Güncel
Yükleniyor...
Kitap okumayı huy durumuna getiren insanlara yaşamda gerçekleştirmekten keyif aldığın 3 şeyi say deseler birinde mutlaka kitap okumak derler. Bunca bireyin bu hususta tıpkı görüşte olmasının mutlulukla alakası epey yüksektir. Kitaplar ucu bucağı olmayan bir umman gibi ne çok şey saklar içlerinde. Baharın gelişi tüm insanlarda sevinç, sevinç, kendini çimenlere atarak benzersiz güneşin keyfini çıkarma talebi getirir. Durum böyleyken okurken mutlu olacağınız kitaplarınızın çantanızda olması bu benzersiz mevsimi görkemli şekilde geçirmenize yardım eder. Okurken sizin daha iyi hissetmenizi sağlayacak kitap önerilerini derledik. İşte sizi iyi hissettirecek kitap önerilerimiz...

iyi hissetmenizi sağlayacak kitaplar


Sizi İyi Hissettirecek Kitap Önerileri


 Daha iyi hissetmeniz için kitap önerileri vermek istiyorum. Bu kitapların bazıları gerçekte dahi çok kolay, günlük yaşama uygulanabilir cinsten teknikler içeriyor. Bazıları şayet biraz daha akademik. Siz kendi alaka alanınıza göre hangisini tercih ettiniz ve karar verebilirsiniz? Malum ilk bahsedeceğim kitap gerçekte bu alanda yazılmış en iyi eserlerden birisidir. Sizler için hazırladığımız sizi iyi hissettirecek kitap önerileri:

Sizi İyi Hissettirecek Kitap Önerileri


Psikiyatrist Doktor David Burns’ün “İyi Hissetmek”

Bu kitabı fazlası şahıs duymuşsunuzdur. Çünkü çok satanlar listesinde dahi çok çok vakit teşhis edilen bir kitap ve gerçekte epey etkin bir kitap hekim David Burns’ün bu iyi sezmek kitabı içinde bilimsel biçiminde dahi ispatlanmış bilişsel davranışçı aniden çok teknik yer almakta.

Bu teknikler neye yarıyor? Bu teknikler sizin kendinizi daha iyi hissetmenizi var olan şimdilik durumu hazırda var olan birtakım düşünme hatalarınızı varsa kötümserlik varsa, tasa durumunuz varsa kötü hissetme, sık sık kendini kötü hissetme durumunuz varsa bunların ilk olarak gerekçelerini anlamanızı sağlayacak, ardından dahi bunlara dair neler yapmanız gerekliliğini önerecek çok hoş bir kitap. Bu kitabın içinde aniden çok test dahi var. Kendi kendinize uygulayıp umumi halinize dair farkındalık yaşamanızı sağlayacak.

Sizi İyi Hissettirecek Kitap Önerileri


Sonja Lyubomirsky’nin “Nasıl mutlu olunur?”

Sonja Lyubomirsky’nin bu kitabında gene bilimsel olarak ispatlanmış mutluluğa dair aniden çok teknik var. Bu kitabın içinde kendi kendinize yapabileceğiniz ehemmiyetsiz testler var. Ben bu testleri çok seviyorum. Çünkü bireylerin kendi durumlarını değerlendirmelerine yönelik hoş veriler sağlıyor.

Yazar kitabı yazdıktan 7-8 ay ardından pazara çıkardı. Bu süreçte büyük bir takım olağanüstü hassas bir çalışma yaptı. Çünkü mükemmel bir çalışmanın meydana çıkması için her bireyin bu sırrın tafsilat vermek, tüm detaylarıyla bilmesi gerekiyordu. Kitap raflarda konumunu aldıktan çok kısa bir süre sonra olağanüstü bir okur kitlesine ulaştı. Okuyan cümle alem hayatında mucizevi değişimlerin olduğunu ifade etti. Öyle ki, kitapta teşhis edilen sırrı kullanarak daha iyi bir eve, daha iyi bir yaşama ve üstelik daha yüksek notlara ulaştığını söyleyenler dahi oldu. Bu kadar enteresan ve merak uyandırıcı bir kitabın sizce dahi mutlaka okunması gerekmez mi?

Sizi İyi Hissettirecek Kitap Önerileri


Tal Ben-Shahar’ın “Daha mutlu yaşamak”

Çok mühim bir ad. Harvard Üniversitesi’nde dersleri tıka basa dolan ve şimdilik Harvard’dan mezun olan bireylerin yüzde 20’sinin nerdeyse dersine katılmış olduğu bir ad. Doktor Tal Ben-Shahar bu kitabında mutlulukla alakalı mühim teknikler paylaşıyor ve mutluluğun ne kadar mühim olduğunu ve bunu sağlamak için neler yapılabileceğine dair gene bilimsel kanıtları bize sunuyor.

Sizi şen bir beşikte birazdan uykuya dalacakmış gibi tatlı ve güvenilir hissettirecek bir kitap. Kendinden pek dahi hoşnut olmayan bir genç bir psikiyatristin arayışını mevzu alıyor. Mutluluğun malzemesinin neler, vakte mı aksi halde şartlara mı tabi ve bir maksat mı olduğunun yolculuğuna çıkıyor kahramanımız. Siz şuna katılıyor musunuz: “Bilmek ve sezmek birbirinden farklıdır ve temel mühim olan hissetmektir.”

Sizi İyi Hissettirecek Kitap Önerileri


Doğan Cüceloğlu’ “Tüm Kitapları”

Doğan Cüceloğlu’nun  tüm kitaplarını öneriyorum aslına bakarsanız. Çünkü Doğan Cüceloğlu bu şekilde adamakıllı yanı var. Pek çok hoş yanı var. Ama bu hoş yanlarından biri bu kitaplarını o kadar bu türlü kesintisiz bir dille yazıyor. O kadar öykü gibi, o kadar ki gerçekten ben kitaplarını okuduğum vakit bir gecede bir kitabını bitirdiğini biliyorum. Çünkü çok kesintisiz, çok hikayeleştirerek çok sevimli bir şekilde yazıyor açıkçası.

Kitapları şahsi gelişiminize katkı sağlarken, bunun yanı sıra eğlenmenizi, birtakım vakitler dahi duygulanmanızı sağlayacak bir güce sahip. Dili kesintisiz ve anlaşılır. Okurken cümlelerin ardında değişik anlamlar aramak mecburiyetinde kalmıyorsunuz.

Yani hiç zorluk yaşamıyorsunuz kitaplarını okurken Doğan Cüceloğlu’nun tüm kitaplarını öneriyorum. O yüzden sırayla hepsine öneriyorum. Ama en başında önerdiğim kitapları neyi? Şimdi biri “Yeniden İnsan İnsana” epey mühim bir kitap. İnsan ilişkileri içinde kendi konumunuzu görmenizi sağlayacak birtakım davranışlarımızın altında yatan sebepleri daha iyi teşhis etmenizi sağlayacak. Kendinizi ve diğerlerini daha iyi anlamanızı sağlayacak bir kitap. Doğan Cüceloğlu Yeniden ademoğlu insana yalnızca bu mu? Aynı sebeple okuyabileceğiniz bir başka kitap. “İçimizdeki Biz” biraz daha bu türlü öykü biçiminde olsun diyorsanız.

Sizi İyi Hissettirecek Kitap Önerileri


Martin Seligman’ın “Gerçek Mutluluk”

Bu kitapta dahi gene ehemmiyetsiz testler ve mutluluğa dair aniden çok soruşturma neticesi bulacaksınız. Bunun dışında öğrenilmiş optimizm kitabıyla Martin Seligman‘nın şiddetle tavsiye ettiğim kitaplardan bir öteki. Kişinin  duygularını yönetebilmesi demek gerçekte stresle başedebilmek.

Kitap kesintisiz bir dile, sürükleyici bir anlatıma sahip. Bu sebeple çarçabuk okuyup bitirebiliyorsunuz. Yazar mesleğinin dahi verdiği birikimle, insanların dış görünümlerinin çok dahi mühim olmadığını anlatıyor. Düşünme biçiminizi değiştirerek, hayatınızı dahi değişebilirsiniz diyor yazar. Mutluluk dahi, mutsuzluk dahi bir alışkanlıktır. Önemli olan hangisini belirlediğiniz ve hangisini huy durumuna getirdiğinizdir.

Sizi İyi Hissettirecek Kitap Önerileri


Daniel Goleman “Duygusal Zeka”

Eğer iş hayatında varsanız, iş hayatında hisleri yönetebilmek sizi daha çok ilgilendiriyorsa.  Bunun bir başka sürümü olan İşbaşında Duygusal Zekayı dahi gene öneriyorum size. Kişinin duygularını  yönetebilmesi, stresle baş edebilmesinin tek yolu doğal kanaatleri yönetebilmek değil, yani kanaatleri yönetebilmek mühim bir nokta ancak iki sac ayağın dahi ele almak lazım aslına bakarsanız.

Kitap bunun yanı sıra en çok okunan pazarlama kitapları arasında yer almakta. İş dünyasını alıcılar, vericiler ve dengeleyiciler olarak üçe ayıran yazar bu kitapla, kimlerin hangi konumda olduğuna değinmiş. İş aleminde kariyer hedefleyenlerin ve rakibi çok olanların okuması gereken bir kitap.

Sizin dahi okurlarımıza önerebileceğiniz kitaplar varsa yorumlardan yazabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: