Güncel
Yükleniyor...
Geçmişte ödemediğiniz yahut ödemesini geciktirdiğiniz kredi borcu ve kredi kartı borcu ilkin olmak suretiyle bütün vergilendirilmiş borçlarınız, ileri vadedeki bankacılık ve kredi müracaatı işlemlerinde önünüze çıkabiliyor. Bunun en mühim sebebi şayet kredi sicilinizin bozulması… Banka sicili nasıl silinir? Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Banka Sicili Nasıl Silinir?


Kredi Sicili Temizleme


 Eğer borcunuzu 90 gün süresince ödemediyseniz ve kanuni takip sürecine girdiyseniz bundan sonra kara listeye girmiş olursunuz ve bu listeden çıkmak amacıyla çok çok vakit geçmesi gerekiyor. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) yönünden tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 yıl geçmesi lazım olur. Bu beş yıl içerisinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz sorunlu olduğu için kabul edilmez.

Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş yıl atlattıktan sonra istediğiniz tutarda kredi yahut kredi kartı almak için kredi notunuzu yükseltmeniz lazım olur. Kredi notunu arttırmak amacıyla tertipli kredi ve kredi kartı ödemesi uygulamak ilkin olmak suretiyle vergili borçları vaktinde ödemek lazım olur. 3 Ayda Kredi Notunu Yükseltmek isimli yazımızdan kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizle alakalı detayları öğrenebilirsiniz.

Kredi Sicili Nasıl Oluşur?


 Kredi sicilini meydana getiren birtakım etmenler var. Bu etmenler belli bir oranda tesir ederek sicilinizin oluşmasını sağlar.  Kredi kartı başvuruları çoğunlukla daha kolay onaylanabilse dahi kredi almak amacıyla sicilin pak ve kredi notunun yüksek olması lazım olur. Kredi sicili beş yılda bir yenilenmektedir bu nedenle borcunu yeni kapatmış olmasından sicilin hala sorunlu gözüküyor olur. Bu süreçte kredi kartı almış olman kredi notunu yükseltebilmen için bir fırsat. Kredi kartı ödemelerini tertipli ve tam yaparak (sadece asgari tutarı değil bütün devir borcunu kapatmak) kredi notunun yükselmesini sağlayabilirsin. Kredi notun ne kadar yüksek olursa kredi alma olanağın dahi o kadar artar.

Banka Sicili Nasıl Silinir?


 Eğer borcunuzu 90 gün süresince ödemedi iseniz ve kanuni takip sürecine girdiyseniz bundan sonra kara listeye girmiş olursunuz ve bunun geri dönüşü maalesef yok. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) yönünden tutulan sicil kaydınızın silinmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 yıl geçmesi lazım olur. Bu beş yıl içerisinde yaptığınız kredi ve kredi kartı başvuruları siciliniz sorunlu olduğu için kabul edilmez. Siciliniz temizlendikten sonra, yani beş yıl atlattıktan sonra istediğiniz tutarda kredi yahut kredi kartı almak amacıyla kredi notunuzu yükseltmeniz lazım olur. Kredi notunu arttırmak için tertipli kredi ve kredi kartı ödelerini tertipli uygulamak lazım olur. Ancak unutmamalısınız ki bahsetmiş olduğumuz beş yıllık süreç sicilin tamamıyla silinmesi değil. Belirtilen bu zaman geçse dahi bankalar her daim sizin kredi geçmişinizi görebilir.

Kredi Sicili Nedir?


 Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının (KMH’ların) ödeme alışkanlıklarının gelire oranlanıp, yapılan puanlama sistemine kredi sicili yahut adı verilir. Kredi sicili şayet ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu (KKB’ye) bağımlı olan yönünden oluşturulur. Ayrıca kredi notu ile kredi sicili bankalarla kredi çalışma düzenini söylem eden kavramlar olduğu için yapısal biçiminde dahi tıpkı kavrama gelmektedirler.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?


 Kredi sicilini temizlemek için neler yapılabilir, sorusu çokça yöneltilen sorular arasındadır. Sicilin düzeltilmesi yahut kredi notunun yükseltilmesi içerisinde pek çok bireyin yapmış olduğu hatalı bir aplikasyon bulunuyor. Bu uygulamaların başında dahi çoğunlukla “Ben bütün borçlarımı ödeyeyim, sonra kendi kendine kredi notum artar” gibi kolay programlar gelmektedir. Lakin bu türlü bir aplikasyon ile kredi notunun yükselmesi yahut sizin bankalara karşı olan sicilinizin temizlenmesi gibi bir vaziyet söz hususu değildir.

Bu itibarla yapılması gerekenlerin başında ilk olarak ufak limitli bir kredi kartı alıp, bu kredi kartını tertipli olarak kullanıp her ay borcunu ödeyerek kredi notunu arttırabilirsiniz. Ayrıca ufak ihtiyaçlarınız için düşük miktarlarda kısa vadeli kredi çekip bu kredi tutarlarını her ay tertipli ödemek kaydıyla kredi siciliniz düzelebilir. Yine tıpkı şekilde bankalarda tespit edilen vadeli mevduat hesabı açıp, asgari 3 maaş vadeye ufak miktarlarda para yatırıp suretiyle dahi kredi sicilinizi düzeltip kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Sicilinin Kredi Notundan Farkı Nedir?


 Öncelikle bu ikisi arasındaki farkı bilmekte yarar var. Kredi Sicili, bireylerin kredi müracaatı ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi muhtemel olmayan bir data tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ile içeriğinde tespit edilen kredi sicili sayılmazsa, bireylerin kredi müracaatı amacıyla problem çıkaran bölüm, kredi notudur. Ödeme düzeninize göre çoğalan yahut düşen numerik bir kıymet olan kredi notu, bankaların kredi başvrusu incelerken en çok üstünde durduğu nokta. Sizin ödeme halinize tabi olarak devamlı değişebilen kredi notu, kredi borcu ve kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve başarı ile öderseniz notunuz daha dahi artar. Kredi yahut kredi kartı borcunuzu 90 gün ödememeniz durumunda şayet hakkınızda kanuni takip başlar, kredi siciliniz bozulur ve bu dahi direkt olarak kredi notunuzu düşürür.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: