Güncel
Yükleniyor...
Uyurken neden salyamız akar ve bunu nasıl engelleriz merak ediyor musunuz? Zaman vakit her birimizin başına gelebilen bu sık sık ve ekstrem bir şekilde gerçekleştiğinde, gelişmekte olan bir hastalığın veyahut bedende ortaya gelen bir problemin işareti olur mi? Gece uyurken yatağa tükürük akması bir bireyin ağzından çıkan tükürüğün fazlalığı olduğunda ortaya gelir. Peki uyurken neden salyamız akar? Uyurken salya akması nasıl önlenir?

Uyurken salya akması nasıl önlenir

Vücut normalde günde 1 litreden çok tükürük üretir. Tükürük denilen likit, tükürük bezleri yönünden salgılanır ve çoğunlukla yutulur, kan dolaşımı aracılığıyla devridaim eder. Tükürük, ağzı nemli tutmak, çiğnemeye, zevk almaya ve yutmaya yardımcı olmak, ağızdaki mikroplarla uğraşmak ve ağız kokusunu önlemek gibi pek çok mühim role sahiptir. Tükürük üretimi çoğunlukla uyanıkken en yüksek seviyededir ve uyurken besbelli bir şekilde düşer, bu nedenle uyurken tertipli olarak salya akması gerçekte hipersalivasyondan muzdarip olunduğu manasına gelebilir. Ara sıra ıslak bir yastıkla uyanmak normal olsa dahi bu durumun tertipli ve yüksek miktarda ortaya çıkması gelişmekte olan bir hastalığın yahut bedende bir oran bozukluğun işareti olur.

Uyurken Neden Salyamız Akar?


 Uyurken başınızı bir yastıkla arka vermek ağzın kapalı olmasını sağlayacağı amacıyla salya akmasını önlemeye yardım edecektir. Uyurken oral soluk alabilmek yerine burundan soluk alabilmek salya akmasını engelleyecektir. Doğru soluk alma egzersizlerini öğrenmek ve huy durumuna getirmek problemin çözümünde yararlı olacaktır. Kullandığınız ilaçların yan tesiri olarak beden çok salya üretiyor olur. Eğer kullanmaya başladığınız yeni bir ilaç ardından başlayan uykuda salya akma sorununuz varsa bunu hekiminize anlatıp elverişli çözümü bulun.

Hipersalivasyon yahut ekstrem salgılama, siyalore adı verilen tıbbi bir haldir, nörolojik bir hastalığın sendromu yahut burun tıkanıklığının bir neticesi olur. Ayrıca, inme gibi sağlıcakla alakalı sorunları olan insanlarda daha çok ve daha çok salya akma eğilimindedir. Hipersalivasyon sebebiyle geceleri uyku esnasında oral dışarı salya akmasının esas sebepleri alçakta tek tek açıklanmıştır:

Ağzın Açık Kalması

Uyurken yüz kasları ve yutma refleksleri tamamıyla rahatlar, bilhassa REM uykusu esnasında kaslar gevşer ve ağzın bu anda açık olması sebebiyle salyanın akması mümkün olabilir. Bir şahıs uyurken tükürük ağızda biriktiğinden, yavaşça damlamaya başlar zira gevşemiş yüz kasları ağzın hafiften açık kalmasına yol açar. Bazı eksperler uyku pozisyonunun dahi mühim olma ihtimalini, yana yatarak uyumanın tükürüğün dışarı sızma ihtimalini artırabileceğini öne sürmektedir.

Uyku Pozisyonu

Yan tarafa dönerek ve karın üstüne yatarak (yüzüstü) uyumak en bilindik iki uyku pozisyonu olsa dahi bunun yanı sıra uyurken salya akmasının en muhtemel nedenleridir. Aşırı tükürük üretiminden muzdarip olunmasa dahi her iki uyku pozisyonunda dahi salyanın ağızda toplanma talihi daha yüksektir. Uyurken oral soluk alma alışkanlığı varsa yahut dar burun pasajları söz hususu şayet ağız aracılığıyla soluk alırken tükürüğün dışarı kaçma talihi artar.

Burun Tıkanıklığı

Geceleri ağzın açılmasının en büyük nedenlerinden biri burundan iyi soluk alınamamasıdır. Burundan soluk alınmalıdır ama tıkanıklık varsa oral soluk alınır. Bu uykuda ortaya gelirse, tükürük yastığa salya olarak akabilir. Burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı yahut saman nezlesi gibi alerjilerde ikincil olarak ortaya çıkabilir. Ek olarak, nazal septumun (burun bölmesinin) eğriliği burnu tıkayabilir ve oral solumaya katkısı bulunabilir. Bu tıkanıklığın bir neticesi olarak, hem horlama üstelik uyku apnesi salya akması ile alakalı olur.

Tükürüğün Aşırı Salgılanması

İlaçların tüketimi yahut başka tıbbi haller sebebiyle ekstrem miktarda tükürük salgılama (siyalore) ortaya çıkabilir. Beyin hasarı, inme (inme) ve üstelik Parkinson hastalığına tabi olarak ortaya çıkan yutma güçlüğü ile alakalı olur. Bu çoğunlukla gündüz dahi görülür. Geceleri gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) yahut mide ekşimesi ile dahi alakalı olur.

Gastroözofagial Reflü Bozukluğu

Mide ekşimesi ve asit reflü, gastroözofagial yahut gastrointestinal reflü hastalığının (GÖRH) en çok görülen iki semptomudur. GÖRH, besinlerin yemek borusuna geri dönmesine ve ağızda ekşi yahut ıstırap bir lezzet hissedileceği amacıyla yutmanın zorlaşmasına yol açabilir. Vücut ayrıyeten yemek borusundaki tahrişi gidermeye çalışmak amacıyla tükürük üretimini çoğaltır, böylelikle uyurken salya akma ihtimali artar.

Uyku Apnesi

Uyurken 1-2 saniye gibi kısa süren, soluk almanın durduğu uyku bozukluğuna uyku apnesi adı verilir. Uyku apnesinin üç değişik türü vardır:

Obstrüktif uyku apnesi

Tıkayıcı uyku apnesi dahi denilen bu tür hava yolu kısmen yahut daha çok tıkandığında gerçekleşir. Uyku apnesinin çok süregelen bir türüdür. Boğazdaki yumuşak damak, ufak dil, dile ve yutağa ilişkin kasların gevşemesi sebebiyle havanın geçtiği alanlar kapanır ya daralır. Büyümüş bir bademcik yahut geniz eti dahi tıkanmaya yol açabilir. Hava yolundaki daralma ve solunumun durması sebebiyle kandaki oksijen seviyesi düşer. Beynin bunu algılamasıyla uykunun derinliği azalır, bireyi uykudan uyandırır, böylelikle hava yolları tekrar açık olur.

Merkezi uyku apnesi

Nadir görülen bir uyku apnesi türüdür. Beynin solunumla alakalı kaslara (diyafram ve göğüs kaslarına) çalışmaları amacıyla sinyal göndermede başarısız olduğu, solunum kontrolünün bozulduğu hallerde görülür. Kandaki karbondioksit miktarı artar, oksijen azalır, nihayetinde şahıslar uyanır. Bu hastalar uyandıkları devresi obstrüktif uyku apnesi yaşayanlara göre daha çok hatırlar.

Karışık veyahut Karma uyku apnesi

Mixed yahut komplike uyku apnesi obstrüktif ve merkezi uyku apnesinin bir kombinasyonudur.Her iki uyku apnesine ilişkin problemler bulunur.Önce görülen bulgular tıkayıcı uyku apnesine, bunun tedavisinden ileri bulgular merkezi uyku apnesine aittir.

Her üç tip uyku apnesinin yol açtığı karışık solunum, ekstrem tükürük üretimini ve ağız solunumunu teşvik etme eğilimindedir ve bu dahi açık artan bir oral kolaylıkla salya akmasına yol açabilir. Uyku apnesinin başka bulguları arasında horlama, gün süresince uykulu hissetme ve sabahları boğaz ağrısı yahut ağız kuruluğu bulunur.

Alerjiler ve Enfeksiyonlar

Alerjik tepkiler, sinüs enfeksiyonları, küf, polen yahut soğuk algınlığının yol açtığı sinüs sorunları çoğunlukla burun tıkanıklığına neden olur ve bu dahi solunum güçlüğü yaratır, ayrıyeten toksinleri temizlemek amacıyla tükürük üretiminde bir artım görülür. Kişi faranjit yahut bademcik iltihabından muzdarip şayet büyük ihtimalle yutma güçlüğü çeker, bu dahi tükürüğün uyurken oral kaçma olasılığının yükselmesi manasına gelir.

Yutma Bozuklukları

Parkinson hastalığı ve inme gibi nörolojik bozukluklar, serebral palsi, Bell felci (yüz felci dahi adı verilir) gibi tıbbi haller disfaji biçiminde dahi isimlendirilen yutma bozukluklarına yol açabilir. Tüm bu sıhhat sorunları çoğunlukla yüz yahut ağız kaslarında denetim kaybına ve yutma sorunlarına yol açabilir.

İlaç Yan Etkileri

Psikiyatrik bozuklukların, Alzheimer hastalığının tedavisinde sarfedilen birtakım ilaçlar ve birtakım antibiyotikler salya akmasına yol açabilir.

Uyurken Salya Akması Nasıl Azaltılır?


Uyurken Ağızdan Salya Akmasını Nasıl Önleriz?


 Ağzınızdan su gelmesinden şikâyetçiyseniz ve bu vaziyet rastgele bir sıhhat problemine işaret etmiyorsa kendi yöntemlerinizle engel olabilirsiniz. Örneğin yastığınız alçak geliyorsa yüksek bir yastıkla değiştirebilirsiniz. Veya geniz eti yahut burunda anatomik bozukluk bulunuyorsa Kulak Burun Boğaz hekimine gidilerek vaziyet anlatılmalı ve lüzumlu tedaviye başlanmalıdır.

Genel olarak, uykuda salya akmasını tek başına tedavi etmek lüzumlu değildir. Nadiren ortaya çıkıyorsa, üzücü olur ama tedavi gerektirmez. Susuz kalmaya (dehidratasyona), enfeksiyona yahut başka problemlere yol açmaz. Yastığa akan salya konusu ile ilgili kaygıları olanlar daha çok takdir ve tedaviye gereksinimleri olup olmadığını öğrenmek amacıyla doktoruyla konuşmalıdır. Salya akmasını durdurmak yahut önlemek, daha iyi uyumaya yardımcı olmak amacıyla alçakta açıklanan bir dizi tedavi opsiyonu vardır:

Sinüsler Temizlenmelidir

Salya akıtmanın anne nedenlerinden biri, bir bireyin ağzından soluk almasını gerçekleştiren ve salya akmasına neden olabilecek tıkanmış bir burundur. Nazal sinüslerin temizlenmesi ve blokajın kaldırılması, her gece yastığın ıslanmasını engellemenin iyi bir yolu olur. İşte sinüslerin temizlenmesine yardımcı olabilecek birtakım yollar:

  • Sıcak bir duş burnu temizler ve geceleri normal soluk almaya müsaade verir.
  • Uçucu yağlar, bilhassa okaliptüs içerenler, daha özgürce soluk almaya ve daha iyi uyumaya yardım eder.
  • Vicks VapoRub adıyla tanınmış mentollü kremler gibi sinüsleri temizlemeye yardım eden ürünlerin kullanılması burun tıkanıklığını giderir ve daha iyi hava akışı sağlar. Herhangi bir burun enfeksiyonu görüldüğünde tedavi edilmelidir.

Uyku Poziyonu Değiştirilmelidir

Uyurken salya aktığı ayrım edilirse denenebilecek ilk şey uyku pozisyonu değiştirmektir. Sırt üstü uyumak, bedenin ürettiği bütün tükürüğün ağzınızda kaldığı ve dışarı akmadığı bir pozisyondur. Yana yatarak yahut yüzüstü uyurken biriken tükürük büyük ihtimalle oral yastığa damlayacaktır.

Uyku Apnesi Kontrol Edilmelidir

Uyku apnesi, bir bireyin soluk almasının olması gerektiği gibi devam edemediği mühim bir bozukluktur. Buna karşılık, fazlası kere kere kesintiye uğrayan bir uykuya, gece süresince uyanmaya, sabahları bezginlik hissine ve gün süresince uyuşukluk hissine yol açar. Salya akması ve horlama, uyku apnesinin anne göstergeleridir. Bu rahatsızlığa sahip olabileceğinden şüphelenenler muhtemel sebepleri görüşmek amacıyla bir doktora başvurmalıdır. Sigara içmek gibi faktörler bu bozukluğa yakalanma tehlikesini ve umumi olarak solunum problemlerini artırmaktadır.

Fazla Kilolar Verilmelidir

Aşırı kilo, uyku sürecinde epey mühim bir rol alır. Uyku apnesinden muzdarip bireylerin yarısından fazlası ekstrem kiloludur.

Özel Ağız Cihazları Kullanılmalıdır

Bir doktora istişare etmek, salya akmasını azaltmaya yardımcı olacak doğru cihazın alınmasına yardım edebilir. Bunlar, ağzın daha iyi kapanması gerçekleştiren, bu nedenle daha iyi uyumaya yardım eden değişik diş aletleri olur. Sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP) makinesi yahut mandibular ilerletme cihazı gibi ağız cihazları, uyku apnesine yardımcı olmak amacıyla sık sık tüketilir. Bir CPAP makinesi, boğaza devamlı durağan basınçlı hava üfleyerek uyurken hava yolunu açık tutmaya yardım eder, uyurken salya oluşumunu potansiyel olarak azaltır. Mandibular (alt çene) ilerletme cihazı bir ağızlık (damaklık yahut dişlik) gibi görünür, uykuyu tedavi etmek, salya akmasını ve horlamayı kısmak amacıyla tasarlanmıştır. Dilin yerini ayarlar ve ağzı kapanmaya teşvik eder.

Doğru İlacın Alındığından Emin Olunmalıdır

Herhangi bir ilaç kullanılıyorsa, ekstrem tükürük üretimine neden olmadığından güvenilir olunmalıdır. Örneğin birtakım antibiyotikler hipersalivasyona (ekstrem salya üretimine) ve salya akmasının bir yol açabilir. Sinüs alerjileri ve reaksiyonlarından muzdarip olan bireylerin semptomları hafifletmek amacıyla elverişli ilaçları alması daha iyi soluk almalarına yardım edebilir, bu nedenle uyurken salya akma ihtimalini azaltabilir. Skopolamin gibi antikolinerjik ilaçlar dahi salyayı azaltmaya yardımcı olmak amacıyla kullanılabilir.

Baş Dik Tutulmalıdır

Uyurken kafayı daha yüksekte tutacak bir yastıkta yatmak salya akışını azaltabilir. Bu yüzden yatmadan evvela yastık kabartılmalı yahut üstünde rahat edilebilecek, elverişli yükseklikte bir yastık kullanılmalıdır.

Ameliyat Olmak Düşünülmelidir

Bazen hekimler hastanın operasyon olmasını ve bezlerin çıkarılmasını önerebilir. Bu, çoğunlukla hipersalivasyonun arka kısmına saklanan önemli nörolojik problemler olduğunda lazım olur. Tükürük bezlerini cerrahi olarak çıkarmak son çaredir zira daha evvela dahi belirtildiği gibi, tükürük bezleri kişileri sıhhatli tutmada mühim bir rol oynarlar ama başka tedavilerin fazlası işe yaramadıysa ve hala ekstrem salya akıyorsa, operasyon hipersalivasyonu azaltmaya yardım edebilir.

Uyurken Salya Akması Nasıl Azaltılır?


 Ağızdan gelen salya rahatsız edecek derecede ve devamlılık gösteriyorsa doktora başvurmanız büyük ehemmiyet arz etmektedir. Bu hususta yapılacak olan testler ardından asalak gibi türlü hastalıklardan ötürü salya görülüyorsa ilaç tedavisi yapılmaktadır. Burunda yahut genizde et bulunması hallerinde şayet bireyin sağlığını negatif etkileyecek seviyelerde şayet cerrahi operasyonlar ile tedavi uygulanabilmektedir. Bazı hallerde şayet oral gelen salyanın altında önemli hastalıklar olmamakta ve epey az seviyelerde görülmektedir. Yaşanılan bu tür hallerde şayet oral soluk alıyorsanız bu alışkanlığı bırakmalı yahut oral soluk almanıza neden olan hastalıkların tedavisi amacıyla doktora başvurmalısınız. Sırt üstü yatmak, oral gelen salyaların engellenmesi amacıyla yapılabilecek çözümler arasındadır. Eğer kullandığınız ilaçlarda bu türlü bir yan tesir varsa bu konuyu hekiminiz ile görüşebilirsiniz.

0 Yorumlar: