Güncel
Yükleniyor...
Halk arasında “karasu” adıyla bilinen glokom, başka bir adıyla göz tansiyonu, çoğunlukla belirti vermeden gizlice ilerleyen süregelen bir göz hastalığıdır. Tedavi edilmez şayet, daimi görme kaybına yol açabilir. Glokomda, göz içindeki likit basıncı, görme yeteneği için lüzumlu olan göz sinirine zarar verecek düzeyde yüksektir. Göz tansiyonu nedir? Göz tansiyonu belirtileri nelerdir? Göz tansiyonu kimlerde görülür? Göz tansiyonu tedavisi nasıl yapılır? Cevapları yazımızda...


Körlüğe yer veren en mühim göz hastalıklarının başında gelen göz tansiyonu (Glokom) Türkiye’de 1.5 milyon bireyi etkilemektedir. Erken tespit ve tedavi ile göz tansiyonunun neden olduğu sorunlar önlenebilir.

Göz Tansiyonu (Glokom) Nedir?


 Halk arasında göz tansiyonu olarak da bilinen glokom hastalığı, göz içindeki likit basıncının, göz sinirine zarar verecek ve görmeyi negatif etkileyecek düzeyde yükselmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Göz tansiyonu (glokom) tedavi edilmediği takdirde her iki gözde  total görme kaybına yol açabilir.

Göz Tansiyonu Kimlerde Görülür?


 Göz tansiyonu (glokom), her yaşta görülebilir. Ancak, 40 yaşın üzerindeki hastalarda daha sık sık görüldüğünden bu hastaların senede bir kere göz tansiyonu kontrolünden geçmesi lazım olur. Ailesinde göz tansiyonu olanlar şayet daha çok kontrolden geçmelidir.

 • Yüksek miyop hastaları
 • Yüksek Hipermetrop hastaları
 • Değişken tansiyon olan hastalar
 • Ciddi göz yaralanmaları göz içi basıncının yükselmesine neden olur.
 • Bazı göz cerrahileri sonucu dahi göz içi basıncı yükselebilir.
 • Uzun zamanlı kortizon tüketimi glokom gelişimine neden olur.
 • Şeker ve guatr hastalarında glokom ilerleme riski daha fazladır.
 • 35 yaş üstü kişiler
 • Migren hastalarında
 • Kansızlık ve ansızın ilerleyen şok
 • Genlere dayalı ailede glokom geçmişi olan kişilerde

Bu özelliklere sahip bireylerin, er teşhis ile göz sinirindeki ortaya gelebilecek hasarın önlenmesi tertipli göz muayenesi gerçekleşebilir.

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?


Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?


 Hastaların büyük bir bölümünde rastgele bir belirti görülmez. Erken dönemde birtakım hastalarda sabahları belirginleşen baş ağrıları, birtakım vakitler bulanık görme, geceleri ışıkların etrafında aydınlık halkalar görülmesi, televizyon izlerken göz etrafında sızı ve benzeri belirtiler ortaya çıkabilir.

İlk başlarda hastalık hiç bir belirti vermez. Ağrı ve görme kayıbı gözlenmez. Göz tansiyonu hastalığı sinsi ilerler. Bazı hastalarda sıkıntı, etrafta birtakım bölgeleri görememe ve aşikar renkli ışık haleleri görme gibi birtakım sendromların er dönemde farkedilebilir. Ancak fazlası hastada besbelli görme kayıbı (yaklaşık olarak %40) yaratıncaya kadar hastalığın zenginliği anlaşılamaz. Hastalık tedavi edilmezse ilerler ve gittikçe görme bölümünde daralmaya yol açar.  Görme kısmı gittikçe daralır ve nihayetinde görme tamamıyla kaybolur. Göz tansiyonu belirtileri şunlardır:

 • Sık olmamakla beraber bulanık görme
 • Gece görüşünde ışık yansımalı görüş
 • Televizyon izlerken göz etrafında sızı
 • Baş ağrısı

Göz Tansiyonu Nedenleri Nelerdir?


 Göz tansiyonu tıpkı kol tansiyonunda olduğu gibi saatler içerisinde değişiklikler gösterebilmektedir. Hatta birtakım hastalarımızda göz tansiyon ölçümleri normal çıksa dahi sahip olunan tansiyon görme sinirine zarar verebilecek halde olabilmektedir. Normotansif glokom olarak isimlendirilen bu hallere bilhassa dikkat etmek lazım olur. Göz tansiyonu nedenleri şunlardır:

Yaşın ilerlemesi

Çok sık bir genellemeyle orta yaş ve üzeri bireylerde daha çok görülen göz tansiyonu, 40’lı yaşların üstünde aşağı yukarı her bireyin karşılaşabileceği bir hastalıktır. Yavaş yavaş göz tansiyonu nedir sorusunun gündeme daha çok geldiği bu yaşlarda bir problemle karşılaşabileceğinizi bilmeli ve bu nedenden senelik göz kontrollerinizi kesinlikle yaptırmalısınız.

Diyabet hastası olmak

Göz tansiyonu belirtileri arasında gösterilen irtibatlı bir başka hastalık dahi diyabettir. Diyabet hastalarında görülen sık kortizon tüketimi, gözdeki kanallara zarar verebilir ve buna tabi biçiminde dahi göz tansiyonu görülme oranı ziyadesiyle artar.

Kalıtsal faktörler

Eğer hastanın gen haritasında bu tür bir rahatsızlık yaşam sürdüren birileri varsa göz tansiyonu rahatsızlığına yatkınlık olur. Bu gen haritasına sahip bireyler göz tansiyonu nedir biçiminde karmaşık bir baş karışıklığı yaşamazlar. Çünkü hekimler yönünden dahi çoğunlukla kalıtımsal faktörlerin göz tansiyonu yaşamada büyük etkisinin olduğunun söylenmesi, hastalar yönünden evvel belli bir şuur oluşmasını sağlar.

İnce kornea

Göz tansiyonu neden olur sorusunun bir başka yanıtı şayet retinanın ince olmasıdır. Retina dekolmanı, iritis ve göz urları dahi göz tansiyonu belirtileri arasında gösterilir. Bu yüzden kesinlikle hekim kontrollerini yapmalı ve birtakım vakitler korneanızı ölçtürmelisiniz.

Kansızlık

Kan basıncının yükselmesi yahut kansızlık dahi göz tansiyonu nedenleri arasındadır. Gözlerdeki kanallarda ve kılcal damarlarda tansiyon ve miktarındaki değişim, birtakım vakitler göz tansiyonu ortaya çıkabilir. Bunun için göz doktorunuzu gittiğinizde yaşadığınız bütün rahatsızlıkları aktarmanız dahi fayda var.

Göz travması geçirmek

Göz bölgesine rastgele bir vuruş alınmış olması yahut yaralanmaların ortaya gelmesi göz tansiyonu neden olur sorusuna yanıt olur. Geçmiş öykünüzün bu tür problemler yahut operasyonlarla dolu olması göz tansiyonu rahatsızlığıyla karşılaşmanıza dahi yol açabilir. Gözünüzün etrafında geçirdiğimiz her travmatik vaziyet, göz tansiyonu yaratabilir.

Göz Tansiyonu Nedenleri Nelerdir?


Göz Tansiyonunda Erken Teşhisin Önemi Nedir?


 Göz tansiyonunda birincil tedavi ilaç tedavisidir, çoğunlukla göz damlaları tüketilir. Hastalığın ilerlemesi halinde oral göz tansiyonu düşürücü ilaçlar veyahut damar yolundan hususi sıvılar verilebilir.

Göz damlaları ile ya göz içi sıvısının üretimi azaltılır yahut dışarı atılması kolaylaştırılır yahut her ikisi aniden yapılır. Eğer ilaç tedavisi yetersiz geliyorsa o vakit lazer programları ve en nihayetinde operasyon opsiyonu değerlendirilir.

Göz Tansiyonu Tedavisi


 Göz tansiyonu hastalığı amacıyla uygulanan tedavi hastalığı iyileştirmeye yönelik değildir. Tedavide asıl maksat göz tansiyonunu denetim altına alarak, görme siniri hasarı ve görme kaybının ilerlemesini durdurmaktır. Tedavi ile ölmüş hücreleri yerine getirmek muhtemel değildir. Göz tansiyonu tedavisinde türlü yöntemler kullanılmaktır:

İlaç Tedavisi

Göz tansiyonu tanısı konulduktan sonra ilk olarak hastaya ilaç tedavisi yapılır. Damla biçiminde uygulanan ilaç tedavisinin yeterli olmadığı hallerde lazer tekniği yahut cerrahi girişimle göz tansiyonunun denetim altına alınması sağlanır. Göz tansiyonu (glokom), teşhis konulduktan sonra tamamıyla iyileştirilip ortadan kaldırılamaz; ama pek çok olguda elverişli tedavi ile etkin bir şekilde denetim altında tutulabilir ve görme kaybının ilerlemesi engellenebilir.

Lazer Cerrahi

Glokomun direnaj yönünden darlık yahut kapanma olan tiplerinde  göz içindeki likit akımını sağlayarak tansiyonu düşürmek amacıyla uygulanan yöntemdir.

Cerrahi Girişimler

Damla ile ilaç tedavisinin yetersiz olduğu yahut lazer uygulamasından fayda göremeyecek hastalarda göz içindeki basıncı cerrahi yöntemle düşürmeye yönelik girişimlerdir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

1 yorum

 1. Bende göz tansiyonu yok ama olmaması için elimden geldigince dikkat ediyorum siz de dikkat edin dedem de var çok kötü birşey

  İyi günler

  YanıtlaSil