Güncel
Yükleniyor...


Sınav Dönemi Yapılan 10 Hata

Sınav Dönemi En Sık Yapılan Hatalar temalı bir makale ile yeniden sizlerle birlikteyiz dostlar. Bu mevzu, bir ihtimal de hayatınızda dönüm noktalarından biri olabilir. Ki genel anlamda de o şekildeki oluyor. E anlayacağınız suretiyle öğrenim ve yaşam olunca işin arasında pekte ciddiye alınmayacak tarafı yok demi. Onun için bu yazıda da sizlere birazcık ciddi konuştuk. Öyle olmaz ise, çocuk oyuncağı benzer biçimde davranılırsa bir anlamı olmaz esasen onca çabanın. Neyse sizlere iyi okurlar…

1) Çalışmayı Son Ay’a Bırakmak (Haliyle En Çok Yapılan)

Bakın dostlar. Genellikle birçok öğrencinin ki zamanında benim de kısmen de olsa yaptığım en fena şeydir bu. Sınava emek vermeyi son aya, hatta kendine güvenen dostlar son haftaya bırakmaktalar. Lütfen siz bu tarz şeyleri yapmayın. Sınavlara çalışmak vakit isteyen, emek isteyen şeylerdir. Bu her daim böyledir. Sonucunda bir meslek sahibi olmak istiyorsunuz değil mi? E bunun için kendinizi belli etmeniz, hak etmeniz gerekmektedir. Sizler bunun benzer biçimde minik şeyleri başarmanız lazım ki ileride önünüze çıkacak zor şeyleri başarabilmeniz lazım. Emin olun zaman acele geçiyor. Siz çalışırsanız kendinize yarar sağlarsınız. Kimsenin size faydası olmaz. Ne yapmış olursanız kendiniz için.

2) Az Paragraf Sorusu Çözmek

Paragraf soruları TYT sınavının en oldukça zaman yitirilmesine uğratan sorularıdır. Kısacası TYT’ye giren öğrencilerin baş düşmanlarından biridir. Öğrencilerin bu sorulardan korkmalarının nedeni soruların çoğu zaman uzun olmasıdır. Ancak inanın sual ne kadar uzun ise o denli kolaydır. Gerçekten oldukça rahat oluyor bu sorular. Çünkü size verilen vakit sual başına 1 dakika. (Matematik için geçerli değil doğal olarak ) Yani sizin bu soruları o denli acele yapabilmeniz lazım ki öteki soruları halletmek için o denli oldukça vaktiniz olsun. Bu sorular çoğu zaman okuduğunu anlamaya dayalı sorulardır. E haliyle soru uzun olunca da sona geldiğin zaman başını unutuyorsun. Öğrenciler buralarda çoğu zaman soruyu 2-3 kez okudukları için zaman yitirilmesine niçin oluyor onlar için. Onun için aman diyelim kısa sorulardan korkun. Uzun sorular size verilmiş bir nimettir. Bol bolca paragraf sorusu çözüp, kucak dolusu kitap okuyun. Her gün yapın kendinize bunu. Hatta gerekirse her gün 20 ila 50 arası paragraf sorusu çözüp, boş vaktinizde okuyabildiğiniz kadar kitap okuyun. Okuyun ki okumayanlar daha soruya başlamadan siz öteki soruya geçin…

3) Verimli Ders Çalışmamak

Bu sıkıntı maalesef asla bitmiyor öğrenciler için. Çünkü talebe derki bitireyim de, birazcık soru çözüp konuyu tamamlayacağım. Öyle olmuyor işte o iş. Bakın dostlar, siz dersin başına oturduktan sonrasında o konuyu bitirmeden ve bitirmekten daha da oldukça o mevzuyu anlamadan hiç fakat hiç kalkmayın. Çünkü diyelim ki mevzu 2 saate bitti. Sonra soru çözmeye başladın. Baktın ki sorular çözülmüyor. Oysa ki mevzuyu bitirmiştin. Konu sonlanmış olan sadece anlaşılmamış. Sonuç sonlanmış olan bir beden, beyin, bitap düşmüş bir vücut sanki bereketli çalışmış benzer biçimde. Ve de geride kalan ve geri getirilemeyen vakit. Bakın size zararları neler oldu. Siz bu hatalara düşmemek için mevzuyu anladıktan sonrasında kalkın gidin. Yoksa imtihan gününe kadar kalkamazsınız oradan.

Sınav Dönemi Yapılan 10 Hata

4) Tekrar Yapmamak

Genelde kime sorarsak hepimiz yeniden yapar. Ancak sıkıntı ne vakit. Hep son zamana koyarlar. Ancak son zamanda meydana getirilen tekrarın faydası ancak son cümlesidir. Emin olun. Siz sınava çalışırken sürekli çalıştığınız konuları özet olarak bir kağıda geçirin. Hem kağıda özet olarak geçirdiğiniz için aklınızda daha kalıcı kalabilecek, aynı zamanda bir soru çözerken takıldığınız bir yer var ise onca sayfaya bakmak yerine, özetinize bakıp derhal bıkabileceksiniz. Bakın işte yeniden yapmak nelere sebep oluyormuş.

5) Az Deneme Çözmek

Emin olun azca tecrübe etme çözen öğrenciden pek hayır gelmez. (istisnalar olabilir, sadece istisnalar kaideyi bozmaz.) Çünkü tecrübe etme dediğimiz şey hem sınava benzer bir imtihan niteliği taşır, hem bolca tecrübe etme sual çeşitliliği demek, aynı zamanda anlayamadığınız konuların neler bulunduğunu girmemizi sağlar. Yani deneme çözmeden sınava hazırlık olmaz. Hatta inanın soru bankası almak yerine kucak dolusu deneme çözmesi bir ihtimal daha çok katkı sağlayacaktır. Onun için aman diyelim, deneme çözmeden sınava girmeyin.

6) Zor Konuları Sona Bırakmak

Zor konular derslere nazaran değişkenlik gösterebilir. Ancak genel anlamda sınavlarda en oldukça zor konulardan sual çıkıyor ve çalışmak için zor mevzular en sona bırakıldığı için sınavda karşımıza çıkmış olduğu vakit hiç bir şey yapamıyoruz. Yani size diyebileceğim ya erken başlayıp hepsini bitirin. Ya da zor mevzuları sona bırakmayın. (İyi bir yer istiyorsanız ki hedefinizde bu olmalı, olabildiğince erken başlamak.)

Sınava Hazırlanırken Yapılan 10 Hata

7) Bazı Belli Şeylerden Fedakarlık Yapmamak

Bu bir öğrencinin en geç farkına vardığı bir sorundur. Bir hocamız bizlere şu şekildeki söylemişti. “Hayatınızdan 1 yılı atın, sonuçta önünüzde çalışmak için daha uzun bir yaşam olacak. Siz deyin 40, ben deyim 50 sene. Çünkü dostlar, sizin şuracıkta yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey çalışmak, telefonu, bilgisayarı, tableti, televizyonu ve benzeri birçok şeyi ortalama 1 sene süresince hayatınızda uzaklaştırmak. Çıkarın demiyorum, uzaklaştırın diyorum. Çünkü harbiden iyi bir gelecek, oldukça ve bereketli çalışmaktan geçer. Zaten okulda okuduğunuz için hem çalışmak zorunda değilsiniz, hem ders çalışmak için bol miktarda vaktiniz var, hem de aileniz ve çevreniz sürekli sizi çalışmak için motive ediyor olacak. Çalışan dostlar (rakipler, onlar sizin sınavda rakibiniz şundan dolayı), her desteğe ve zor duruma koşan bir aile vs. Hepsi sizi motive eder. Öyle değil mi!!! Birde çalışmadığınızı düşünün… Lütfen dostlar. Siz siz olun geçen tarihi boşa harcamayın, harcayanlar benzer biçimde zor durumda kalmayın. Unutmayın sınavın son gününe kadar vaktiniz var. Ve ihmal etmeyin ki sizin için bereketli geçen 1 Yıl = Çalışma Hayatınızdaki Mutlu ömrünüz olacaktır.

8) Biliyorum Deyip Kendinizi Kandırmak

Bu mevzu üstünde fazla konuşmaya gerek yok aslına bakarsak. Çünkü 3.Maddede ki Verimli Ders Çalışmamakla aynı mantık. Sadece şunu ekleyebilirim sizin için; Kendinizi kandırıp boşa zaman harcamayın ki, geçen her bereketli zaman size bereketli ömürler kazandırsın. Yani zaman, nakittir.

9) Çalışma Sistemi Oluşturmamak

Bunu yapmayıp başaran kişiler yok mu, var. Ancak istisnalar kaideyi bozmaz dostlar. Bu mevzuyu size özetlemek gerekirse şu şekildeki anlatıyım. Bu konu başlığında aslına bakarsak söylenmek istenen “Programlı Çalışın“. Çünkü siz programlı çalışınca en azından yapmanız ihtiyaç duyulan şeyler bir seviye arasında, neyi ne vakit halledeceğinizi biliyorsunuz. Örneğin Programda; “Matematikten Polinomlar Konusu Çarşamba günü saat 9-11 içinde çalışılacak ve bitecek.” yazıyordur. Sizde en azından o vakit içerinde kendinize verdiğiniz lafı ve oluşturduğunuz hedefi başarma gayreti içerinde olursunuz. Bitince de mevzu emek harcama programından silinir ve hallolur. En azından 1 Konudan bir süreliğine muaf olursunuz. Güzel değil mi ya!!! Ama programlı çalışmaz iseniz, dur gidiyim ders çalışıyım, canım sıkıldı birazcık dolaşayım gelip devam ederim (Bu arada çalışılanlar da unutuldu doğal olarak), git, gez, gel, birazcık tv izleyim sonrasında çalışırım, açıktım bir şeyler atıştırayım çalışırım derken gece oldu ve uyudunuz. Geçti onca lüzumsuz zaman. 1 Gün kaybınız ve 1 Konu eksiniz oldu. Yine size ziyanı olur bu durumun. Siz siz olun Programlı çalışın. Ha bazıları ders program oldukça disiplinli, ben huzurlu çalışır hallederim. Boş verin siz onları, şundan dolayı bir işin devamlılığı kazandırır, arada bir yapılanı değil..

10) Çabuk Pes Etmek

Bu konum aslına bakarsak daha oldukça TYT ondan sonra oluyor. Çünkü imtihan bitti, birçok şahıs mühim sınavın AYT bulunduğunu unutmuş, fena geçti, moralim bozuk deyip kendini salmış durumda. Bu oldukça düzgüsel. Doğal olarak. Sonuçta her vakit mühim bir sınava girmiyoruz. TYT’de ise; ya oldukça konu var, yapamıyorum benzer biçimde cümleler oldukça duyulur. İlk kez bu kadar fazla çalışmış olduğu için bir baskı hissediliyor. Program olmadığı için gayri muntazam ve dengesiz bir emek harcama çabası arasında olanlar da var doğal olarak bunların arasında. Bu bu şekilde olmamalı dostlar. Az ilkin de söylediğim benzer biçimde; Her vakit mühim sınavlara girmiyoruz hayatta, her vakit fırsatlar çıkmayabiliyor karşımıza, her vakit uygun olamayabiliyoruz. Bunun için dişimizi sıkıp, hiçbir engelin bizi etkilememesini sağlamalıyız. Bunların üstesinden gelmeliyiz, gelmeliyiz ki başımız ağrımasın, iyi bölgelere düşelim. Değil mi…

Sınav Dönemi En Sık Yapılan Hatalar Gördüğünüz benzer biçimde. İş baya ciddi. Ancak bilin ki, bir hedefiniz var ve siz o hedef için uğraşırsanız bu okuduklarınızı meydana getirme şansınız olur. Yani siz dilerseniz, SEN İSTERSEN bunlar olur. Ve bir ihtimal de ileride sevinçli bir yaşam, elinde tutabileceğin güzel bir mesleğin olur. Hayali ne güzel demi..

İnşallah Başarır ve bereketli birer kişi olursunuz. Aklınıza takılan bir soru ya da danışmak dilediğiniz bir konum olursa aşağıya yazabilir veya İletişim Sayfasından bizlere iletebilirsiniz. Elimizden geldikçe yardım etmeye çalışırız. Kolay Gelsin.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: