Güncel
Yükleniyor...
Herhangi bir işte akıl mühim bir etkenken, yaptığınız yatırımların kazanması için aşırı zeki olmanıza lüzum yoktur. Herkesin borsada yatırım yapabilecek bir seviyede olduğunu bu kelimelerle açıklayabiliriz: Eğer beşinci sınıf matematiğini yapabiliyorsanız borsada dahi yatırım yapabilirsiniz. Düzenli olarak yatırım yapmak, lüzumsuz mali risklerden çekinmek ve paranızın sizin adınıza seneler ve üstelik on seneler boyunca çalışmasını sağlamak varlıklarınızı artırmanız amacıyla güvence yöntemlerdir. Borsada risksiz yatırım yapmak mümkün mü? Borsada risksiz para kazanmanın sırları nelerdir? Borsada risksiz yatırım nasıl yapılır? İşte borsaya yatırım yapacaklara tavsiyeler ve ipuçları...


Borsada Risksiz Yatırım Yapmak


 Niçin borsada yatırım yapmak istiyorsunuz? Yatıracağınız nakit paraya altı ay, bir sene, beş sene yahut daha uzun bir süre sonra mı gereksiniminiz olacak? Emeklilik, ev almak yahut çocuklarınıza bırakmak amacıyla mi yatırım yapıyorsunuz? Yatırım yapmadan evvela amacınızı ve ileride hangi dönemde bu paraya gereksiniminiz olacağını bilmelisiniz. Gelecekte ne zaman bu paraya gereksiniminiz olduğunu mahsus ne kadar yatırım yapmanız gerekliliğini ve dilediğiniz neticesi almak amacıyla gerçekleştireceğiniz yatırımdan ne kadarlık bir gelir elde etmeniz gerekliliğini hesaplayabilirsiniz. Portföyünüzün genişlemesi birbiriyle çok yakından alakalı olan üç etkene bağlıdır.

Bir hisseyi 10 sene boyunca elde tutmayı düşünmüyorsanız onu 10 dakikalığına dahi elde tutmayı düşünmeyin. Risk toleransı kalıtsal olarak geçen psikolojik bir özelliktir ancak eğitim, gelir ve bolluk ila pozitif (bunlar yükseldikçe risk toleransı dahi artmaktadır) ve tabi yaş ila dahi negatif olarak etkilenebilir (yaşlandıkça risk toleransı azaltmaktadır). Risk toleransınız risk ile ilgili nasıl hissettiğiniz ve riskin oluştuğu hallerde yaşadığınız tasa seviyesidir. Psikolojik anlamda risk toleransı “bireyin daha iyi bir netice amacıyla elindekinden ne ölçüde vazgeçeceği” olarak tanımlanmaktadır. Bir diğer söyleyişle her bireyin risk toleransı farklıdır ve “doğru” balans olarak kabul edilecek rastgele bir kriter bulunmamaktadır. Kimisi 100 TL amacıyla 1000 TL riske edebilirken bazısı 1000 TL amacıyla yalnızca 100 TL riske edebilir. Ayrıca risk toleransı bireyin riski kavrama biçimi ila dahi etkilenmektedir.

Örneğin bir uçakta uçmak yahut vasıta sürmek 1900’lü senesinin başlarında çok riskli olarak kabul edilmekteydi ancak uçak ve araçlarla gezi etmek sıklaştıkça bu risk insanlar yönünden kabul edilmeye başlandı. Bunun tersine, günümüzde pekçok ademoğlu ata binmenin, düşme tehlikesinden dolayı çok riskli olduğunu düşünmektedir zira bundan sonra çevremizde ata binen çok ademoğlu görmüyoruz. Algı olgusu bilhassa mevzu yatırım olunca önemlidir. Yatırımlar ile ilgili daha çok bilgi edindikçe (örneğin nasıl pay alınıp, satıldığı, çoğunlukla ne kadar bedel değişimi olduğu ve yatırımların likiditesi) ilk yatırımınızı yapmadan evvela düşündüğünüzden daha düşük risk alıyor olacaksınız. Sonuç olarak yatırım yoğunluğunuz daha düşük olduğunda endişeleriniz ve risk toleransınız çok dahi değişmeyecektir zira riski kavrama tanımınız dahi değişecektir. Kendi risk toleransınızı anlayarak endişelenmenize niçin olacak yatırımlardan kaçınırsınız. Genel anlamda uykunuzu kaçıracak bir yatırım yapmamanız lazım olur. Endişe, kaygı duygusunu ikaz eder ki bu dahi strese niçin olan varlığa karşı romantik reaksiyon (mantıksal reaksiyon yerine) vermenize niçin olur.

Borsada Yatırım Yapmak Riskli mi?


 Borsada yatırım yapmak altın, emlak vs. gibi yatırımlara göre daha risklidir. Bu cümle alem yönünden kabul edilebilen bir gerçektir. Ancak borsa kaybedilen büyük paraların nedeni, yatırım aracının bizzat değil yatırımcıdan sebeplenmektedir. Gerekli altyapıyı ve stratejiyi oluşturmadan borsada yatırım yapan bireylerin bu yatırım aracından zarar etme olasılığı yüksek olmaktadır.

Borsada Risksiz Para Kazanmanın Sırları


 Borsada risksiz para kazanma girişimlerim içerisinde ilk denediğim yol, cümle alem gibi borsada al sat yapmak oldu. İlk etapta bir hisseyi alıyor birkaç gün bekleyip zararda veya karda satıyordum. Hiç kar edemedim bir işlemde kar ediyorsam, üç işlemde zarar ediyordum. Ardından bu çeşitli olmayacak diyerek günlük al sat yapmaya başladım. 20.000 Liralık bir Portföyde 1000 Lira komisyon ödemesi yaptığım vakitler oldu. Siz düşünün bundan sonra günlük kaç kere al sat yaptığımı. O kadar çok yapıyordum ki bu yöntemle dahi kaybetmeye devam ettim.

Al sat sebebiyle yaşadığım zayiat bende ekstrem hırs yaptı. Artık kazanmayı istemiyordum. Tek derdim ana paramı tamamlamak oldu. Zararım derinleştikçe ana paraya uzaklaşmaya başladım. Bildiğiniz gibi ana paranızın %50 sinin kaybederseniz, yineleme tıpkı paraya ulaşmak amacıyla %100 kazanmanız lazım olur. Ben durumun farkında değildim ve kayıpları telefi etmek amacıyla al sat yapmaya devam ettim. Sonuç bütün paramı kaybettim.

Aynı sizin bu yazıya ulaştığınız gibi bende borsada risksiz para kazanma, borsada para kazanmanın sırları gibi aramalar yapmaya başladım. Hemen derhal her okuduğum yazı borsada uzun vadeli yatırım yapılması gerekliliğini diyordu. Tabi ben hiç kulak asmadım. Bildiğimi okumaya devam ettim. Kredi çektim al sat ila bir noktaya kadar dayandım. Fakat zarardan ne olursa olsun kurtulamadım. Siz buna ister hıra deyin dilerseniz yönteminiz hatalı deyin. Ne derseniz deyin borsada para kazanmak aslında basit değildir.

Konuyu dağıtmadan uyguladığım ikinci tekniği anlatayım. İkinci yöntemim aracı kurumların hedef fiyatlı pay senetlerini alıp satmak oldu. Ne yalan söyleyeyim ilk etapta azıcık başarı sağladım. Fakat bekleme zamanı ara sıra uzun oluyordu. Tabi ben eskiden al sat yaptığım amacıyla psikolojim beklemeyi kaldırmadı. Çok geçmeden gene al sat yapmaya başladım. Maaşımı borsada kaybettim, kredi çektim hepsini erittim. Bir çeşitli borsada risksiz para kazanamadım. En nihayetinde uzun vadeli yatırım ila tanıştım.

Uzun vadeli yatırım dahi yatırım çeşitleri arasında en zor olanlardan bir tanesidir. Önceden psikolojik olarak al sata yatkın olmam uzun vade yolculuğumda beni çok zorladı. Detatlı bir soruşturma yapıp uzun vadeli kazandıran veya kazandıracak payları buluyordum. Tek yapmam gereken alıp beklemekti ancak başaramadım. Psikolojik olarak şimdilik hazır değildim buna ve borsaya ara vermeye karar verdim.

Uzun vadeli pay senedi alıp zarar ettiğim pay olamadı. Psikolojime mağlup düştüğüm amacıyla zarar ettiğim çok pay oldu. Bu vakte kadar borsada risksiz para kazanma yolunu bulup, uygulayıp kazanan görmedim. Borsa derin soruşturma gerektiren bir yatırım yeridir. Borsa İstanbul’un geçen günlerde yayınladığı bir video dahi orta ve uzun vadeli yatırımın ne kadar mühim olduğu vurgulanmıştı. Dünyada sayılı borsa zenginlerinin nerdeyse tamamı uzun vadeli yatırımcıdır.

Borsada Risksiz Para Nasıl Kazanılır?


Borsada Neden Kaybediyoruz?


 Borsaya ilk girenler çoğunlukla 1-2 aşama kazanınca kısa sürede varlıklılık hayalleri kurmaya başlarlar. Tabi öyle ya borsaya girmeden evvela pekçok yerde yazı aydın, borsa hikayeleri duymuş, etrafında pekçok şahıs borsa yardımıyla varlıklı olmuş.. Bu yazımızda sizlere itimat sunarak yahut boş hayaller sunarak borsa yolunda ilerlemenizi sağlayacağımızı düşünüyorsanız bu cümleden sonra yazıyı okumak size zaman kaybettirir.

Aşağıda belirteceğimiz maddeler niçin borsada kaybettiğimizi kısaca anlatmaktadır. Umarım Bu maddelerden ırak durup durup bir nebzede olsa zarar etmeyiz. Borsada neden kaybediyoruz;

Maymun iştahlıyız

Yani bir stratejiden süratli dönüyoruz, verilen amaca ulaşamadan hisseden ayrılıyoruz. ilk sırada dahi bahsettiğim gibi ilk girenlerin yaptığı 1-2 kademede derhal hisseden çıkmak ve bunu huy durumuna getirmek olarak tanımlayabiliriz.

Hızlı Varlıklı Olmak İstiyoruz

Borsa çok önemli kazançların olduğu bir alandır. Sağdan soldan duyumlarla pay alıyoruz  derhal %500 %700 kazanmak istiyoruz. Genellikle sonu gene hüsran oluyor. Zengin olmayı cümle alem hayal eder ancak işin sonu kötüye gitgide elimizdeki bütün her şeyi daha çok kazanmak uğruna heba ederiz.

Sürekli Al Sat Yapıyoruz

Belirli bir stratejiye göre hareket etmiyoruz. Düşüşlerde panik olup satıyoruz , az bir yükselişte kar yaptım zanaderek hisseyi gene satıyoruz umumi olarak gene zarar ediyoruz. Bir pay yükseliş trendine girdiyse o pay fazlası zaman yükselir üstelik ara sıra bu yükselişler günler ve haftalarca sürebilir. Bu vakitlerde elimizdeki hisseyi tutmamız bize zarardan ziyade kar elde ettirir.

Araştırmadan Hisse Alıyoruz

Şirket nedir ne değildir bilmeden ondan bundan duyarak pay alıyoruz. Bazıları var ki şirketin ne iş yaptığını dahi bilmiyor. Doğal olarak çoğunlukla netice gene zarar oluyor. Alım yapılacak hissenin şirketini yakından tanımak, bilançolarını ele almak geçmiş dönemlerdeki kar paylarını ve istikbal devir analizlerini iyi yaparak yatırım yapmak lazım olur.

Spekülasyona Kanıyoruz

Sosyal paylaşım sitelerinde devamlı pompalanan, çok yükselecekmiş diyerek haberleri uygulanan paylar vardır. Bu paylar devamlı gündemde tutulduğu amacıyla ister hacet yok bir yerde karşılaşıp gene o hisseyi alıyoruz ve zarara giden yola girmiş oluyoruz. Kimsenin sözü ila ne bir hisseye girin nede bulunduğunuz hisseden çıkış yapın. Borsa akil insanların bulunduğu bir yerdir. Ne kadar çok okuyup ne kadar çok bilgi sahibi olursanız yanılgı yapma oranınız düşer. Borsada mal boşaltmak diyerek deyim edilen bir sözcük var. Bunları yapanlara dikkat edin..

Yanlış Hissede Bekliyoruz

Geleceğe yatırım yapmayan kendini geliştirmeyen şirketlere yatırım yapıyoruz. Genellikle bizlerin zaman ve para kaybetmesine neden oluyor. Spek paylar diyerek deyim ettiğimiz bir tarif vardır. İlerleyen makalelerde kesinlikle bahsedeceğiz bu durumdan. Patronların dahi adam tutarak kendi pay fiyatlarını hareketli yaptığını ve milletin paralarını aldığını günümüzde dahi duyuyoruz. Elimizin altında internet gibi bir vasıta varken pay incelemesi yapmak epey kolaydır.

Borsada Risksiz Para Nasıl Kazanılır?


 Borsada risk her daim vardır. Ancak yatırımcı lüzumlu tedbirleri alarak, riskleri minimuma düşürebilmektedir.  Detaylı analizler yapılarak, uzun vadede düzenleme yapılmalıdır. Planınıza sadakatli kalarak, kaygı yapmadan yatırımınızdaki düşüşlerde tedirgin olmadan bekleyebilmelisiniz. Spekülasyonlara saygınlık etmeyin, yalnızca kendi analizlerinize güvenin. Analiz yeteneğinizi ne kadar geliştirirseniz risk dahi o kadar azalacaktır. Verdiğiniz kararları uygularken karar değiştirmekten çekinin. Kararlarınızda kararlı olmanız aldığınız riski azaltacaktır. Fiyat ve prosedür miktarının eş vakitli olduğu anları kovalamak daha düşük riskli bir borsa işleminin işaretçisidir. Bu anları kovalayarak alış prosedürü yapmak kazançlı bir alışverişin sinyallerini vermektedir. Borsada deneyim edinene kadar büyük miktarlarda yatırım gerçekleştirmekten kaçının. Kaybedince üzülmeyeceğiniz ufak denemelerle deneyim kazanmaya çalışın. Bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece borsa sizin amacıyla riskli bir yatırım olmayacaktır.

İşin özüne indiğinizde sabır ve soruşturma borsada kazanmanın en mühim kurallarıdır. En büyükler dahi kaybederler, en büyük şirketler dahi batar hatalarınızdan ders alın. Aklınıza takılan bütün soru ve problemler amacıyla makalemizin altında tespit edilen yorumlar kısmından yorum yaparak bizlere soru sorabilirsiniz. Unutmayın yalnızca soru değil katılmadığınız yahut ilave etmek dilediğiniz şeyler içerisinde bizlere yazabilirsiniz.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: