Güncel
Yükleniyor...
Özenle uyguladığınız bakım rutininizden tam verim alamıyorsanız veyahut hiç beklemediğiniz cilt problemleriyle karşılaşıyorsanız birtakım adımlarda hatalar yapıyor veyahut bir şeyleri gözden kaçırıyor olabilirsiniz. Cilt bakımında en çok yapılan hataları ve dikkat etmeniz gereken noktaları sizin amacıyla derledik.


En Çok Yapılan Cilt Bakım Hataları Nelerdir?


 Üşengeçlik en çok yapılan cilt bakım hatalarının başında geliyor. Yüzde birkaç saat durması amacıyla geliştirilen ürünleri bütün gün ciltte bırakmak er yaşlanmadan kara noktalara pek çok hataun nedeni olur. Bu yüzden eve adım attığınız anda gerçekleştireceğiniz ilk işlerden biri makyajınızı silmek olmalı. Yaz, kış, gölgede yahut direkt güneş altında: Mutlaka fakat kesinlikle güneş koruyucu tüketmelisiniz. Güneşten gelen zararlı UV ışınları cildi yıpratıcı gizli düşmanlardan. Unutmayın, ışık varsa UV ışınları dahi vardır. Bu yüzden güneş koruyucu kullanmayı katiyen savsaklama etmeyin.

Yüze dokunmaya daha dahi çok sakınma ettiğimiz bu günlerde, bu adımın önemini bir kere daha vurgulamak istiyoruz. Elinizde biriken leke, bakteri ve virüsler sıhhat hatalarının beraberinde akne ve doku eşitsizliği gibi belli cilt hatalarına niçin olur. Bu yüzden ellerinizi yüzünüzden ırak tutmakta yarar var. Cilt hijyenikliği en çok dikkat etmeniz gereken adımlardan. Gece ciltte meydana gelen atıkları, saçlardan bulaşıcı kiri ve yastık kılıflarından gelen bakterileri temizlemek amacıyla sabahları hafif yapılı bir temizleyici tüketmelisiniz. Makyaj yaptığınızda şayet vaziyet daha değişik. Makyajı çözen balmların yahut misel su uygulamasının ardından cildinizi yıkayarak etraflıca pak bir cilt elde edebilirsiniz. Bu aşamalarda cilt yapınıza elverişli mamüller seçmeniz gerekliliğini dahi belirtelim.

Cildinizi etraflıca arındırmak, ölmüş deriden temizlemek, doku yenileme ve ihtiyarlama belirtilerinin önüne geçmek amacıyla peeling aşaması çok mühim. Ancak aşındırıcı olarak nitelendirebileceğimiz bu aşaması çok uygulamak cilde zarar verebilir, hassasiyete ve huysuz kızarıklığa niçin olur. Bu yüzden peeling karakterli ürünlerinizi haftada 2 kezden çok uygulamamaya itina gösterin. Makyajınızı uygulamadan evvela, dışarı çıkmadan evvela yahut gece yastığa başınızı koymadan öce bakım rutininizin zamanlamasını doğru yapmanız lüzumlu. Makyajdan yahut uyumadan evvela ürünlerin cilde adamakıllı emilmesi, güneş koruyucunuzun aktifleşmesi  amacıyla hem aplikasyon adımları arasında üstelik bakım rutini ardından cildinize azıcık vakit tanıyın. Cilt bakımınızı uygularken yalnızca yüzünüzle sınırlanmış kalmamalısınız. Özellikle boyun ve dekolte bölgesi dahi dış etkenlere maruz artan ve ihtiyarlama belirtlerinin en evvela meydana çıktığı yerlerden. Dolayısıyla bakım rutininize cildin bu alanlarını gaye alan mamüller ekleyin.

Kremleri ve serumları cilde ovuşturarak yedirmek, göz etrafına sert hareketlerde bulunmak, elde ısıtılması gereken ürünleri beklemeden cilde sürmek gibi pek çok yanılgı hem ürünlerden tam verim alamamanıza üstelik cildinize zarar vermenize niçin olur. Yüzünüze ve boynunuza yer çekiminin huysuz yönde ve tampon hareketlerle, göz çevrenize şayet yüzük parmağı ucuyla ve hafif darbelerle aplikasyon yapabilirsiniz. Koleksiyonunuzdaki ürünlerin masaj aplikatörlerini kullanarak dahi formüllerden daha iyi netice temin edebilirsiniz. Kullandığınız her ürünün ambalajında, küçük bir kutucuk içerisinde ürünün kaç ay süresince taze kalacağı yazar. Bu tarihten sonra ürünün yapısı bozulabilir, faaliyeti azalabilir ve üstelik cildinize zarar verebilir. Dolayısıyla son kullanım tarihi geçen ürünlerle vedalaşın ve bakım rafınızı yenileyin. Kullanacağınız bütün ürünlerin cilt tipinizle ahenkli olması çok mühim. Bazı formüller bütün kullanıcılar içinken birtakım mamüller şayet spesifik cilt karakterlerine göre geliştirilmiş olur. Yağlı-karma-normal, cilt tarzınızı üstelik yüzünüzdeki bölgelerin davranışlarını tek tek göz önüne alarak mahsul seçebilirsiniz. Bir başka vaziyet dahi cilt hataunuzu ve bir üründen beklediklerinizi doğru teşhis edebilmek. Cildinizi matlaştırmak mı, sıkılaştırmak mı, doku eşitlemek yahut canlandırmak mı istiyorsunuz? Hedeften şaşmayan, doğru formüller kullanarak bakım rutininizden dilediğiniz neticesi alın.

En Çok Yapılan Cilt Bakım Hataları


Sıklıkla Yapılan Cilt Bakım Hataları Nelerdir?


 Pürüzsüz ve parlak bir cilt, kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor değil mi? Çünkü şayet cildiniz güzelse siz dahi güzelsiniz demektir! Ancak maalesef hoş bir cilt uğruna yapılan birtakım hatalar, cildin ışıltısını kaybedip hassaslaşmasına neden oluyor. İşte kaçınılması gereken cilt bakım hataları:

Cildi Sıcak Suyla Yıkamak

Nedense sıcak suyla yıkanınca cildin daha pak olacağına dair süregelen bir inanma var. Ancak bu inanma tamamıyla hatalı; zira sıcak su cildin naturel yağ dengesini bozar ve genellikle kuruluğa ve cildin pul pul dökülmesine niçin olur. Bu yüzden bilhassa sıcak duş yapar iken yüzünüzü sıcak suyla direkt olarak ilişki ettirmemeye itina gösterin.

Nemlendirici Kullanmamak

Nemlendiricilerden ırak durmak, genellikle yağlı ve karma cilde sahip olanların sık sık yaptığı bir hatadır. Çünkü şayet nemlendirici kullanırlarsa ciltlerinin daha dahi yağlanarak parlayacağını düşünürler. Ancak vaziyet tam tersi. Çünkü iyi ve doğru nemlendirilmemiş bir cildin yağ dengesi daha basit bozulur ve ciltte zaman içinde renk eşitsizlikleri meydana gelir. Bu yüzden her gün cilt tarzına elverişli hafif bir nemlendirici kullanmak lazım olur.

Sivilce ve Siyah Noktaları Sıkmak

Ergenlikten artan kötü bir huy olan sivilce ve kara nokta sıkmak, cildiniz amacıyla gerçekleştireceğiniz en kötü şeylerden biri! Çünkü bir sivilceyi yahut kara noktayı sıktığınızda o bölgeden çıkan bakteri yüzün başka kısımlarına yaygınlaşır ve açılmış gözeneklerinizde yeni akneler meydana gelmesine niçin olur.

Güneş Koruyucusunu Sadece Yazın Kullanmak

En sık yapılan cilt bakım hatalarından bir tanesi dahi güneş koruyucu kremleri yalnızca sıcak yaz tatillerinde kullanmaktır. Çünkü tahmin edilenin tersine kış güneşi dahi bol miktarda UV ışını içerir ve bu aylarda güneş koruyucusu kullanmamak, cildin er yaşlanmasına neden olur. Bu yüzden kış ve bahar aylarında kullanacağınız günlük nemlendiricinin güneş koruyucu özellikli olmasında yarar var.

Cildin Yapısına Uygun Ürünler Seçmemek

Sırf arkadaşınız övdü diyerek bir cilt bakımı ürünü size çok iyi istikbal diyerek bir kural yok. Hatta bu büyük bir yanılgı dahi olur. Cilt bakım ürünü seçerken cilt tarzınızı, kullanım alışkanlıklarınızı üstelik yaşadığınız yerdeki iklimi dahi hesaba katmalısınız.

Gece Makyajla Uyumak

Duru ve sıhhatli bir cilt istiyorsanız, katiyen makyajınızı temizlemeden uyumayın. Cilt tipinize elverişli bir makyaj temizleyici ve pamuk sayesinde makyajınızı sildikten sonra, cildinizi makyaj kalıntılarından arındırmak amacıyla ya tonik kullanın yahut yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Unutmayın, cildiniz çok yağlıysa, makyaj temizleyici kremler yerine jellerden kullanmanız daha iyi olacaktır.

Boyun Bölgesini Es Geçmek

Pek çok bayan göz etrafına ve yüzüne bakım yapar iken epey itinalı olsa dahi, iş boyun bölgesine geldiği zaman üşengeç davranabiliyor. Oysa boyun bölgesindeki deri çabucak sarkar ve kırışıklığa daha çok meyillidir. Bu yüzden yüz amacıyla kullandığınız bütün ürünlerin boynunuza dahi nüfuz ettiğinden güvenilir olmalısınız.

Peeling Olayını Abartmak

Cildi arındırmak namına birtakım vakitler peeling uygulamak ve arındırıcı mamüller kullanmak önemlidir. Ancak gereğinden daha çok yapılan peeling prosedürü, ciltte gözle görünmez mikro çizikler açar ve yarardan çok zarara niçin olur. Haftada çok sayıda peeling uygulamak, cilt bakımı hataları arasında sayılabilir.

Abur Cubur ve Şeker Ağırlıklı Beslenmek

Cildinize ne kadar iyi baksanız dahi cilt güzelliği her daim samimi gelir ve güzelliğin baş düşmanları asitli içecekler, paketli ve işlenmiş gıdalardır. Bu yüzden sebze/meyve, bakliyat, balık çoğunluklu beslenerek ve bol su içerek parlak bir cilde kavuşabilirsiniz.

Düzenli Dermatolog Ziyaretleri Yapmamak

Dermatologa yalnızca cildinizde ansızın tepkiler ve istenmeyen haller olduğunda gitmek epey hatalı. Özellikle 30 yaşından sonra altı ayda bir yapılacak tertipli cildiyeci ziyaretleriyle cilt daha çok vakit sıhhatli ve genç kalabilir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: