Güncel
Yükleniyor...
Flexitarian diyeti, dünya genelinde en sağlıklı kabul edilen rejim yaklaşımlarından biri olarak gösteriliyor. Esnek vejetaryen yahut yarı vejetaryen olarak  tariflenen bu rejim metodu, vejetaryen beslenme şekline, seyrek olarak et yahut balık gibi protein kaynaklarının eklenmesi ile ortaya gelen fakat genellikle yeşillik meyve çoğunluklu olan bir diyettir. Peki epey bilindik olan flexitarian diyeti nedir? Flexitarian diyeti nasıl yapılır? Flexitarian diyetinin faydaları nelerdir?


Flexitarian Diyeti Nedir?


 Flexitarian Diyeti, Dawn Jackson Blatner vasıtasıyla ortaya atılan hem vejetaryen, üstelik hayvansal gıdalarla beslenmeyi savunan bir rejim uygulamasıdır. Bu sebeple bu diyetin ismi vejetaryen ve elastik kelimelerin bir kombinasyonudur. Flexitarian diyetini uygulayanlar, hayvansal gıdalar dahi yediğinden, veganlar yahut vejetaryenler olarak kabul edilmezler.

Bu rejim uygulaması, mutlak kuralları yahut tavsiye edilen sayıda makro ve kalori besin maddesi içermez. Flexitarian diyeti, bu nedenle bir hayat tipi olarak anılır.

Flexterian Diyetinin İlkeleri Nelerdir?


 Flexterian diyetinin birtakım ilkeleri mevcuttur. Bu İlkelerden şayet şu şekilde bahsedebiliriz:

  • Çoğunlukla yeşillik, meyve, kepekli tahıllar ve baklagiller ile beslenme,
  • Bitkilerden istikbal olan proteine odaklanma,
  • Belirli sürelerle et ve hayvansal gıdalarla beslenme,
  • Doğal yiyecekler tüketme,
  • Tatlı ve şekeri sınırlama gibi ilkeler Flexterian Diyeti amacıyla öneme alınması gereken ilkeler arasında yer alırlar.

Flexitarian Diyeti Nasıl Yapılır?


 Esnek tabiatı ve kısıtlamanın yerine neleri beslenmemize odaklanması sebebiyle, Flexitarian Diyeti daha sağlıklı rejim talebinde olan insanlar için bilindik bir seçimdir. Esnek  olmak, diyetinize beş besin grubu dahi eklemekle alakalıdır. Bunlar:  yeni et  olarak isimlendirilen (fasulye, bezelye yahut yumurta gibi et dışı proteinler); meyve ve sebzeler; kepekli tahıllar; mandıra ürünleri; karmaşık şekerler (nişasta gibi) ve baharatlardır.

Kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği ve atıştırmalık tariflerden ortaya gelen bir yemek planı yapabilirsiniz. Planlandığı gibi takip edebilir yahut tercihlerinizi başka haftadaki değişik tariflerle değiştirebilirsiniz.

Bu plan üç-dört-beş öğünden ortaya gelir: Kahvaltı aşağı yukarı 300 kalori, öğle yemeği 400 ve akşam yemeği 500’dür. Atıştırmalıklar her biri aşağı yukarı 150 kaloridir; iki adet ara öğün düşünecek olursak günlük toplam 1.500 kalori almış olursunuz.

Bu kaloriyi günlük etkinlik seviyenize, cinsiyetinize, boyunuza ve kilonuza göre, azıcık daha çok yahut daha az kaloriye çekebilirsiniz tabi bu azıcık ince bir ayar gerektirir.

Bu rejim listesinde her öğünde bitkisel gıdalar kullanılır. Zaman vakit dahi et grubu besinlerin eklenmesi vitamin ve mineral kusurlarının ortaya gelmesini mühim derecede azaltır. Ancak her koşulda kesinlikle demir ihtiyacını karşılamak namına koyu yeşil yapraklı olan sebzeler tüketilmeli, C vitamini yönünden varlıklı limon, çilek, biber gibi gıdalarla dahi demir emilimi arttırılmalıdır. Bazı hallerde şayet takviye alınabilir.

Egzersizlerle dahi desteklenen Flexitarian diyetinin bunun yanı sıra hayat zamanını uzatan; obezite, kalp hastalıkları ve şeker tehlikesini azaltan rejim uygulaması olduğu dahi özetlenebilir. Kolesterol seviyesini mühim ölçüde dengeleyen bir rejim türü olması dahi başka bir artısıdır.
Kişiye hususi olarak plan edilen, mikro ve makro besin unsurları iyi bir şekilde ayarlanmış olan bir flexitarian rejim listesi her daim sağlıklı ve sürdürülebilirdir.

Flexitarian Diyeti Zayıflatır mı?


 Muhtemelen Flexitarian Diyeti ile kilo vereceksiniz. Araştırmalar, vejetaryenlerin, et yiyenlere göre daha az kalori aldıklarını dolayısı ile daha az ağırlık ve daha az beden kitle indeksine sahip olduklarını işaret ediyor. Bu diyetin bitki esaslı oluşunu vurgularsak çok miktarda meyve, yeşillik ve tam tahıllar yemek büyük ihtimalle alışkın olduğunuzdan daha az kalori almanıza niçin olacak. Bu kalori açığı ve fiziki etkinlikteki artım, kilo vermenizi sağlar. Ne kadar acele olup olmayacağı sizin diyeti ne kadar tutacağınıza bağlıdır.

Flexitarian Diyetin Faydaları Nelerdir?


Flexitarian Diyetin Faydaları Nelerdir?


 Flexitarian beslenme, sıhhat yönünden pek çok fayda sağlar. Kalp sihhati, Tip 2 şeker, kanser ve kilo kayıbı üstünde mühim etkileri vardır. Bu etkilerinden şayet şu şekilde konuşmak mümkündür:

Kalp Hastalığı

Lif ve yağ yönünden varlıklı olan diyetler, kalp sihhati üstünde epey iyidir. Yapılan incelemelerde vejetaryenlerin başka insanlara göre daha az bir oranda kalp hastalığı riskleri oldukları ortaya çıkmıştır. Bu dahi vejetaryen diyetlerinin kan basıncını artırıp iyi kolesterolü artırabilecek antioksidan ve lifler yönünden varlıklı gıdalardan yola çıkmasından sebeplenmektedir. Flexitarian yeme şeklinin dahi umumi anlamda bitki esaslı olması sebebiyle vejetaryen diyetlere benzeri avantajlar sağlayacağı düşünülmektedir.

Kilo Kaybı

Flexiterian beslenme, göbek yağını eritmede epey iyidir. Bunun nedeni şayet; elastik yeme şeklinin işlenmiş, yüksek kalorili gıdaları sınırlandırması ve bitkisel besin tüketilmesidir. Yapılan bazı incelemeler, bitkisel bazlı rejim uygulayanların, uygulamayanlara göre çok daha çok kilo kayıbı yaşayacağını göstermiştir.

Diyabet

Tip 2 şeker mühim bir sıhhat salgınıdır. Ağırlıklı biçiminde dahi bitkisel besinlere dayalı sağlıklı bir rejim yapmak bu hastalığı engellemeye ve yönetmeye yardımcı olur. Eklenmiş şeker oranı az ve lifli besin kullanımı çok olan bitki bazlı beslenme kilo kaybına mühim derecede katkı sağlar. Yapılan bir soruşturma neticesinde şeker prevelansının, yarı- vejetaryenlerde %1,5 oranından daha az bir oranda olduğu ortaya çıkmıştır.

Kanser

Sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler, kepekli tahıllar, tohumlar ve baklagiller kanserin önlenmesine yardım edebilen antioksidan ve besin maddelerine sahiptir. Kolorektal kanser hastaları üstüne uygulanan bir incelemede, vejetaryen olmayan şahıslara kıyasla, yarı-vejetaryen bireylerin kansere yakalanma riskinin %8 daha az bir miktar olduğu teşhis edilmiştir.

Flexitarian Diyet Listesi


 Flexitarian Diyet, hayvansal gıdaları sınırlarken az işlenmiş olan bitki gıdaları ve bitki proteinlerinin tüketilmesini tavsiye etmektedir. Bunun amacıyla dahi tertipli olarak tüketilecek olan yiyecekler listesi şu şekilde belirlenmiştir:

• Proteinler: Baklagiller, soya fasulyesi, mercimek.
• Nişastalı sebzeler: Bezelye, kış kabağı, tatlı patates, mısır.
• Nişastalı olmayan sebzeler: Biber, yeşillikler, Brüksel lahanası, havuç, yeşil fasulye, karnabahar.
• Kepekli tahıllar: Teff, kinoa ve karabuğday.
• Meyveler: Portakal, elma, çilek, kiraz, üzüm.
• Bitki bazlı süt alternatifleri: Hindistan cevizi, şekersiz badem sütü, soya sütü ve kenevir.
• Otlar, baharatlar: Kekik, fesleğen, nane, kimyon, zencefil, zerdeçal.
• Tohum, kabuklu yemiş ve başka sağlıklı olan yağlar: Keten tohumu, badem, chia tohumu, kaju fıstığı, ceviz, Antep fıstığı, avokado, Hindistan cevizi, zeytin.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: