Güncel
Yükleniyor...
Büyük bir hevesle aldığınız kredi kartlarını güya hiç geri ödemesi olmayacakmış gibi kullanım talebi herkeste vardır. Belirlediğiniz limitin hiç bitmeyeceği hissine kapıldığınız, her daim onu avantadan gelen bir para olarak görüldüğü olmuştur. Ancak vaziyet hiç dahi ön görü ettiğiniz gibi olmuyor. Gün geçtikçe biriken borçlarınız bir gün gelince korkulu rüyanız olabiliyor. Hele bir dahi nakit peşinat tüketimi varsa, gereksinim diye uygulanan tüm lüzumsuz ve ekstrem sarfiyat günün birinde karşınıza bol sıfırlı sayılar olarak geri dönebiliyor. Tüm bu problemleri yaşamamak namına Kredi Kartı Borcu Yapılandırması Nedir? Kredi Kartı Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Yapılandırması Nasıl Yapılır?


Kredi Kartı Yapılandırması Nedir?


 Kredi kartınızı çılgınlar gibi kullanırken bankanızın dahi her hareketinizi denetim ettiğini unutmamak lazım olur. Hatta öyle ki bankalar ödemelerin sıkı takibi hususu ile alakalı değişik bir ünite kurmuşlardır. Kredi kartınızın minimum tutarını ödeyemediğiniz ilk ay bankanızın müşteri hizmetleri yönünden aranıp, ikinci ayda bankanızın alakalı birimine yönlendirilirsiniz. Artık muhatabınız buradaki müşteri temsilcisidir. Ödeme yapıp yapamayacağınızı soran temsilcinize, şayet yapılandırma gerçekleşirse ödeyebileceğinizi anlatırsanız, düşündüğünüzün tersine size basitlik sağlayacaktır. Gelin, yapılandırma aşamalarını daima beraber inceleyelim: 60 gün süresince ödeyemediğiniz kredi kartı borcunuz, hem anne borcunuzdan üstelik kartınıza işlenen günlük faizden oluşmaktadır. Yapılandırma prosedürü dahi toplam borcunuz üzerinden gerçekleşir.

Bankanız size borcunuzu peşin ödemeniz halinde iskonto yapabileceğini söylese dahi kredi kartı borcu yapılanması ödenemeyen borçlar için geçerlidir. Bankanıza talebinizi ilettiğinizde ‘kredi kartı risk’ birimi sizinle iletişime geçecek olup, bilgilerinizi aldıktan sonra müşteri temsilcinizle beraber sizi zorlamayacak bir ödeme planı çıkartabilirsiniz. Çünkü kredi kartları, bankaların en çok getiri sağladığı kalem olarak görüldüğünden, bir müşteri yitirmek dahi bankanın aleyhine olacaktır. Ek olarak, birtakım bankalar gelir belgesi, tapu senedi gibi belge talebinde bulunurken, bazıları içinse kredi kartı numaranız yeterli olmaktadır. Herkes borcunun tamamını tek seferde kapamak istese dahi, bu vaziyet kredi kartı kullanan binlerce şahıs için geçerli olmamaktadır. Yasal takiple beraber evinize istikbal olan hacze düşmemeniz için borcunuzu yapılandırmaya gitmeniz en mantıklısı olacaktır. Zira kredi notunuzun düşmesi; tüm bankaların borcunuzu ödeyemediğinizden haberli olması, rastgele bir müracaat yaptığınızda size güvenilmemesi demektir. Şunu dahi belirtmek isterim ki; kredi notunuz ne kadar düşük olursa olsun , tabiri yerindeyse uçan kuşa dahi borcunuz olsa kredi kartı borcu yapılandırması yapabilmeniz muhtemel.

Kredi kartı borcu yapılandırmasını, isterseniz banka şubelerinden, isterseniz cep telefonundan müşteri hizmetlerini arayarak talep edebilirsiniz. Bankaların epey sıcak karşılayacağı bu talebin, size basitlik sağlayacağından güvenilir olabilirsiniz. Kredi verecek tavsiyesi birimine bağımlı olan borcunuz, ödenmeyen 60 günün nihayetinde risk birimine teslim edilir. Bankanızın müşteri hizmetlerini aradığınızda risk birimiyle görüşmek istediğinizi söylerseniz, sizi hiç bekletmeden bağlayacaklardır ve sorununuza kısa bir zaman içinde çözüm bulacaklardır. Çünkü bu ünite, borcunu ödemeyen ve risk halinde izlenmesi gereken binlerce banka müşterisi için açılmıştır. Bankalar borcunuzu ödemeniz için 9 ila 24 aya kadar vadeli verecek ödeme planı hazırlarlar. Örneğin; borcunuz 3000 TL’nin altındaysa bankanız size 12 ay vadeli bir verecek planı yahut belli bir zaman ödemeyip sonrasında borcu ödemeye başlayacağınız bir plan sunabilir. Ancak yapılandırma işleminde toplam kredi kartı borcunuzun üstüne faiz uygulanacağını unutmamanız lazım olur. Eklenen faizle beraber, bankanız vadeli ödeme planınızı vadelere bölüp ödeme planınızı size sunacaktır.

Yapılandırılan Kredi Kartını Ödemezseniz Ne Olur?


 Yapılandırdığınız kredi kartı borcunuzu dahi ödemekte zorluk çekiyorsanız bankalar bu hususta dahi basitlik sağlayacaktır. Ödemeniz gereken taksitleri, bir yıl içinde en çok 2 kere geciktirebilir yahut ödemeyebilirsiniz. Ödenmeyen taksit sebebiyle yapılandırmadan çıkartılmazsınız; ama geç ödenen zaman için rötar faizi bir sonra ay karşınıza gelecektir. Ayrıca 2 kere ödenmemesi halinde, 2011 senesinde çıkartılan torba yasasıyla alakalı yasa hükümlerinden dahi faydalanma fırsatınız ortadan kalkacaktır. Ek olarak kredi kartınız yapılandırma zamanı süresince kapalı olacak, borcunuz bittiğinde şayet yineleme kullanıma açılmayacaktır.

Yapılandırma prosedürü kredi kartı borçlarını ödeyemeyen şahıslara, rahat bir soluk aldırmayı gerçekleştiren, hem bankanın üstelik borçlunun kazançlı çıkmasına yardım eden bir formüldür. Borcunuzu yapılandırdığınızda, ödeyemeyeceğiniz miktarların gecikmesinden kaçınmış olup, bankaların kara listesine girmekten son anda kurtulabilirsiniz. Taksitlerinizi tertipli ödediğinizde kredi notunuzun dahi düşmeyeceğini, üstelik tertipli ödediğiniz takdirde negatif imajınızı düzeltebileceğinizi bilmelisiniz.

Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Hesaplanır?


 Hem gayrimenkul alımı üstelik ivedi nakit ihtiyaçlarında tüketiciler bankaların sunmuş olduğu kredilerden yararlanıyor. Ancak ara sıra evdeki hesap çarşıya uymayabiliyor. Böyle hallerde kredi yapılandırma yoluna gitmek pek çok tüketicinin tercihi. Peki kredinizi nasıl yapılandırabileceğinizi biliyor musunuz?

Kredi yapılandırma yahut diğer adıyla refinansman sahip olunan kredi borcunuzun aktüel yapılandırma faiz oranıyla tekrar hesaplanması demek. Yapılandırma ile ayrıyeten vadeyi uzatarak maaş taksitlerinizin tutarını azaltabilirsiniz. Yapılandırma faiz oranları, aktüel faiz oranlarından değişik olduğu için bankanızın yapılandırma faiz oranının kaç olduğunu öğrenmeniz lazım olur. Eğer bankanın sunmuş olduğu yeni faiz oranı, sizin ödemekte olduğunuz kredinin koşullarından daha cazipse yeni faiz oranına göre çoğalan borcunuz tekrar vadelendirilir. Bankanız yapılandırma talebinizi kabul etmezse, diğer bankalardan verecek aktarımı talebinde dahi bulunabilirsiniz. Toplam kazancınız, krediyi çektiğiniz faiz oranı ve bankanın aktüel yapılandırma faiz oranına göre farklılık gösterecek olsa dahi yapılandırma yardımıyla binlerce TL kâr edebilirsiniz.

Yapılandırma için en çok tercih edilen kredi ürünü mesken kredisi. Uzun vadelerle alınan ve yüklü bir kredi ürünü olan mesken kredisinde yapılandırma imkanı tüketicinin cebinden çıkacak toplam geri ödeme tutarının azalmasını sağlıyor. Yüksek faiz oranıyla mesken kredisi aldıysanız bankanızın aktüel yapılandırma faiz oranını öğrenerek yapılandırma talep edebilirsiniz. Özellikle kamu bankalarının mesken kredisi faiz oranını %0,99’a çekmesinin sonrasında gündemi meşgul eden yapılandırma imkanı ile tüketicilerin planlanandan daha düşük ödeme yapması muhtemel hale geldi. Borcunuzu ödeyemeyecek hale geldiyseniz yahut maaş taksit tutarı bundan sonra size yüksek geliyor ve sizi zorluyorsa bankanızdan yapılandırma talep edebilirsiniz. Ancak yapılandırma faiz oranının aktüel faiz oranında değişik olduğunu unutmamalısınız ve hesaplamanızı dahi buna göre yapın. Kredi yapılandırma hesaplaması aktüel yapılandırma faiz oranı üzerinden yapılır. Yapılandırma talep ettiğinizde gerçekte banka kredinizi kapatıp size yeni faiz oranı ile tekrar kredi verir. Bu yüzden bir er kapama cezası dahi söz hususu olabilir.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?


 Bankalardan daha evvela kredi kullandıysanız ve ödeme planına uyamıyorsanız kredi vadesini yükselterek ödemeleri minimize etmeye çalışabilir yahut kredi borcunuzu ödemeye devam eder iken faiz oranlarına iskonto yapıldığında bu indirimden faydalanmak isteyebilirsiniz. Konut kredisi ülkemizde en çok yapılandırılan kredi olmasından kredi yapılandırma nasıl yapılır sorusuna mesken kredisi üzerinden yanıt vereceğiz. Konut kredisi faizlerinin düşüşüne tabi olarak çoğalan mesken kredi yapılandırmalarında kredinin çoğalan alanı peşin ödenmiş kabul edilir ve yeni kredi miktarı iskontolu faiz oranlarından hesaplanarak yeni bir vade belirlenir. Ek biçiminde dahi mesken kredisi tekrar yapılandırma ücreti öğrenim edilir. Mağdur olmak istemeyen kredi kullanıcılarının yeni faiz ile eski faiz miktarının karşılaştırmasını yapması tavsiye edilir. Bilinmesi gereken bir diğer mevzu dahi mesken kredisi tekrar yapılandırma ücreti tahsili üstüne açılan davaların kazanıldığıdır. Bankaların bu ücreti öğrenim etme yetkisi olmadığı için kazanılan dava ardından bu ücretler şahıslara iade edilir.

Borç Yapılandırma Yaparken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?


 Kredi yapılandırma yapmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk şey yeni kredi için bankaların talep edeceği komisyon, gider gibi ilave ödemelerdir. Diyelim ki A Bankası'ndan daha evvela bir kredi çektiniz, çektiğiniz kredi 24 ay vadeliydi. 12 ay ödemelerinizi yaptıktan sonra zorlanmaya başladınız ve kredi çektiğiniz bankaya kredi yapılandırma için başvurdunuz. Size önerilecek olan yeni kredi, vadesi artacağından maaş ödeme tutarınızı düşürecek ama yeni kredi için ödeyeceğiniz gider, komisyon ve benzeri. ilave ödemeler gerçekte sizi zarara uğratmış olacaktır.

Yapılandırma adımı evveli size tavsiye edilen yeni kredi ile eski kredinizin faizini kıyasen kesinlikle kar zarar hesaplaması yapmalısınız. Eğer bu mevzu aklınızı karıştırıyorsa yetkin şahıslardan dayanak temin edebilirsiniz. Refinansman yapmayı dahi aşikar bulundurarak araştırmalarınızı çok sayıda alanda yapabilirsiniz. Dikkat edilmediğinde refinansman sizi zarara uğratsa dahi doğru kullanıldığında elverişli ödeme planınıza ulaşmanızı sağlayabilir.

Kredi Yapılandırma Hesaplaması Nasıl Yapılır?


 Kredi yapılandırma hesaplaması için kolay bir misal verelim. Kredi faiz oranı yüzde 0,98 olan 120 ay vadeli ve 150 bin TL’lik bir mesken kredisini bir bankadan aldığınızı düşünelim. Kredi müracaatı yaptığınız dönemde sizin için en çekici opsiyon olan bu koşullar bundan sonra sizin için elverişli değilse şu şekilde bir örnekleme yapılabilir: Kredinizin maaş taksiti 2.131,30 TL ve toplam ödemesi 255.756,56 TL. 12 ay süresince kredi ödemesi yaptığınızda çoğalan borcunuz anne para üzerinden 141.622,33 TL’ye tekabül ediyor. Bankanızın sunmuş olduğu yapılandırma faiz oranı şayet 120 ay vade için yüzde 0,78. Masraf ve diğer krediyi kapama cezası ile birlikte ödemeniz gereken toplam tutar 143.548,39 TL ve maaş taksit dahi 1.846,50 TL oluyor. Böyle bir yapılandırmada vadenizi bir yıl daha uzatırken toplam kazancınız dahi 25.799,41 TL oluyor.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: