Güncel
Yükleniyor...
Koronavirüs salgını ile birlikte uzmanların görüşlerinde yer verdiği asemptomatik vakalar, gündemde devamlı tartışılan ve araştırılan bir konu olarak dikkat çekiyor. Covid 19 hastalığını bir şekilde taşıyan ve hiç bir belirti göstermeyen bireyler amacıyla sarfedilen Asemptomatik hastalık Koronavirüsü salgınında dahi kritik bir rol oynuyor. Peki Asemptomatik ne demek ve Asemptomatik vaka nedir? Asemptomatik nedir? İşte detaylar...

Asemptomatik Vaka Nedir?

Geçtiğimiz Aralık ayının nihayetinde Çin’dahi başlayan koronavirüsü (Covid-19) ülkemiz dahi girmek üzere bütün dünyayı tesiri altına aldı. Toplamda bir milyonu aşan hasta adedi sebebiyle ülkeler lüzumlu aşıyı keşfetmek amacıyla incelemelere son süratte devam ediyor.

Yapılan incelemeler hasta adedinin aslında çok daha çok olduğunu meydana çıkarttı fakat reel rakamların tam manasıyla bulunamayacağı da söylem edildi. Bu gerekçeye neden olarak şayet hastalık belirtisi göstermeyen asemptomatik taşıyıcı kişiler gösterildi. Peki dünya genelinde hiç de hafife alınmayacak civarda olan asemptomatik kişiler virüsü yayar mı?

Asemptomatik Nedir?


 Tıpta, bir hasta hastalık mikrobunun taşıyıcısıysa veyahut hastalıkla alakalı belirtiler göstermiyorsa, hastalık asemptomatik vaka olarak kabul edilir. Asemptomatik iltihaplanmalara, subklinik enfeksiyonlar da denir.

Asemptomatik vakalarda belirtiler sonradan ortaya çıkabilir ve hastanın gidişatı gittikçe kötüleşebilir ancak hastalık iyi mizaçlı olabilir ve hiç belirti çıkmadığı da olur. Hastanın genetik yapısı da bu gidişatı önemli ölçüde etkiler.

Asemptomatik Ne Demek?


 Belirti yaşamayan kişiler dendiğinde akıllarda soru işareti kalabiliyor. Bazı kişiler test yapıldığı sırada belirtilerı yaşamasa dahi gelişen vakitlerde yaşayabiliyor. Bu hastalara presemptomatik kişiler deniyor. Hastalık sendromunu hiç bir vakit göstermeyen fakat uygulanan testte pozitif çıkan hastalara asemptomatik kişiler deniyor.

Asemptomatik kişiler rastgele bir belirti yaşamadığı için hastaneye gitmiyor ve teste tabi olmuyor bu sebeple koronavirüs vaka sayıları dahi tam manasıyla bilinmiyor. Asemptomatik bireylerin negatif yanları şayet hastalığı bulaştırabiliyor olmaları. Belirti olmadığı amacıyla rahatlıkla hareket eden kişiler hastalığı rahatlıkla söylüyor.

Asemptomatik Ne Demek?


Asemptomatik Vaka Nedir?


 Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'nda açıklanan son bilgilere göre, yeni koronavirüs asemptomatik vakası, ateş, öksürük, boğaz ağrısı ve diğer klinik semptomlar ve belirtiler göstermeyen fakat solunum yolu gibi misaller üstünde uygulanan testlerin pozitif çıktığı vakalardır.

Asemptomatik vaka umumi olarak ikiye ayrılıyor. Birincisi enfekte bireyin nükleik asit testinin neticesinde pozitif çıkmış fakat 14 gün kuluçka süresinde hiç belirti göstermemiş gruptur. İkincisi, enfekte bireyin nükleik asit testinde pozitif çıkmış ve bunun sonrasında birtakım klinik belirtiler göstermiş, yani kuluçka döneminde asemptomatik enfeksiyon haline sahip olmuş gruptur. Bildiğimiz bulaşan hastalıkların birçoğunda asemptomatik enfeksiyonlar vardır. Örneğin hepatit B, AIDS ve bunun gibi.

Asemptomatik enfeksiyon ender olur ve asemptomatik bir şahıstan bulaşma, Orta Doğu Solunum Yolu Sendromu koronavirüsünde gördüğümüz gibi diğer koronavirüslerde de geçerlidir. Bu sebeple, asemptomatik vakalardan bulaşma, büyük ihtimalle bulaşmanın mühim bir sebebi değildir. Semptomatik kişiler virüsü öksürme ve aksırma aracılığıyla daha basit yayarlar.

Asemptomatik Kişiler Virüsü Yayar mı?


 Asemptomatik bireylerin virüsü bulaştırıp bulaştırmadığı mutlak olarak bilinmiyor. Bazı eksperlerin gerçekleştirdikleri incelemelerde bireylerin iletim potansiyelinin meydana çıktı. Çin’deki eksperler şayet asemptomatik bireylerin hastalığı bulaştırdığı vakaların bulunduğunu söylem etti. Tüm bunlara karşın kesinliği olmadığı amacıyla konu ile alakalı şimdilik bir şey söylenemiyor.

Asemptomatik Vakalar Nasıl Ortaya Çıkıyor?


Asemptomatik Vakalar Nasıl Ortaya Çıkıyor?


 Mevcut durumda, asemptomatik vakaların fazlası alakalı departmanların izlemesi aracılığıyla bulundu. Genel olarak dört yol vardır. Birincisi, tespit edilen vakaların yakın ilişkide bulunduğu kişilere yönelik tıbbi gözetimlerin yapılması. İkincisi, toplanma vakalarının araştırılması. Üçüncüsü enfeksiyon kaynağının takip edilmesi. Dördüncüsü, vatan içi ve dışında COVID-19 salgınının önemli yayıldığı bölgelerde gezi veyahut hayat geçmişine sahip olanlar üstünde test yapılması.

DSÖ'nün Asemptomatik Vakalar Hakkındaki Araştırması


Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip koronavirüs (Covid-19) taşıdığı durumda hastalık belirtisi göstermeyen "asemptomatik" hastalardan virüs bulaşıp bulaşmadığına dair tetkiklerin devam ettiğini söylem etti.

Covid-19 taşıdığı durumda hastalık belirtisi göstermeyen "asemptomatik" hastalardan virüsün bulaşmasına dair tartışmalara da değinen Ghebreyesus, "Şubat ayının başından beri, asemptomatik bireylerin Covid-19 bulaştırabileceklerini söyledik fakat asemptomatik bulaşmanın derecesini saptamak amacıyla daha çok incelemeye gereksinimimiz var. Bu soruşturma şimdi devam ediyor." diyerek konuştu.

DSÖ'nün Covid-19'a karşı mücadele ekibi lideri Maria Van Kerkhove, Cenevre'dahi dün yaptığı bildirimde, elde edilen bilgilere göre, Kovid-19'un asemptomatik birinden diğer birine bulaşmasının çok ender olduğunu söylem etmişti.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: