreçte borcun küçük olması dahi umumi olarak haciz işlemin başlatılmasına mani olmaz.

Kredi Kartı Borcu İçin Aile Bireylerine Haciz Gelir mi?

 Kredi sözleşmesinde Yani şahıs ailesinin konutunda dahi otursa rastgele bir şekilde familya konutuna yahut familya mallarına haciz prosedürü başlatılamaz. Aynı şekilde bir eşin kredi kartı yahut kredi borcu yüzünden başka eşe dahi haciz gelemez.

Borçtan Dolayı Kapatılan Kredi Kartı Ne Zaman Açılır?

 Kredi kartının ödenmeyen borçlarından ötürü kullanıma yahut nakit tüketimine kapatılması halinde alakalı yönetmelik kapsamında “tüm devir borcu” ödenmediği sürece yeniden kullanıma yahut nakit tüketimine banka yönünden açılamıyor. Öte yandan devir borcunun tamamı ödense dahi banka kendi inisiyatifinde kredi kartını kullanıma açmayıp iptal dahi edebilir. Bu takdir kredi kartını istediği kullanıcıya vermek gibi tamamıyla bankanın inisiyatifindedir.

Kredi Kartı Alışveriş ve Gecikme Faizi Ne Kadar?

 Gecikme ve akdi (alış veriş, nakit çekim) faiz oranları pazar faiz oranlarına dayanılarak, 3 ayda bir belirleniyor. İlgili kanunda bu mevzu, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, maksimum akdi ve rötar faiz oranlarını teşhis etmeye yetkilidir ve tespit ettiği bu oranları 3 ayda bir açıklar.” şekilde tanımlanıyor.

Kredi Kartı Borcunu Geç Ödemenin Kredi Notuna Etkisi

Kredi kartı devir borcunun minimum ödemesi son ödeme tarihinden  ve kredi notunu mühim oranda düşürüyor. Çünkü kredi notunun %35’i kredi ve kredi kartı ödeme düzenine, %35’ide sahip olunan verecek haline göre oluşturuluyor. Herhangi bir geç ödeme “ödeme düzenini “direkt olarak, sahip olunan verecek halini dahi dolaylı olarak negatif etkiliyor. Yani bir geç ödeme kredi notunu meydana getiren bileşenlerin %70’ini negatif etkiliyor.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

 Bu soru kredi borcu ödeyen pekçok bireyin aklında. Peki kredi borcunun ödenmemesi nelere yol açar? ÖNCE İDARİ TAKİP, SONRA YASAL TAKİP!

Kredi borcu ödenmezse bankalar gözetiminde bir yönetimsel takip söz hususu olabileceği gibi Kara Listesi’ne girebileceğiniz kanuni takip dahi söz hususu olur. Yasal takibe gelmeden evvela önünüzde 3 ay kadar daha açıkçası 90 günlük bir zaman yer alır. Tanınan bu 90 günlük zaman sürekli 90 gün değildir. Toplam gecikmiş borcunuz 90 güne denk geliyorsa bu, yönetimsel takibin başlaması amacıyla yeterli olacaktır. Eğer bu zaman zarfında borcunuzu kapatırsanız yalnızca rötar faizi ödersiniz. Gecikmenin 54. günü gününe borçluya uyarı çekilir. Gecikme faizi ile birlikte şayet uyarı çekilmişse uyarı ücreti dahi borçluya yansır. Eğer 54 günlük ödeme yapmayıp uyarı alırsanız, hem rötar faizini üstelik uyarı ücretini ödeyerek rötar gün sayınızı geriletebilirsiniz.

90 gün içinde borcunuzu ödemezseniz yönetimsel takip başlar. 90 günlük süreçten sonra banka, sizinle direkt olarak iletişime geçerek geciken 3 maaş borcun faizi ila ödenmesini talep eder. Ayrıca uyarı ücretini dahi ödemeniz lazım olur. Bu süreçte borcun ödenmesi amacıyla size tanınmış zaman 7 gündür. Eğer artan borcun tamamını faizi ve uyarı ücreti ile birlikte öderseniz kanuni takibe geçilmez. Dilerseniz yapılandırma talebinde dahi bulunabilirsiniz.

Reklam

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu