Güncel
Yükleniyor...
Magnezyum eksikliği, kas ve kemikler amacıyla çok önemlidir ve eksikliğinde pek çok meseleye yol açmaktadır. Magnezyum eksikliği hipomagnezemidir. Vücudumuz magnezyum mineralini kas ve sinir düzeneğinin düzenlenmesi dışında enerji üretmek ve yağ-protein sentezlemek amacıyla da kullanır. Vücudumuzda tespit edilen magnezyum rezervinin devamlı doldurulması gerekmektedir. Bir başka söyleyişle, bu mineralin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi amacıyla, bedene çoğu kere kere verilmesi lazım olur. Magnezyum içeren besinler hangileri? Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir? Magnezyum eksikliği nelere yol açar? Magnezyumun vücüttaki önemi nedir?

Magnezyum Eksikliği Nedir?


Magnezyum Eksikliği Nedir?


 Magnezyum ademoğlu bedeni için zannedilenden çok daha çok bir öneme sahip mineraldir. Magnezyum eksikliğinin meydana çıkması halinde şahıs bedeninde birtakım belirtileri dahi hissetmeye başlar. Özellikle bedenimizde meydana gelen birtakım aksaklıkların sebebi bu eksiklikten kaynaklanmaktadır.

Hipomagnezemi biçiminde dahi bilindik magnezyum eksikliği, sık sık gözden kaçan bir sıhhat sorunudur. Bazı hallerde, besbelli bulgular çoğunlukla düzeyleriniz yüksek civarda düşük olana kadar meydana çıkmadığından ötürü, magnezyum eksikliği tanısı derhal konulamayabilir.

Magnezyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?


 Magnezyum gerçekte yalnızca bir mineralden ibaret değil. Sanıldığının tersine, magnezyum bedenin pek çok fonksiyonun düzenli çalışması için epey lüzumlu bir yiğit. Hâl bu türlü olunca magnezyumun eksikliği farkında olmasak dahi bize pek çok problem yaratabiliyor.

İşte sinir ve kas sisteminden kan şekerine, kemik sağlığından metabolizma hızına kadar pek çok şey üstünde tesirli olan magnezyumun eksilmesi halinde bedenimizin bize verdiği işaretler!

Kas Krampları

Kas krampları magnezyum eksikliği belirtileridır. En kötü senaryolarda noksanlık, nöbetlere yahut kasılmalara dahi yol açabilir. Bilim adamları bu sendromlara; kas sinirlerini ekstrem derecede uyarılmasına niçin olan ekstrem derecede kalsiyumun, sinir hücrelerine akmasının niçin olduğuna inanmaktadır.

Magnezyum takviyesi ürünlerinin, magnezyum eksikliği yaşam sürdüren bireylerde kas seğirmelerini ve kramplarını hafifletebileceği belirtilirken bir derleme; magnezyum takviyelerinin ihtiyar erişkinlerde kas krampları için tesirli bir tedavi olmadığı neticesine varmıştır. Dolayısıyla başka kümeler üstünde, daha ileri çalışmalara gereksinim vardır.

Kalp Ritminizin Hızlı Atması

Magnezyum eksikliği potasyum değerlerini düşürerek kalp kası hücreleri üstüne direkt olarak tesir ediyor. Bu durumun kalp atışlarını hızlandırdığını bildiren Warren, kalpte hissettiğiniz çarpıntının magnezyum eksikliğine tabi olup olmadığını kavramak için hekiminize danışmanız gerekliliğini dahi söylüyor.

Basitçe ifade etmek gerek görülürse magnezyum eksikliği, kan basıncını artırabilir ve bu dahi bireyin kalp hastalığı yaşaması riskinin yükselmesi manasına gelmektedir. Yine dahi magnezyumun tansiyon üzerindeki rolünün, tam manasıyla ne olduğunun anlaşılabilmesi için daha çok çalışmaya gereksinim vardır.

Uykusuzluk

Hepimiz birtakım vakitler bezgin düşmekteyiz. Bu dahi karakteristik olarak, yalnızca dinlenmemiz gerektiği manasına gelmektedir. Bununla beraber yaşanılan şiddetli yahut daimi bitkinlik, bir sıhhat probleminin sendromu olabilir.

Uykusuzluk dahi magnezyum eksikliği belirtileri arasında. Magnezyum, uyku döngüsünde mühim bir role sahip olan melatonin hormonunu düzene sokuyor. Amerikalı Dr. Mark Hyman, magnezyumun bedeni gevşetici ve rahatlatıcı bir özelliğe sahip olduğunu, uyku düzenine dahi epey katkı sağladığını vurguluyor. Birçok hastalığa çağrı çıkaran uykusuzlukla savaşmak için yeterli miktarda magnezyum almanız gerekiyor.

Osteoporoz

Aslında osteoporoz rahatsızlığı ilkin D ve K vitamini eksikliği olmak suretiyle pek çok değişik etkene tabi olarak gelişiyor. Ancak magnezyum eksikliği dahi osteoporoz için bir risk etkeni. Bu noksanlık direkt olarak kemikler üstünde tesir göstererek kalsiyum civarında dahi azalmalara niçin olabiliyor.

İlginç bir şekilde, magnezyum eksikliği de osteoporoz için bir risk faktörüdür. Eksiklik, direkt olarak kemikleri zayıflatabilir, ama bunun yanı sıra kemiklerin anne yapı bloğu olan kandaki kalsiyum seviyesini dahi düşürür.

Fareler üstünde uygulanan çalışmalar; diyetsel magnezyum tükenmesinin, kemik kütlesinin azalmasıyla sonuçlandığını doğrulamaktadır. İnsanlar üstünde bu türlü bir gözlem yapılmamasına karşın çalışmalar; düşük kemik mineral yoğunluğu ile az magnezyum alımı arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Sindirim Bozuklukları

Magnezyum eksikliği bazı vakitler hazım problemlerine yol açabiliyor. İshal sorunu magnezyum eksikliğinin belirtileri arasında bulunurken mide bulantısı ve kusma dahi görülebiliyor. Her amel ve kusma hali magnezyum eksikliğinin göstergesi olmasa dahi sık sık yineleyen hallerde hekiminize danışmanızda yarar var.

Magnezyumun Vücuda Faydası Nedir?


Magnezyumun Vücuda Faydası Nedir?


 Magnezyum ademoğlu bedeninde başka vitamin ve mineraller gibi büyük öneme sahiptir. Magnezyumun çoğunlukla beden bünyesinde kas fonksiyonlarını destekleyerek sinirlerin doğru şekilde iletilmesine yardım eder. Ayrıca bütün kas ve doku yapısını güçlendirerek kemik bütünlüğünü dahi karşılamaktadır. Kişiler şayet kararlı ve doğru şekilde beslenirse magnezyum eksikliği gibi problemler yaşamazlar. Çünkü tüketilen pek çok gıdada bol miktarda magnezyum bulunur.

 Özellikle deniz suyu magnezyum tarafından epey varlıklı bir yapıya sahiptir. Yıl süresince asgari 1 kere denize girmek bedenin gereksinim duyduğu magnezyumu büyük oranda karşılar. Magnezyumun bedenimizdeki esas yararı kasların ve sinirlerin gevşemesini sağlamak. Sinir düzeneğinin sakinleşmesini sağladığı için anti gerilim minerali biçiminde dahi tanımlanıyor. Bunlarla dahi bitmiyor. Magnezyum, bedende 300'den çok enzimi harekete geçiriyor ve hücrelerin enerji üretmesine yardımcı oluyor.

  • Yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunur.
  • Elektrolit dengesine katkıda bulunur.
  • Enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunur.
  • Kas fonksiyonuna katkıda bulunur.
  • Protein sentezine katkıda bulunur.
  • Kemiklerin korunmasına katkıda bulunur.
  • Dişlerin korunmasına katkıda bulunur.
  • Hücre bölünmesinde vazifiyeti vardır.

Magnezyum İçeren Besinler Nelerdir?


 Magnezyum toprakta bol miktarda bulunuyor. Bu sebeple topraktan bitkilere kolayca magnezyum geçişi sağlanmakta beslenme aracılığıyla ademoğlu bedenine alınmaktadır. Bu kısımda, kısaca bahsetmiş olduğumuz magnezyum içeren besinler ile ilgili bütün detayları öğrenebilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebzelerde kuzukulağı 103 mg magnezyum içeriği ile en varlıklı magnezyum konusuna sahip sebzedir. Sonraki sırayı ıspanak ve pazı 80 mg magnezyum içeriği ile takip etmektedir. Semizotu 68 mg magnezyum, maydanoz 50 mg magnezyum, roka 47 mg magnezyum, tere 38 mg magnezyum, kıvırcık ve marul 14 mg magnezyum barındırmaktadır.

Kuruyemişlerde magnezyum içeriği en yüksek kabak çekirdeği 535 mg, ay çekirdeği 325 mg magnezyum barındırmaktadır. Kurubaklagillerden magnezyum içeriği en yüksek fasulye 190 mg, mercimek 122 mg magnezyum barındırmaktadır. Çikolatanın çiğ maddesi olan kakaoda 400-500 mg arası magnezyum barındırmaktadır. Aşağıdaki tabloda birtakım gıdaların magnezyum içerikleri verilmiştir.

Besin       MG (mg/100gr.)    Besin       MG (mg/100gr.)Besin     MG (mg/100gr.)BesinMG (mg/100gr.)
Badem300Ceviz158Brokoli30Süt10
Yulaf276Esmer Pirinç110Muz29Pirinç6
Kestane225Kepekli Ekmek85Pişmiş Patates25Mısır Gevreği6
Susam200Ispanak80Beyaz ekmek20Elma4
Tuzlu Fıstık183Pişmiş Fasulye40Az Yağlı Yoğurt17Bal0,6

magnezyum eksikliği


Magnezyum Eksikliği Tedavisi


 Hipomagnezemi sık sık, oral magnezyum tablet takviyeleriyle ve magnezyum içeren besinler tüketilmesiyle tedavi edilir. Genel popülasyonun tahmini yüzde 2’sinde hipomagnezemi vardır. Bu miktar hastanede yatan şahıslarda daha yüksektir. Doktorunuz aksini söylemedikçe, magnezyumu besinlerden almanız en iyi yoldur.

Magnezyum içeren ilaçların yahut multivitaminlerin hekim tavsiyesi olmadan bilinçsizce alınması, magnezyum düzeylerinin normal sınırların üstüne çıkmasına ve amel, huzursuzluk, beden ısısında artım, devamlı uyku talebi gibi istenmeyen hallere niçin olabiliyor. Vücutta magnezuyum eksikliğine tabi olduğu düşünülen bulgular varsa, kesinlikle doktora başvurulmalı ve doğru yollarla magnezyum alımı sağlanmalıdır. Kanda serum düzeyinin ölçülmesi her daim reel magnezyum düzeyini göstermeyebilir. İdeal olan idrarda yahut hücre içi (kandaki mononükleer hücreler) düzeyin ölçülmesidir. Eğer hipomagnezeminiz şiddetli şayet ve nöbet gibi semptomları içeriyorsa, damardan enjeksiyon aracılığıyla magnezyum temin edebilirsiniz. Tabi bunun amacıyla, bir doktora gitmeyi unutmayın.

Magnezyumun Vücuttaki Önemi


 Vücudun bütün fonksiyonlarını kusursuz bir şekilde yerine getirebilmek amacıyla magnezyuma gereksinimi vardır. Hücreler magnezyum yardımıyla yaşamda kalırlar. Magnezyum enzimlerin çalışması için gerekmektedir. Proteinleri, karbonhidratları ve yağları sentezler.

Ayrıca enerji üretimi tarafından dahi mühim bir role sahiptir. Kısacası, magnezyum eksikliği vücuttaki bütün sistemleri tesir etme gücüne sahiptir. Bol miktarda magnezyum içeren su bu eksikliği giderebilir.

Bu mineralin eksikliğinin diyabeti tetikleyebileceğini dahi not etmekte yarar var. Yapılan birtakım incelemeler, magnezyum eksikliği olan hastaların kan şekeri üretiminde çıkabilecek problemler ile karşılaşmaya daha eğilimli olabileceklerini meydana koyuyor.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: