Güncel
Yükleniyor...
Birikim yapamayan pek çok yurttaş bankalardan gereksinim, mesken yahut vasıta kredisi çekip faiz ödeyerek birikim yapmayı amaçlarlar. Tabi bankaların aktüel faiz oranları ara sıra yüksek olduğu hedefiyle bu iş makul görülmeyebilir. İyi bir hesaplama yaparak şu an Kredi çekip altın almak, yatırım yapmak, dolar alabilmek makul mü sorularını yanıtlayacağız.


Kredi Çekerek Yatırım Yapılır mı?


 Para idaresi, yalnızca yatırım hususu ila ilgili değil; aldığınız maaşınızı doğru bir şekilde kullanım hususu ila ilgili dahi geçerlidir. Maaşınızı yönetirken farklı, yatırımlarda teminatınızı yönetirken farklı faydaları bulunduğunu dahi unutmayın. Gelelim, banka kredisi ile yatırım yapma konusuna…

Banka kredi çekerek yatırım yapmanın doğru olup olmadığının mantığını aklı ermek hedefiyle sizlere para idaresi konusundan bahsettim. Çünkü yatırımlarla değerlendireceğiniz parayı unutmanız lazım olur. Kredi gibi geri ödenmesi gereken bir para ila yatırım yaptığınız vakit, büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi, yitirme ihtimalinizin her daim var olmasıdır. Eğer kredi çekerek yatırım yaptığınız vakit, başarısız olursanız büyük bir borcun altına girmiş olacaksınız. Bu hali aklınızın bir köşesinde kazımanız gerekiyor. Şimdi yatırım yapılacak para ile ilgili birkaç mühim noktaya, daima beraber göz atalım:

Kredi Çekip Altın Almak Mantıklı mı?


 Uzman yatırımcılar altının uzun gelir vaad ettiğini söylerler. Yani paranızın bir bölümünü altına yatırırsanız, kısa vadede kar etmeseniz dahi uzun vade mutlaka kazanırsınız. Çünkü Türkiye ekonomisinde altın fiyatları küçük hareketler haricinde hiç bir vakit düşüş göstermemiştir. Zira altın vatan dışında dahi kabul gören ve belli bir eder potansiyeli olan bir yatırım aracıdır. Burada dikkat edilmesi gereken çektiğimiz krediye ödeyeceğimiz faizin, altının yükseliş fiyatını karşılayıp karşılamayacağıdır. Dolarda dahi tıpkı vaziyet söz konusudur. Bunu sizlere bir örnekle izah etmek istiyorum.

20.000 TL. kredi çektik diyelim. Bu krediyi Ziraat Bankasından aldık. 2020 başı itibari ila bankanın ortalama faiz oranı maaş YÜZDE 2 seviyesinde. Eğer büyük bir farklılık olmazsa bu oran %1/2 arasında olacaktır. BBDK kararı gereğine gereksinim kredilerine en çok 3 sene (60ay) vade yapılabiliyor. Bu sebeple en uzun vademiz 5 seneden ibaret olacaktır. Bu kredinin maaş taksitleri Şuan hedefiyle 891 TL. civarındadır.  Şuan 5 sene süresince her ay 891 TL. ödemeye devam edeceğiz. 5 senenin nihayetinde toplamda geriye 32.099,04 TL. ödemiş olacağız. Dosya masrafı ve diğer masrafları dahi katarsak bu ortalama 33 bin TL. seviyesi olabilecektir. Bu orana göre 3 sene nihayetinde çektiğimiz paranın %40’ı kadar faiz ödemiş olacağız. 20 bin lira kredi çek, 33 bin lira geri öde.

Kredi Çekerek Altın Yatırımı Yapılır mı?


 Kredi vadesinin ne kadar olduğu ayrım etmeksizin vade nihayetinde altından elde ettikleri karın faiz sebebiyle katlanılan maliyetten çok olması lazım olur. Aksi taktirde uygulanan yatırım parasal zarara niçin olacaktır.

Bu direkt olarak her bireyin aklına gelebilecek, kolay bir cebir neticesi ulaşılabilecek bir neticedir. Fakat tüketicinin asıl düşünmesi gereken parayı altın olarak bekletmenin daha makul olup olmayacağıdır. Mevcut ekonomik halde banka faizlerinin % 14’e dayandığı düşünülürse fazlası vakit altın, pay senedi ve benzeri. yatırım ürünlerinde ortaya istikbal küçük değişimleri beklemek ve zarar etme tehlikesini göze almaktansa parayı bankaya yatırmak daha makul olabilmektedir. Eğer altın alımı parayı faize yahut kar payına yatırmaktan daha makul olacaksa, bu konulara dikkat edilmesi lazım olur:

  • Altın fiyatlarının düşük olduğu bir vakti yakalamak. (Muhtemelen uzun bir durgunluk döneminde alım yapılması lazım olur.)
  • Uzun vadeli yatırım hedefiyle hareket etmek.
  • Fiyatlar yükseldiğinde derhal satım yapmamak ve altın piyasasının uzun süren dalgalanmaları ile ilgili bilgi sahibi olmak.
  • Doğru altın cinsine yatırım yapmak. (Yatırım yapılacak altın yalnızca çeyrek yahut cumhuriyetten ibaret değil.)

Banka Kredisi Çekerek Yatırım Yapmak


 Yatırım yapmayı düşünüyorsunuz; fakat dilediğiniz pazara girmek hedefiyle paranız yok. İşte bu halde, pek çok bireyin aklına, verecek arzulamak yahut kredi çekmek gelir. İkisi dahi epey risklidir; çünkü kazanmak söz hususu olduğu gibi yitirmek dahi bir ihtimaldir. Borç, kredi gibi geri ödenmesi gereken paralarla yatırım yapıp kaybettiğiniz vakit, işler karışacaktır. İşte bu nedenle banka kredisi çekerek yatırım yapmak, pay senedi alabilmek yanlıştır.

Banka kredisi çekerek yatırım yaptığınız vakit, karşılaşabileceğiniz durumlardan birisi dahi borcu ödeyene kadar kara geçememenizdir. Sonuçta bankadan belli bir faiz oranını kabul ederek kredi çekiyorsunuz ve borcunu 3 iken 5 olarak geri ödüyorsunuz. Doğal olarak yaptığınız yatırımdan elde ettiğiniz parayla evvela bu borcu kapatmanız gerekiyor. Bu sebeple dahi yatırımlara, eksiden başlamış oluyorsunuz. Kara geçebilmek hedefiyle dahi bankadan çekmiş olduğunuz krediyi kapatmanız gereklidir.

Kredi Çekip Yatırım Yapılır Mı?


 Kredi çekip yatırım yapmak hedefiyle rastgele bir bankanın size kredi veriyor olması lazım. Yani kredi başvurusunda bulunduğunuz takdirde kredi notunuz yahut diğer bir niçin ila kredi başvurunuzun negatif sonuçlanmaması gereklidir. Kredinizin onaylanması halinde çektiğiniz toplu parayı diğer bir bankadaki hesabınıza yatırarak kredi çektiğiniz bankaya maaş kredi taksit tutarlarını ödemeniz ila başlayan süreçtir.

Eğer gündelik hayatta kazandığınız maaş paradan bir oran arttırıp dahi birikim yapamıyorsanız öyleyse deneyebileceğiniz yöntemdir. Hani halk arasında yaygınlaşmış bir söz vardır. Borçlanmadan mal sahibi olunmuyor sözü.. İşte bu sözden yola çıkarsak kredi çekip yatırım yapmak bir nevi borçlanarak birikim sahibi olmak manasına dahi gelmektedir.

Hem toplu bir yerde paranız olacak hem e maaş taksitlerle para biriktirmiş olacaksınız. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en mühim konu şudur. Diyelim ki 10 bin tl gereksinim kredisi çektiniz ve bu krediyi ödemeye başladınız. Zaten bankadan krediyi çektikten sonra size verilen geri ödeme planında geri ödeyeceğiniz miktarı dahi görürsünüz. Bu rakam en asgari 13 bin tl seviyesinde olacaktır. 3 bin tl ekstra para ödeyip 10 bin tl biriktirmiş olmak makul mıdır? Bunun cevabını kendiniz vermelisiniz.

Kredi Çekip Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?


 Kredi çekip yatırım yapmak, kredi çekip birikim yapmak isteyenler geri ödeme planında tespit edilen faiz sayısını göz önüne bulundurmalıdırlar.

Para idaresi, yalnızca yatırım hususu ila ilgili değil; aldığınız maaşınızı doğru bir şekilde kullanım hususu ila ilgili dahi geçerlidir. Maaşınızı yönetirken farklı, yatırımlarda teminatınızı yönetirken farklı faydaları bulunduğunu dahi unutmayın.

Banka kredi çekerek yatırım yapmanın doğru olup olmadığının mantığını aklı ermek hedefiyle sizlere para idaresi konusundan bahsettim. Çünkü yatırımlarla değerlendireceğiniz parayı unutmanız lazım olur. Kredi gibi geri ödenmesi gereken bir para ila yatırım yaptığınız vakit, büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi, yitirme ihtimalinizin her daim var olmasıdır. Eğer kredi çekerek yatırım yaptığınız vakit, başarısız olursanız büyük bir borcun altına girmiş olacaksınız. Bu hali aklınızın bir köşesinde tutmanız gerekiyor.

Yatırımda Para Yönetimi Nasıl Olmalıdır?


 Yatırımda elde edeceğiniz başarı ile direkt olarak alakalı olan en mühim konulardan birisi, para yönetimidir. Çünkü bir pazara yatırmış olduğunuz parayı, doğru bir şekilde yönetemezseniz bir başarı dahi elde edemezsiniz. Örneğin; pazara yatırdığınız bütün paranızı tek bir prosedür yahut yatırım aracına harcarsanız ansızın bir durumla karşınıza çıkan vakit, hepsini yitirme tehlikesini almış olursunuz. Bu sebeple pazara yatırdığınız paranın, ne kadarlık bir alanı ila nasıl bir portföye yatırım yapacağınızı belirlemelisiniz. Tek bir yatırım aracıyla prosedür uygulamak yerine, portföye yatırım yapmak çok daha iyi neticeler elde edebilmenizi sağlayacaktır.

Tek bir yatırım aracı ila prosedür yaparak, yalnızca tek bir risk üstlendiğinizi düşünüyorsanız yanılırsınız. Çünkü üstlendiğiniz tek bir risk sebebiyle bütün paranızı yitirme olasılığıyla karşı karşıya gelirsiniz. Bu halde şayet hatalarınızı telafi edecek olanağı dahi bulamazsınız. Bu sebeple portföye yatırım yapmak, risk dağılımı sağlar. Aynı vakitte aşamalı alımlar yaparak, hem riskli hallere karşı tedbir alırsınız üstelik daha çok karı elde edebilirsiniz.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: