Güncel
Yükleniyor...

Basitçe söylemek gerekirse, cevap hayır. Brezilya’dan yapılan araştırma, grip aşısının koronavirüse karşı ne kadar etkili olacağını test etmek için klinik bir denemeden ziyade grip aşısının COVID-19 sonuçlarını nasıl etkileyebileceğine dair verileri analiz eden gözlemsel bir çalışmaydı. Yazarlar, grip aşısının Covid-19’dan daha az ölümle ilişkili olduğunu bulmuş olsalar da, virüsü kapmadan önce genleri ve sağlık durumu dahil olmak üzere hastanın sonucunu etkileyen birçok değişken olduğunu kabul ediyorlar.

Grip Aşısı Koronavirüsten Korur mu?


Bulaşıcı hastalıklar Doktoru, çalışma hakkındaki görüşü sorulduğunda, “Böyle bir çalışmadan herhangi bir sonuç çıkarmak için biraz erken. Bulaşıcı hastalıklar ve bağışıklık dünyasında her zaman teorileştirdiğimiz şeylerden biri. başka enfeksiyonlara yardımcı olabilecek bir aşı alarak bağışıklık sistemini harekete geçiriyor olmanızdır, ancak bu tamamen teoriktir.” açıklamasında bulundu.
 
Bahsettiği kavrama seyirci bağışıklığı deniyor ve çalışmadaki sonuçları açıklayabileceğini belirtiyor. “Bu Çalışmada diğer faktörlere karşı ne ölçüde olduğunun belirsiz olduğunu düşünüyorum.

Grip Aşısı Koronavirüsten Korur mu?
Grip aşısı ve Koronavirüs

Grip Aşısı Bağışıklık Sistemini Zayıflatır mı?


Doktorlara göre aşının bağışıklık sistemini zayıflatacağı ve virüse karşı savunmasız bırakacağına dair korkular temelsiz. ABD'deki Westmed Medical Group'tan enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Sandra Kesh, "Bağışıklık sistemi antikor üretmesi için uyarılıyor yani bu çok farklı bir yanıt" dedi.

Kovid-19 taşıyan biri, grip aşısı yaptırırsa ne olur?


Uzmanlara göre grip aşısı yaptıran ve bilmeden Kovid-19'a yakananların hastalığı daha şiddetli geçireceğini gösteren hiçbir kanıt yok. Kesh, hafif doğuk algınlığından mustarip kişilerin de aşı olduğunu belirtti. "Sorun yaşamadık. İnsanların daha kötü hastalandığını görmedik" diyen Kesh, hastanın bağışıklık sisteminin aşının etki edemeyeceği kadar zayıfladığı durumda ise doktorların aşıyı uygulamama kararı alabileceğini söyledi.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: