Güncel
Yükleniyor...
Cildiniz Yaza Hazır Mı? Pürüzsüz Bir Cilt İçin Tüyolar! Yaz sıcakları pekçok şeyi etkilediği gibi cildimizi dahi derinden etkiliyor. Kış süresince ışıltısını kaybeden cildinizin yaz sıcaklarıyla boğuşmasını istemiyorsanız işte karşınızda düzgün, parıltılı ve taze bir cilde kavuşmanızı sağlayacak tüyolar. Üstelik yazın cilt bakımı çok daha basit! Cilt tipinize göre yaz aylarında cilt bakımı...

Yaz Sıcaklarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?


Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?


  Yaz aylarına hususi cilt bakımı taktikleri Yaz ayları güneşin dahi tesiri ila cildimizi en çok korumamız gereken dönemlerdir. Hangi cilt bakımı nasıl yapılır?

Yaz aylarında yalnızca güneş değil, havuz suyundaki kimyasalların dahi cildimiz üzerindeki etkileri büyüktür. Bu sebeple yaz aylarında cilt bakımı yapılırken çok derin peeling’ler, derin soyma işlemleri yapılmamalıdır. Çünkü bu tür cilt bakımı işlemleri güneş sebebiyle ciltte leke bırakabilir. Tatile gitmeden bilhassa rutubet maskesi tesirli cilt bakımları, derin olmayan lekeler amacıyla tedaviler ve anti-aging cilt bakımları yapılabilir. Cilt bakımı dışında kuruluk amacıyla dahi krem kullanılmalıdır. Cildi nemlendirmek amacıyla uygulanabilecek cilt bakımı programları arasında mezolifting yahut mezoterapi yer alır. Bu uygulamalarda hyalüronik asit içeren bilhassa cilde yüksek oranda rutubet kazandıran bir madde yer alır ve çok ince iğnelerle cildin yüz, dekolte ve güneş gören yerlerine enjekte edilir. Bu dahi cildin çok vakit rutubet kazanmasını sağlar ve cilt bakımına katkıda yer alır. Böylece güneş hasarına karşı cilt mahfuz olur.

Yaz Sıcaklarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?


 Güneşin zararlı etkilerinden korunmak amacıyla gölgede dahi şapka ve gözlük takılmalı ve koruyucu giysiler giyinilmelidir. Güneş ışınları, cilde hem akut üstelik kümülatif zarar verebilir. Akut zararlar kızarıklık ve güneş yanığı biçiminde ortaya menfaat. Kümülatif hasar şayet uzun seneler güneşte kalmanın yarattığı, derinin renginde ve bünyesinde değişmeler, deri kanserine dönüşebilen lider yapılar yahut deri kanserleri biçiminde kendini gösterebilir. Özellikle çocukluk döneminde ortaya gelen güneş yanıkları gelecekte melanom denilen deri kanserlerine zemin hazırlar. Bu sebeple bilhassa tatilde çocukların güneşin zararlı etkilerinden korunmaları ve cilt bakımlarına ehemmiyet verilmesi lazım olur. Güneş ışınları yaşlanmaya dahi niçin olur.

 Yazın cildinizi normal vakte göre daha çok kurur. Bu sebeple bilhassa yaz aylarında cildinize daha çok itina göstermeniz lazım olur. nda  yaparsanız, cildinizi güneşten, ekstrem sıcaktan yahut kurumasından kaynaklı oluşumunu dahi engellemiş olursunuz. Yaz mevsiminde cilt bakımı nasıl olmalı?

Cildinizi devamlı nemli tutmalısınız

Yazın cilt normal vakit göre değişik olarak daha çok kurur ve bu kuruma cildin soyulmasına neden olur. Güneş yanıkları ardından dahi cildinizde soyulmalar olacaktır. Bu sebeple bilhassa kuru cilt tarzına sahip lar, yaz mevsiminde buna daha çok ehemmiyet göstermeli. Cildinizin yaz aylarında kurumasına izin etmeden nemlendirici krem sürmeniz cilt bakımı amacıyla yapabileceğiniz şeylerin başında gelmektedir.

Ağır makyaj gerçekleştirmekten kaçının

Kapatıcı ve fondöten gibi ağır makyaj malzemelerini yaz aylarında muhtemel olduğunca kullanmayın, zira yazın cildiniz soluk alabilmek isteyecektir ve cildinize istediği oksijeni sağlayabilmeniz amacıyla cilt gözeneklerini açılmış tutmanız gerekiyor. Cildiniz oksijen alsın ki daha bakımlı ve canlı  olsun.

Mevsim meyvelerinden kendinize yüz maskesi yapın

Yaz aylarında, mevsim meyveleri ila gerçekleştireceğiniz yüz maskeleri cilt bakımı amacıyla size çok faydalı olacaktır. Beyaz dut, bu aylarda faydalanabileceğiniz en iyi meyvelerden bir tanesidir. Beyaz dut, size naturel bir cilt tonu sağlarken bunun beraberinde cildinizi besleyerek cilt bakımı amacıyla size dayanak olacaktır. Dutu ezerek suyunu yüzünüze bir fırça sayesinde sürün ve 20 dk bekletin, sonra durulayın yüzünüzü.

Günde İki Kere Duş Alın

Özellikle denize yahut havuza girdiğiniz günlerde duş almayı savsaklama etmeyin. Deniz tuzu vücudunuza iyi gelebilir ama bu tuzun vücudunuzda kalması cildinizi kurutacaktır. Aynı şekilde klorlu su dahi cildinize zarar verir. Ilık su ila duş alarak cildinizi bu dış etkenlere karşı koruma altına alabilirsiniz.

Peeling ile Tazelenin

Peeling yaparak cildinizdeki yara, iz ve lekelerden kurtulabilir yaza tazelenmiş bir ciltle giriş yapabilirsiniz. Dilerseniz bir zarafet merkezinde isterseniz evde gerçekleştireceğiniz peeling ardından cildinizin alt katmanlarından başlayan tekrar yapılanma süreci size düzgün bir görünüş kazandıracaktır.

Güneş Koruyuculu Krem Kullanın

Herkes yaz döneminde bronz bir cilde sahip olmak ister. Sizde dahi bu türlü bir talep varsa ve koruma faktörlü kremlerin sizi bronz bir tenden ırak tutacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Koruma kremleri sürerek ak kalmış olmayacak, cildinizi zararlı UV ışınlarının etkilerinden korumuş olacaksınız. Üstelik yazın cilt bakımı kurallarının en önemlisini yerine getirmiş olacaksınız.

Bol Bol Su İçin

Yazın çok daha çok su kaybederiz. Bu su kaybının yarattığı olumsuzluklar cildimize dahi yansır. Susuz çoğalan cildimiz zaman içinde kurur ve pörsük bir görüntüye sahip olur. O yüzden yaz döneminde içtiğiniz su oranını artırmanızda yarar var. Günde asgari 8-10 bardak su ila taze sıkılmış meyve sularını tüketerek cildinizin rutubet oranını dengeleyebilirsiniz.

Yazın Pürüzsüz Bir Cilde Nasıl Sahip Olunur?


 Her mevsim, koşullarına göre cildimizde ve bedenimizde türlü etkiler bırakır. Yaz aylarında sıcaklar, güneş ışınları, deniz, havuz, klima gibi etkenlerle kurur ve yıpranır. Birçok cilt probleminin ortaya geldiği yaz aylarında, kötü etkilerden korunmak amacıyla doğru cilt bakımının nasıl yapılacağını bilmeliyiz. Cilt tiplerine göre yazın cilt bakımının nasıl olması gerekliliğini araştırdık. Cildin umumi özellikleri ve rutubet dengesinin yazın değiştiğini bildiren Dermatolog Dr. Yasemin Fatih Amato, cilt tiplerine göre amacıyla önerilerde bulundu… Yaz mevsiminde yağlanma eğilimi çoğalan bu ciltler, yazın cilt bakımlarına dikkat etmelidir. Sık sık denize girenler ekstrem yağlanmanın farkına varmazlar, zira deniz suyu ve güneş cildi kurutur. Fakat sivilceli ciltlerde en hafif izleri dahi lekelere dönüştürebilir.

 Cilt bakımı, yağlı cilt tarzına sahip şahıslarda kil içeren bir temizleyici ila yapılmalıdır. Temizleme ardından tonik ve yağlanmayı azaltan bir nemlendirici kullanılmalı. Kil, ciltteki çok yağı alan ama kurutmayan olağanüstü bir maddedir. Mikro süngerler içeren nemlendiriciler yahut losyonlar dahi çok yararlıdır. Bunlar ciltte ortaya gelen çok yağı emerek ekstrem yağlanmayı engellerler.

 Kuru cilt tarzına sahip şahıslar güneş ve denizden çok çok etkilenirler. Cilt süratle kurumaya başlar, çizgiler ve kırışıklıklar çok daha acele ortaya menfaat. Hem kış üstelik yazın yoğun cilt bakımı isterler. Cildiniz kuruysa yaz süresince titiz ve kuru ciltleri amacıyla hazırlanmış temizleyici yahut temizleme sütleri, alkolsüz bir tonik ve yoğun bir nemlendirici ila cilt bakımınızı yapmalısınız.

Yaz aylarında cilt bakımında sık uygulanan sorunlar nelerdir?


Yazın cilt sihhati amacıyla en mühim problemlerin başında cilt kuruluğu geliyor. Güneş ışınları, deniz ve havuzun etkisiyle cilt zaman içinde kuruyor, parlaklığını ve tazeliğini dahi kaybediyor. Özellikle yaz aylarında cilt kalitesinin önemine vurgu yapan Dr. Mustafa Karataş, ufak bir dokunuşla etraflıca nemlendirme ve parıltılı bir cilt görünüme kavuşmanın muhtemel olduğunu vurguluyor. Dr. Mustafa Karataş etraflıca nemlendirilmiş bir cilde ulaşmanın formülünü şu şekilde açıklıyor; “Cildin genç ve hoş görünmesi amacıyla cildin nemlendirilmesi çok mühim. Çünkü yeterli neme sahip olmayan ciltlerde kırışıklıklar ve çizgiler daha çok belirginleşiyor. Cildin kurumasına; güneş ilkin olmak suretiyle pekçok etken niçin olabiliyor.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: