Güncel
Yükleniyor...
Hatırladığımız fazlası ayrıntı yanlış olur mi? Mandela etkisi, yalnızca bir yahut birkaç bireyin değil, dünya genelinde geniş bir topluluğun var olan bir bulguyu tamamıyla yanlış hatırlıyor olması haline deniyor. Mandela etkisi, gerçekte tarih süresince var olan bir vaziyet. Adını, Nelson Mandela’nın ölümünden alıyor zira her şey tam dahi burada başlıyor. Peki bu çok konuşulan mandela etkisi nedir? Mandela etkisi nasıl ortaya çıktı?

Mandela etkisi nasıl ortaya çıktı?


Mandela Etkisi Nedir?


 Mandela etkisi, büyük bir kitlenin gerçekte gerçekleşmeyen bir olaya inandığı hali söylem eden bir kavramdır. Mandela etkisinin açılmış bir şekilde anlaşılabilmesi amacıyla kökenini kavramak lazım olur. Bu yazıda mandela etkisi nedir ve bu acayip idrak ile alakalı izahatlar bulunmaktadır.

Mandela Etkisi Örnekleri Nelerdir?


 Yakın vakitte sık sık duyduğumuz Mandela etkisi ile alakalı veriler vereceğim. Mandela etkisi (Mandela efekti) nedir, yanlış brifing etkisi nasıl olur, örnekleri ile anlatacağım. Mandela etkisi hayatımıza yeni giren bir kavram. Kabaca geçmişte yaşanan bir vakası, hali yahut görüldüğü bir imajı, duyduğunuz bir sesi, yani aklınıza gelebilecek rastgele bir şeyi yanlış anımsamak diyebiliriz buna. "Bunda ne var canım, cümle alem bir şeyleri yanlış hatırlayabilir." diyebilirsiniz. Burada asıl ilginç olan benzeri şeyleri pek çok insanın benzeri şekilde yanlış hatırlıyor olması. Bu anlama Mandela etkisi deniliyor.

Nelson Mandela

Pek çok bireyin 2013 senesinde yaşamını yitiren Nelson Mandela'nın gerçekte çok evvelce hapiste öldüğünü zannettiğinin ayrım edilmesiyle başlamış olması. Oysa Mandela 1990 senesinde hapisten çıkmış, üstelik 90'ların nihayetinde devlet başkanlığı yapmıştı ve çok uzun senelerdir hayatını bir kabahatli olarak değil dahi itibarlı bir ademoğlu olarak devam ettiriyordu. Pek çok insanın bugün hala Mandela hapishanede öldü diyor olması üstüne insanların geçmişteki pek çok şeyi değişik hatırladıkları ve beyinlerinin ısrarla onların yanlış olduğuna inandırma olmadığı meydana çıktı. Bu kitlesel yanlış hatırlamalarla alakalı paralel evrenlerden reenkarnasyona, vakitte yolculuktan uzaylılara kadar pek çok uçuk kuram ileri sürülse dahi reel nedeni tam manasıyla izah edilmiş değil. Pek çok insanın Mandela'nın gerçekte 80'lerde hapishanede öldüğünden çok güvenilir olması üstüne başka benzeri haller nelerdir internette çokça konuşuldu ve sizin amacıyla en çok rastlananan örnekleri derleyelim istedik.

Mickey Mouse

Mickey Mouse'un pantolon askısı vardı di mi? Çoğu ademoğlu bundan epey güvenilir ve bu şirin fareyi askıyla hatırlıyor fakat gerçekte Mickey Mouse'un bir askısı yok.

Oscar Meyer

Ünlü sosisli sandviç markası Oscar Mayer weiners’ın yazımıyla alakalı birtakım tartışmalar var. Bazı insanlar markanın “Mayer” (doğru yazım) yerine “Meyer” yazıldığını hatırladığını argüman etmektedirler.

Yeni Zelanda’nın Yeri

Avustralya ile Yeni Zelanda nerededir? Haritaya bakıldığında, ülkenin haritanın ülkenin güneydoğusunda olduğunu görülür. Bununla beraber, Yeni Zelanda’nın güneydoğu yerine kuzeydoğu olduğunu hatırladığını argüman eden pek çok topluluk bulunmaktadır.

Taş Devri

Taş Devri'nin bilmeyen yoktur herhalde. Orijinal adını The Flinstones diyerek hatırlayanlar epey çok olsa dahi açıkçası The Flintstones.

Temel Reis

Temel Reis'in tek kolu dövmeli diyerek hatırlıyorsanız yanılıyorsunuz. Her iki kolunda dahi tıpkı dövmeden mevcut.

Mandela Etkisi ile İlgili Gerçekler


 Mandela etkisinin temeline bakıldığında, bir kuram kuantum fiziğinden kaynaklanır ve olayların bir vakit çizelgesinden ziyade, seçenek realitelerin yahut evrenin hareketinin bireyin vakit çizelgesi ile karışması düşüncesiyle alakalıdır. Teoride, bu tıpkı anılara sahip olan ademoğlu gruplarıyla neticelenecektir, zira bu değişik gerçeklikler arasında geçiş yapar iken vakit çizelgesi değişmiştir.

mandela etkisi ne demek


Mandela Etkisi Neden Bu Kadar Gerçekçi?


 Mandela Etkisi, gerçekte büyük bir grubun bir bulguyu yahut vakası yanlış aktarmasından kaynaklanan kitlesel bir yanılsama. Bu çoğunlukla medya üzerinden uygulanan bir manipülasyon dahi olabiliyor. Özellikle politikacı ölümü gibi haller bunlara misal. Hatta mübalağa, rant ve sırf tiraj amacıyla uygulanan uydurma içerikler dahi bu Mandela Etkisi’ne katkı sağlamakta. (bknz. Cem Yılmaz kendisine uçak aldı!) Gerçekçi olma hali şayet ilk öğrendiğiniz şekilde olması sebebiyle meydana çıkıyor. Yani, size senelerce A diyerek öğretilen bir durumun B olduğunu seneler sonra öğrenirseniz karşı çıkmanız, istemsizce kabul etmemeniz normal. Matematikte 2+2=4 iken 2+2=5 diyerek söyleme hali dahi diyebiliriz. Gerçekçi olması bundan kaynaklanıyor.

Mandela Etkisi Nasıl Ortaya Çıktı?


 Günümüzde pek çok kere reel sandığımız, üstelik gerçekliğinden güvenilir olduğumuz şeylerin tam tersinin çıktığı hallerle karşılaşmışızdır. Bu durumun Mandela Etkisi'nden ötürü olduğunu ve gerçekte hayatımızın pek çok bölümünde bu etkisi yaşadığımızı biliyor muydunuz? Bu ilginç konuyu sizler amacıyla örnekleriyle beraber araştırdık.

Pek çok insanın bugün hala Mandela hapishanede öldü diyor olması üstüne insanların geçmişteki pek çok şeyi değişik hatırladıkları ve beyinlerinin ısrarla onların yanlış olduğuna inandırma olmadığı meydana çıktı. Bu kitlesel yanlış hatırlamalarla alakalı paralel evrenlerden reenkarnasyona, vakitte yolculuktan uzaylılara kadar pek çok uçuk kuram ileri sürülse dahi reel nedeni tam manasıyla izah edilmiş değil. Mandela Etkisi, gerçekte büyük bir grubun bir bulguyu yahut vakası yanlış aktarmasından kaynaklanan kitlesel bir yanılsama. Bu çoğunlukla medya üzerinden uygulanan bir manipülasyon olabileceği gibi, şahsi oalrak kulaktan kulağa uygulanan aktarımın neticesi biçiminde dahi görülebilir. Özellikle politikacı yahut ölümü gibi haller bunlara misal. Hatta mübalağa, rant ve sırf tiraj amacıyla uygulanan uydurma içerikler dahi bu Mandela Etkisi’ne katkı sağlamakta. Bunun gibi Mandela etkilerinin en mühim örnekleri Monopoly karakterinin gözlüğünün olmaması, Alman otomobil devi Wolksvagen'in sembolü ve Walt Disney'in karakteri Mickey Mouse'nin gerçekte pantolon askısının bulunmaması gibi örnekleri bulunmakta.

Konu ile alakalı bilimsel bir tanımlama şimdilik yapılamasa dahi, söylenebilen en makul gerçeğin, bilinçaltımızın işe yaramayan bilgileri sakladığı alana bu bilgileri işlememiz olduğu söylenmekte. Bir zamanın en ünlü konularından olan Mandela etkisi hala tam oalrak açıklanamıyor.

Mandela Etkisinin Geçmişi


 Mandela Etkisi terimi, 2009 senesinde Fiona Broome yönünden ilk kere meydana çıktığında,bir internet sitesinde yayınlanmıştır ve bilindik olmuştur. Broome bir konferansta, başka Güney Afrika Cumhurbaşkanı Nelson Mandela’nın 1980’lerde Güney Afrika hapishanesinde ölümünün trajedisini nasıl hatırladığını anlatmıştır. Ancak, Nelson Mandela 1980’lerde bir hapishanede ölmemiştir ve vefat tarihi 2013’dür. Broome başka insanlarla anıları ile alakalı konuşmaya başladığında, bu tarih konusu ile ilgili yalnız olmadığını öğrenmiştir. Onun gibi başka hatırlayanlarda, ölümünün haberlerini, dul eşi yönünden uygulanan bir konuşmaya dayanılarak öğrendiklerini hatırlamışlardır.

Broome, bu kadar büyük bir kitlenin tıpkı vakası hiç olmadığı vakit bu kadar detaylı bir şekilde hatırlayabildiği amacıyla çok şaşırmıştır. Kitap yayıncısı yönünden cesaretlendirildiğinde, Mandela Etkisi adını ve bunun gibi başka hadiseleri tartışmak amacıyla bir internet sitesi yayınlamıştır.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: