Güncel
Yükleniyor...
Girişimci ruha sahip bireylerin en mühim yol göstericisi kitaplar. Özellikle yeni iseniz girişimcilik alanında bilgilerle dolu pek çok kitap bulunuyor. Herhangi bir fikre sahip olmak, o fikre biçim vermek, eyleme dökmek, insanları harekete geçirmek… Girişimci olmanın özelliklerinden yalnızca öne çıkanlardır. Görüp bildiğimiz teşebbüs kitapları arasında, girişimcilerin okuması gereken en iyi girişimcilik kitaplarını bu içerikte görebilirsiniz. Girişimcilere ilham veren kitap önerilerini sizler için hazırladık. İşte girişimciler için kitap önerileri...Girişimcilere İlham Veren Kitap Önerileri


 Bir girişimci daha pek çok şeyi yapması gerektiği gibi bunun beraberinde okumalıdır. Günümüzde dünyanın en zengin isimleri arasında tespit edilen pek çok ad akıllarında bir fikirle yola çıktı! Yapamazsın denilen fikirleri ile bugün oldukları konuma geldiler. Başarı hikayelerinden her daim öğrenilecek çok şey var. Dünyada ve ülkemizde başarıları ile zengin olan bu girişimcilerin ortak bir yönü var. İş yaşamında etkin olmak isteyenler için bir yol gösterici olacak birbirinden tesirli başarı hikayeleri ve şunlar için yazılmış girişimciliere ilham veren kitapları sizler için hazırladık.

Girişimcilere İlham Veren Kitap Önerileri


Dost Kazanma ve İnsanı Etkileme Sanatı - Dale Carnegie


Bu kitap, milyoner girişimciler yönünden en çok okunan kitaplar arasında. Bildiğiniz üzere etkin olmak için ademoğlu ilişkilerinde yetkin olmak, olmazsa olmazlardandır. Bu kitap, girişimci insanların diğer insanlarla nasıl haberleşme kurması gerekliliğini iyi bir şekilde kaleme alıyor. Bu kitabı okuduktan sonra çevrenizde olup bitenleri daha iyi kavrayabilir ve farkında olma mekanizmasını daha kolay çalıştırabilirsiniz. Çünkü günümüzde kendi dünyamızda olup bitenle o kadar ilgilenmeye başladık ki etrafımızdaki insanların dünyalarında neler olduğunu gözden kaçırıyoruz.

Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı, insanlarla nasıl kuvvetli profesyonel temaslar kurabileceğimizi bize çok hoş hatırlatıyor. Kitap, hayatımızda kolaylıkla uygulayıp faydasını göreceğimiz şeyler anlatıyor.

Girişimcilere İlham Veren Kitap Önerileri


Sapiens - Yuval Noah Harari


Geçmişte insanoğlunun hayatta kalmak için ilerlettiği bulguların genlerimizi nasıl etkilediği bugünkü insanların davranışlarını anlamamıza yardım ediyor. İnsanlığın dünü, bugünü ve yarını kitabın anne ilişkiyi olup içeriği şayet geçmişten bugüne yanıtlanması zor pek çok soruya verilen bilimsel cevaplardan oluşuyor. Oldukça kolay ve anlaşılır dili ve yazarının tarih birikiminden gelen güvenilirlik kitabı etkin kılıyor…

Sapiens toplumları ileriye taşıyan devrimlerden, varolmuş en büyük imparatorluklardan ve bizlerin nasıl bugüne geldiğini anlatıyor. Gelecekte ne olacağı üstünde düşünmeye başladığımız vakit bu kitap gerçekte dahi değer biçilemez bir kitap. Kitabın yazarı Yuval Noah Harari, geçmişte yaşanan şeylerin ne kadarında talih etkeninin tesirli olduğunu bize çok hoş anlatıyor. Hurrari, bunun beraberinde toplumun yüzlerce, binlerce sene evveline kıyasla ne kadar iyileştiğini okuyucularına sorgulatıyor. Hayatlarımızı nasıl yaşamamız gerektiği üstüne düşününce geçmişte insanların nasıl yaşadığına dair bir bakış açısına sahip olmak ehemmiyet kazanıyor. Özellikle dahi istikbal üstünde sizin dahi bir etkinizin olmasını istiyorsanız.

Bu kitap, türümüze etkin ve kapsamlı bir şekilde ışık tutuyor. İnsanoğlunun bugünlere nasıl geldiğini psikolojik ve bölgesel etkileri öneme alarak kitap, maksat ve araçları sorgulamanızı sağlıyor. Bu kitabı okuyan her bireyin geçmişteki yanlışları yineleme etmeden ilerici bir zekaya sahip olmanın püf noktalarına ulaşabileceğini söyleyebiliriz.

Girişimcilere İlham Veren Kitap Önerileri


80/20 Kuralı - Richard Koch


Oxford’dahi öğrenciyken bir hocam “Kitaplar çok daha süratli okunabilir” demişti. “Zevk için değilse, bir kitabı katiyen yeniden sona okuma. Önce netice, sonra giriş bölümlerini oku; sonrasında gene neticesi oku. Son olarak ilgini çeken parçalara şu şekilde bir göz at.” Aslında söylediği şuydu: Bir kitabın değerinin yüzde 80’i sayfaların yüzde 20’sinde gizlidir.

Girişimcilere İlham Veren Kitap Önerileri


Genç Milyarder: Mark Zuckerberg - George Beahm


Bugün bütün dünyanın kullandığı sosyal medya ağı Facebook kurucusu Zuckerberg’in başarı öyküsünü bilinmeyenleri ile okuyacağınız, ilham alacağınız bir kitap.

Dünyanın en genç ve etkin girişimcisinin bu imparatorluğu kurmak için nasıl çalıştığını ve Zuckerberg’in bütün bilinmeyenlerini bu kitap ile öğrenmiş olacaksınız. Editörü George Beahm yönünden kaleme alınan Genç Milyarder’in hayat ve başarı öyküsünü kendi ağzından dinlemek isteyenler için görkemli bir kitap.

Girişimcilere İlham Veren Kitap Önerileri


Mutluluğu Dağıtmak (Delivering Happiness) - Tony Hsieh


Sadece “şirket nasıl yönetilir”, “internet dünyası” konularında değil “hayatınızdaki tutkularınızı ve amaçlarınızı keşfetmek yolculuğu ve hayallerinizi yapmak ve şahsi serüven” konularında dahi ilham verici bir şahsi yaşanmışlıklar (tecrübeler) bütünü… Kitabın en hoş yönü dahi, yazar gibi değil dahi konuşur gibi, çok içten ve açık bir üslupla hayatının akışını kaleme almış Tony.

Akıcı ve neşeli uslubuyla Tony’nin iş ve hususi hayatında öğrendiği dersleri çocukken kurduğu solucan çiftliği işinden zappos.com’a uzanan yolculuğu biçiminde anlatmaktadır. Kitapta yazarın tutkusunu nasıl keşfettiğini, zappos‘un kazançlı ve etkin bir şirkete dönüşmilhamin gerisinde yatan aşırı programlardan örnekleri ve hayat amacına nasıl ulaştığının öyküsünü bulacaksınız.

Girişimcilere İlham Veren Kitap Önerileri


İknanın Psikolojisi - Robert B. Cialdini


Başarılı olmak için ara sıra mühim bir önder olmak gerekebilir. Lider olmak için dahi insanları tesir etmek önemlidir. İnsanları tesir etmek için onların davranışlarını ayrım ettirmeden değişiklik yapmak lazım olur. Eğer bir bireyin tutum değiştirme yeteneği varsa, o şahıs için başarının kapıları ardına kadar açık demektir. İşte bu kitapta insanların davranışlarını değişiklik yapmak için (onları inandırmak için) bazı ipuçları bulunuyor. İknanın Psikolojisi kitabını okuyarak hayatınızın her bölümünde insanları etkilemenin, onları inandırma etmenin püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Robert B. Cialdini, Hızlı ve Yavaş Düşünme’ye (Hızlı ve Yavaş Düşünme seneler evvela çıkmış olan bir kitap olmasına rağmen) ithafen baş eser değerindeki bu kitabı yazdı. İknanın Psikolojisi, yaşamın her bölümünde inandırma olma ve inandırma etme sürecinin iç yüzünü izah eden bir başucu kitabı.

Örneğin bir şirkette çalışırken yahut bir arkadaşınızla konuşurken onlara çoğunlukla kendi görüşünüzü kabul ettirmek için inandırma etmeniz lazım olur. Kendi fikrinizi destekleyecek olağanüstü sebepleriniz olur fakat bu çalıştığınız şirketin yahut arkadaşlarınızın sizi destekleyeceği manasına gelmiyor. İşte bu kitap, diğer insanlara kendi fikirlerinizi kabul ettirmek için bilmeniz gereken ince detayların beraberinde iş hayatında, ticarette, pazarlamada, günlük hayatta ve aşkta inandırma becerisine sahip olabilme yollarını dahi okuyucularına anlaşılır bir dille anlatıyor.

Girişimcilere İlham Veren Kitap Önerileri


Alışkanlıkların Gücü - Charles Duhigg


Her insanın bir alışkanlığı olduğu fikrini temeline alan bu kitap, etkin olmak için bu alışkanlıklardan nasıl kurtuluruz sorusuna cevaplar arıyor. Charles Duhigg, alışkanlıkların başarının önünü tıkamaması için neler yapılması gerekliliğini bu kitabında detaylı ve kolay bir şekilde anlatıyor. Kitapta bunun beraberinde uygulamalı tavsiyeler dahi var. Bu tavsiyeleri kendi yaşamına kolaylıkla uyarlama edebilen cümle alem, daha hür düşünme ve etkin olma namına mühim engelleri ortadan kaldırabiliyor.

Herkilham bazı kötü bağımlılıkları vardır. Başarılı insanların diğer insanlardan farkı şayet bu alışkanlıklarının farkında olmaları ve onları değişiklik yapmak için bir şeyler yapabilmeleridir. Alışkanlıkların Gücü isimli kitapda Charles Duhigg, bize bu kötü alışkanlıklarımızdan kurtulmamız için yollar işaret ediyor ve bu alışkanlıkların hayatımızı yaşamamıza mani olmasının önüne nasıl geçebileceğimizi anlatıyor. Kitapta misaller ve taktiksel tavsiyeler kullanarak Duhigg kitabı her bireyin kendi hayatına uygulayabileceği bir duruma getiriyor.

Girişimcilere İlham Veren Kitap Önerileri


Başarılı Olmak Bir Tercihtir - Rick Pitino


Kariyer yaşamında "başarıyı" çok büyük bir gayret harcamadan, üstelik tesadüf eseri elde etmiş insanlar vardır. Gelin, siz bu insanlardan olmayın... Elde ettiğiniz başarılar sizin için kolay kazanımlar olmaktan çıksın; ulaşmak dilediğiniz başarılar şayet sizin için ihtimal olmanın ötilhame geçsin. Gerçek başarıyı tadın. Başarılı olmayı hakedin. Başarılı olmayı tercih edin.Spor aleminde geçerli olan ferdi ve takım ölçeğindeki başarı taktik ve stratejilerini iş dünyasına başarı ile uygulayan Rick Pitino etkin olmak için izleyeceğiniz yolu kısaca şu şekilde tanım ediyor: "Basketbol sahasında geçerli olan işte ve hayatta dahi geçerlidir. Başarılı olmak istiyor musunuz? İyi, başarın öyleyse. Hak edin. Nasıl mı? Çevrenizdeki herkesten çok fiilen. Küçük şeyler için ter dökün. Büyük şeyler için ter dökün. Daha çok yol alın. Ama ne olursa olsun kalbinizi ve ruhunuzu yaptığınız şeye verin. Her şeyinizi sahada meydana koyun. Ama siz bunu yapmak isteyene kadar bu gerçekleşmeyecektir. Başarı ne bir talih, ne ilahi bir hak, ne dahi bir doğum kazasıdır." Başarılı olmak bir tercihtir.

Girişimcilere İlham Veren Kitap Önerileri


Outliers (Çizginin Dışındakiler) - Malcolm Gladwell


Başarılı insanlar ile ilgili bahsedilen bir hikâye vardır; onların akıllı ve hırslı oldukları söylenir. Outliers'te Malcolm Gladwell başarının reel hikâyilhamin bundan çok değişik olduğunu ve bazı insanların niçin etkin olduğunu kavramak için, bunların etraflarına daha titiz bakmamız gerekliliğini argüman ediyor. Mesela aileleri, doğum yerleri ve üstelik doğum tarihleri... Başarının hikâyesi ilkin göründüğünden daha komplike ve çok daha dikkat ister...

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: