Güncel
Yükleniyor...

Sonbahara girdiğimiz son günlerde havaların soğuması ile beraber hastalıklarda başladı. İçinde bulunduğumuz Covd-19 salgınından ötürü her türlü hastalıktan korkar olduk. Özellikle de çocuklarımız için. Çocukların bağışıklık sistemi seneler arasında gelişir. Çocukların bağışıklık sistemini iyi mi güçlendirebileceğinizi ve böylece rahatsızlıkları nasıl önleyebileceğinizi sizler için araştırdık.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Yapılacaklar


Bağışıklık sisteminin hem mikrop, virüs ve mantarları öldürme bununla beraber bellek fonksiyonu olan dinamik bir mekanizma bulunduğunu belirten uzmanlar, doğumdan itibaren bebeğin bağışıklığını güçlendirmek için bir yol haritasının yarar sağlayabileceğini belirtirler. Bu yol haritasını uygulamadan ilkin bağışıklık sistemiyle alakalı gerçeklerin önemine değinirler. Buna nazaran bağışıklık sistemi;

  • Bağışıklık sistemi fazlaca karmaşa birimlerden oluşmakla beraber laf mevzusu karmaşa fonksiyonları yerine getirirken bu noktada beslenmenin oldukça ehemmiyet taşımış olduğu anlatım edilir. Bu besinler içinde bilhassa protein, fitonutrientler denilen vitaminler, antioksidanlar, omega 3 yağ asitleri yer alır.
  • Yararlı bakterilerin bağışıklık sisteminin eğitiminde olduğu anlatım edilirken, vücudun bir oldukça yerinde, bilhassa bağırsak florasında milyonlarca yararlı mikroorganizmanın bulunduğuna dikkat çekilir. Mikroorganizmanın varlığı bağışıklık sisteminin bellek fonksiyonunu yerine getirebilmesi için lüzumlu olduğu, laf mevzusu bakterilerin bilhassa anne sütü ile beslenen bebeklerde artığı anlatım edilir. Antibiyotiklerin ve temizlik malzemelerinin bu floraya zarar verdiği belirtilir.
  • Bağışıklık sisteminin bellek olarak adlandırılan kısmının güçlendirilmesi için aşılamanın oldukça mühim olduğuna dikkat çekilirken, aşıların bebeğin organik bağışıklık kazanmasını tehlikeli ya da bebeğe zararı dokunan olabilecek pek oldukça hastalığa karşı vücutta direnme geliştirdiğinin altı çizilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Yapılacaklar
Çocukların Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek

Çocuklarda Bağışıklığı Güçlendirmenin 6 Yolu


Çocuklarda bağışıklık sisteminin kuvvetli olması yetişkinlere nazaran daha büyük ehemmiyet taşıyor. Özellikle kış aylarında kilo vermeye başlamış olan bağışıklık sisteminin kuvvetsiz olması demek, evlatların hastalıklara karşı kuvvetsiz olması demek! Ama korkma, çocuklarda bağışıklık sistemini desteklemek için yapabileceğin pek oldukça şey var. Bu yazıda çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapabileceklerinden bahsettik. Bu bilgiler muhakkak aklında olsun!

Temiz Hava

Küçük yaşlardan itibaren, bütün sene süresince çocuğunuzla dışarıda temiz havada oldukça vakit geçirmelisiniz. Kış aylarında bebeğinizi ya da çocuğunuzu sıcak tuttuğunuz sürece temiz hava onlar için iyidir ve savunmalarını güçlendirir. Çiftliklerdeki evlatların, çoğu zaman steril bir ortamda büyüyen kent çocuklarına nazaran alerjiye daha azca meyilli olduğu uzmanlar tarafınca onaylanmıştır. Böylece evladınız dışarıda çamurda da oynayabilir.

Aşırı Hijyenden Kaçının

Çok fazla hijyen ve steril ortamlar alerjileri teşvik eder. Neredeyse bütün bakterileri öldüren agresif temizleyicilerin çocuğunuzun bağışıklık sistemine zararı dokunan olma olasılığı daha yüksektir. Doğal temizlik ürünleri ile ekolojik temizlik ancak daha muhit dostu değil, bununla beraber çocuğunuzun bağışıklık sistemi için daha sıhhatli bir seçenektir. Ayrıca çocuğunuzu dezenfektanlardan uzak tutun; el yıkamak için organik sabun daha iyi bir seçimdir.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin 6 Yolu
Çocuklarda Bağışıklık Sistemi

Sağlıklı Beslenme

Çocuğunuza, mühim ve bağışıklığı güçlendirici vitaminler (mesela C vitamini), lif ve mineraller tüketebilmesi için taze meyve ve sebze verin.
Çocuğunuz için sıhhatli ve muhtelif bir beslenme programı, bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Çocuğunuza, mühim ve bağışıklığı güçlendirici vitaminler (mesela C vitamini), lif ve mineraller tüketebilmesi için taze meyve ve sebze verin. Sebzeler ve meyveler için sezonluk takvimimiz, yöresel olarak büyüyen vitamin tedarikçilerini seçmenize destek olur. Organik tam tahıllar, bağışıklık sistemini de güçlendiren lifle yüklüdür. Tam tahılları ekmekte de kullanabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun ehil sıvı tüketmesine itina gösterin. Tercihen su ya da ıhlamur çayı, taze sıkılmış meyve suları içirebilirsiniz.

Yeterince Uyumalı

Yeterince uyumak çocuğunuzun bağışıklık sistemini müspet yönde destekleyebilir. Kural olarak, evlatların uykuya bizler yetişkinlerden daha oldukça ihtiyacı vardır. Bu yüzden bir uyku düzenleri olmalıdır ve ufaklıklara uyku eğitimi verilmelidir. Bir bebeğin 17 saat, iki yaşındaki bir çocuğun 13 saat ve altı yaşındaki bir çocuğun on bir saat uykuya ihtiyacı olduğu belinmektedir.

Egzersiz Yapmasını Sağlayın

Yeterli egzersiz, elbet çocuklar dahil hepimiz için önemlidir. Çocuğunuza oyun ya da spor grubunda, oyun alanında hareket etme ve enerjisinin özgür kalmasına izin verme fırsatı verin.

Stresten Kaçının

Stresten, mesela telaştan, tartışmalardan kaçınmaya çalışın. Biz yetişkinler gibi, stresli durumlar çocuklar için de sıhhatli değildir. Stresten, mesela telaştan, tartışmalardan kaçınmaya çalışın. Aktif bir yaşam, evladınız için iyidir, sadece kitleler halinde değil, ölçülü olarak. Çocuğunuzu genç yaşta yatıştırıcı gevşeme egzersizlerine alıştıra bilirsiniz. Çocuğunuz için emniyet anları da önemlidir. Birbirinize sarılmak yada beraber kitap okumak. Çocuğunuz için vakit ayırın ve onlarla oynayın. Bu ruh için iyidir ve ek olarak çocuğunuzun savunmasını güçlendirmeye destek olur.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: