Güncel
Yükleniyor...
Gün içerisinde uzunsüre bilgisayar ekranına bakmak göz sağlığını negatif etkiliyor. Günümüzde uzun saatler süresince masa başında çalışmak mecburiyetinde olanlar, vakit içinde birtakım sorunları ile karşı karşıya geliyor. Çalışanlarda sık sık göz ile ilgili sorunların yaşandığı biliniyor. Çalışırken uygulayacağınız birkaç yöntemle göz sağlığını korumanız muhtemel. Peki göz sağlığımız için nasıl beslenmeliyiz? Göz sağlığını korumak için neler yapılmalı?


Göz Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız?


 Göz sağlığını korumaya yönelik yapılması gereken ilk adımlardan biri, göz yorgunluğunu kısmak için göz kapaklarına masaj uygulamak. Göz çevresindeki kasları gevşetmeyi ve gözlerdeki kuruluğu önlemeyi sağlayacak olan göz masajı, ileriki dönemlerde karşılaşma olasılığı olan göz rahatsızlıklarına karşı korumaya dahi yardımcı olacak. Uzmanlara göre her gün ortalama 20 saniye kadar göz kapaklarınıza masaj programınız önemle tavsiye ediliyor. Masa başında çalışırken, gün içerisinde gözleri birkaç saniye süresince saat tarafında ve tam huysuz yönde çevirmeniz, sonrasında kısa bir ara verip, tıpkı prosedürü 5-6 kez tekrar etmeniz tavsiye ediliyor. Göz sağlığını güvenliğini sağlamak için bu egzersizi birkaç saatte bir yapın.

Göz sağlığını korumaya ve göz yorgunluğunu gidermeye yönelik palming dahi denilen, gözleri avuçlarla kapama tekniği gözleri dinlendirmeye yardım ediyor. Masa başında otururken gözünüzü kapatın. Avuç içini birbirine sürterek ısıtıp, göz kapaklarınızın üstüne koyun. En az 30 saniye süresince bu yolla dinlenin. Göz sağlığınızı korumaya yardımcı olacak bu programlamayı gün içerisinde birkaç kez tekrarlamayı huy durumuna getirin. Göz sağlığı için soğuk su ve sıcak su etkilidir. Göz sağlığını korumaya ve göz yorgunluğunu gidermeye yardımcı olması için soğuk ve sıcak su uygulamalarının oldukça mühim olduğu biliniyor. Soğuk su kan dolaşımını hızlandırmaya ve göz kaslarını gevşetmeye yardım ediyor. Bu yüzden bilhassa yorucu ve yoğun bir iş gününün sonrasında eve döndüğünüzde yüzünüzü ve gözlerinizi soğuk su ile yıkamanız göz yorgunluğunu gidermeye yardımcı olacak. Sıcak su dahi soğuk su uygulandığında olduğu gibi göz kaslarını gevşetmeye yardım ediyor, bunun beraberinde göz kuruluğunu azalttığı biliniyor. Özellikle göz kuruluğu ile ilgili problem yaşayanların günde birkaç kez gözlerini sıcak su ile yavaş bir şekilde göze masaj yaparak yıkamaları yahut bir bezi ılık suyla nemlendirip, göz kapaklarının üstünde birkaç dakika bekletmeleri öneriliyor. Bu yöntemlerin beraberinde, göz sağlığınızı güvenliğini sağlamak ve gelecekte daha önemli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmamak için kesinlikle rutin göz kontrollerinizi yaptırın.

Göz Sağlığı Nasıl Korunur?


 Göz sağlığınızı korumak için göz muayenesi şart! Ofis ortamında göz sağlığını büyüleyici etkenler; ortam aydınlatması, havalandırma ve bilhassa klima olarak sıralanabilir. En mühim faktör şayet uzun zamanlı ekran kullanımıdır. Bu durumdan gözün iki bölümü daha çok etkilenir. Bunlardan ilki göz yüzeyidir. Ekrana çok vakit bakıldığında göz yüzeyi (kornea) gereğince nemlenemez ve kuruluk, batma, kızarıklık gibi göz yüzeyi tahrişine tabi problemlere niçin olur. İkincisi şayet göz kaslarıdır. Aynı mesafeden ekrana çok vakit bakılması hem göz düzen kasında ayrıca gözü hareket ettiren kaslarda spazma niçin olarak bulanık görme, odaklanamama ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkları meydana çıkarır. Bilgisayar tüketiminin yol açtığı göz hastalıklarını önlemek için… Düzenli göz muayenesi ve bilgisayar ekranlarının doğru tüketimine itina gösterilmesi durumunda bilgisayarın yol açtığı göz sorunları engellenebilir. Göz muayenesi ve ekran kullanım kuralları ile ilgili dikkat edilmesi lüzumlu olanlar şu şekilde sıralanabilir:

Göz muayenelerinizi ertelemeyin

Net fikiri engel olan hipermetropi, miyopi, astigmatisma gibi kırma eksiklikleri, göz faaliyetlerini büyüleyici şaşılık yahut kayma gibi kas işlevleri ile başka göz hastalıklarının olup olmadığının belirlenmesi gayeli muayenenin senede bir kez yinelenmesi önemlidir.

Doğru gözlük seçimi mühim

Gözlük kullanılıyorsa, numarası sarfedilen ekran uzaklığına göre belirlenmeli yahut çok merkezli gözlüklerle elverişli numarada bakış sağlanmalıdır. Ayrıca kullanılacak gözlüklerin hususi olarak seçilmesi yansımaları azaltarak kamaşma şikayetinin azalmasını sağlayabilir.

Kontakt lens kullanımına dikkat

Çalışırken odaklanarak titiz bakmak, göz kırpma adedinin azalmasına ve göz yüzeyinin kurumasına niçin olur. Bunun göz yüzeyinde kontakt lens varken yapılması kuruluk ve batma sorunlarının daha dahi yükselmesine niçin olur. Ekrana bakarak çalışırken kontakt lens yerine gözlük tercih edilmesi şayet bu sorunları azaltacaktır.

Göz sağlığınız için gözyaşı işlevlerinizi ölçtürün

Gözyaşı işlevleri türlü testlerle değerlendirilerek, ekran tüketimi esnasında yapay gözyaşı içeren göz damlaları kullanılması kuruluğa tabi şikayetlerin ortadan kalkmasını sağlayabilir. Üstelik tertipli hekim denetimi daimi görme sorunlarının önüne geçmesine dahi imkan vermektedir. Bu sebeple senede 1 kez denetim yapmanız göz sağlığınız yönünden oldukça iyi olacaktır.

Ekran uzaklığını koruyun

Ofiste sarfedilen bilgisayar ekranı uzaklığı ortalama 50-60 cm ve yüksekliği göz civarında olması gereklidir. Elektronik cihaz kullanırken aranızdaki mesafeyi iyi bir şekilde koruyun. Ortalama olarak 50-60 cm uzaklıkta olmanız pek yeterlidir.

Ortam aydınlatması doğru yapılmalı

Ekran ışık düzeyinden yüksek ekstrem parlayan ışıklandırma kullanılmamalıdır. Ekranda dış ortam yansımalarının olması engellenmelidir.

Elektronik aletlerinizin ışığı yüksek derecede parlayan bir aydınlatmada kullanmak gözlerinize oldukça zarar verecektir. Diğer bir yandan ekrandan ortama olan dış yansımalar engellenmelidir.

Bilgisayar başındayken yarım saatte bir mola verin

Yaklaşık 20-30 dakikada bir verilecek molalarla, bakış uzaklığı değiştirilip 20 saniye kadar uzağa bakılarak göz kaslarında spazm gelişmesi ve buna tabi göz ve baş ağrılarının meydana çıkması engellenebilir.

Elektronik aletlerin karşısında 30 dakikadan çok kalacaksanız şayet her 30 dakikada bir kısa molalar verin. Diğer bir yandan bakış mesafenizi değiştirip 20 saniye kadar uzağa bakılarak göz spazmına tabi baş ağrıları giderilebilir.

Gözünüzü şuurlu olarak kırpın

Ekran karşısındayken şuurlu olarak gözlerinizi kırparak göz yüzeyinin nemlenmesini sağlayın. Ayrıca ortamda tespit edilen klima gibi soğutucu yahut ısıtıcıların göze direkt olarak ilişkisini engelleyin.

Ekrana bakarken gözler sık sık göz kırpılarak, göz yüzeyinin nemlenmesi sağlanarak kuruluk yahut ekstrem sulanma azaltılabilir. Ayrıca ortamda tespit edilen klimaların akımlarının göze doğru olmasının engellenmesi kuruluk problemini engelleyecektir.Göz Sağlığına Faydalı Yiyecekler Hangileridir?

Göz Sağlığına Faydalı Yiyecekler Hangileridir?


 Göz sağlığı için bu gıdaları sofranızdan noksan etmeyin! Besin takviyesi
göz sağlığı yönünden büyük öneme sahip. 'Göz Sağlığımı Korumak İçin Ne Yemeliyim?' Sorusuna Cevap Muhteşem Besinler... Dünyaya görmemizi gerçekleştiren organlarımız gözlerimizi güvenliğini sağlamak için hangi gıdaları tüketmeliyiz? Göz çevresindeki halka ve şişliklere hangi gıdalar iyi gelir gibi soruların cevaplarını paylaşıyoruz.

Lahana

İçerdiği karotenler yardımıyla gözün yapısını korur ve katarakt tehlikesini azaltır.

Somon

Somon göz kuruluğunu gidermekte rol alır. İçerdiği yüksek Omega 3 yardımıyla makula dejenerasyonu tehlikesini azaltır.

Ceviz

Göz ve beyin gelişimi yönünden oldukça önemlidir. Göz çukurunda meydana gelen yaralara iyi geldiği bilinmektedir.

Kabak

A vitamini deposudur. Gece körülüğü ve katarakt oluşumunu geciktirir.

Ispanak

Gözün normal görme fonksiyonunu yerine getirmesi için lüzumlu olan A vitaminine sahiptir. Zararlı ışınları filtreleyerek gözü korur.

Yeşil çay

Göz yorgunluğuna ve gerilmesine karşı iyi gelir. Güçlü antioksidan oluşu yardımıyla retinayı korur.

Havuç

Gözler için lüzumlu olan beta karoten içerir. Göz sağlığını korur ve yaşlanmaya tabi olarak meydana çıkan göz hastalıklarının oluşmasını engeller.

Kivi

Göz damarlarını besleyerek gözün canlı olmasını sağlar. Gözdeki hücreleri korur ve gözü bakterilerden korur.

Üzüm çekirdeği

Üzüm Çekirdeği yüksek antioksidandır. Diyabetin getirmiş olduğu sinir ve sinir tahribatına karşı gözü korur.

Mısır

Görme bozukluğunu giderecek karotenoid maddesini içerir. Aynı vakitte beta karoten içerdiği için görmeyi iyileştirir. A vitamini yardımıyla gözü sağlığını korur.

Salatalık

Sabah gözlerdeki şişkinliğini alabilmek için gözlerinize salatalık yerleştirebilirsiniz.

Yoğurt

Göz altındaki koyu halkaları yoğurt kürleriyle tedavi etmeniz muhtemel.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: