Reklam
Bileceksin

Uçak Mühendisi Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

Reklam
Ülkemizde çoğunlukla özel sektörde kariyer uygulamak istediğinizde mühendislik bölümleri tercih ediliyor. Hem devlette üstelik özel sektörde değişik mühendislik dallarına çalıştırma alanı açılıyor. Bu noktada kariyer basamakları en süratli tırmanabileceğiniz ve iş bulma noktasında dahi çekici fırsatları değerlendirebileceğiniz uçak mühendisliği bilindik bölümler arasındaki konumunu her daim korumayı başarmıştır. Peki uçak mühendisi nedir? Uçak mühendisi ne iş yapar? Uçak mühendisinin görevi nedir? Uçak mühendisi nasıl olunur? Uçak mühendisi maaşı ne kadardır?

Uçak Mühendisi Nedir?

 Uçak mühendisi uçakların tasarlanması ve Ar-ge çalışmaları aşamasından başlayıp yapım projelerinin sürdürülmesine kadar çok geniş bir sahada çalışmakta olan vasıflı nitelikli mühendislerdir. Ayrıca uçakların üretilmesi noktasında dahi tüm aşamalarda uçak mühendisleri döneme girmektedir. Bununla birlikte üretilmiş olan uçakların geliştirilmesi ve ar-ge çalışmalarının yapılarak revizyona gidilmesi istendiğinde uçak mühendislerinden başka çalışan söz sahibi olamayacaktır. Tüm opsiyonlarla beraberiz arzın genişletilmesi yönünden uçak mühendisleri uçakların bakım tamirat ve işletilmesinde dahi döneme giriyor. Bu sebeple ülkemizde hem devlet üstelik özel sektörde geniş bir çalıştırma alanı bulunmaktadır.

Uçak Mühendisi Ne İş Yapar?

 Uzayda hareket durumunda olan uçma özelliğini yayınlayan her çeşitli helikopter, uçak, füze gibi araçların veyahut müdafaa sistemlerinin gereksinimi olan kurşun ve türevlerinin tasarımının yapılması, geliştirilmesi hedefiyle çalışmalar yapan kişidir.

Son senelerde müdafaa bölümünde sarfedilen İHA adı verilen insansız hava araçlarının dahi dizayn, bakım, üretim aşamalarında bilgi sahibi olan mühendislik bilimi ile yakından ilgilenen şahsa uçak mühendisi denir.

Reklam

Vakıf ve devlet üniversitelerinin bu alanda yoğun talep ve alaka karşısında benzeri başlıklar altında mühendislik fakülteleri açtıklarını görülmekte. İstanbul Teknik Üniversitesi’ne tabi uçak mühendisliği en çok alaka gören bölüm olarak düşünülmektedir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde havacılık ve uzay mühendisliği dahi iddialı eş görev üstlenen bölümdür. Konya’dahi Necmettin Erbakan Üniversitesi, Kayseri’dahi Erciyes Üniversitesi, Ankara’dahi Vakıf Üniversitesi hüviyetindeki Türk Hava Kurumu Üniversitesi uçak mühendisliği bölümleri bu alandaki gereksinime yönelik çalışmalar gerçekleştirmektedir. İzmir’dahi özel izmir Ekonomi Üniversitesi dahi havacılık ve uzay mühendisliği bölümü açarak seçenek konumdadır. Daha elverişli ve düşük puanla bölümü okumak isteyenler dahi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hizmet veren Girne Üniversitesi’nde uçak mühendisliği bölümünü okuma hakkına sahiptir.

Uçak Mühendisinin Görevi Nedir?

 Uçak mühendislerinin iş tarifi havada seyreden tüm araçları kapsar. Bu hava araçlarının tasarlanması ve yapılması gibi alanlarda çalışırlar. Uçak üretimi, geliştirilmesi, bakımı, onarımı ve işletilmesi gibi alanlarda görev alan uçak mühendisliği mezunları uçak sektörü yönünden önemlidir. Uçak mühendislerinin görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Yapımı düşünülen hava aracının taslağını ve ön projelerini hazırlar.
 • Gerekli modelleri hazırlayarak deneyler yapar.
 • Üretim planlaması yapar.
 • Hatalı yahut hatalı imal edilen parçalar olduğunda revizyon ve tekrar yapma çalışmaları yapar.
 • Yapım bittikten ardından hedefiyle uçuş denemesi planlamaları yapar.
 • Uçuş denemelerine katılarak hava aracının işleyişini gözlemler.
 • Araç kullanan işletmelerde bakım mühendisliği yapar.

Uçak Mühendisi Nasıl Olunur?

 Uçak Mühendisi olmak hedefiyle, ülkemizdeki rastgele bir devlet/vakıf üniversitesinin Havacılık ve Uzay Mühendisliği Fakültesinde tespit edilen Uçak Mühendisliği Lisans (4 yıllık) uygulaması başarı ile tamamlamak yeterli olacaktır. Mühendislik fakültesinde alınan 8 dönemlik ders ve sınavların nihayetinde, lisans uygulamasını başarı ile tamamlayıcı adaylar Uçak Mühendisi olarak iş hayatına atılırlar. Yeni Mezun Uçak Mühendisleri, dilerlerse bir özel şirketlerde, hava yollarında kariyerine, dilerse kamu çalışan seçme (KPSS) sınavıyla devlette memur statüsünde Mühendis olarak işlerine başlayabilirler. Elbette uçak mühendisi maaşları söz hususu olduğunda özel hava yolları daha kazançlı görünmektedir. Bunun haricinde mezuniyetinin ardından yüksek lisans ve doktorayla akademik kariyer dahi yapma hakları mevcuttur.

Aynı vakitte uçak teknolojisi ön lisans bölümü okuyan öğrenciler dahi Dikey Geçiş Sınavı’na girerek uçak mühendisliği bölümüne geçiş yapabilir. 2 yıl daha eğitim aldıktan sonra mezun olan öğrenciler uçak mühendisi olarak çalışabilir.

Kimler Uçak Mühendisi Olabilir?

 Yukarıda saydığımız detaylı olan tüm görevler ve mesuliyet alanları epey büyük bir kapasiteyi gerektirmektedir. Bu sebeple uçak mühendisleri görsel ve uzaysal zekası üst civarda olan personellerden seçilmektedir. Bunun hedefiyle bilhassa Matematik ve Fizik konularına alaka duyan öğrencilerin uçak mühendisliğine yönelmesi daha doğru olacaktır. Ayrıca teknik konular ve mesleki alanda sabırlı olan çalışma ahlakı belirleyici olmaktadır. Çünkü bir uçağın üretim, Ar-ge çalışmaları ara sıra 20 yıla yakın zamanı kapsama alanı içerisine alabiliyor.

Uçak Mühendisi Nasıl Olunur?

Uçak Mühendisi Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

 Türkiye’dahi uçak mühendisliği eğitimi veren az sayıda üniversite bulunmaktadır. Üniversitelerin kiminde uçak mühendisliği adıyla tespit edilen bu bölümler; bazılarında havacılık ve uzay mühendisliği; kimilerindeyse uçak ve uzay mühendisliği ismiyle yer almakta. Klavuzu incelediğinizde birtakım üniversitelerin şayet yalnızca uzay mühendisliği adında bölümlere sahip olduğunu fark edeceksiniz. 2020 senesinde şayet Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde Uzay ve Uydu Mühendisliği adında yeni bir bölüm daha faaliyetlerine başladı. Bütün bunların ne olduğunu ve aralarındaki farkları metnin devamında bildirime çalışacağım. Ben kendi mezunu olduğumu İTÜ’deki Uçak mühendisliği eğitim esnasında alınan derslerden bahsedeceğim. Diğer üniversitelerde dahi müfredatın çok değişik olmadığını söyleyebiliriz.

Birinci sınıfta esas mühendislik formasyonu gerçekleştiren cebir-fizik-kimya-esas laboratuar gözlem dersleri ile birlikte pc tabanlı teknik görsel, esas programlama dillerinden biri, uçak mühendisliği bölümüne giriş ve ahlaki gibi derslerle başlıyor. İkinci yıl diferansiyel denklemler, hareketli, statik, gereç bilimi, dayanırlık, elektrik dönem esasları, akışkanlar mekaniği, termodinamik, numerik yöntemler gibi derslerle devam etmekte. Üçüncü yıl aerodinamik, makina elemanları tasarımı, hava uzay yapıları, ısı aktarımı, ölçme yöntemi, ileri gereç bilgisi, otomatik denetim, deneysel mühendislik, uçuş mekaniği ve sıkıştırılabilir aerodinamik gibi derslerin beraberinde gelecekte uzmanlaşmak dilediğiniz alanlarla alakalı sizin belirleyeceğiniz birtakım seçmeli derslerle devam etmekte. Son yıl şayet uçuş kararlığı ve denetimi, hava aracı tasarımının esasları, jet akışının esasları, uçak tasarımı gibi derslerin beraberinde bitirme projesi sizi bekliyor. Son yılınızda gene birkaç adet daha seçmeli ders almanız gerekiyor. Yani fizik ve cebir çoğunluklu epey zor bir eğitim programının sizi beklediğini söyleyebiliriz. Uçak mühendisliği bölümünden mezun olmak dahi asgari o bölüme girmek kadar zor. Bunu bilmenizde yarar var.

Uçak Mühendislerinin Çalışma Alanları Nerelerdir?

 Tüm dünya hesaba katıldığında uçak mühendislerinin çalışabileceği alanlar çoğunlukla havalimanlarının ve uçak üretim tesislerinin bulunduğu yerler olarak şekillendirmektedir. Ülkemizde uçak mühendisleri

 • Türk Hava Yolları’nda,
 • Türk Silahlı Kuvvetleri’nde öncelikli olarak iş imkanları bulabiliyorlar.
 • Ayrıca devlet bazında hesaba katıldığında Makine Kimya Endüstrisi Kurumu,
 • TUSAŞ,
 • Türk havacılık ve uzay Sanayi dahi gene uçak mühendisleri hedefiyle çalıştırma alanı getirmektedir.

Bununla birlikte tüm özel Hava Yolları işletmelerinde hem işletme üstelik bakım mühendisliği unvanı ile birlikte onlarca değişik uçak mühendisi çalıştırma edilmektedir. Sivil havacılık alanı daha ziyade hizmet sektörü olarak öne çıkmaktadır. Yani havayolu şirketlerinin teknik birimlerinde hizmet üreteceksiniz. Aynı vakitte uçak performansı ile ilgilenen bankalar, firmalar, Leasing firmaları, alış veriş yapan kurum kuruluşlar, uçak kiralama, uçak temsilcilikleri, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Boeing gibi firmalar Türkiye temsilciliklerinde görevlendirmek hedefiyle uçak mühendisliği bölümlerinden mezun olanları tercih etmektedir.

Reklam

Uçak Mühendisi Maaşı Ne Kadar?

Günümüzde Dünya’nın derhal her ülkesinde uçak mühendisleri epey yüksek maaşlarda çalışmakta ve statüleri yetkin konumda iş görmektedirler. Nitekim hava yollarında çalışan derhal her aşama epey prestijli ve yüksek ücret sahibi iş kollarıdır. Ülkemizde dahi uçak mühendisleri pek çok hava yolu firmasında yüksek maaşlarda çalışmaktadır. Elbette bunun hedefiyle lüzumlu donanıma, ecnebi dile ve kendisini geliştirmişliğe sahip olması gerekir.

Uçak mühendislerinin maaşı çalıştıkları firmaya, departmana ve tecrübelerine göre değişiklik göstermektedir. Uçak mühendislerinin çalışma günleri, saatler, müsaade günleri değişiklik gösterebilmektedir; bu nedenden maaşları dahi çok değişkendir.

 • İşe yeni bağlayan bir uçak mühendisi firmaya göre 3.000 TL ila 9.500 TL arasında ücret alır.
 • Yurtdışı kaynaklı seminerlere katılmak uçak mühendislerinin maaşını epey etkiler.
 • Çalışılan firmanın siyasetine göre aylık artışları yapılmaktadır.
 • Büyük uçak firmalarında çalışan uçak mühendisleri 6.500 TL ila 9.000 TL arasında değişen bir aylık yelpazesine sahiptir.

Uçak Mühendisi Maaşları 2020

Yukarıda saymış olduğumuz tüm opsiyonlarla birlikte vasıflı mühendislik sınıfında bulunuyor olan uçak mühendisi maaşları 2020, asgari 4500 TL ile başlıyor. Fakat pek çok özel kurumda 10.000 TL sınırı zorlanıyor. Devlette çalıştırma edildiğinde şayet 4500 – 6 bin TL arasında değişen maaşlar sunulmaktadır. Ancak uçak mühendislerinin pek fazlası yurt içi ve yurt dışındaki özel kurumları tercih ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu