Güncel
Yükleniyor...
Iyengar‘ın Hatha Yoga’nın prensiplerinden ilerlettiği yoga olarak tariflenir. İyengar yoganın asıl amaçlarından biri bedeni güçlendirerek bireyi pranayama’ya (hayat enerjisi, soluk) hazırlamaktır. Iyengar Yoga’nın en büyük özelliklerinden bir tanesi dahi, ayrıntıya ve bedenin Asanaları uygularken hizasına verdiği önemdir. Peki iyengar yoga nedir, iyengar yoga nasıl yapılır ve iyengar yoganın faydaları nelerdir?


İyengar Yoga Nedir?


 Hindistan’da hayatını sürdüren B.K.S İyengar’ın Hatha yoga prensiplerini kullanarak ilerlettiği İyengar yoga; bedenin, zihnin, duyguların ve gerçeküstücülük birleşmesini hedefliyor. Yoganın esas noktası olan asanaların samimiyetle ve ilgiyle yaşanmasını amaçlayan İyengar yoga; bedenle zihnin, zihinle ruhun arasında yaşanan ikilikleri siliyor ve bireyi güçlendirerek “pranayama” adı verilen hayat enerjisine hazırlıyor. Diğer yoga türlerinden ince detaylarıyla ayrılıyor; tahta takoz, kemer, sandalye yahut yastık gibi araçların kullanılmasıyla dahi çeşitleniyor. Her yaştan insanın yapabileceği İyengar yoga, günümüzde epey sık tercih ediliyor.

İyengar Yoga Nasıl Yapılır?


 Tüm İyengar çalışmaları ana duruşla başlıyor. Zaman içerisinde buna ileri ve geri gerilmeler, bükülmeler, ters ve düzeltici duruşlar dahil ediliyor. Salamba Sarvangasana gibi zorlayıcı ama iyileştirici hareketlere geçmek, aşağı yukarı 2-8 ay parçası bir süre alıyor. Yani bireyin limitlerini zorlamamaya büyük itina gösteriliyor. Temel bir eğitimin sonrasında şahsa vücudunu ve vücuttaki enerji dengesini denetim etmeyi öğreten İyengar yoga, gelişen aşamalarda fiziki kuvveti çoğalmaya odaklanıyor. Hamileler yönünden dahi sık sık tercih edilen İyengar yoga, çocuklara ve yaşlılara dahi seslenme ediyor.

İyengar Yoga; tam hakikat, ayrıntı ve hizaya ehemmiyet sunarak bireylerin yogayı sıhhatli ve devamlı olarak derine işleyecek biçimde yapmasına yoğunlaşan bir yoga ekolüdür. Bu yoga ekolünde uygulanan birtakım yöntemleri şayet şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Yoga pozlarının; doğru, tam ve bedenin hizasında olacak şekilde yapılması ana odaktır.
 • Yoga pozunun zihne ve bedene tesir etmesi amacıyla beden yapısına elverişli bir şekilde pozun nasıl modifiye edilmesi yahut desteklenmesi gerektiği iyi bir şekilde bilinmelidir.
 • Çalışmanın güvenilir, risksiz bir biçimde gerçekleştirilmesi epey önemlidir.
 • İyengar Yoga uygulaması yapar iken, kendi içerisinde manalı olan, uygulayıcı yönünden şayet hazırlayıcı ve sıhhatli bir yoga pozu sıralamasıyla çalışılır.
 • Başlangıç seviyesi ve tecrübeli yoga uygulayıcılarının yoga pozunun içerisinde özü keşfedebilmesi namına yönlendirmeler verilerek gelişme sağlanır.

Tüm bu yaklaşımlar sebebiyle, pozların bedenle doğru ve hizalı olarak uygulanabilmesi, gerekiyorsa dahi talebe amacıyla kolaylaştırılması yahut pozun beden üstündeki farklı etkilerinin öne çıkarılması yahut araştırılması namına İyengar yoga esnasında kauçuk ve ağaçtan bloklar, kemer, büyük yastıklar, tabure, sandalyeler gibi yardımcı malzemeler dahi kullanmak muhtemel. Ancak İyengar Yoga, yardımcı malzemeler ile öğrenciyi sarıp sarmalamak halinde değildir.

İyengar Yoganın Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?


 İyengar Yoga’nın insanlar yönünden tercih edilme nedenlerinin en ilkin yüksek öğretme standartlarının olması gelir. Çünkü iyengar yoga eğitmenlerinin ortalama 2,5-3 yıl süren eğitmenlik döneminde pekçok zorlu ödev ve sınava naturel tutulmaları, mühim deneyimler yardımıyla talebe karşısına çıkmaları, öğretme standartlarının yüksek olmasına sebebiyet veriyor. Ayrıca iyengar yoga, bütün insanlar namına erişilebilir ve uygulanabilir yöntemler yardımıyla zaman içinde metanet, güç ve zihinde durgunluk sağlayabilen bir yoga ekolüdür. Yani bedeni güçlendirip zihni sakinleştirmeye mühim katkıları olur. Dayanıklılık, uzama, esneme, tutundurma, dinlendirme gibi deneyimleri dahi beraber sunar. Böylelikle fiziki ve zihinsel kolay birleştirilmiş ve entegre edilmiş olur. Aynı vakitte epey güvenilir bir tecrübe yayınlayan iyengar yoga, uygulayıcının bedeninin o vakitte limitlerine saygılı bir şekilde gelişmeye odaklıdır. Sınırları ilgiyle araştırır ve talebe sağlığına maksimum bir biçimde itina gösterir.

iyengar yoganın farkı


İyengar Yoganın Diğer Yoga Türlerinden Farkı Nedir?


 Iyengar Yoga, fiziki yoga pratiğinde (hatha yoga) ayrıntı, tam hakikat ve hizaya ehemmiyet sunarak her bireyin yogayı sıhhatli ve devamlı daha derine işleyecek şekilde yapmasına merkezli asana ve sonrasında soluk / pranayama merkezli yoga ekolüdür. İyengar yoga formunun, başka yoga formlarından ayrılan birtakım özellikleri mevcuttur. İyengar Yoga’ya ilişkin bu özellikleri şayet şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle iyengar yoga, her yaştan insana seslenme eden bir yoga formudur ve kolayca uygulanabilen yoga pozları mevcuttur.
 • İyengar yoga pozları, bedenin naturel anatomisine elverişli olduğu amacıyla dahi çok güvenlidir. Varyasyonlar, bu yoga pozlarını gerçekleştirmeyi çok daha kolay bir duruma getirir.
 • Yoga pozlarının elverişli bir sırayla yapılması gerekir.
 • Uygulanması gereken her poz şayet derin bir yoğunlaşma gerektirir. Bunu yapabilmek amacıyla dahi yoga yapar iken muhtemel muhtemel epey meditatif halde olunmalıdır.
 • İyengar Yoga’nın son mühim özelliği şayet elverişli formu bulabilmek amacıyla sarfedilen türlü fiziki vasıta ve gereçlerdir. Örnek vermek gerek görülürse sandalyeler, bloklar ve battaniyeler iyengar yoganın en mühim malzemeleridir. Bu malzemeler, bedeninizi yoga pozunun tam mevkisine denk getirmenize yardımcı olmak gayeli dahil edilmiştir. Çünkü kayış tipi aksesuarlar, bedeni kısıtlayarak bacaklarınızın yana doğru düşmesini engeller. Bloklar, destekler ve battaniyeler dahi bedenin belli bölgelerinin yükseltilmesine yardımcı olarak doğru hizalamayı sağlarlar.

İyengar Yoga’nın Faydaları Nelerdir?


 Yoga bir birleşmedir, hafıza, beden ve ruhun birliğidir. Iyengar Yoga’da bu birliğin arayışlarına Yoga duruşlarının (asanaların) uygulanması ile başlanır. Zamanla bedenin dış fiziki seviyelerini aşmaya ve iç hafıza, enerji ve ruhun iç seviyelerine ulaşmayı öğreneceksiniz. Çeşitli incelemeler, Iyengar Yoga’nın sıhhat bölümünde pekçok fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

International Journal of Yoga’dahi 2014 senesinde yayınlanan bir incelemede Iyengar Yoga’nın, müzmin bel ağrısı hayat sürdüren yetişkinlerde hayat niteliğini artırabileceği belirtilmiştir. Araştırma neticeleri, dört hafta boyunca uygulanan İyengar Yoga’nın, bel ağrısını mühim ölçüde azalttığını göstermektedir. Karın ve sırt kaslarını gaye alan egzersizlerle karşılaştırıldığında şayet İyengar Yoga, zihinsel ve fiziki sağlıcakla alakalı olan hayat niteliğini iyileştirmiştir. Araştırmadaki yoga uygulaması; kalça, bel ve karın kasları ve diyafram, kuadriseps, hamstringler ve kalçaları gaye alarak, zorlayıcı pozlar ile kademeli bir şekilde ilerleyerek bu kasları uzatıp güçlendirmiştir. Bunların dışında iyengar yoganın sağlamış olduğu başka yararlar şayet şöyledir:

 • Hafıza, odak, balans ve konsantrasyonun geliştirilmesine mühim ölçüde yardımcı olur.
 • Düzenli olarak uygulanan uygulamalarda ihtiyarlama sürecinin gecikmesini sağlayabilir.
 • Kalp hastalıklarının dahi büyük ölçüde azalmasına yardım edebilir.
 • İştahsızlık, uykusuzluk gibi ruh durumlarına sahip insanlar iyengar yoga yardımıyla bu tarz problemlerinden kurtulabilirler.
 • Ayrıca iyengar yoga, pranayamaya odaklandığı amacıyla solunum problemlerini azaltmaya dahi büyük katkı sağlayabilir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

1 yorum

 1. Yoga yapmak çok saglıklı bir aktivitedir ve ruhu rahatlatır hepinize öneririm.

  YanıtlaSil