Güncel
Yükleniyor...
Kabul edelim ki hepimiz Nusret Gökçe'nin başarı hikayesini merak ediyoruz. Nusret Gökçe'nin başarı hikayesi aslında dahi ziyadesiyle çarpıcı ve esin verici. İşte gayret ve alın teri dolu Nusret Gökçe'nin başarı hikayesi...

Nusret'in Meslek Hayatı Nasıl Başladı?


Nusret Gökçe Kimdir?


 1983 senesinde Erzurum'da maden işçisi bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen ve parasal sıkıntılardan ötürü okulu bırakmak mecburiyetinde artan Nusret, genç yaşta iş hayatına atıldı ve kasap olarak çalışmaya başladı. Kendisi için her daim bir ihtiras olan kasap işine mesleğinin ilk senelerinde, Bostancı Kasaplar Çarşısı'nda başladı ve uzun bir vakit fiilen işin mutfağını güya yalayıp yuttu diyebiliriz. Kasap çarşısındaki yoğun iş temposu ve müşteri sirkülasyonu sebebi ile Nusret'in etleri süratli ve çevik bir biçimde kesmesi ve satışa hazır duruma getirmesi gerekiyordu; sebebiyle burada çalıştığı vakit süresince çıraklığın faydasını çokça gördü. Nusret'in ilk kurumsal iş deneyimi şayet 2007 senesinde İstinye Park'ta açılan Günaydın Restoran'dahi çalışmasıyla ortaya geldi. Burada restoranda çalışmanın tafsilat vermek ve püf noktalarını öğrenen Nusret, ileri seneler içinde parasal sıkıntılarına aldırmaksızın güya yatırım gayeli yaptığı yurtdışı seyahatlerini gerçekleştirerek kasaplığı değişik kültürler altında gözlemledi ve öğrendi. Döndüğünde işine kaldığı yerden devam eden Nusret'in kafasının bir köşesindeki kendi işini kurma sanal hiç bir vakit sönmedi. 2010 senesinde yineleme Amerika'ya giden ve dünyanın kalbinin attığı New York'ta birkaç değişik restoranda çalışan Nusret, Türkiye'ye döndüğünde bundan sonra hayalini gerçekleştirmeye çok yakındı. İşin mutfağında yetişmesi, milletlerarası izlenim deneyimi ve yaradılıştan gelen elindeki satırıyla Nusr-Et Steakhouse'u ortağı Mithat Erdem ile Etiler'dahi açan Nusret Gökçe, ön görü ettiğinden dahi kısa bir sürede ün yaparak Türk gastronomi dünyasının en bilindik isimlerinden biri durumuna geldi.

Nusret Gökçe'nin İlk Kasaplık Deneyimi


 Kasap-lokanta deneyimini ilk olarak 2007 senesinde edinmiş ve bu hususta uzmanlaşmak namına müteşebbis bir hareketle büyük bir risk alarak Arjantin’e gitmiştir. Arjantin’dahi kasap-lokanta deneyimini geliştirerek ülkemize geri dönmüştür. Aynı konsepte sahip restoranlarda bir vakit çalıştıktan sonra gene büyük bir atılım yaparak New York’un en meşhur restoranlarında ücret yerine eğitim almayı tercih ederek çalışmıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra kendi iş konumunu açmak için kolları sıvayan Nusret’e dostu Mithat Erdem melek yatırımcı olmuştur. Bugünkü adıyla Nusr-Et lokanta zincirinin esası atılmıştır. İş konumunu açtıktan kısa bir vakit sonra arkadaşına borcunu ödeyen Nusret, 2012 senesine kadar tek başına çalışmıştır. 2012 senesinde Doğuş grubu ile iştirak kuran Nusret kasap-lokanta işletmesi ve başarılarıyla bir dünya markası durumuna gelmiştir.

Nusret Gökçe'nin Başarı Hikayesi


 Bir maden işçisinin 5 çocuğundan biri Nusret Gökçe.. Maddi imkansızlıklar sebebiyle Faik Şahenk Ortaokulu'nu bırakınca, aldı bıçağı eline etlerin canına okudu. Son maaşı alıp Arjantin'e gitti, dönüşünce kasaplığın kitabını tekrar yazdı. Peş peşe açtığı şubelerin sonrasında şimdi Londra yolunda.. Nusret Gökçe, ilkin Etiler sakinleri olmak suretiyle Beyaz Türk zümresinin en uğrak yeri olan Nusret'in, başarı hikayesini kendi ağzından dinleyelim.

1983'te Erzurum'dahi doğdum. Bir maden işçisinin 5 çocuğundan biriyim... Daha 2 yaşındayken Erzurum'dan Darıca'ya taşındık ailecek. İşi sebebiyle fakat 4-5 haftada bir gün görebildim babamı. Sadece en ufak kardeşim lise mezunu, onun dışında hiçbirimiz okuyamadık parasal sebeplerden ötürü. Darıca Faik Şahenk Ortaokulu'nu altınca sınıfta bırakmak mecburiyetinde kaldım.

Nusret'in Meslek Hayatı Nasıl Başladı?


 Bostancı kasaplar çarşısında, kasap çırağı olarak başladım. Aynı anda 10 ustayla bir dakika boş durmadan çalıştım. Hiç yıllık müsaade yapmadım, mesai gözetmedim. Günde 18 saat aktiftim. 2007'dahi İstinye Park'ta kasap-lokanta konsepti hizmete başladı. Bu oluşum beni heyecanlandırdı. 2008-2009'dahi 'bu iş dünyada nasıl acaba?' dedim. Arjantin, Amerika ve Japonya en iyisi oralara gitmeliydim.

Nusret Gökçe'nin Türkiye Serüveni


Türkiye'ye dönünce aylıklı işime devam ettim. Çalıştığım kurumda bütün öğrendiklerimi sergilemeye başladım. 'Lokum'u ilk ben yaptım. 'Ceviz'i, 'Kafes'i ilk bende yedi insanlar. Gittim geldim, güya etin kimyası değişti. 2010'dahi Amerika'ydı amacım. Vize başvurusunda bulundum ancak hesabımda para yok, üstüme kayıtlı evim, mülküm yok, başı tabi değilim. 4 kere reddedildim.

Arjantin ardından birkaç kere gazete ve dergide çıkmıştım. Görevliye onları okuttum, 3 maaş vize verdi. ABD'dahi yaptığım mönü New York Times'dahi yayınlandı. New York'un en önde gelen dört restoranında para almadan, firari çalıştım. Türkiye'ye döndüğümde beni bekleyen bir iş yoktu. Zaten niyetim kendi yerimi açmaktı. Çok öneri geldi. Mithat Erdem, eski bir dostumdu. Ben emeğimi koydum, o parayı. Ben emeğimi koydum, o parayı. İsim ne olacak dedi, bir kağıda Nusret yazdım, 'et' kısmını ayırdım. 'Parayı ver, kısa vakit sonra sana bir para sayma makinesi alacağım, para sayacaksın' dedim. 5-6 ay sonra bütün yatırım çıkmıştı. Payıma düşeni ödemiştim.

İlk dükkanımda her akşam kapının karşısına geçer adımın yazdığı tabelayı seyrederdim. Dua edip, şükrederdim. Hala dahi şükrederim. 2009 senesinde şimdi D.Ream şirketinin CEO'su olan Levent Veziroğlu "Nusret çok iyi şeyler olacak" demişti. Geçen sene dahi Doğuş Grubu'yla imzayı attık. Eskiden 1.800 lira aylıklı bir çalışandım şimdi adım altında 400 çalışanımız var. Şu an hoş bir noktadayım ve hala yükselmek için çalışıyorum. Yurt dışından jetleriyle yemek yemeye gelen müşterilerimiz var, bu büyük mutluluk.

İşte yalnızca bir kasap çırağıyken, Türkiye'nin en meşhur steakhouse zincirinin sahibi ve ayrıyeten bir ünlü olmanın hikayesini dinlediniz. Kendine saf tipi, karizması, yetenekleri, köklerine bu kadar tabi oluşu ile ülkemizin onur kaynağı durumuna gelen Nusret Gökçe'nin bu başarısına imreniyoruz.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

1 yorum