Güncel
Yükleniyor...
Bugünkü makalemizde sık sık merak edilen hangi mühendislik dalı daha iyi, iş olanakları ve kazancı daha çok, geleceğin en iyi mühendislik bölümü hangisi? Gibi sorulara yanıt verme hedefi içerisindeyiz. Başarılı öğrencilerin günümüzde özellikle en çok araştırdıkları konulardan birisi olmasından ötürü mühim manada araştırılan ve ayrım yaratan unsurlardan birisi biçiminde dahi dikkat çekiyor. Mühendis olmak, bugünkü mesleki alanları içerisinde kuşkusuz ki en çok önemsenen unsurlardan birisidir.


Türkiye piyasalarına dahi baktığımız vakit günümüzde çok çok diplomalı mühendis işsiz olarak dışarıda iş arıyor diyebiliriz. Bu dahi gerçekte şuurlu olarak bir bölüm seçilememesi veyahut çeşitli nedenler ile o bölümün önemini yitirmesi demek dahi hatalı olmaz sanıyorum. Bu neden dolayısı ile insanları bilinçlendirmek ve an itibari ile ülkemiz için en elverişli olan mühendislik bölümleri ile ilgili olarak veriler sunacağız. İşte gelecekte çok kazanacak mühendislik bölümleri...

Gelecekte Çok Kazanacak Mühendislik Bölümleri


 Mühendislik meydana çıkışı bakımından pek çok meslekten daha eski bir tarihe sahip. Bundan 100 yıl evvela inşaat yahut ziraat mühendisliği yeni yeni meydana çıkarken bugün pc, program, makina, maden, petrol, elektrik mühendisliği gibi teknolojiye paralel onlarca değişik dal söz hususu. Aşağıda mühendislik bölümünde aktüel gelişmeleri ve incelemeleri sizler için bir araya getirdik ve neticesinde gelecekte çok kazanacak mühendislik bölümlerini meydana çıkaran çalışmamızı sizlerle paylaştık.

Herkeste bu idrak vardır. Okuduğunuz bölüm ne kadar iyi şayet kazancınız dahi iş imkanlarınız dahi o kadar iyi olur, rastgele bir şey yapmanıza lüzum yok. HAYIR, vaziyet mutlaka bu çeşitli değil. Mühendislik bölümlerini seçerken özellikle yaşadığınız ülke genelinde o bölümün ne kadar geniş kapsamlı bir iş alanına sahip olduğunu en iyi şekilde bilmeniz ve takip etmeniz gerekiyor. Dünya genelinde ehemmiyet gören bütün her şeyin mühendislikleri, sizleri hayatınız genelinde epey pozitif büyüleyici unsurlardan birisi olacak. Mühendis olmak istiyorsanız alçakta sizlere sunacağımız alanları mühim manada değerlendirmeniz elverişli seçenekleri sunacaktır. Daha çok merak ettiklerinizi dahi yorum alanlarımızdan bizlere sorabilirsiniz. Peki geleceğin mühendislik bölümleri hangileridir?

Gelecekte Çok Kazanacak Mühendislik Bölümleri


Petrol Mühendisliği


Dünyada en çok kazandıran mühendislik dalları arasında ilk olarak petrol mühendisliği geliyor. Özellikle vatan dışında petrol çıkan tesislerde çalışan mühendisler için yıllık ortalama aylık 132 bin dolarla 200 bin dolar arasında değişiyor. Gittikçe büyüyen enerji gereksinimi ve genişleyen sektör petrol mühendisliğini yakın gelecekte daha dahi kıymetli kılacak.

Mühendislik pazarında özellikle petrol alanına yönelmek, sizleri Türkiye dışında petrol ülkelerine dahi götürebilecek mühim mesleki meydanlarından birisidir. Aslında Türkiye’dahi bundan sonra petrol incelemeleri yapan bir ülke olmasından ötürü ne olursa olsun ön planda tutmanız gereken unsurlardan birisidir. Kazanç biçiminde dahi yıllık ortalama 130.000 Dolar dolaylarında sayılar öngörülebilir.

Gelecekte Çok Kazanacak Mühendislik Bölümleri


Yapay Zeka Mühendisliği


Yapay akıl, çoğalan teknolojik ilerlemeler ve ademoğlu bedeninin sahip olduğu sinirsel yapının her geçen gün daha derin bir şekilde incelenme fırsatının bulunması ile gündemi epey meşgul eden bir ilerleme durumunu aldı ki bu sektör üstüne pek çok Arge şirketi, bugünkü bilindik şirketlerinden biri olan SpaceX‘in dahi katkıları ile meydana getirildi. Yapay akıl bir arkadaş mu aksi halde sonumuzu getirecek bir hasım mı?

Düşünebilen, kendini yaşadığı hadiseleri neticesinde yeni neticelere göre kendini yeni olaylara hazırlayabilen, daha kısası “yaşadığı tecrübelerden ders çıkarabilen” bir pc hayal etmek, günümüzde eskisine göre daha muhtemel bir durum alırken, bu tip robotik zekaların tasarlanmasından mesul bir mühendis olmak insanı mesut kılabilir. “Yazılım mühendisliğini eklememizin nedeni, önümüzdeki senelerde bu bölümün dahi bu alana doğru odağını arttıracağı düşüncesinde olmamızdır.”

Gelecekte Çok Kazanacak Mühendislik Bölümleri


İnşaat Mühendisliği


Türkiye, bundan sonra kentsel transformasyon sürecinde olan bir ülke olmasından ötürü inşaat sektörüne olan talep epey yüksek olarak kendisini işaret ediyor diyebiliriz. İnşaat mühendisleri, tabi ki çok ileri düzey kendilerini geliştirmeleri halinde çok büyük yerlere gelebilir. Ancak ülkemiz genelinde işsizlik problemi yaşamazlar.

Mühendisliğin atası olarak bilindik inşaat mühendisliği, en eski mühendislik mesleklerinden bir tanesidir. Özellikle inşaat pazarında, inşaat mühendisleri için yüksek iş kolları sağlanmış durumdadır. Diğer taraftan ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde bir yatırım aracı olarak mesken satın alındığını dahi göz önüne aldığımızda inşaat mühendisliği mesleğinin gelecekte dahi geçerliliğini koruyacağını düşünmek hatalı bir yaklaşım olmaz. Bu açılardan inşaat mühendisliğini tercih etme noktasında kararsız artan öğrencilerin mevzuya bir dahi bu açıdan alaka göstermeleri ehemmiyet arz edecektir.

Gelecekte Çok Kazanacak Mühendislik Bölümleri


Bilgisayar Mühendisliği


Bilgisayar sistemleri bundan sonra hayatımızın her noktasında. Bilhassa program teknolojileri ile ilgili biçiminde dahi seçenek alternatifler sizlere sunuluyor diyebiliriz. Bilgisayar mühendisliğinde program modellerinde kendini geliştirenler ve şahsi gelişimi önemseyenler Microsoft, Apple, Google gibi şirketlerde dahi işe giriyor. Türkiye’dahi bunun mühim oranda başarı emsalleri olduğunu dahi net olarak söyleme ihtimaline sahibiz.

Dijital çağın içerisinde olduğumuzu ve teknolojinin yetişmesi gittikçe zorlaşan süratini dahi hesaba katarsak yazılımcıların ve pc mühendislerinin değerini ve önemini daha iyi anlayabiliriz. Teknoloji kendi içerisinde spesifikleştikçe değişik kolların dahi oluşmaya başladığı bu meslek dalı daha çok vakit en çok kazandıran ve talep edilen mesleklerin arasında yer alacağa benziyor. Yeni mezun için dünya ortalaması 50 bin dolarken, tecrübeli mühendisler ve yazılımcılar için sayılar yıllık 200 bin dolara çıkabiliyor.

Gelecekte Çok Kazanacak Mühendislik Bölümleri


Enerji Sistemleri Mühendisliği


Malumunuz, dünyadaki yenilenemez enerji kaynaklarının 50-100 yıl içerisinde büyük bir oranda tükeneceği ve çoğalan nüfusun dahi diğer enerji kaynakları arayışına gireceğini bütün ilim dünyası, elindeki istatistiksel bilgilere istinaden söylüyor ve biz dahi bu fikire tamamı ile katılıyoruz.

Enerji Sistemleri Mühendisliği, bu enerji kuraklığında, insanlığa en büyük iyiliği yapacak mühendislik dalıdır. Güneş Enerjisi, Hidroelektrik Enerji ve Rüzgar enerjisi ilkin olmak suretiyle pek çok yenilenebilir, hayat devam ettikçe elde edilebilecek enerji kaynaklarını insanlığa kazandırabilir ve bu tip enerji kaynaklarından enerji eldesi oranını, verimliliği arttırabilir.

Gelecekte Çok Kazanacak Mühendislik Bölümleri


Metalurji ve Malzeme Mühendisliği


Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, hammadelerden başlayarak, metal, seramik ve polimer köklü malzemelerin üretilmesini; imal edilen malzemelerin özelliklerinin çeşitli sanayi dallarındaki gereksinimlere elverişli duruma getirilmesini mevzu alan bir mühendislik dalıdır. Havacılık ilkin olmak suretiyle, müdafaa sanayi, ağır sanayi, kimya sanayi, enerji, muhabere, taşıma ve diğer sektörlerin gereksinim duyduğu üstün performanslı ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesi, gelişen teknoloji ve günümüzdeki piyasa şartlarının mecburi gereğidir. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bu tarz gereksinimlere yanıt verebilen üstün malzemeleri geliştirmiş ve gelişen teknoloji ile birlikte daha üstün olanları geliştirmeyi hedeflemektedir.

Yeni mezun metalurji ve gereç mühendisleri için ortalama yıllık aylık 50 bin dolardan başlıyor. 2020’ye kadar yüzde 9 oranında büyümesi beklenilen bu meslek, sınai ürünlerin üretim sürecinde aldığı kritik rol sebebiyle epey mühim.

Gelecekte Çok Kazanacak Mühendislik Bölümleri


Endüstri Mühendisliği


Endüstri Mühendisliği mezunları yüksek cebir kullanarak sistemlerin ve süreçlerin verimini, performansını çoğaltır. Tek cümlede nakletmek mecburiyetinde kalsaydım bunu derdim ancak eminim ki tek cümlelik ifade yetmeyecek. Tüm imkânları sırayla anlatayım. Öncelikle Endüstri Mühendisi için sektör ehemmiyet taşımaz. Her çeşitli sektörde çalışabilir. Savunma, süratli tüketim, bankacılık, müşavirlik, program, telekomünikasyon, perakendecilik, ağır sanayi, otomotiv, ilaç vs. Herhangi bir sektörde çalışmak için hiç bir mani yok. Kariyeri süresince dahi bir sektörden diğerine geçen sanayi mühendisi çoktur.

Günümüzde en çok dikkat çeken seçeneklerden birisi dahi sanayi sektörü olarak kendisini işaret ediyor. Endüstriyel yatırımlar dünyanın her yerinde mühim ölçüde ve Türkiye genelinde dahi bu vaziyet geçerli. Endüstri bölümünde olan mühendislere özellikle son 5 yıllık dilim içerisinde mühim manada çalıştırma gereksinimi söz hususu. Dolayısı ile geleceğe yönelik olarak en elverişli alanlardan birisi biçiminde dahi dikkat çekecek diyebiliriz.

Mühendislik Bölümleri Neden Önemlidir?


 Herkeste bu düşünce vardır. Okuduğunuz bölüm ne kadar iyi şayet kazancınız dahi iş imkanlarınız dahi o kadar iyi olur, rastgele bir şey yapmanıza lüzum yok. HAYIR, vaziyet mutlaka bu türlü değil. Mühendislik bölümlerini seçerken bilhassa yaşadığınız ülke genelinde o bölümün ne kadar geniş kapsamlı bir iş alanına sahip olduğunu en iyi şekilde bilmeniz ve takip etmeniz gerekiyor. Mühendis olmak evet çok çalışma ve azim gerektirir.

Üniversite hayatında dahi başka bölümlere oranla 3 katı iş yükü manasına gelir demek hatalı olmaz sanıyorum. Mühendislik, günümüzde bir şeylerin meydana çıkmasında ve gelişmesinde en mühim faktörlerden birisi olarak dikkatleri çekiyor demek hatalı olmaz galiba. Mühendislik fakültelerinin bilhassa çok çok tercih edilmesinde ki öncelikli sebeplerden birisi dahi insanların çok para anlayışı. Yapacağınız iş, girdiğiniz işletme, mühendislik alanınızın ilgi hali ve sizin şahsi nitelikleriniz gibi pek çok değişik ayrıntı bu anlamda sizin kazancınızı dahi belirliyor.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: