Güncel
Yükleniyor...
Bilgiyi işleyip beynin yapısına uygun bir biçimde saklayabilme; gerektiğinde geri çağırıp kullanabilme yeteneğidir. Hafızanın diğer adı bellektir. Hafıza teknikleri ile geliştirilmesi muhtemel olan ademoğlu belleği, sınırları meçhul çok büyük bir depolama alanıdır. Özellikle çocukların hafızası süratli ve aktif bir şekilde gelişime açıktır. Hafıza Geliştirme ve Güçlendirme Teknikleri Nedir? Hafızayı güçlendirmenin yolları nelerdir?

hafızayı güçlendirmenin yolları


Hafızayı Geliştirmenin En Etkili Yolları


 Hafızanızı alttaki basit fakat tesirli öneriler ve tekniklerle güçlendirebilirsiniz. Yakın bir vakte kadar hafıza eski performansını kaybetmeye başladığında durumun yalnızca daha kötüye gideceğine inanılıyordu. Ancak şimdi bunun doğru olmadığı biliniyor.

Beyninizin hayatınız süresince değişmesi, gelişmesi ve daha iyiye gitmesi sürecine nöroplastisite deniyor. Kısaca ifade etmek lüzum görülürse beyniniz devamlı değişim geçiriyor. Üstelik günlük alışkanlıklarınız hafızanız dahil beyninizin tüm işleyişini iyi yahut kötü yönde etkiliyor.

Aşağıdaki makalede beynin değişebilme gücünü kullanarak hafızanızı geliştirmenin en verimli 36 yolunu sıraladık. İster derslerinizde daha iyi olmak amacıyla, ister iş hayatınızda rakiplik gücünüzü koruyabilmek amacıyla ister yaşça büyüdükçe hafızanızı diri tutabilmek amacıyla olsun, alttaki öneriler ve teknikler çok işinize yaracak.

Doğru Beslenerek Hafızanızı Geliştirin


 İnsan beyni bilindik en komplike varlıktır. Bu yüzden beyninizin güçlü bir makina olduğunu kabul ederek ona en yüksek nitelik yakıtı sunmanız gerekir.

Doğru besinleri beslenme rutininize ilave etmek beyninizi diri tutmak amacıyla kullanacağınız uzun dönemli her tür stratejinin mihenk taşı olması gereklidir.

Etkisi ispatlanmış bir “Hafıza Diyeti”ne başlayın

Akdeniz diyeti en sıhhatli beslenme şekli olarak kabul edilir. Bu şekilde beslenen şahıslar sıhhatli ve uzun yaşarken Alzheimer hastalığının ortaya çıkma olasılığını dahi büyük ölçüde azaltmış oluyorlar.

Akdeniz diyetinin hafızayı ve ilgi artırdığı, bunun beraberinde yaşla alakalı bilişsel zayıflamanın dahi süratini büyük ölçüde yavaşlattığı kanıtlanmıştır.

MIND diyeti şayet yaşlılıkla oraya çıkan bilişsel zayıflamayı gaye alarak hazırlanmış bir rejim uygulamasıdır. MIND Mediterranean-Intervention for Nerodegenerative Delay adının kısaltmasıdır. MIND diyeti araştırmasında bu diyeti uygulayan 1000 bireyin 8 sene süresince takibi yapıldı. MIND diyetini sıkı bir şekilde uygulayan katılımcılar Alzheimer’a yakalanma riskinin yüzde 53 oranında azaldığı teşhis edildi.

Araştırmacılar, diyeti sıkı bir şekilde uygulamayan iştirakçilerin dahi hafızanın korunması bakımından mühim kazanımlar sağladığını vurguluyor. Günlük beslenme rutinlerde çok ufak değişikler yapmaları dahi ihtiyarlama tehlikesini yüzde 35 oranında azaltmış. Bunlara ilave olarak düşük karbonhidratlı (sıhhatli yağlar ve protein ağırlıklı) bir beslenme rutininin dahi hafızayı güçlendirdiği görülmüş.

Ancak tüm bu rejim programları gözünüzü korkutmasın. Tüm bu rejim programlarında odaklanmanız gereken şey diyetlerin farklılıkları değil, ortak yanları olmalı. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz üç rejim uygulaması dahi işlenmemiş naturel gıdalar almanızı, şeker ve trans yağdan ırak durmanızı, bunun yerine beslenmenize sıhhatli yağlar eklemeniz gerekliliğini söylüyor.

Hafızayı Güçlendiren Yiyecekler Tüketin

Sağlıklı bir beslenme biçiminin hafıza üzerindeki tesirini yukarda belirttik. Aşağıdaki yiyecekler şayet hafızayı güçlendirme özellikleriyle ön plana çıkıyor. Sadece belli yiyecekleri yiyerek hafızayı sağlamlaştırmak size realist gelmeyebilir, fakat incelemelere göre alttaki besinlerin tertipli tüketilmesi hafıza üstünde pozitif etkilere sahip. Bu etkilerden bazıları şöyle:

 • Beyne giden kan akışını artırarak hafızayı güçlendirirler
 • Nörotransmitörlere öncülleri sağlarlar
 • Beyin hücrelerinin yapısal parçalarını oluştururlar
 • Beyin hücrelerini ihtiyarlık ve hasardan korurlar

İşte hafızanızı sağlamlaştırmak amacıyla yemeniz gereken en mühim yiyecekler:

 • Avokado
 • Çilek, kiraz, böğürtlen gibi meyveler
 • Hindistancevizi yağı
 • Yağlı, derin deniz balıkları
 • Bitter çikolata
 • Yumurta
 • Fermente yiyecekler (probiyotikler)
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Zeytinyağı
 • Deniz otu
 • Zerdeçal
 • Ceviz

Sağlıksız Trans Yağlardan Uzak Durun

Trans yağlar işlenmiş yiyeceklerde tespit edilen, kalp hastalıkları, inme, şeker, obezite, kanser ve daha pek çok hastalığa niçin olan yağlardır. Trans yağlar beyninize pek çok yönden zarar verir. İltihap ve yangıya niçin olur, serbest radikallerin verdiği zararı artırır, beyin zarı bütünlüğünü bozar ve omega-3 yağ asitlerinin üretimini durdururlar.

Düzenli olarak trans yağ bitirmek yalnızca hafızanızı etkilemez, tıpkı zaman çöküntü riskinizi dahi yüzde 50 oranında artırır. Trans yağlar o kadar tehlikelidir ki birtakım ülkeler kullanımını dahi yasaklamıştır. Mutfağınızı trans yağ içeren tüm yiyeceklerden temizleyin. Daha sonra ayçiçek yağı gibi işlenmiş yağları dahi beslenme rutininizden çıkaran. Ayçiçek yağı gibi işlenmiş yağlar yüzde 4.2 oranında trans yağa sahiptir.

Ayçiçek yağı yahut soya yağı gibi işlenmiş yağların paketlerinin üstünde ‘trans yağ içermez’ ibaresi görseniz dahi inanmayın. Üretim süreçleri sebebiyle tüm işlenmiş yağlar belli bir oranda trans yağ içerir.

Şekerden Uzak Durun

Beyaz şeker, beyin ve hafıza amacıyla en büyük zehirdir. Yine dahi ne yazık ki Türkiye’dahi senede şahıs başı ortalama 70 kg şeker tüketilmektedir. Rafine şeker kullanımının yetersiz hafıza oluşumu, öğrenme bozuklukları ve depresyona niçin olduğu kanıtlanmıştır. Sürekli yüksek olan kan şekeri hipokampüs aktivitesini azaltır, hipokampüs beynin hafızayla en ilişkisi olan bölümüdür.

Fazla glükoz kullanımı dikkat aralığını, kısa vakitli hafızayı ve ruhsal dengeyi negatif yönde etkiler. Şeker ayrıyeten pek çok uzmanın ‘beyin diyabeti’ olarak adlandırdığı Alzheimer’a alan veren en mühim yiyecektir.

Tükettiğiniz tüm gıda ve içeceklerin içerik listesine bakın ve en çok şeker içerenleri beslenme rutininizden çıkarmaya başlayın. Ancak ‘şeker’ kelimesinden öteye bakmanız gerekiyor. Şeker yerine sarfedilen bir diğer içerik yüksek fruktozlu mısır şurubudur (HFCS).

Ancak şeker amacıyla sarfedilen 60’tan çok ad var. Hatta bazıları çiğ şeker, bal, agave nektarı yahut meyve suyu konsantresi gibi kulağa görece sıhhatli gelen isimlere dahi sahip olabiliyor. SugarScience.org‘dahi şeker amacıyla sarfedilen seçenek isimlerin uzun bir listesini bulabilirsiniz.

Monosodyum Glutamat’tan (MSG) ırak durun

MSG fazlası işlenmiş gıda dahi tespit edilen lezzet artırıcı içeriklerden bir tanesidir. Vücudumuz MSG’yi formaldehit ve glutamat olarak parçalar, her ikisi dahi beyin hücrelerinin ölümüne niçin olacak kadar hücreleri uyaran toksinlerdir.

MSG’ye karşı hassasiyeti tespit edilen şahıslarda şuur bulanıklığı, parametre ruh durumu, migren, mide problemleri, amel, kalp ritim bozuklukları ve astım görülür. Restoranda yemek yedikten sonra baş ağrısı, şuur bulanıklığı, baş dönmesi gibi problemler ile karşılaştıysanız büyük ihtimalle bunun nedeni yüksek oranda MSG tüketmiş olmanızdır. Tüm bu semptomlara tüm restoranlarda yedikten sonra rastlayabilirsiniz fakat fast-food restoranlarında, satılan besinlerin yüksek oranda MSG içermesinden ötürü daha çok görülen bir durumdur.

Gizli MSG kaynaklarından bazıları konserve çorbalar, atıştırmalıklar, ramen noodle’lar üstelik sözde sıhhatli diyerek pazarlanan rafine soya ürünleridir. Araştırmalar MSG tüketiminden sonra taurin takviyesinin alınmasının semptomları azalttığını gösteriyor.

Beyniniz susuz kalmasın

Beyninizi yalnızca yedikleriniz değil, içtikleriniz dahi etkiler. Su içmek beyniniz amacıyla yapabileceğiniz en iyi şeydir. Beyninizin yüzde 73’ü sudan ortaya gelir ve yalnızca yüzde 2 oranındaki bir eksilme hafızanızı zayıflatır, dikkatinizi azaltır ve diğer tüm bilişsel becerilerinizi etkiler.

Orta derecede susuzluk konsantrasyonu, uyanıklılığı ve kısa dönemli hafızayı negatif etkilerken beyninizin küçülmesine dahi niçin olur. Hatta susuzluğun ortaya koyduğu semptomlar bunamaya çok benzeri. Peki ne kadar su içmelisiniz?

Günde 8 bardak su içme kuralı kolaya kaçmaktır zira bu oran herkese göre değişiklik göstermiştir. Boyunuzu ve kilonuzu girerek içmeniz gereken su miktarını hesaplayan internet sitelerinden kolaylıkla hesabınızı yapabilirsiniz. Ayrıca Waterlogged yahut Daily Water gibi programları kullanarak su içmeyi huy durumuna getirebilirsiniz.

Kafeini yalnızca gereksiniminiz olduğunda tüketin

Kafein dünyadaki en bilindik uyarıcıdır. Herkes kahveyi zihnini açmak, odaklanmayı ve üretkenliği artırabilmek amacıyla içer. Az miktarda kafein bitirmek işe yarasa dahi çok çok kahve içmek sizi uykusuz ve kaygılı yapabilir. Üstelik alışkanlık dahi yapabilir.

Hatta kafein bağımlılığı ve kafeine tabi mahrumiyet semptomları bundan sonra psikiyatrik bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir. Kahve ve çay gibi içeceklerden abartıya kaçmadan kafein tüketin. Bu geleneksel içecekler kafeinin beraberinde antioksidan ve diğer yararlı içerikleri yardımıyla beyninizi korur ve besler.

Alkolü çok kaçırmayın

Kırmızı şarap en sıhhatli içkili meşrubat ünvanına sahip. Bunun nedeni resveratol denilen bir antioksidana sahip olması. Resvetarol hafıza amacıyla beyin takviyesi biçiminde dahi satılan bir antioksidan. Ancak ölçülmüş tükettiğiniz alkolün (bira, şarap, şampanya vs.) hafızanız üstünde pozitif etkileri olduğunu işitmek sizi şaşırtabilir.

Yetişkinlikte ölçülmüş bir şekilde tüketilen alkol hafızayı güçlendirdiği gibi ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek Alzheimer tehlikesini dahi azaltıyor. Ancak ne içtiğinizden çok ne kadar içtiğiniz mühim. Hafızanızı pozitif yönde etkilese dahi abartıya kaçmamanız gerekiyor.

Omega-3 takviyesi alın

DHA (dokosaheksaenoik asit) omega-3 esansiyel yağ asidi olup beynin; hafıza, dil, yaratıcılık, his ve dikkatten mesul alanı olan beyin korteksinin mühim bir yapı taşıdır. Temel olarak yağ asidi takviyesi, bilhassa dahi DHA alınması, beyin sağlığını ve bilişsel işlevini arka vermek amacıyla yapabileceğiniz en iyi şeydir.

DHA, nörotransmiter aktivitesini basitleştirir ve nörotransmiter reseptörlerinin miktarını çoğaltır. DHA seviyesinin düşük olması yapısal olarak daha ufak bir beyin ile sonuca erer. Popüler bir DHA kaynağı olan balık yağının, genç erişkinlerde kısa vakitli hafızayı yüzde 23 oranında çoğalttığı kanıtlanmıştır.

Multivitamin Takviyesi Kullanın

Beyninizin düzenli çalışması amacıyla tüm vitaminlerden vücudunuzda gereğince olması gereklidir. C,D,E,K ve B vitaminlerinin hafızayı pozitif yönde etkilediği esasen biliniyor. Aynısı magnezyum, demir ve zink gibi mineraller amacıyla dahi geçerli. Tabii ki onlarca hap yutmanıza lüzum yok. Kaliteli bir multivitamin takviyesi işinizi görecektir.

Doğrudan hafızaya yönelik bir takviye kullanın

Besin destekleri çok bilindik olsa dahi her takviye beyninize yarar sağlamayacaktır. Doğrudan hafızanızı güçlendirecek gıda takviyelerinde bu içeriklerin bulunmasına dikkat edin:

 • acetyl-l-carnitine (ALC or ALCAR)
 • alpha-GPC
 • bacopa
 • citicoline
 • curcumin
 • ginkgo
 • ginseng
 • huperzine A
 • magnesium threonate
 • phosphatidylserine
 • Arctic root (Rhodiola rosea)
 • velvet bean (Mucuna pruriens)
 • vinpocetine

Tabii ki yukarda sıraladığımız içerikler herkese uygun değildir. Kendi ihtiyaçlarınızın tarafında uygun olanı seçebilmek amacıyla iyi bir soruşturma yapın ve en muhimi hekiminize müracaat edin. Ayrıca hiç bir takviyenin beslenmenin konumunu alamayacağını dahi unutmamalısınız. Beslenmenize lüzumlu yiyecekleri ve bağımlılıkları ekledikten sonra takviye alın.

Fiziksel Egzersizlerle Hafızanızı Güçlendirin


GPS’i kapatın

Her gün otomobil kullandığınız rutin yollarda beyniniz otopilota geçer ve epey az ikaz edilir. Ancak bilmediğiniz bir yoldan gitmek beyin zarı ve hipokampüsü uyaracaktır. GPS teknolojisi bizi zihinsel açıdan temelleştirir ve binlerce senede ilerlemiş zihinsel beceriler köreltir. Bunun size dahi olmasına müsaade vermeyin.

Londralı taksiciler şehrin haritasını bellemek zorundadırlar. Bu haritaya 320 cadde, 25 bin sokak dahildir. Bunun bir neticesi olarak Londralı taksiciler hipokampüsü diğer şahıslara göre daha büyüktür. Harita ve GPS yerine hafızanızı kullanmak hafızanızın kapasitesini artıracaktır.

Yeni bir dil öğrenin

Çok az şahıs hafızasını sağlamlaştırmak amacıyla yeni bir dil öğrenme işine girişir. Ancak neyse ki bu kadar hırslı olmanıza lüzum yok. İkinci bir dili minimal düzeyde öğrenmek dahi zihinsel becerilerinizi güçlendirecektir.

Zaten ikinci bir dili anadiliniz gibi biliyorsanız, şanslısınız, yeni bir dil öğrenmek sizin amacıyla o kadar dahi zor olmayacaktır. Tabii ki bir dili yeniden sona öğrenmenize lüzum yok. Araştırmalar tüm diller amacıyla en çok sarfedilen 100 sözcüklerin günlük konuşmanın yüzde 50’sini oluşturduğunu gösteriyor.

Herhangi bir dil amacıyla ‘esas 100 sözcük’ yazıp aratın, ücretsiz çevrimiçi dersler bulabilirsiniz. Kendinize her gün 3 yeni sözcük öğrenme amacı koyun ve üç ay içerisinde bu 100 kelimeyi öğrendiğinizi göreceksiniz.


Hafızanızı geliştirecek programları deneyin

Günümüzde beyin ‘fitness’ programları epey revaçta. Ne kadar tesirli olduklarıyla alakalı dahi tartışmalar sahip olunan. Uzmanlar hala bu oyunların hafızanızı geliştirdiğini mi aksi halde yalnızca oynadığınız oyunlarda daha iyi duruma mi geldiğiniz konusu ile ilgili hem fikir değiller. Çoğu beyin ‘fitness’ uygulaması hafızaya yönelik oyunlar içeriyor. Ancak size iyi gelip gelmeyeceğini bilmenizin tek yolu oyunları oynamak.

Eğer esasen çevrimiçi oyunlar oynamayı seviyorsanız bu programları denemenizi öneririz. Çoğu uygulamanın ücretsiz sınama zamanı oluyor, dilediğiniz zaman üyeliğinizi sonlandırabiliyorsunuz.

Beyin egzersizleri yapın

Beyin egzersizlerinib tesirli olması amacıyla yüksek teknolojiye sahip olması gerekmiyor. Dr. Lawrence Katz’ın ‘Keep Your Brain Alive: 83 Neurobic Exercises to Help Prevent Memory Loss and Increase Mental Fitness’ adlı kitabı bu alanda yazılan zamanının ötesinde bir kitap. Kitap 1998 senesinde yazıldığında epey az şahıs beyin egzersizlerinden haberdardı. Şimdi şayet Dr. Katz’ın kitabı bu alandaki lider çalışmalardan biri olarak kabul ediliyor. Bir egzersizin beyin egzersizi sayılabilmesi amacıyla yeni, keyifli, zorlayıcı ve oldukça oyuncuyu içine alabilmesi gerekiyor.

Hayatınızı müzikle doldurun

Müzik beynin her iki tarafını dahi işveren sayılı aktivitelerden bir tanesidir. Özellikle enstrümental musiki dinlemek hafızanızı, dikkatinizi, odaklanmanızı, dil becerilerinizi ve fizilsel koordinasyonunuzu pozitif yönde etkiler.

Bir çalgı çalmak zihinsel gelişme yönünden pasif dinlemeden çok daha etkilidir. Enstrüman eğitimi alan çocuklar hiç musiki eğitimi almayan akranlarına göre çok daha yüksek IQ’ya ve daha gelişkin bir hafızaya sahip oluyor.

Bunama problemi yaşam sürdüren daha ihtiyar kimseler şayet sevdikleri müzikleri dinlediklerinde unuttukları hisleri yineleme yaşayabiliyorlar. Dinleyin, çalın, söyleyin yahut müzikle dans edin — tümü beyninize çok iyi gelecek.

Meditasyon yapın

Ortalama bir insanın aklından günde 50 bin ila 70 bin arası değişik fikir geçer. Meditasyon kulağa beyin egzersizi gibi gelmeyebilir fakat devamlı çalışan beyninizi gevşetmek düşündüğünüzden çok daha çok gayret ve odaklanma gerektirir.

UCLA beyin görüntülüme laboratuvarındaki incelemeciler meditasyon amacıyla ‘beyin amacıyla push-up’ tanımını kullanıyor. Sayısı bini geçen incelemeler meditasyonun sağlığa faydalarını esasen ortaya koyuyor.

Meditasyonun zihinsel faydaları arasında bilişsel ve zihinsel gelişme, hafızanın gelişimi, gerilimin azalması, ruh durumunda iyileşme, çoğalan dikkat ve odaklanma, işteki performansın yükselmesi ve daha büyük hipokampüs bulunmaktadır.

Hobi edinin

Zihinsel açıdan zorlayıcı olan satranç yahut pc programcılığı gibi hobilerin beyninizin yararlı olduğu esasen biliniyor. Ancak dikiş yahut marangozluk gibi hobiler dahi beyninizin amacıyla çok yararlı. Bir incelemeye göre dikiş, marangozluk, çizim, fotoğrafçılık, bahçecilik gibi bir hedefe hizmet eden hobilerin beyinde meditasyonun yarattığı gibi bir tesir yaratıyor.

El işine dayalı tüm hobiler sizi depresyondan ırak tutar, beyninizi yaşlanmadan korur, dopamin salınımını artırır. Hafızanızı güçlendirdiği amacıyla ileriki yaşlarda ortaya çıkacak ihtiyarlama yahut bilişsel gerilemeyi yavaşlatır.

İçinizdeki sanatçıyı ortaya çıkarın

Sanatla uğraşmak yaratıcılığınızı artırır, sizi daha gözlemci yapar ve hafızanızı güçlendirir. Sanat terapisi beyinle alakalı önemli hastalıklara sahip bireylerde dahi bilişsel yetileri geliştirir.

Hatta Alzheimer hastalarında hafızayı yüzde 70 oranında güçlendirir. Boş zamanlarınızda yaratıcı bir uğraşı edinin. İlle dahi kabiliyetli olmanıza lüzum yok. Sanatçı ruhlu değilseniz endişelenmeyin, karalama uygulamak dahi odaklanmanızı, yeni kavramları ve verileri daha rahat öğrenmenizi sağlar.

Yeni şeyler öğrenmeyi bırakmayın

Albert Einstein “öğrenmeyi bıraktığınızda, ölmeye başlarsınız” demişti. Aynı şey beyniniz amacıyla dahi geçerli. Öğrenmeyi bıraktığınızda beyninizde kullanmadığınız nöral bağlar ölmeye başlar. Neyse ki yaşam boyu eğitim amacıyla uygun çağda yaşıyoruz. İnternet yardımıyla insanlığın tüm bilgi birikimi parmaklarınız ucunda, ayrıyeten büyük bir alanı dahi ücretsiz. Her zaman öğrenmek dilediğiniz fakat zaman bulamadığınız bir konuyla başlayabilirsiniz. Khan Academy yahut Udemy gibi internet sitelerinden çevrimiçi dersler temin edebilirsiniz. İnternette sizi hayatınızın sonuna kadar meşgul tutacak gereç sahip olunan.

Fiziksel Egzersizlerle Hafızanızı Güçlendirin


 Fiziksel egzersizler yalnızca vücudunuzu değil beyninizi dahi formda tutar. Hatta fiziki egzersizler beyninizi formda tutmak amacıyla yapmanız gereken en mühim şeydir. Spor uygulamak kasları ve içten güçlendirdiği gibi beyin hacmini dahi yükseltir.

Ayrıca antrenman uygulamak beyin kaynaklı nörotrofik etken denilen, beyinde yeni hücre oluşumunu tetikleyen proteinlerin vücuttaki seviyesini artırır. Ayrıca hipokampüsteki hücre miktarını dahi artırır. Hipokampüs yaşla birlikte küçülebilir fakat antrenman uygulamak küçülmeyi durduracak üstelik hipokampüsün büyümesini sağlayacaktır. Ayrıca gerçekleştireceğiniz egzersizin çok ağır olmasına lüzum yok. En iyi egzersizler her bireyin yapabileceği egzersizlerdir.

Yürüyüşe Çıkın

Antik Yunan’dan beri filozoflar yürüyüşle düşünme arasındaki bağlantının farkındadırlar. Şimdi bu bağlantıyı destekleyen bilimsel ispatlar dahi sahip olunan. Yürümek yalnızca zihninizi boşaltmaz, tıpkı zaman daha büyük ve güçlü bir beyne sahip olmanızı sağlar. Yürüyüş vücuttaki oksijeni artırır, yeni beyin hücrelerinin gelişimini destekler. Her gün 1 yahut 2 kez onar dakikalık yürüyüşler yapın. Haftada iki saat yürüyüş uygulamak hipokampüs hacmini büyük ölçüde artırır.

Beden-Zihin Egzersizleri Yapın

Yoga, tai chi gibi hafif egzersizler beyin-vücut bağlantısını sağlamlaştırmak amacıyla harikadır. Günde yalnızca 20 dakika yoga yapmanın kısa vakitli hafızayı ve odaklanmayı güçlendirdiği kanıtlanmıştır.

Tai chi yavaş aşikar denetimli hareketleri basit görünebilir fakat hem beyniniz üstelik vücudunuz amacıyla olağanüstü bir egzersizdir. Bu antika egzersizler hafıza ve düşünmeyi geliştirirken beyin hacminizi dahi artırır.

Doğada Egzersiz Yapın

Açık havada antrenman uygulamak içerde uygulanan egzersizlerden daha etkilidir. Yaşam enerjinizi, spordan aldığınız keyfi ve özgüveninizi artırırken çöküntü, bezginlik ve stresi azaltır. Ayrıca tabiatta yürüyüş uygulamak kentte yaptığınız yürüyüşe göre hafızanızı daha çok güçlendirecektir. Doğada geçirilen bir saatin nihayetinde hafıza performansı ve dikkat yüzde 20 oranında artar. Sadece spor uygulamak mecburiyetinde dahi değilsiniz. Bahçeyle uğraşmak doğayla iç içe olmanın olağanüstü bir yoludur. Küçük bir bahçe dahi işinizi görecektir. Dışarı çıkamıyorsanız dahi pencereden doğayı seyredebilmek üstelik yalnızca fotoğraflara bakmak dahi iyi gelecektir.

Sağlıklı Bir Yaşam Sürerek Hafızanızı Güçlendirin


 Yukarıda yalnızca beslenme ve egzersize odaklanmıştık. Ancak hafızanızı ve umumi beyin sağlığınızı büyüleyici diğer faktörler dahi bulunmaktadır. Günlük rutininiz, alışkanlıklarınız ve uyku kaliteniz hafızanızı güçlendiren yahut zayıflatan faktörlerdir.

Her Gün 7-8 Saat Kaliteli Uyku Çekin

Kaliteli ve yeterli uyku çekmek beyniniz ve umumi sağlığınız amacıyla çok önemlidir. Yeterli uyku çekememek hafıza, yaratıcılık, karar verme ve dikkat mekanizmalarınızı negatif yönde etkiler. Sadece bir gece uykusuz kalmak dahi zihinsel performansınızı o kadar düşürür ki ayyaş birisi ile tıpkı düzeye gelirsiniz. Stres seviyeleri, gıda seçiminiz, kafein tüketiminiz, ışığa etkisinde kalmak gibi faktörler şayet uyku kalitenizi ve uyuyabilmenizi etkiler.

Diyaframdan Nefes Alın

Eğer bir bebeği yahut bir evcil hayvanı uyur iken izlediyseniz soluk alırken karınlarının kalkıp indiğini farketmişsinizdir. Buna diyaframdan soluk alabilmek adı verilir. Aslında doğru soluk bu çeşitli alınır. Ancak fazlası yetişkinde olduğu gibi çağdaş hayatın getirdiği gerilim sebebiyle yalnızca göğsümüzden soluk alırız.

Beyniniz oksijen alımınızın yüzde 20’sini kullanır ve beyin hücreleri oksijen olmadan yalnızca birkaç dakika yaşamda kalabilir. Diyaframdan soluk alarak oksijen alımınızı maksimize etmeniz zihinsel işleyişiniz amacıyla epey yararlı olacaktır. Her 5-10 dakika süresince diyafram egzersizleri yaparak diyaframdan soluk almaya alışabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla Kaliteli Zaman Geçirin

Aktif sosyal hayatlar süren insanların hafızalarının daha güçlü olduğu görülmüştür. Arkadaşınızla gerçekleştireceğiniz 10 dakikalık bir muhabbet dahi hafızayı mühim ölçüde kuvvetlendirir. Ayrıca dostlarınızla birlikte katıla katıla gülmek gerilim hormonu olan kortizolu azaltır. Ancak mesajlaşmak yahut elektronik posta aracılığıyla haberleşmek yüz yüze bahsetmek kadar tesirli değildir. Arkadaşlarınıza zaman ayırın,  birlikte yemek yiyin, yürüyüşe bohça yahut sevdiğiniz bir aktiviteyi yapın.

Sigarayı bırakın

Sigaradan aldığınız her nefeste vücudunuz milyonlarca serbest radikali almış oluyorsunuz. Serbest radikaller şayet beyin hücrelerini öldürüyor. Günde iki paketten çok sigara içmek Alzheimer tehlikesini yüzde 150, ihtiyarlama tehlikesini şayet yüzde 170 artırıyor. Sigarayı bırakmanız hem hafızanız üstelik bedeniniz amacıyla yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır. Eğer bırakmakta zorlanıyorsanız dopamin seviyeleriniz düşük olur. Bir uzmanla iletişime geçin.

Kilo Verin

Obezite ve hafıza kayıbı arasında güçlü bir korelasyon mevcuttur. Kilolu insanlar daha düşük beyin dokusuna sahiptir ve beyinleri sıhhatli insanlara göre daha ihtiyar görünür. Ne kadar kiloluysanız beyniniz o kadar küçülür ve buna tabi olarak beyin fonksiyonlarınız zayıflar.

Hafıza Geliştirme Teknikleri Nelerdir?


Etkili Hafıza Geliştirme Teknikleri Nelerdir?


 Hafıza teknikleri ilk kes Eski Yunan’dahi öğretmenler ve filozoflar yönünden geliştirilip uygulanmıştır. Güçlü bir hafızaya sahip olmanın öğretilebilecek ve öğrenilebilecek bir kabiliyet olduğunu kavramışlardır. İnternetin, kitapların olmadığı eski çağlarda güçlü bir hafızaya sahip olmak esas bir gereksinimdi. Hatta günümüzdeki hafıza şampiyonlarından bazıları dahi bu beceriyle doğmadıklarını, fiilen hafızalarını geliştirdiklerini itiraf ediyor. Siz dahi hafıza tekniklerini kullanarak hafızanızı geliştirebilirsiniz.

Akrostiş

Akrostiş kullanarak bir dizi bulguyu hatırlayabilmeniz kolaylaşacaktır. Özellikle bir şeyi belli bir sırada hatırlamanız gerekiyorsa akrostiş işinize yarayacak bir tekniktir. Hatırlamak dilediğiniz şey amacıyla hazır bir akrostiş aksi halde kendiniz bir adet uydurun. Kendi akrostişinizi uygulamak aklınızda tutmak dilediğiniz bulguyu çok daha hatırlanabilir kılacaktır.

Parçalara Bölün

Ortalama bir ademoğlu kısa vakitli hafızasında en çok 4 adet soyut bulguyu tutabilir. Bilgileri hatırlanabilir daha ufak parçalara bölmek işinizi kolaylaştıracaktır. Özellikle telefon numarası ve hüviyet numarası gibi uzun verileri parçalara bölerek hatırlayabilirsiniz.

Hafıza Sarayı Tekniği

Hafıza sarayı yöntemi beyninizin görselleştirme gücünü kullanır. Sherlock Holmes hayranıysanız meşhur dedektifin dahi bu yöntemi kullandığını biliyorsunuzdur.

Örnek olarak alış veriş listenizi kullanabiliriz. Alışveriş listenizdeki ürünleri hatırlayabilmek amacıyla evinizi gözünüzün önüne getirin. Hatırlamak dilediğiniz ürünleri evinizdeki yerlerine yerleştirin, elmaları kahve masasının üzerine, havuçları yatağa, marulu çalışma masanıza yerleştirmek gibi. Daha sonra alış veriş yapar iken gözünüzün önüne evinizin içerisinde dolaştığınızı getirin. Bu sayede alış veriş listenizdeki ürünleri evinizde ‘görebilir’ ve hatırlayabilirsiniz.

Hatırlatıcılar

Kullanabileceğiniz pek çok değişik hatırlatıcı çeşidi vardır. Kontrol listesi; cerrahlar, pilotlar ve acilde çalışan görevliler gibi gerilimli işlere sahip kimseler yönünden tüketilir. Notlar alarak anımsama şansınızı dahi yükseltebilirsiniz. Ancak elle yazarak not almanız gerekiyor, elektronik cihazlarda not alabilmek o kadar dahi tesirli olmayacaktır. Görsel ipuçları dahi kullanabilmeniz mümkün. Özellikle yeni bir huy edinmeye çalışıyorsunuz işinize yarayacaktır. Hatırlamak dilediğiniz şeyle alakalı bir objeyi evin aşikar bir yerine yerleştirerek başlayabilirsiniz. Kavram haritaları meydana getirmek dahi iyi bir hatırlatıcı çeşididir. Elinizle çizerek yahut bilgisayarda oluşturabilirsiniz. Geleneksel not alma yöntemine göre daha tesirli olmasının nedeni lineer olmamasıdır. Kavramları ve anımsamak dilediğiniz şeyleri bir ağaç biçiminde kağıda döke döke mühim verileri ağacın büyük dallarına, daha ehemmiyetsiz şeyleri şayet ufak dallara yerleştirebilirsiniz. Ayrıca çalışma masanızda, çantanızda yahut arabanızda bir not defteri yahut yapışkan kağıtlar tutmak dahi epey uygun bir yöntemdir.

Dikkatinizi Verin

Dikkatinizi vermek hafızanızı ilerletmek amacıyla en güçlü fakat bunun beraberinde en görmezden gelinen tekniktir. Neden mi? Beyninizde işlemediğiniz bir şeyi esasen hatırlayamazsınız. Ancak günümüzde dikkat dağınıklığı epey süregelen bir problem. Dikkat dağıtan en mühim iki huy şayet dağınıklık ve eş vakitli çok sayıda iş yapmaktır. Dağınıklık beyninizin konsantrasyonunu azaltır, bulguyu işlemesini güçleştirir. Aynı anda çok sayıda iş uygulamak şayet tek bir işe odaklanmanızı güçleştirir ve kısa vakitli hafızanızı sekteye uğratır.

Kısacası doğru beslenme ve doğru yaşam tarzıyla hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Şu anda sahip olduğunuz hafızayla yetinmek mecburiyetinde değilsiniz. Güçlü bir hafıza yaradılıştan gelen bir kabiliyet değil, geliştirebilir bir beceridir.

Hafıza Geliştirme Teknikleri Nelerdir?


 İnsanın en basit depolayabileceği bilgi resim bilgidir. Bir sokağın adını aklınızda tutmakta zorlanırsınız fakat sokağın görüntüsünü kolaylıkla unutmazsınız. Bizzat gözlemlemediğiniz hususları başkasından dinliyor yahut bir yerden okuyorsanız, kafanızda canlandırma yöntemine gittikçe hafızanızda daimi olmasını edinebilirsiniz. Çocuklarınıza bir şeyler öğretmek istediğinizde onu hikayeleştirip kafasında canlandırmasını sağlayın. Bu usul, öğrenmeyi kolaylaştırdığı amacıyla eğitim kurumlarında sık sık uygulanmaktadır.

Uyku, yalnızca hafızayı sağlamlaştırmak amacıyla değil; bünyenin her çeşitli ihtiyacına sıhhatli yanıt verebilmek amacıyla epey önemlidir. Peki, nasıl bir uykudan konuşuyoruz? Kesintisiz ve nitelikli gece uykuları, hem çocuklar, üstelik yetişkinler amacıyla hafızayı geliştirme yollarından bir tanesidir. Uyku, dikkat ve konsantrasyonu dahi etkilediği amacıyla hafızaya direkt olarak tesir eder zira dikkat, uzun vakitli hafızaya alma işleminin ilk adımıdır. Dikkatimizi vermediğimizde öğretmenin anlattıklarını hafızamıza alamayız. Dikkatimizi vermediğimiz bir manzaranın detaylarını katiyen göremeyiz. Dolayısıyla, detayları hatırlamamız imkansızdır. Bu yüzden titiz olmak hafızayı aktif kullanmak amacıyla olmazsa olmaz. Güne canlı ve titiz başlamak amacıyla dahi nitelikli uyku şart!

Hafıza geliştirme yolları arasında gıdalar dahi mühim bir başlıktır. Hafızayı ilerleten gıdalardan bazıları: Ceviz, limon, havuç, süt ürünleri, nar, balık, yumurta, tam tahıllar... Beyin sihhati amacıyla diğer en iyi gıdalar arasında avokado, pancar, kemik sıvısı, brokoli, kereviz, hindistancevizi yağı ve kara çikolatalar dahi var. Daha önemli vakalarda mesela Alzheimer hastalığında hafıza epey zayıflıyor. Bu gibi şiddetli hafıza rahatsızlıkları hususi tıbbi tedavi gerektirir ve yalnızca evde hazırlanabilecek naturel uygulamalarla pozitif neticelere varılamaz. Bu hastalıklarda lüzumlu verileri hekiminizden yahut sıhhat hizmeti sağlayıcınızdan almanız gerekiyor. Bizlerin tavsiyeleri klasik tıbba dair çerçevesi çizileni tamamlamak içindir. Hafıza gücünüzü yalnızca doğadaki doğal gıdalarla değil, tıbbi önlemlerle dahi koruyabileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.

0 Yorumlar: