Güncel
Yükleniyor...
Öz güveni yüksek olan bir insan kendisi ile bizzat barışıktır, şahsi ve profesyonel hedeflerini başarmak için tehlikeler alır ve istikbal ile alakalı pozitif düşünür. Ancak öz güven sahibi olmayan biri hedeflerini gerçekleştirebileceğine pek kanmaz, kendine dair ve uygulamak istediklerine dair algısı negatif olma eğilimindedir. İyi haberse öz güven eksiliğiniz olsa dahi bunu giderebilecek olmanızdır. İşte sizlere öz güven kazanmak için yapılması gerekenleri bir araya getirdik. Öz güven kazanmanın yolları...

Öz Güven Nedir?


Öz Güven Nedir?


 Öz güven, insanın kendiyle sevecen olma durumudur. İç tutarlılığımızdır. Duygusal açıdan dışarıya bağımlılığımızın minimal olma olayıdır. Öz güveni düşük olan ademoğlu, her olumsuzlukta tökezler. Psikolojisi bozulur, bunalıma girer, ansızın romantik çöküntüler yaşar, yaşam üstüme geliyor gibi sözler söyler.

Öz güveni yüksek olan ademoğlu, ne durumla karşılaşırsa karşılaşsın katiyen yıkılmaz. Ne kadar üzülse dahi ne kadar kırılsa dahi yaşanılanla her daim mücadele eder. Öz Güven problemi umumi olarak küçük yaşlarda meydana çıkmaya başlar. Öz güvenim her daim böyleydi diyerek üzülmeyin. Çeşitli idman ve eğitimlerle öz güveninizi geliştirmeniz muhtemel. Bizler dahi sizlere bu hususta yardımcı olacak birtakım yöntemlerden bahsedeceğiz.

Öz Güven Kazanmanın Yolları Nelerdir?


 Öz Güven kazanmanın yollarını pek çok ademoğlu merak ediyor. Sosyal fobi problemi yaşayanlar ilkin olmak suretiyle psikolojik sorunu olmayan normal insanlar dahi birtakım vakitler kendini öz güvensiz hissediyor. Ve kendinde bir sorun olduğunu düşünüyor.

İster sosyal fobiye sahip olun, ister ara sıra kendinizi öz güvensiz hissediyor olun… Bu yazıda anlatacağımız egzersizleri uygulayarak öz güven seviyenizi asgari 2 katına çıkarmanız muhtemel. Öz Güven eksikliğinin esas sebeplerine baktığımızda;

  • Yetiştirilme tarzı
  • Büyüdüğünüz ortam
  • Çocuklukta yaşadığınız hadiseler
  • İnsanlarla kurduğunuz ilişkiler
  • Karşı cinsle kurduğunuz iletişim
  • Eksik olduğunuz noktalarla dalga geçilmesi
  • Negatif inançlar
  • Bilinçaltında yatan karanlık düşünceler

Ve bunun gibi pek çok değişik nedenin öz güven eksikliğine niye olduğunu biliyoruz. Eğer bilmiyorsanız şimdilik öğrendiniz. Şu anda sosyal fobi gibi epey üzücü bir psikolojik problemle mücadele ediyor olabilirsiniz. Belki dahi şimdilik sosyal fobi teşhisi konulmadı ve internette “Acaba bende sosyal fobi olur mi?” diyerek soruşturma yapıyorsunuz.

Belki dahi sosyal fobiyle uzaktan yakından ilginiz yok ancak içimdeki öz güven duygusunu arttırmanız gerekliliğini düşünüyorsanız. Ve şimdilik tam manasıyla doğru yerdesiniz. Hazırsanız, öz güven kazanmak için uygulayabileceğiniz en verimli teknikleri sizinle paylaşmaya başlıyorum.

Kendinize Bakın

Öz Güven kazanma yolunda birinci madde kendinizden utanmamanız. Tip, zarafet gibi kavramlar görecelidir ancak bakımlı olmak sizin elinizdedir ve kendinize baktığınıza inanıyorsanız güveniniz bir adım öne çıkacaktır. Hayatınızdan, nasıl görünüyorum? Endişesini çıkarmanın yolu bakımlı olmaktır. Siz esasen kendiniz ile sevecen olduğunuzu hissettiğinizde yaşantınızda nasıl görünüyorum merakı diyerek bir şey kalmayacak ve öz güven çıtasını bir adım yukarı çekeceksiniz. Öz güven kazanacaksınız.

Olumlu Düşünün

Hayatınızda her daim karşınıza olumsuzluklar çıkabilir. Bunlar art arkaya dahi gelebilir ancak devamlı pozitif düşünmeye çalışın. Problem merkezli değil çözüm merkezli çalışın. Hayatınızdaki negatif kanaatleri bir kenara koyup çözüm geliştirmeye başladıkça öz güven kazandığınızı ve karakterinizin gittikçe oturduğunu ayrım edeceksiniz.

Kitap Okuyarak Öz Güven Kazanın

Kitap okumak her hususta olduğu gibi öz güven kazanma konusu ile alakalı dahi size en çok fayda sağlayacak aktivitelerden biri. Romanlarda yapılan karakterlerin öz güveni size işleyecektir. O karakterleri tahlil ederek kendinizi geliştirmenizden daha muhimi siz bundan sonra kitap okuyan bir şahıs olacaksınız ve toplumda konuşacağınız mevzu başlığı bir adet daha çok olacak. Hele ki Türkiye gibi az kitap okunan bir ülke dahi tertipli bir şekilde kitap okumanız bilgi ve sözcük haznenizin çok daha çok genişlemesine neden olacaktır ki, tüm şunlar ile birlikte yaşantınızda daha basit tümce kurmaya, daha basit konuşmaya başladığınızı hissedeceksiniz. Ve bu sizi üstelik bir üstelik iki adım daha öne çıkaracak öz güven kazanma konusu ile alakalı dahi daha rahat olmanızı sağlayacaktır.

Hayır Demeyi Öğrenin

Arkadaşınız yahut bir ortam sizi kötü bir hale çağırıyorsa yahut istemediğiniz olaylara zoraki itilmek isteniyorsanız yahut hoşlanmadığınız bir şeyi yaptırmaya çalışıyorlarsa onlara hayır deyin. Kötü bir kapıyı kapayın ki iyi kapıların açılmasına fırsat verin. Bu mevzu epey mühim arkadaşlar. insanlara hayır demeyi kesinlikle bilmeniz, bilmiyorsanız dahi öğrenmeniz lüzumlu.

Ben Yapamam Demeyin

Başarı hikayelerine azıcık bakarsanız, bugünlere gelen etkin insanların büyük bir alanı yokluktan gelmiştir. Bulundukları zor şartlara rağmen yılmamış ve başarmışlardır. Eğer bir hususta etkin olmak istiyorsanız kesinlikle deneyim edinin. Belki başarısız olacaksınız ancak bu başarısızlık size mühim bir deneyim olacaktır. Yapmak dilediğiniz şeyi yapmadığınızda içinizde ukte olarak kalmasın. Deneyip başarısız olarak en azından “Denedim ve olmadı.” demeniz size büyük bir erişkinlik, ileriye yönelik planlarınızda şayet öz güven katacaktır.

İç Sesinle Yüzleş

Bir çok ademoğlu iç sesiyle yüzleşmez. Hep es geçer. Halbuki devamlı içinizi kemirici ve susmayan bir iç sese sahipseniz bu sizin pişmanlığınızı yahut bir durumdan memnun olmadığınızı gösterir. Bu gösterme iltihaplı yara gibidir. Tedavi edilmesi lazım olur. Memnun olmadığınız bu durumla yüzleşmelisiniz. Yüzleşmeniz sizi rahatlatacak ve ruhunuzun iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Hedefin Olsun

Hayatta bir amaç yahut gayeleriniz olmalı. Yapabiliyorsanız haftalık yahut senelik planlar yapın. Hedefi olan ademoğlu, ehemmiyetsiz detaylara takılmaz yahut moralini bozmaz. Hedefi olmayan, boş takılan şahıs şayet buluttan rutubet kapar. Amaçları tarafında yaşam sürdüren insanlara baktığınızda yaşamaktan keyif alırlar. Başardıkları işler yardımıyla tatmin olurlar. Bu dahi mesut bir benliğe sahip olunmasını sağlar.

Durmayın

Eğer cümle alem hareket edip bir amaca yürürken siz durursanız geride kalırsınız. O yüzden hiç durmamanız lüzumlu. Tabi ara sıra yorulduğunuzu hissedeceksiniz. O vakit hedeflerinizden vazgeçmeden yarı vakitli küçük amaçlar belirleyerek yolunuza devam edin, hedeflerinize küçük adımlar ile olsa dahi yürümekten geri kalmayın. Öz güven kazanma listesini okuyor olduğunuzda dahi, adım adım yöntemleri uygulayın. Zaferler öyle bir günde kazanılmaz unutmayın.

Düzenli Bir Hayatınız Olsun

Bir plan tarafında çalışmayı huy edinin. Dağınık ve dikkatsiz olmayın. Ulaşmak dilediğiniz gaye öz güven kazanmak, öz güveni yüksek birisi olmak şayet bunu adım adım planlayarak yapın ve amaçlar belirleyin. Belirli mesafelerde amaçlar olsun. Onlara ulaştıkça yolu yürüme arzunuz ve azminiz artacaktır.

El işlerini seviyor olabilirsin. Belli konular üstünde yazmayı seviyor olabilirsin. Müzikten hoşlanıyorsundur yahut tarihe ilgin vardır. İlgilerinizin olması hoş ve bunları uğraşı olarak benimsemek daha dahi hoş. İnsanlarla konuştuğunuzda yüzünüzün kızarmasını istemiyorsanız, bir mevzu ile alakalı dakikalarca üstelik saatlerce konuşabilecek civarda bilgi sahibi olun. Bilgi sahibi olduğunuzda insanlarla öz güven ile konuşacağınızı fark edeceksiniz. Anlattığımız yöntemleri ara ara dahi olsa programa çalışın. Öz güveninizin arttığını gözlemleyeceksiniz.

Öz Güven Nasıl Artırılır?


Öz Güven Kazanmanın İlk Adımı Nedir?


 Joseph’a göre öz güven, kendine güveniş ve bir vazifiyeti başarma konusu ile alakalı kabiliyet yahut fikir sahibi olmaktır. Zorluklar, başarısızlıklar ne olursa olsun o işi yapabileceğinize inanmanızı gerçekleştiren inançtır. Öz güvenin geliştirilebilir bir kabiliyet olduğunu dile getiren hekim; sıkılgan olduğunu dile getiren, kendine güvenmeyen ve başaramayacağına inanan herkese öz güven becerilerini geliştirebilmeleri için birtakım püf noktaları sıralıyor! Pratik uygulamak ve tekrarlamak Başarılı olmak dilediğiniz konularda aniden yüksek performans göstermeyi beklemeniz ne yazık ki realist bir beklenti değildir. Başarmak dilediğiniz konular üstüne alın teri harcamalı, kolay yapmalı ve yaptığınız pratikleri yineleme etmelisiniz. “Bir yıl Güney Amerika’dan bir kaleci ile çalıştım. 1.90’lık uzun bir adamdı, elleri taş gibi sertti ve ona topu attığımda yere düşürüyordu. Kendi kendime “Tanrım, başımız dertte!” dedim. Ama gerçekte tek yapması gereken kolay yapmaktı. 8 ay süresince günde 350 kere topu duvara atıp tutması gerekiyordu. Ve bizzat şimdilik Avrupa’dahi oynuyor.” Ortaya çıkmak ve “hayır” sözcüğünü kabul etmemek En küçük zorlukta pes etmemek, sizi başarıya giden yolda kendinden güvenilir bir konuma getirir.

Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling’in serinin yayınlanması için 12 değişik yayınevine gittiğini biliyor muydunuz? Dr. Ivan Joseph’a göre, her daim bir şeyleri tekrarlarız ancak çok azımız onda aslında ısrar eder. Belki dahi anahtar sözcük “ısrar” sözcüğüdür ve ulaşmak dilediğiniz amaçlar konusu ile alakalı hayır kelimesini kabul etmemektir. Düşünceleri araştırmak ve kendinizle bahsetmek Her birimiz günlük hayattaki hadiseler ve içerisinde bulunduğumuz haller karşısında bir iç hesaplaşma yaparız. Genellikle her birimizin kafasında negatif iç konuşma vardır. Fakat reel bu; etrafınızda yapamayacağınızı dile getiren gereğince ademoğlu var. Neden bir dahi siz bunu kendinize söyleyesiniz ki? Ivan Joseph, düşüncelerin eylemleri etkilediğini söylüyor. Niçin negatif düşüncelerin pozitif eylemlerimizi negatif eylemlere çevirmesine müsaade etmeye devam ediyoruz? Bizim kendimiz için bir öz olumlama yapmaya gereksinimimiz var. Joseph sizlere “geminizin kaptanı ve geleceğinizin efendisi” olmanızı öğütlüyor.

Muhammed Ali’nin öz olumlamasını hatırlayın: “Ben en iyisiyim!” Bunu size, sizden başka kimse söyleyemez. Moral bozan insanlardan ırak durmak Bazen etrafınızdaki insanlar negatif yahut yetersiz olduğunu düşündükleri yönlerinizle alakalı moralinizi bozacak söylemlerde bulunabilirler. Bu söylemler realist ve yapıcı yorumlar içermeyebilir ve bu nedenle sizin kendi gerçekliğinizin dışına çıkmanıza yol açabilir. Bütün şunlar öz güveninizin zedelenmesine ve başarma duygunuzun hasar görmesine niye olur. Moralinizi bozan insanları etrafınızda tutmamaya itina gösterin. Kendi kendinize yaptığınız eleştiriler, hesaplaşmalar ve takdirler size çok daha çok katkı sağlar. Başkalarının öz güven inşasına yardım etmek Yol gösterdiğimiz yahut yardımcı olmaya çalıştığımız insanların öz güvenini yıkmak yerine onlara pozitif önerilerde bulunursak cesaretlerini kırmamış oluruz. Aynı şey, etkin bulduğumuz insanları takdir etmekte dahi geçerlidir. Öz güven inşa etmek yapıcı ve iyileştirici bir tavırdır. Teşekkür etmek, takdir etmek, övmek ve arka vermek gelişimi ve başarı ivmesini yanında getiren eylemlerdir. Geri bildirimleri pozitif açıdan yorumlamak Joseph, oğlundan misal sunarak futbol oynadığı bir maçta hiç topa dahi dokunmadığını ancak kendine sorulduğunda çok iyi oynadığını söylediğini anlatıyor. Olaylar haricen nasıl görünürse görsün, onları kendi bakış açınızdan değerlendirmek ve algılamak isteğinize göre algılayarak değişiklik yapmak dilediğiniz şeyler için yılmadan gayret etmek sizi yolun nihayetinde başarıya ulaştırır. Unutmamamız gereken tek bir şey var: Biz kendimize inanmadığımız sürece kimse bize kanmaz. Daha iyi bir seçim yaptık ve hayata çiçek açtık!

Öz Güven Nasıl Artırılır?


 Öz güven mühim bir şahsi özelliktir; yaşamla baş etmemizi ve problemler ile realist bir şekilde mücadele etmemizi sağlar ve zorluklara dayanmamızı basitleştirir. Öz güven kazanma süreci, yaşamın mühim zorlukları ile kafaya çıkma gücüne sahip ve mesut olmaya yaraşır bir şahıs olma deneyimidir. Öz güven insana güç verir, enerjisini artırır ve daha çok gayret göstermeye özendirir. Başarı için esin kaynağıdır. Başarılarımızla onur duymamızı ve onlardan keyif almamızı sağlar. Bizim yaklaşımımıza tabi olarak başka insanlar ve dışımızdaki hadiseler öz güvenimizi yükseltebilir yahut bitirebilirler. Yaşama öz güvenli bir şekilde yakınlaşmak ve bunu devam etmek önemlidir. Ancak, ekstrem bir güveni duygusu ile hareket ederek kendimizi ve başka insanları tedirgin etme tehlikesini dahi almamak lazım olur.

Öz güvenimiz olmadığında işleri yapabilme yeteneğimizden güvenilir olamayız. Gerekli beceriye ve tecrübeye sahip olduğumuzu bildiğimiz halde daha evvela hiç yapmadığımız bir işle karşılaştığımızda endişeleniriz. Birçok halde, bilhassa karar vermemiz, insiyatif kullanmamız yahut yeni insanları işin içine katmamız gereken hallerde rahatsız ve huzursuz oluruz. Buna rağmen, ekstrem bir güveni duygusu içerisinde davrandığımızda; sınırlarımız olduğunu tasdik etmek istemeyiz, yeteneklerimiz ile alakalı realist olmayan düşüncelere kapılırız. Üzerimize ekstrem iş yükü alırız, böylelikle her daim iyi iş yapamayız. En iyiyi bizim bildiğimizi düşünürüz, önerileri göz ardı ederiz, bize yardım etmek isteyenleri dahi çoğunlukla reddederiz. Olması gereken düzeyde bir öz güvene sahip bulunduğumuzda şayet; en iyi için gayret göstereceğimizi ve kabul edilebilir bir netice meydana koyacağımızı mahsus işleri ele alırız. Bir işi yapamadığımızda bahane üretmek yerine tekrar denemeye başlarız. İlk seferinde tümden doğru olarak anlamadığımız yahut yapamadığımız bir işin dünyanın sonu manasına gelmediğini biliriz. Hatalarımızı sıkıntı etmek yerine onlardan ders almasını becerebiliriz. Bir çok durumla ve problemle daha iyi baş edebiliriz.

Öz güven hedeflerimizin ardı sıra giderken bize güç verir. Başarılarımızla tatmin ve rahatlık hissetmemize müsaade verir. Öz güvenimizin kuvvetli olması halinde başarı bize naturel ve doğru gelir. Birçoğumuz, belli vakitlerde, belli insanlarla ve belli hallerde kendimizi güvenilir hissederken ara sıra, vakitlerde ve birtakım insanların karşısında öz güvenimizi yitiririz. Kendimize olan güveni duygumuzu nelerin etkilediğini doğru anlamamız lazım olur.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: