Güncel
Yükleniyor...
Üniversite girdilerinin ne zaman yapılacağına dair kullanıcıların incelemeleri devam etmekte. 2020-2021 eğitim öğretim döneminde bir üniversite programında eğitim görme hakkı elde eden adaylar, üniversite kayıt tarihlerini merak ediyor. Üniversite kayıt tarihleri ne zaman? Üniversite kayıtları ne zaman yapılacak? YKS tercihlerinin tamamlanmasının sonrasında üniversite kayıtları ne zaman yapılacak?



Üniversite Kayıt Tarihleri Ne Zaman?


 ÖSYM yönünden bu yıl üçüncüsü uygulanan YKS yani Yüksek Öğretim Kurumlar Sınavı seçimleri sona erdi. 2020 – 2021 eğitim öğretim döneminin başlamasına sayılı ramak kala üniversite sınavını kazananlar kayıtlar ne zaman başlayacak?

2020-2021 eğitim devresi amacıyla pek çok talebe üniversite kayıtları amacıyla tarihlerin açıklanmasını bekliyor. Yeni dönemde tercih sonuçlarına göre bir üniversite kurumuna kayıt olacak öğrenciler amacıyla beklenilen kayıt tarihi ne zaman? Üniversite kayıt evrak ve koşulları neler? Sizler amacıyla 2020-2021 devresi üniversite kayıt tarihleri ve kayıt belgeleri yazımızda.

Üniversite Kayıt Tarihleri 2020


Üniversite girdilerinin ne zaman uygulanacağı merak hususu olmaya devam etmekte. ÖSYM adayların merak ettikleri suallere farklı farklı tanıt verirken kayıt tarihi konusu ile alakalı açıklamalarda bulundu mı? 14 Ağustos'ta biten tercihlerden sonra uygulamaya kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemlerinin uygulanacağı tarih yayımlandı. Açıklamaya göre kayıtlar ağustos aynın nihayetinde başlayacak. Binlerce üniversite adayı tercihlerini tamamlamak amacıyla incelemeler yapıyor.

ÖSYM'nin açıklamasına göre bir uygulamaya kayıt hakkı kazanan adaylar kayıt işlemlerini 31 Ağustos-4 Eylül arası yapabilecek. Elektronik kayıtlar şayet 29 Ağustos-2 Eylül arası tamamlanacak.

Tercih işlemleri 14 Ağustos 2020 saat 23:59'dahi sona erecek. Adaylar ÖSYM'nin resmi internet sitesi üzeirnden tercihlerini yapabilecekler. Tercih işlemlerinin ekrandaki uyarılara göre solandırılması gerektiği bildirildi.  Bu yıl müracaat merkezinden tercih işlemleri yapılmayacak. ÖSYM'ye posta aracılığıyla gönderilen yahut elden verilen tercih liseteleri geçerli olmayacak. Adayların tercih işlemlerini yalnızca elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak.


Üniversiteye Kayıt İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?


 Öğrenciler ile velilerin yanıtını aradığı en mühim mevzu olarak üniversite kayıtları amacıyla lüzumlu belgeler listesi olarak öne çıkıyor. Tatilde olan yahut kent dışında olan aileler, evlatlarının kayıtları amacıyla lüzumlu belgeleri ayarlamak amacıyla planlarını dahi ona göre şekillendirecek.

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt amacıyla başka sayfada belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt zamanı içinde alakalı üniversitelere başvurmaları mecburidir. Bu zaman içinde kayıt amacıyla başvurmayan yahut kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri yönünden duyurulan belgelere ve tarihe göre prosedür yapacaklardır.

Kayıt hakkı kazanan öğrencilerden belli belgeleri hazırlayıp teslim etmeleri beklenecek. İşte, o belgelerin listesi;

 1. Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı yahut tasdikli örneği yahut yeni tarihli mezuniyet belgesi
 2. Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş fakat kısmı diplomasında yahut mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi mektep ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî evrak (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında mektep adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
 3. 12 tane 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
 4. Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belger
 5. Kayıttan evvela tespit edilip üniversite yönünden duyuru edilecek başka belgelerin aslı yahut üniversite tasdikli suretleri

Adayların askerlikle alakalı problemleri amacıyla askerlik şubelerine, kredi konusu ile alakalı detaylı bilgi amacıyla dahi üniversite rektörlüklerine yahut Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gereklidir.

Üniversite Kayıt Tarihleri 2020


Üniversite Ek Yerleştirmeler Ne Zaman Başlayacak?


 Geçen yıl YKS seçimleri 7-14 ağustos tarihlerinde alınmış, tercih neticeleri dahi 31 Ağustos tarihinde duyurulmuştu. Ek tercihler dahi 14-20 Eylül tarihlerinde gerçekleştirmişti. Bu verilere bakıldığında YKS ek tercih sürecinin eylül ayının son haftalarında başlatılması öngörülüyor

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş artan kontenjanlar üniversiteler yönünden Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2020-YKS sonuçlarına göre uygulanan umumi yerleştirme nihayetinde boş artan yahut kaydolmama sebebiyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM yönünden merkezi olarak ek yerleştirme yapılacak. Merkezi yerleştirmede bir üniversite programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme amacıyla müracaatte bulunamayacak.

Üniversite Kayıt İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?


 • Adayların kayıt amacıyla şahsen başvurmaları (elektronik kayıt hariç) gereklidir. Posta ile kayıt yapılmaz.
 • Kayıt amacıyla dilenen belgelerin onaylanmamış sureti yahut fotokopisi kabul edilmez.
 • Belgeler noksan şayet kayıt yapılmaz.
 • Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday rastgele bir hak argüman edemez.
 • Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sıhhat kurulu raporu isteyebilir.
 • Üniversiteler, gerçeğe uyumsuz beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar ile ilgili lüzumlu kanuni işlemleri yapmaya yetkilidir.
 • Elektronik kayda, hususi kabiliyet uygulamaları ile üniversite kurumlarınca elektronik kaydı elverişli görülmeyen uygulamalar (sıhhat raporu talip uygulamalar gibi) dâhil edilmeyecektir.
 • Aynı anda örgün iki ön lisans yahut iki lisans programına kayıtlı öğrenciler, elektronik kayıt ekranında kaydı yapılmayarak yerleşmiş olduğu Yükseköğretim Kurumuna yönlendirileceklerdir. 


0 Yorumlar: