Reklam
Bileceksin

Susuz Kalmanın Vücudumuza Zararları

Reklam
Tükettiğiniz gıdalardan aldığınız vitamin ve minerallerin beraberinde sağlıkli bir vücuda sahip olabilmek için tüketmeniz gereken bir şey daha var. Üstelik bahsetmiş olduğumuz şey bütün canlıların hayat kaynağı! Evet, sudan konuşuyoruz! Yeterli miktarda su içebilmek için günlük tüketmeniz gereken su sayısını bilmeniz lazım olur. Vücudun Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır? Susuz kalmanın vücudumuza zararları nelerdir?

Vücudun Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır?

Vücutta %1 ila %2 su kayıbı olduğunda susama duygusal başlar. Susuzluk yalnızca az su içme sebebiyle yaşanmaz. Bu, en büyük nedenlerden biri olsa dahi sağlık sorunlarından sarfedilen ilaçlara kadar değişik etmenler dahi susuzluğa niçin olur. Yanıklar, kusma, amel, karında su toplanması, bağırsak fistülü, böbrek yetmezliği, hiperglisemi, sidik söktürücüler, yetersiz su alımı, terleme, emzirme gibi faktörler, bedenin su ihtiyacını artırabilir. Ayrıca mühim amel ve kusma yaşayabildikleri için bebekler ve çocuklar, vücutlarındaki likit azaldığı ve susuzluk duyguları köreldiği için yaşlılar, şeker ve böbrek hastalığı gibi müzmin hastalığı olan şahıslar, susuzluk bakımından daha büyük risk altındadır .

Gün içerisinde gereğince likit tükettiğinizi düşünüyor olsanız dahi bu oran vücudunuz için yeterli olmayabilir. Eğer susuzluğun zamanı uzarsa bedenin susuz kalmasının zararlarını görebilir, hastalık ya da belirtilerini yaşayabilirsiniz. Peki, bedenin susuz kaldığı nasıl anlaşılır? Vücudun susuz kalmasının bulguları nelerdir, bakalım.

Vücudun Susuz Kaldığı Nasıl Anlaşılır?

 Vücudunuz türlü nedenlerle susuz kalmış olur. Eğer vücudunuzun bunu belirtme yöntemlerini bilirseniz mühim neticelerle karşılaşmadan önleminizi temin edebilirsiniz. Eğer bedende çok çok su kayıbı varsa vücudunuzun vereceği bulgular dahi artabilir. Bebek ve çocuklarda susuzluk daha mühim neticeler doğurabilir.

Susuzluk; ateş, kusma, amel ve gereğince sulandırılmamış mamadan kaynaklanabilir. Bu sebeple söz hususu bebekler ve çocuklar olduğunda susuzluk belirtilerine daha çok dikkat edilmesi lazım olur. Eğer, idrarın miktarı ve rengi, bedenin susuzluğunu ele veren bulgular arasındadır. Böbrek susuz kalırsa belirtilerini sidik ile gösterebilir. Diğer bulguları gözden kaçırsanız ya da diğer hallerle karıştırsanız dahi az sidik çıkışı ve normalden koyu sidik rengi, az su içtiğiniz konusu ile ilgili sizi derhal uyarır.

Reklam

Susuz Kalmanın Zararları Nelerdir?

 Çalışmalarınızı bitirirken sorun mu yaşıyorsunuz? Bir şeyleri devamlı unutmaya mı başladınız? Belki dahi azıcık su içmenin zamanı gelmiştir. Suyun yaptığı en mühim şeylerden biri gıda maddelerini taşımak ve toksinleri uzaklaştırmaktır. Yeterli likit almadığınız vakit bir oran “acayip” hissetme halleri başlıyor. Çalışmalar, hafif düzeyde dehidrasyonun baş ağrısı yaptığını, bilişsel performansı düşürdüğünü, yoğunlaşmayı zorlaştırdığını ve hafızada bozukluklara yol açtığını söylüyor. Su için, beyninizdeki bulutlar dağılsın!

Egzersiz evveli doğru olan her şeyi yaptınız ama hala spor yapar iken bir karmaşa hissediyorsanız büyük bir bardak suya gereksiniminiz olur. Araştırmalar dehidrasyon durumunun, atletik performansı etkilediğini vurguluyorlar. Bu dahi spor esnasında yorgunluğun yükselmesi, metanet ve motivasyonun azalması, harcanan eforun yükselmesi manasına gelebilir. Vücuttan yüzde 2 ya da 3’lük bir likit kaybının, antrenman performansını mühim ölçüde azalttığı bilinmektedir. Akılda tutulması gereken bir diğer nokta şayet kas, kemik ve organlarımızın dahi sudan oluştuğu. Dehidrasyon halinde antrenman uygulamak bu nedenle yaralanmalara yol açabilmektedir. Sporcular, dikkat!

Düzenli çalışan bir hazım sistemi için sürahinizi sık sık doldurmayı unutmayın. Kuru, çatlamış dudakların tek sebebi soğuk/sıcak havalar değildir. Vücudunuzdaki likit seviyesi yeterli olmadığında sıvılar dudaklarımız gibi önemli olmayan organlardan uzaklaştırılıp kalp ve beyin gibi mühim organlara taşınabilir. Sonuç? Çatlak dudaklar. Başınız döndüğünde ya da baygın hissettiğinizde ilk olarak kan şekerinizi toparlamak için bir lokma bir şeyler yemeye yöneliyor olabilirsiniz. Baş dönmesi, çoğalan dermansızlık duygusal, solunum zorluğu gibi bulgular hipoglisemi (kan şekerinin normalden düşük olması) ve susuzluk için ortak bulgulardır. Ancak bundan sonra bir lokma çikolatadan evvela su içmeniz gerekliliğini düşünmelisiniz.

Birçok bireyin aç hissettiğinde, gerçekte susamış olduğunu biliyor muydunuz? Hafif susuzluk durumunun dahi daha çok sürüş hatasına niçin olabileceği bulunmuştur. Özetle su; bedenimiz için vazgeçilmez maddeler listesinin en ilkin tespit edilen hayat kaynağımızdır.

Günde Ne Kadar Su İçilmeli?

 Aslında bu problemin net bir yanıtı yok. Çünkü günlük su kullanımı miktarı; yaş, kg, sağlık hali, antrenman gibi etmenlere göre farklılık gösterebilir. Fakat eksperler, erişkin bir bayanın günde 2.7 litre, erkeğin şayet 3.7 litre likit almasını önermektedirler. Vücudunuz en çok sidik ve terleme aracılığıyla su kaybeder. Spor esnasında kaybettiğiniz suyu yerine koymamanız şayet vücudunuzun susuz kalmasına yol açar. Vücudun susuz kalması şayet kalbinizi, böbreklerinizi, anlayış yeteneğinizi, cildinizi, spor performansınızı etkiler ve baş ağrılarına niçin olur. Su, insanlar için muhtemel epey ufak dostlarımız için dahi önemli ehemmiyet taşır. Kedi ve köpeklerin yeterli su içmeleri, sağlıklarını korumaları için kuraldır.

Su İçmek Zayıflamaya Yardımcı Olur mu?

 Farklı alanlarda uygulanan incelemeler, suyun bunun yanı sıra zayıflattığını dahi meydana koyuyor. Şimdi, “Su içmek zayıflamaya yardım eder mu?” sorusunun cevabını, uygulanan incelemeleri paylaşarak detaylı bir şekilde verelim. Su, hayat kaynağımız. Yediğiniz bu yiyecekler yavaş şekilde sindirilip kg almanıza niçin olduğunda sorun oluşmaya başlar. Vücut susuz kaldığında hazım yavaşlar ve bu dahi mühim miktarda kg almanıza niçin olur. Günde ne kadar su içmeniz gerekliliğini, susuzluğun niçin olduğu birtakım etkileri ve sağlığınızı güvenliğini sağlamak için su tüketimini arttırmanız gerekliliğini bundan sonra biliyorsunuz.

Fazla Su İçmek Zararlı mıdır?

 Vücudun ihtiyacından daha çok miktarda su bitirmek, su zehirlenmesine niçin olur . Peki; çok su içme talebi niçin meydana gelir, çok su içmek neyin habercisi olur? Yeterli miktarda su içmenin mühim ve lüzumlu olduğunu bildiğimiz durumda su içme alışkanlığı kazanmadığımız için, tüketmemiz gerekenden daha düşük su içebiliyoruz. Çocuklarda dahi vaziyet değişik değil. Hatta çocuklar, tatlarından ötürü, gazlı içecekleri, meyve sularını tercih edebiliyor ve içmeleri gerekenden daha düşük su tüketebiliyorlar. Oysaki yeterli miktarda su bitirmek çocuklarda; organların sağlıkli bir şekilde çalışmasından diş sağlığına kadar pekçok hususta mühim rol üstlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu