Güncel
Yükleniyor...
Uykunun tipik bir özelliği olan rüyalar ve düş görme süreci ile alakalı ne kadar bilgi sahibiyiz? Rüyalar hakkında bilinmeyen 10 gerçek! İşte rüyalar ile alakalı bilmedikleriniz...

Rüyaların bilinmeyen gerçekleri

Rüyalar her daim merak hususu olmuş bilhassa yıllardan beri pekçok alanda insanları, kavimleri üstelik ve üstelik imparatorlukları dahi etkilemiştir. Rüyalar Hakkında Bilmediğimiz 10 Gerçek!

Rüyalar Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek


 İnsan tabiatı gereği gereksinimimiz olan uykuyu, az olduğunda bezgin düşmemize ve çok olduğunda bütün gün mayışmamıza sebebiyet verse dahi çok seviyoruz. Uykularımızda bize eşlik eden rüyalarımızla alakalı fazlası vakit gizemli gerçekler duyabiliyoruz. Rüyaların insanlara yaşattığı derin ve enteresan etkiler ile alakalı pekçok bilgi sahip olunan. Peki bu olağandışı bulguların kaç tanesinden haberimiz var? İşte rüyalar hakkında bilinmeyen 10 gerçek...

Rüyalarımızın %90'ını Unuturuz

Rüyadan uyandığımız ilk 5 dakikada rüyamızın yarısını, 10 dakika içerisinde dahi rüyamızın fazlasını unuturuz. Rüyalarımızın %90'ını unuturuz: Uyandıktan ileri 5 dakika içerisinde gece gördüğümüz rüyaların %50'sini unutuyoruz.

Görme Engelli İnsanlar da Rüya Görür

Doğumdan sonra görme yetilerini yitirmiş insanlar dahi rüyalarında objeleri görebilirler. Doğuştan kör insanlar şayet rüyalarında görüntü görmek yerine sesleri duyar, kokuları koklar ve temasla göremedikleri nesnelere dokunurlar.

Rüyalarımızda Daha Önceden Gördüğümüz Yüzleri Görürüz

Rüyalarımızda yalnızca bildiğimiz, daha evvela gördüğümüz insanların yüzlerini görürüz. Beynimiz rüyamızda bize yeni ademoğlu yüzleri buluş etmez, rüyalarımızda gördüğümüz yüzleri hatırlamasak dahi kesinlikle gerçek hayatımızda bir yerde bir anlığına dahi olsa görmüşüzdür. Ömrümüz süresince yüzlerce üstelik binlerce ademoğlu yüzü görürüz bu nedenden beynimizde ebedi bir yüz arşivi vardır.

Rüya Görürken Hareketsiz Kalırsınız

Uyku halindeyken vücudunuz beyninizdeki bir düzenek yönünden inme bırakılır. Bu mekanizmanın tetiklenmesi uyku evvel, esnasında yahut ardından oluşabilir. Karabasan gördüğümüze ara sıra güvenilir olmamızın nedeni beynin bu mekanizmasının tam uyku halindeyken değilken dahi harekete geçebiliyor olmasıdır.

Vücut, uyurgezerliği önlemek amacıyla REM uykusu adı verilen safhada kasları geçici olarak inme eder. Bu hareket edememe hali şahıs uyandığında dahi devam ederse, cemiyet arasında "karabasan" olarak bilinen uyku felci ortaya gelir.

Rüya Görürken Orgazm Olabilirsiniz

Rüyanızda cinsellik yaptığınızı görüldüğü gibi aslında dahi orgazm olabilirsiniz. İnsanlar rüyalarında yaptıklarını görür ancak fiziki olarak rüyalarında olabildiklerini pek bilmezler. Yapılan incelemelere göre insanlar rüyalarında reelde yaşadıkların orgazmın benzerini yaşayabilmektedirler.

Çocuklar Daha Uzun Rüya Görür

Çocukluğumuzda gördüğümüz rüyalar daha uzundur. İnsanlar yetişkinlik zamanlarında çocukluk dönemlerine oranla daha kısa zamanlı rüyalar görürler. Çocukken gördüğümüz rüyaların %40'ı dahi kabuslardır ve çocukların rüyalarının büyük bölümü hayvanlarla ilgilidir.

Bir Gecede En Fazla 7 Rüya Görebilirsiniz

Bir gecede en çok 7 düş görebilirsiniz. Ortalama bir gecede göreceğiniz düş adedi 4 ila 7 arasında değişir. Ve her gece bir yahut iki saat arası süre ile düş görürüz. Bir gecede 4 ila 6 adet düş görürüz ama bunların asgari %95'i unutulur. Bir ademoğlu senede ortalama 1460 düş görür. Bu ortalamaya göre ademoğlu her gece 4 düş görmektedir.

Rüyalar Semboliktir

Eğer belli bir obje üstüne çok düşünürseniz o obje ile alakalı düş görmeniz büyük olasılıktır. Rüyalar simgesel bir dilde ve etraflıca sizinle konuşurlar. Bir mevzu üstüne görüldüğü düş tam olarakta o mevzu ile alakalı değildir. Rüyaların derin simgesel bir dili vardır. Uyku halindeki şuursuz hafıza rüyanızı daha bilinen duruma çevirmeye çalışır. Aklımız rüyadaki nesneleri daha bilinen sembollerle anlatmaya yahut çözmeye çalışır.

Bazı İnsanlar Siyah-Beyaz Rüya Görürler

Bazı insanlar siyah-beyaz düş görürler! Rüyaların bilinçaltımızda barınan olgular yardımıyla şekillendiğini pek çoğumuz biliyoruzdur. İşte bu nedenden, şahıstan şahsa değişmekle beraber, çocukluk yaşlarında siyah-beyaz televizyon izlemiş insanların fazlası rüyalarını siyah-beyaz olarak görebiliyor. Çünkü bu vaziyet bu insanların bilinçaltında bulunmaktadır. İlginç bir bilgiye göre, 20.yüzyılın ilk yarısında insanların gördükleri rüyaların çoğunun siyah-beyaz olduğu argüman edilirken, 21.yüzyıla doğru insanların renkli rüyalarla dahi karşılaşmaya başladığı öne sürülen veriler arasında.

Hayvanlar da Rüya Görürler

Evinizde evcil hayvanınız varsa ve uyur iken nasıl göründüklerine alışıksanız, kesinlikle rüya gördüklerini öngörü ettiğiniz anlara denk gelmiş olabilirsiniz. Bu anlar uyur iken bedenlerini hareket ettirdikleri şekillerle anlaşılır. Hayvanların çoğunun uyur iken rüya görüyor olma halleri insanlardan farksızdır. Günlük yaşantılarında rastladıkları halleri içerebilir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: