Güncel
Yükleniyor...

Mevduat Faizi Nedir?


Mevduat, kelime anlamı olarak bankaya vadeli olarak, belirli bir faiz oranı ile belirli bir zamanda ger almak üzere ya da her an geri alınabilir şekilde yatırılan paradır. Mevduat hesabı açılışı için 18 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir. Bireyler belirli bir miktar ki bunda herhangi bir tutar kesinliği yoktur. Tamamen istedikleri kadar paralarını bankalarda yer alan mevduat hesabı açarak yatırır. Açılış esnasında faiz oranı ve vadesi belirtilir.

Bankalar üzerinden mevduat faizi hesabı bireysel ya da kurumsal olarak açılabilir. Bankalar ilgili faiz oranında zaman zaman ortalamanın üzerinde rakamlar verebilir. Mevduat faizi ile paranın para kazanması söz konusudur. Mevduat hesap açılışı esnasında mutlaka gün belirtilir. Kazanç hesaplaması ve yasal olarak alınan vergi o anda hesaplanmış olur. Bireyler ya da kurumlar istedikleri kadar gün olarak vadede uzatma talep edebilir. Fakat bazı mevduat faiz hesaplarda istenilen anda faizi kaybı olmadan ücreti çekme şansları vardır. 

Mevduat Faizi Hesabı Nasıl Açılır?
Mevduat Faizi

Mevduat Faizi Hesabı Nasıl Açılır?


Bireyler ve kurumlar birikimlerini değerledirmek için mevduat hesap faizi açılışı yaparlar. Mevduat faizli hesap açmak için banka şubesine ilk kez hesap açılacak için mutlaka banka şubesine şahsen ya da şirket ise şirket yetkilisinin başvurması gereklidir. Bunun Dışında;

  • Tc kimlik fotokopisi,
  • Yerleşim yeri belgesi,
  • Vadeli mevduat hesap talep formu ıslak imzalı olarak banka şubesine teslim edilmelidir. Bu formda faiz oranı vade günü belirtilir.


Kurumsal mevduat faizli hesap açmak için gerekli evraklar;

  • Şirket imza sirküleri,
  • Şirket son dönem vergi levhası,
  • Şirket imza yetkililerinin imzaladığı hesap açılış formu,
  • Ticaret sicil gazete fotokopileri,
  • Faaliyet belgesi gereklidir.


İlgili bankada şirketin bir hesap açılışı ya da limit durumu yok ise tüm bu evraklar şubeye teslim edilmelidir. 

Vadeli Mevduat Nedir?
Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli Mevduat Nedir?


Elinizdeki nakit parayı bankaya yatırıp, bir süre sonra anapara + faiz olarak geri almaktır. Yani paranızı bankada kilitliyorsunuz, bir dönem sonra size sabit bir getiri veriyor. Bu yazının yayınlandığı tarihte mevduata stopaj oranı yüzde 15 iken önümüzdeki zamanlarda daha uzun vadeli mevduatlarda stopajın düşürülmesi planlanıyor.

Vadeli Mevduat Hesabı Çeşitleri


Vadeli mevduat hesap açılışı ardından farklı çeşitleri bulunur. Çeşitler hesap açılış amacına göre değişir. Çeşitler, Vadeli TL hesabı, döviz hesabı, e vadeli hesap şeklinde değişmektedir. Birikim hesabı olarak tercih edilen vadeli mevduat hesabı kişilerin daha fazla gelir elde etmek amacı ile açtıkları hesap çeşitleridir.

Mevduat Faizi ile Para Nasıl Kazanılır?


Banka sizden borç alıyor ve faiziyle geri ödüyor gibi düşünebilirsiniz. Banka sizden topladığı bu paraları, ihtiyacı olanlara ‘kredi’ şeklinde borç veriyor. Geçen yedi yaşındaki oğluma banka hesabı açtık, bu olaya biraz ters baktı, “Anne bu haksızlık… Neden benim biriktirdiğim 26’yı banka başkalarına kredi olarak veriyor?” dedi. Ben de ona bankacılık sisteminin önemini anlattım. Bankalar olmasaydı, ekonomimiz kalkınamazdı. Bankacılık sistemi gelişmemiş ülkelerde gelişemezler.

Mevduat faizi: Elinizdeki paranın büyüklüğüne, parayı bankada tutacağın süreye (vade), o günkü piyasa koşullarına göre banka size bir faiz oranı belirler. Bankalarda mevduat faiz oranı değişkendir, bu bankaların sizlerden ne kadar şiddetle para toplamak istediğine göre dönem dönem değişir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: