Güncel
Yükleniyor...
Türkiye, değişik medeniyetlerin izlerini taşıyan dünyanın en talihli coğrafyalarından birinde kurulu. Anadolu toprakları şark ila batının mühim bir geçiş noktası. Binlerce senedir değişik medeniyetlerin izlerini taşıyan Türkiye topraklarında bu izlerini takip edip, vakitte yolculuğa çıkabileceğiniz birbirinden hoş açık hava müzeleri bulunuyor. Türkiye’deki kesinlikle ziyaret etmeniz gereken açık hava müzelerinden bazıları bu listede.

açık hava müzesi


Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri


 Türkiye, tarih evveli dönemlerden bu yana dünyanın ilk yerleşim merkezlerinin başlangıç noktası olmuş ve pek çok medeniyeti içinde barındırmıştır. Buna tabii biçiminde de Türkiye’nin pek çok bölgesinde antika kentler ve tapınaklar bulunuyor. Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Çanakkale, Adana, Burdur, Nevşehir, Kars, Adıyaman ve Bitlis gibi şehirlerde tespit edilen antika kentler ve ören yerleri, ecnebi ve yerli turistlerin ziyaret ettiği esas alanlardır.

Türkiye, pek çok alanı açık hava müzesi biçiminde değerlendirilen naturel ve tarihi güzellikleri beraber sahip olan kusursuz bir ülkedir. Özellikle de tarih evveli çağlardan bu vakte kadar dünyanın ilk yerleşim bölgelerine ev sahipliği yaparak bizlere epey benzersiz kültürel miraslar bırakmıştır. İşte bu miraslardan en güzel ve görülmesi gereken Türkiye'deki açık hava müzeleri:

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri
Göreme Açık Hava Müzesi


Göreme Açık Hava Müzesi


Doğal ve kültürel varlık olarak 1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde tespit edilen Göreme Açık Hava Müzesi , M.S. IV. yüzyıldan XIII. yüzyıla kadar manastır hayatının yaşandığı bir yerleşim yeri. Kaya blokların içine kiliseler, şapeller ve yemekhanelerin oyulduğu Göreme Açık Hava Müzesi’nde; Kızlar ve Erkekler Manastırı, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise yahut Tokalı Kilise gibi dini yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri
Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Müzesi


Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Müzesi


UNESCO Dünya Kültür Miras Geçici Listesinde tespit edilen Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi, Geç Hitit Devletleri devresine ilişkin olduğu düşünülen ve Antik dünyada eşi gibi bulunmayan bir açık hava müzesi. Milattan Önce 14. çağ ve 7. çağ arasında, Yakın Doğu’nun en büyük taş ocağı ve heykel işleme atölyesi olan Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi, Gaziantep’e tabi İslahiye ilçesinin 23 kilometre güneydoğusunda, Yesemek Köyü’nün güneyindeki yamaçların üstünde yer almakta.

Yasemek Taş Ocağı ve Heykel Müzesi, UNESCO Dünya Kültür Miras Geçici Listesinde tespit edilen mühim bir müzedir. Bu müze, Geç Hitit Devletleri zamanına ilişkin olduğu düşünülen, antika dünyada eşi gibi olmayan açık hava müzesidir. Yakın Doğu’ya ilişkin en büyük heykel işletme atölyesi ve taş ocağı olan bu müze, Gaziantep’in İslahiye ilçesine aşağı yukarı olarak 23 kilometre uzaklıktaki Yesemek Köyü’nün yamaçları üstünde bulunuyor.

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri
Bergama Antik Kenti


Bergama Antik Kenti


Bergama Antik Kenti, sıhhat tanrısı olan Asklepios’un kenti olarak adlandırılır. İzmir’e aşağı yukarı olarak 100 km uzaklıkta yer alır. Ülkemizin mühim turizm merkezi sayılan Bergama Antik Kenti, bunun beraberinde dünyada tespit edilen ilk tedavi merkezidir. Aynı vakitte bu antika şehir, dünyanın en dik olan amfi tiyatrolarından dahi birine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Bergama Antik Kenti’nde tapınaklar, kral sarayları, kitabevi, teraslar ve suyolları da bulunuyor. Dünyaca meşhur olan Zeus Sunağı’nın kalıntıları şayet tepede yer almakta. Bunun beraberinde Zeus Sunağı’na ilişkin olan antika şehir ve kabartmalara ilişkin pek çok yapıt dahi günümüzde Berlin’de sergileniyor.

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri
Perge Antik Kenti


Perge Antik Kenti


Mermer kaplı haşmetli bir şehir olarak bilindik bu antika kentin, M.Ö. 1200 tarihinde kurulduğu bilinir. Antalya’ya 18 km uzaklıkta, Aksu’da tespit edilen Perge Antik Kenti, mimari açıdan bakıldığında Roma devresine ilişkin olan Anadolu’nun en tertipli kentlerinden bir tanesidir. Mermer heykelleriyle de en mühim Perge Antik Kenti’nin göze çarpan en mühim alanı şayet kentin arkasındaki tepeye kurulan 12 bin şahsiyet bir tiyatrodur. Bu tiyatroda gladyatör oyunlarının sergilendiği bilindik gerçekler arasındadır. Tiyatronun beraberinde görkemli çeşme, nekropol, surlar ve hamam bu antika kentin mühim kalıntılarıdır.

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri
Zelve Açık Hava Müzesi


Zelve Açık Hava Müzesi


Zelve Açık Hava Müzesi, Göreme Tarihi Milli Parkı sınırları içindeki en bilindik ziyaret noktalarından biri. Üç vadiden meydana gelen açık hava müzesinin en mühim özelliği de Kapadokya bölgesinde peri bacalarının en yoğun gördüğünüz yer olması. Volkan patlamaları neticesinde meydana gelen tüflerin, yel ve yağmur etkisiyle aşınmasıyla meydana gelen peri bacaları, bölümde masalımsı bir görünüş yaratıyor. Siz dahi romantik ve enteresan bir atmosfere sahip Kapadokya bölgesini görme planı yapıyorsanız, gezilecek yerler listenize Zelve Açık Hava Müzesi’ni kesinlikle ekleyin.

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri
Efes Antik Kenti


Efes Antik Kenti


Türkiye’nin en meşhur antika kenti olan Efes, Antik zamanın Anadolu başkentidir. Aynı vakitte dünyanın en bilindik merkezlerinden biri olan Efes’in tarihi şayet M.Ö. 6000 yıllarına kadar uzanıyor. Efes Antik Kenti, Romalılar’ın Asya kıtasında tespit edilen bir merkezidir. Bu merkez bunun beraberinde Artemis kültürünün dahi en büyük tapınağı sayılan Artemis Tapınağı’nı da içinde barındırıyor. Antik şehir efsanesine tabi olarak Meryem Ana’nın dahi buraya geldiği söylenen bu antika şehir içinde amfitiyatro, yamaçevleri, kitabevi ve gymnasium kalıntıları dahi bulunuyor. Selçuk’a 3 km uzaklıkta tespit edilen bu antika kente Kuşadası ve Selçuk’tan minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Efes Antik Kenti / Selçuklu, İzmir Helenistik Çağ’dan Selçuklular devresine kadar koruma edilmiş olan Efes Antik Kenti, dünyanın en mühim zanaat merkezlerinden bir tanesidir. Kuruluşu MÖ 6000 senesine dayanan Efes, eski çağlarda Romalılara ilişkin bir liman kenti olarak kullanıldı. İzmir’in Selçuklu ilçesinde tespit edilen antika şehir, “Dünyanın 7 Harikası” listesine dahil edilen Artemis Tapınağı’yla dikkat çekiyor.

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri
Milet Antik Kenti


Milet Antik Kenti


Doğanın denizden kopardığı bir şehir olarak isimlendirilen Milet Antik Kenti, Aydın’ın Didim ilçesinde yer alır. Batı Anadolu uygarlığının en mühim merkezlerinden olan bu antika şehir, kurulduğu dönemde bir liman kenti halindeyken, zaman içinde Büyük Menderes’in getirmiş olduğu alüvyonlarla denizden uzaklaşarak kara parçası içinde kalmıştır. Anadolu’da tespit edilen en büyük amfitiyatrosu, bu antika şehirde bulunuyor. Yaklaşık olarak 20 bin şahsiyet bir kapasiteye sahip olan bu tiyatronun kazı çalışmaları devam etmekte. Milet Antik Kent içinde bunun beraberinde Roma hamamları, dini merkez Delphinion, agora, boeuleterion ve gymnasium göze çarpan başka kalıntılardır.

Milet Antik Kenti / Didim, Aydın Ege’yi kültürle biraraya getiren Milet Kenti, Didim ilçesinin Balat köyü yakınlarında bulunuyor. Antik kentin kuruluşuyla alakalı iki değişik görüş var: Coğrafyacı Stabon’a göre Milet’i Giritliler kurdu fakat Homeros’un İlyada eserine göre şehir, Atina kralının oğlu Neleus önderliğinde İyonyalılar yönünden kuruldu. Kentteki ilk yerleşim şayet MÖ 2000 senelerinde Myken kolonisi yönünden gerçekleştirildi. Kurulduğu vakitlerde liman kenti olarak sarfedilen Milet Kenti, Büyük Menderes’in denizi doldurması sebebiyle kara içinde kaldı. Milet’te tespit edilen Anadolu’nun en mühim tiyatrosunun beraberinde Delphinion, Roma hamamları, agora, gymnasium ve bouleterion yapıları dahi kentin kesinlikle görülmesi gereken yapıları arasında. Milet Antik Kenti’ni nisan ve ekim ayları arasında ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri
Hattuşaş Antik Kenti


Hattuşaş Antik Kenti


Anadolu’nun ilk devlet yapısı olan Hattuşaş Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alır ve Anadolu’nun tarihinde mühim bir yere sahiptir. Çorum’a aşağı yukarı olarak 82 km mesafedeki Boğazköy’de tespit edilen bu antika şehir, Hititler’in başkentidir. Hattutaş Antik Kenti’ndeki çalışmalar esnasında 5 kültür katı meydana çıkarılmıştır. Bu kültür katları şayet; Yukarı Kent, Aşağı Kent, Büyük Kale ve Yazılıkaya’dır. Hattuşaş Antik Kenti’nin en çok göze çarpan kalıntısı, Kadeş Antlaşmasının bir tablet üstüne yazılmış olan metnidir. 1952 tarihinde başlayan kazı çalışmalarının şayet, 100 sene daha devam edebileceği dahi belirtilen veriler arasındadır.

Hattuşaş Antik Kenti / Boğazkere, Çorum Çorum’un Boğazkale ilçesinde tespit edilen Hattuşaş Antik Kenti, Anadolu’nun en eski ve en büyük medeniyetlerinden olan Hititlerin 400 sene süresince başkentliğini yaptı. Kentin büyüklüğü ilk vakitler 1 kilometreyken, sonrasında 2,5 kilometreye kadar genişledi. Hattuşaş, 1986 senesinde UNESCO yönünden “Dünya Mirasları Listesi”ne alındı. Kentin en çok göze çarpan kalıntısı şayet, tarihî Kadeş Antlaşması’nın yazıldığı tablet.


Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri
Sardes Antik Kenti


Sardes Antik Kenti


Bizans’ın mühim bir piskoposluk merkezi olan Sardes Antik Kenti, ilk paranın basıldığı bir merkezdir. Manisa’nın Salihli ilçesinde tespit edilen Sart kasabasında tespit edilen bu antika şehir, Lidya Krallığı’nın başkentidir. Sardes, bunun beraberinde Hristiyanlığın batıya yayılmasında dahi mühim bir rolü olan Sart Kilisesi’ni dahi içinde barındırıyor. Yapılan kazı çalışmaları neticesinde Artemis Tapınağı; gymnasium, sinagog, dükkanlar, mermer cadde ve aşağı yukarı olarak 90 tane kral mezarı meydana çıkarılmıştır.

Türkiye’deki Açık Hava Müzeleri
Aphrodisias Antik Kenti


Aphrodisias Antik Kenti


Aphrodisias Antik Kenti, dünyanın benzersiz bir stadyumudur. Aphrodisias, Aydın’ın Karacasu isimli beldesinde bulunuyor. Heykelleri ve heykelci okuluyla meşhur olan bu antika kenti adını tabiat ve sevda tanrıçası olan Aphrodite’ten alıyor. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen merkezlerinden biri olan ve M.Ö. 5000’li senelere kadar uzanan Aphrodisias, ilim ve edebiyatta dahi zamanın mühim merkezlerinden biri durumuna gelmiştir. Aphrodite Tapınağı, piskopos sarayı, tiyatro, stat, odeon, hamam ve nekropol antika şehirde görebilecekleriniz arasındadır. Aphrodisias müzesinde kabartmalar, türlü heykeller, hayvan figürleri ve lahitler görmek mümkün olabilir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: