Güncel
Yükleniyor...
Güneş yanıkları, hava sıcaklıklarının yükselmesi ile birlikte bilhassa Temmuz ve Ağustos aylarında sık sık karşılaşılan bir sorundur. Güneşten yeteri miktarda korunulmaması neticesinde meydana gelen bu yanıklar, insana ıstırap verir ve istenilmeyecek neticelere dahi yol açabilir. Tam bu noktada, güneş yanıkları nasıl geçer?' sorusunun cevabı epey merak edilmektedir. Peki, güneş yanığı nasıl geçer?, güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?


Güneş Yanığı Nedir?


 Cildin yoğun güneş ışığına maruz kalması neticesinde meydana çıkan güneş yanığı, yaz aylarında sık sık görülen bir rahatsızlıklardan bir tanesidir. Güneş yanığı meydana gelen bölge epey hassasdır ve bireyin ıstırap çekmesi muhtemeldir. Güneş yanığı tedavisi amacıyla dikkat edilmezse istenilmeyen neticeler yaşanabilir. Bunun nihayetinde deride yara izi görülebileceği gibi, deri kanseriyle dahi karşılaşılabilir. Tam bu noktada, bilhassa yaz aylarında güneşe karşı iyi korunmak gerekmektedir. Peki, güneş yanığına ne iyi gelir, nasıl geçer? Evde hangi bitkisel yöntemlerden yararlanılabilir?

Güneş Yanığı Belirtileri Nelerdir?


 Güneş yanığı belirtileri şahıstan şahsa göre farklılık gösterir. Ayrıca, ultraviyole ışınlarına maruz kalma zamanı dahi bu bulgular üstünde etkilidir. Başlıca güneş yanığı belirtileri şu şekilde sıralanabilir: Güneş yanığının karakteristik bir sendromu, çoğunlukla her hareketle ıstırap veren, kızarmış bir cilttir. Ek olarak cilt hafiften şiş ve kaşıntılı dahi olur. Ciddi yanıklarda ciltte içi likit dolu kabarcıklar dahi bulunabilir. Şiddetli sızı yahut kabarma varsa, doktora müracaat etmek lazım olur. Güneş yanığına alttaki belirtilerden rastgele biri eşlik ediyorsa kısa zaman içinde bir sıhhat kuruluşuna başvurulması çok önemlidir:

  • Bulantı ve kusma
  • Baş ağrısı
  • Ateş
  • Titreme
  • Boyun tutulması

Eğer bebekler yahut ufak çocuklar güneş yanığına maruz kaldıysa, her halde bir doktora başvurulmalıdır.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?


 Güneş yanığı, cildin yoğun güneş ışığına maruz kalması neticesi meydana çıkan, alakalı bölgenin akut iltihaplanması durumudur. Açık cilt rengine sahip bireyler ve çocuklar yanık amacıyla risk grubundadırlar ve güneş yanığına daha titizdirler. Güneş yanığı, geniş bölgelerde meydana çıktığında tehlikeli sistemik etkilere yol açarak yaşamı tehdit edebilmektedir. Bu sebeple açılmış tenli bireyler ve bilhassa dahi çocuklar güneşe çıkarken mutlaka şapka ve güneş gözlüğü gibi koruyucu aksesuarlar kullanmalı ve güneş kremi sürmeyi savsaklama etmemelidirler.

Hafif bir güneş yanığı yalnızca kızarıklığa niçin olurken, şiddetli yanıklarda ciltte kabarcıklara yol açabilir ve iyileştiğinde dahi yara izi bırakabilir. Güneş yanığı, güneş ışınları dışında solaryum gibi suni bir ışık kaynağından dahi kaynaklanabilir. Yanığın yol açtığı hasar ilk olarak epidermisi, yani en üst deri tabakasını etkiler. Ancak epidermisin altındaki katman olan dermisde dahi hasar ve iltihap oluşabilir. Tekrarlanan güneş yanığı vakaları, cildin daha süratli yaşlanmasına niçin olur ve nihayetinde deri kanserine yol açabilir. İşte güneş yanığına iyi gelen şeyler...

Su

Her şeyden evvela, elbet, bedeninizi dahilen nemlendirmek amacıyla çok içmelisiniz. Islak sargılar dahi önemli yanıklarda iyi bir soğutma tesiri yaratabilir. Su çok soğuk olmamalıdır cildin iyileşmesine negatif katkı dahi bulunabilir.

Elma Sirkesi

Güneş yanığının daha süratli iyileşmesini sağlamak amacıyla soğuk suya elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Bu karışımı sonrasında cildinize bir bandaj ile uygulanabilir veyahut pamuk ile sürebilirsiniz.

Tuz

Elma sirkesi yerine, soğuk suya tuz dahi ekleyebilirsiniz. Bu yararlıdır zira karışım cildin kurumasına karşı yardımcı olur.

Aloe Vera

Aleo vera cildi soğutur ve nemlendirir. Burada hem bitkinin kendisini üstelik aloe vera jellerini yanık bölgeye uygulayabilirsiniz. Aleo vera iltihap engelleyici tesire sahip maddeler içerdiğinden cildi soğutur ve iyileştirir. Aloe vera jelinden yapılmış buz küpleri dahi kullanabilmeniz mümkün. Aynı vakitte bitkinin bir parçasını kesebilir ve kesimi cildin üzerinden geçirebilirsiniz.

Siyah Çay

Demlenmiş kara çayı buzdolabınızda bir süre bekletin. Pamukları çaya batırın ve yanık bölgelerinize uygulayın. Yanıklar küçükse, ağrıyı hafifletmek amacıyla demli ve soğutulmuş çay poşetleri dahi kullanabilmeniz mümkün. Pamukları sık sık değiştirmelisiniz.

Lor Peyniri yahut Yoğurt

Lor, direkt olarak cilde uygulanabilir. Bu usul ile yalnızca güneş yanığını soğutmakla kalmazsınız, bunun yanı sıra anti-enflamatuar bir tesir dahi sağlamış olursunuz. 30 dakika dan sonra, lorları değiştirmelisiniz. Açık yaralar amacıyla mutlaka kullanmamalısınız. Aynı prosedürü yoğurt amacıyla dahi yapabilirsiniz. Yoğurdu doğrudan güneş yanığının üstüne sürün ve ara ara yenileyin.

Limon veya Limon Suyu

Limon suyu ve zeytin yağı cildi rahatlatır. Limon suyunu azıcık zeytinyağı ile karıştırın. Daha sonra büyülenen bölgelere masaj yaparak sürün.

Patlıcan

Patlıcanı rendeleyin ve bir kase yoğurt ile karıştırın. Yanık olan bölgenin üstüne sürün. Cilde uygulandığında, bu karışım ısıyı almaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Kabaran veya açılmış olan yanıklar amacıyla kullanmayın.

Karbonat

Karbonat pek çok şey amacıyla sarfedilen bir ev ilacı durumuna gelmiştir. Karbonatı burada dahi kullanabiliriz. Bir oran karbonatı soğuk su ile karıştırın ve yanık bölgeye uygulayın.

Salatalık

Salatalık cildi serinletir ve nemlendirir. Salatalık cildi nemlendirmekte çok tesirli bir besindir. Güneş yanığını hafifletmek ve soğutmak amacıyla salatalıkları dilimleyin ve yanık bölgeye uygulayın. Sık sık değiştirin.

Gıda Nişastası

Su ve mısır nişastası, uygulamadan evvela en iyi şekilde soğutulmuş bir yulaf lapasına yaydırılır. Yulaf lapasını cilde uygulayın ve 20 dakika sonra yıkayın. Günde birkaç kere yinelemek en iyisidir.

Yulaf Ezmesi

2-3 bardak yulaf ezmesini azıcık su ile kaynatın ve püreyi ılık suyla dolu bir kapta karıştırın. Şişmiş yulaf ezmesi cilt üstünde yatıştırıcı bir tesire sahiptir. Bu sebeple yulaf ezmesi banyosu yapılması tavsiye edilir.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?


 Güneş yanığını geçirmek amacıyla pek çok usul bulunuyor. Özellikle bitkisel yollardan güneş yanıklarınızdan kurtulmak mümkün olabilir. Mucizevi bir bitki olan aloevera bitkisi ile güneş yanıklarınızdan kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Aloevera bitkisi ademoğlu cildi amacıyla besleyici bir özelliğe sahiptir. İnsan sağlığına dahi epey yararlı olan aloevera bitkisini her daim kullanabilmeniz mümkün. Aloevera bitkisinin yağı ile birlikte güneş yanıklarınızı tedavi edebilirsiniz. Aloevera yağını güneş yanığı meydana gelen beden bölgenize 15 dakika süresince masaj biçiminde sürerek yanıklarınızı tedavi edebilirsiniz. Ayrıca aloevera bitkisi güneş yanığından meydana gelen sızıyı dahi geçirecektir.

Elma sirkesi cildi serinletir ve yanıkların çabucak iyileşmesini sağlar. Eğer güneş yanığınızın süratli bir şekilde geçip gitmesini istiyorsanız elma sirkesini kullanabilmeniz mümkün. Elma sirkesi güneş yanıkları amacıyla en naturel yöntemlerden bir tanesidir. Sahip olduğu özelliği yardımıyla ciltteki ph seviyesini düzenler. Cildi onarır ve besler. Elma sirkesi yanık bölgesine direkt olarak sürebilirsiniz. Veyahut bir bardak suyun içine elma suyu ek ederek yanıklarınızı geçirebilirsiniz.

Güneş altında çok kaldığınızda ıstırap hissiyatınız epey artacaktır. Dolayısıyla güneş yanıklarınıza yoğurt kürü programı dahi yapabilirsiniz. 1 kase yoğurdu yanık meydana gelen beden bölgelerinize sürerek acının dinmesini edinebilirsiniz. Güneş yanıklarına karşı yoğurt birebir bir deva olarak ön plana çıkmaktadır. Yoğurt cildi besler ve onarır. Dolayısıyla güneş yanıklarınızda huzur ile yoğurt kürü uygulayabilir güneş yanığı acılarınızdan kurtulabilirsiniz.

0 Yorumlar: