Güncel
Yükleniyor...
Doğa ve gezi meraklılarını serüven ile bir araya getiren bir spor olan rafting, turistlerin dahi en gözde etkinliklerinden biri. Akarsu kaynakları bakımından varlıklı bir coğrafyaya sahip olan Türkiye’de, birbirinden hoş fakat bir o kadar dahi riskli rafting alanları bulunuyor. Biraz kaygı azıcık dahi sevinç peşindeyseniz, bu faaliyet tam dahi size göre. İşte sizler için derlediğimiz Türkiye'deki En İyi Rafting Alanları...

Türkiye'de rafting yapılacak yerler


Türkiye'deki En İyi Rafting Alanları


 Rafting, aşırı sporların en çok tercih edilen seçeneğidir. Doğa tatilinin neşeli bir etkinliği olan rafting, bunun yanı sıra eğlence ve macerayı dahi beraber sunuyor. Kas gücü ve rastgele bir eğitime lüzum duyulmadan uygulanan bu spor için Türkiye’nin nehirleri şayet epey idealdir. Türkiye'deki rafting alanları olan nehirleri şayet şu şekilde sıralamak mümkündür:

Türkiye'deki En İyi Rafting Alanları


Çoruh Nehri

Çoruh Nehri, Artvin Dünyanın en süratli akan nehirleri arasında tespit edilen Çoruh Nehri , Türkiye’de rafting denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri. Her sene binlerce bireyin bu tecrübeye ortak olduğu nehirde, amatör ve profesyoneller için 4 değişik etaptan meydana gelen 169 kilometrelik bir parkur bulunuyor. Çoruh Nehri, yalnızca Türkiye değil dünyada dahi büyük bir öneme sahip rafting alanıdır. Dünya listelenmesinde ilk 10’a giren Çoruh Nehri’nin aşağı yukarı 169 km kadar bir parkuru mevcuttur. Bu nehrin en çok alaka gördüğü aylar şayet mayıs ve haziran aylarıdır.

Çoruh Nehri’nde bilhassa Yusufeli/Oltu arasında olan bölümde milletlerarası yarışmalar dahi düzenleniyor. Örnek verecek olursak 1993’te Dünya Rafting Şampiyonası bu bölümde düzenlenmiştir. 2003 senesinde şayet Türkiye Rafting Şampiyonası’nın üçüncü ayağı burada yapılmıştır. Bölgeye daha çok İngiliz, İsrail, Çekoslovakya ve Avusturya’dan gelen profesyonel raftingciler uğruyor. Ayrıca etrafında Kaçkar Dağı tırmanışları dahi uygulanan bu bölümde çok çok sayıda dahi tarihi Gürcü kilisesi mevcuttur.

Türkiye'deki En İyi Rafting Alanları


Fırtına Deresi

Fırtına Deresi, Rize 57 kilometre uzunluğundaki Fırtına Deresi, Çamlıhemşin’den başlayan aşağı yukarı 22 kilometrelik rafting parkuru ile dikkat çekiyor. Derenin, 3 değişik güçlük derecesine sahip parkurları, aşağı yukarı bir saatte tamamlanıyor. Mayıs ve haziran ayları arasında yoğun bir görüşmeci trafiği olan alan, çevresindeki etkileyen doğayla dahi soluk kesiyor.

Rize Fırtına Vadisi, aşağı yukarı olarak 23 kilometrelik bir alana sahip rafting bölgesidir. Bu parkur alanları dahi güçlük derecelerine göre toplamda 3’e ayrılıyor. Fırtına Vadisi, Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın seçmiş olduğu, korunması gereken alanlardan bir tanesidir. Vadiden, Ayder Yaylası’na dahi ulaşım sağlanabiliyor. Tarihi Zil Kale ve Çat Yaylası dahi bu alanda yer almakta. Bölge hem amatör üstelik profesyonel raftingciler için epey uygun bir bölgedir ve parkurun tamamlanma zamanı şayet aşağı yukarı olarak 1 saattir.

Türkiye'deki En İyi Rafting Alanları


Dalaman Çayı

Rafting severlerin en gözde parkurları arasında tespit edilen Dalaman Çayı’nın uzunluğu 12 kilometre olup güçlük derecelerine göre dahi iki farklı etabı mevcuttur. Profesyonelleri ve amatörleri eş vakitli ağırlayabilen Dalaman Çayı, ilk kere deneyenler için bilhassa öneriliyor. Bu parkura bunun yanı sıra çocuklar dahi iştirak gösterebiliyor. Parkurun tamamı ortalama 2.5-3 saat gibi bir süre içinde tamamlanıyor. Mayıs ayında başlayan rafting sezonu şayet, ağustos ayının sonuna kadar sürebiliyor. Dalaman Çayı; Bodrum, Fethiye ve Marmaris gibi turizm alanlarına yakın olduğu için dahi sezonda aşağı yukarı 20 bin ziyaretçiyi ağırlıyor.

Özellikle bu tecrübeyi ilk kere yaşayacak olanlara tavsiye edilen Dalaman Çayı, güçlük standardına göre iki değişik parkura sahip. Marmaris ve Fethiye arasından süzülen 230 kilometrelik Dalaman Çayı, Ege’nin turizm bakımından en yoğun bölgesinde bulunduğu için turistlerden büyük alaka görüyor.

Türkiye'deki En İyi Rafting Alanları


Munzur Çayı

Munzur Çayı, Tunceli Özellikle mayıs ve ağustos ayları arasında yoğun talep gören Munzur Çayı, aşağı yukarı 20 kilometrelik parkurunda maceraperestleri ağırlıyor. Munzur Vadisi Milli Parkı’nda tespit edilen çay ve etrafı görkemli doğasıyla dahi büyülüyor.

Munzur Ovası’nda tespit edilen rafting parkuru aşağı yukarı 20 kilometreyi buluyor. Bu parkurda teknik çalışma yapılamadığı için dahi engeller ve güçlük derecesi bilinmiyor. Karların erimesiyle beraber suların çoğaldığı aylar olan mayıs ve temmuz ayları şayet rafting için en uygun dönemlerdir. İki sene evvel dahi bu bölümde Munzur Turizm Kültür ve Tanıtma Festivali içinde müsabaka düzenlenmiştir. Bu bölgeye gelen raftingciler şayet, genellikle etraf illerden rafting yapmaya gelen amatörlerdir. Bu amatörlerin en uğrak yerleri dahi Ovacık’ta tespit edilen El-baba kamping alanıdır.

Türkiye'deki En İyi Rafting Alanları


Köprüçay

Antalya’nın Manavgat ilçesinde tespit edilen Taşağıl Beldesi sınırlarında tespit edilen Köprüçay Rafting Alanı, Serge Antik Kenti’nin aşağı yukarı olarak 11 kilometre aşağısındadır. İki tane parkur kısmı tespit edilen Köprüçay parkuru, asgari tehlikeli olan parkurlar arasındadır. Parkurlar, Karabük Köprüsü’nde, ortalama 1 saatte son buluyor. Çoğunlukla ecnebi turistlerin dikkatini çeken Köprüçay’ın su ısısı şayet yaz- kış 9 dereceyi göstermektedir.

Köprüçay, Antalya Antalya’nın Manavgat İlçesi’ne tabi Taşağıl mahallesinde tespit edilen Köprüçay‘ın, aşağı yukarı 12 kilometre uzunluğundaki parkuru yardımıyla çevredeki tarihi köprüleri değişik bir perspektiften görme imkanı dahi bulabilirsiniz. Köprüçay’ın su ısısı şayet aşağı yukarı 9 derece seviyesinde.

Türkiye'deki En İyi Rafting Alanları


Melen Çayı

Düzce’dahi bulunuyor. Adını üstünde bulunduğu köyden alabilmektedir. dökülen arasında bulunuyor. etkinlikleri yapılan arasında gene konumunu almıştır. Melen çayı, Düzce’ye tabi bir akarsuyu olup alan 10 senesi aşkın bir süre içinde rafting sporu tutkunlarını ağırlamaktadır. Zorluk derecesi 3+1 olan Melen Çayı, daha çok amatör iştirakçilerin spor yapmalarına imkan sağlıyor. Bölgenin en iyi sezonu şayet bahar aylarında başlıyor. Türkiye Rafting Şampiyonası’nın dahi ikinci ayağının yapıldığı bir rafting kısmı olan Melen Çayı’nın parkuru, aşağı yukarı olarak 16 km uzunluğundadır ve bu çay, Dokuzdeğirmen Köyü’nden başlayıp, Beyler Köyü’nde sona erer.

Türkiye'deki En İyi Rafting Alanları


Barhal Çayı

Artvin sınırları içinde tespit edilen ve sporculara rafting yapma fırsatı tanıyan Barhal Çayı, bunun yanı sıra ırmak kayağı ve kano ve ırmak için dahi elverişlidir. Yüksek dağlarla çevrili olan bir vadinin içinden akan Barhal Çayı, 18 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Kaçkar Dağları’nın güneyinden doğar ve Yusufeli’nin 2 km kadar güneyinde tespit edilen Çoruh Nehri’ne karışır.

Barhal çayı parkuru şayet, güçlük derecelerine göre toplamda 4 parkura ayrılmıştır. Parkurun tamamı aşağı yukarı 2 saatte tamamlanıyor. vardır. Mayıs ve Haziran aylarında Avusturya’ya ilişkin olan White Water Rafting Kulübü üyeleriyle beraber pek çok ecnebi sportmen dahi bu parkura geliyor. Bu bölümde ayrıyeten trekking merkezleri dahi bulunuyor.

Türkiye'deki En İyi Rafting Alanları


İkizdere Nehri

Rize’dahi tespit edilen İkizdere Nehri, aşağı yukarı 25 km kadar bir parkur alanına sahip rafting bölgesidir. Zorluk derecelerine göre toplamda 3 parkuru tespit edilen İkizdere Nehri, en çok mayıs ve haziran zamanlarında ilgi görüyor. İkizdere Nehri’ne bağımlı olan parkur alanları şayet ortalama 1,5 saatlik bir sürede tamamlanıyor. Bölge, profesyonel raftingcilerin beraberinde raftinge yeni başlayanlar için dahi epey uygun bir rafting alanıdır.

Nehirde bunun yanı sıra birtakım lokal yarışmalar dahi uygulanmaktadır. En son bu bölümde Rize Valilik Rafting Şampiyonası düzenlenmiştir. Çevresinde şayet Anzer Yaylası, Ovit, Cimil ve Kabahor gibi yaylalar dahi bulunuyor.

Türkiye'dahi Rafting En İyi Nerede Yapılır?


 Adrenalin tutkusu olan sporseverin tercihi olan rafting, son günlerde Türkiye’dahi dahi epey ilgi gören bir spor. Her sene amatöründen profesyoneline binlerce şahıs Türkiye’nin akarsularında suyla mücadele etmenin tadını yaşıyor. Haydi takım ruhunun altın değerinde olan bu sporu azıcık daha yakından tanıyalım ve Türkiye’de rafting yapılabilecek en iyi yerlerden bahsedelim. Daha durgun bir su sporu tercih ederseniz Türkiye’deki listesinden bir yer seçebilirsiniz!

Antalya rafting sporunun Türkiye’dahi merkezi denebilir. Köprüçay, bilhassa Köprülü Kanyon olarak bilindik bölümde bu sporun yapılmasını daha neşeli duruma getiriyor. Peki Antalya rafting yerleri arasında en popüleri olan Köprülü kanyon nerede? Manavgat İlçesi’ne tabi Taşağıl Beldesi sınırlarında tespit edilen Köprüçay Rafting Merkezi, Selge Antik Kenti’nin 11 kilometre aşağısında. Yaklaşık 12 kilometre uzunluğundaki rafting parkuru yardımıyla sporcular çevredeki tarihi köprüleri değişik bir perspektiften görme imkânı dahi yakalıyor. Antalya Köprülü kanyon rafting yerleri arasında Beşkonak rafting dahi var. Bolu sınırlarında olan Melen Çayı’nda rafting için en iyi sezon bahar ayları. Civar şehirlerdeki tabiat severlerin rafting kaçamaklarına ev sahipliği yapan çay, deli suları ve görkemli coğrafyası ile son senelerde en alaka çeken rafting yeri.

İstanbul ve Ankara’ya 2 buçuk saat mesafede olan Melen Çayı’na yalnızca bir hafta sonu için dahi gitmek muhtemel. 16 kilometre uzunluğundaki parkur Dokuzdeğirmen Köyü’nden başlayarak, Beyler Köyü mevkiinde son buluyor. Mevsime göre 1 saat ila 2 buçuk saat arasında faaliyet yapılabiliyor.

Dünyanın debisi en yüksek nehirlerinden biri olan Artvin’deki Çoruh Nehri, Türkiye’dahi rafting denince akla ilk gelen rotalardan biri. Her sene binlerce bireyin bu tecrübesi yaşadığı Çoruh Nehri’nde profesyonel ve amatörler için 4 değişik etaptan meydana gelen 169 kilometrelik bir rafting parkuru sahip olunan. Artvin ilinin en büyük akarsuya olan ve Kaçkar Dağları’ndan inen nehirde, bunun yanı sıra milletlerarası yarışmalar dahi düzenleniyor. 1993 senesinde Dünya Rafting Şampiyonası’na ev sahipliği yapan suların en tesirli dönemleri Mayıs ve Haziran ayları. Artvin’e Batum havaalanı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Rafting tecrübesini ilk kere yaşayacak olanlara tavsiye edilen Dalaman Çayı, güçlük standardına göre iki değişik parkura sahip. Marmaris ve Fethiye arasında konuşlanan 230 kilometrelik Dalaman Çayı, Ege’nin turizm bakımından en yoğun bölgesinde bulunduğu için turistlerinden büyük alaka görüyor. 12 kilometre uzunluğundaki rafting parkuru 2 yahut 3 saat seviyesinde tamamlanıyor. Yer yer geçitler tespit edilen suda Akköprü köyü üstünde ırmak iki bölüme ayrılıyor. Rafting noktalarına Marmaris, Dalyan, Fethiye, Turunç yörelerinden ve ulaşabilirsiniz.

Türkiye’dahi rafting tutkunlarının son dönemlerde keşfettikleri Bekili Deresi, senenin her ayı spora uygun olan bir rafting yeri. Yaklaşık 2 saatte tamamlanan 3 ve 4 güçlük derecelerine sahip parkurlar aşağı yukarı amatör raftingciler için pek dahi uygun değil. Bekili Deresi’nin raftinge yeni başlayanlar için uygun olmamasının sebebi derenin debisinin ara sıra saniyede yirmi beş metreküpten çok olması. Ancak Çal Regülatörü’nden başlayıp Hançalar Köprüsü’ne kadar uzanan 11 kilometrelik ikinci parkur, amatörler ve turistler için daha uygun duruma getirildi. Dünyanın en mühim 200 vadisinden birisi olan İkizdere Vadisi, profesyoneller kadar amatör raftingcilerin dahi uğrak noktası. Toplam 25 kilometrelik parkura sahip İkizdere Nehri’nde, güçlük derecelerine göre 3 değişik parkur var ve ortalama 1.5 saatte tamamlanıyor. Sporcuların en çok geldiği vakitler şayet Mayıs ve Haziran ayları. Çevresinde tespit edilen Anzer yaylası, Cimil, Ovit ve Kabahor gibi yaylalar dahi mola verdiğiniz vakitlerde istirahat yahut kamp yapma imkanı sunarken, güzelliğiyle soluk kesiyor. Artvin ili sınırları içinde tespit edilen Barhal Çayı, rafting dışında kano ve ırmak kayağı için dahi uygun olup, yüksek dağlarla çevrili bir vadinin içinden akmaktadır. Rafting parkuru 18 kilometre uzunluğunda ve güçlük derecelerine göre 4 değişik parkura bölünüyor. Karların erimeye başladığı Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları epey bilindik bir rota. Türkiye sahip olduğu rafting rotaları bakımından dahi talihli bir ülke. Raftinge alaka duyan aşağı yukarı cümle alem için Türkiye’dahi bir rota var.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: