Güncel
Yükleniyor...

Türkiye’nin En Eski 10 Üniversitesi

Türkiye’nin En Eski Üniversiteleri listemizde, Türkiye’de eski senelerden beri ayakta olan ve hala öğrenim vermeye geçindiren Üniversiteleri sıraladık. Bu Üniversitelerin çoğu, hem öğrenim bakımından aynı zamanda nitelik bakımından harbiden hakkını fazlasıyla veren öğrenim kurumlarıdır. Sizlerle birlikte Türkiye’nin En Eski Üniversiteleri listemize bakalım. İşte Türkiye'deki En Eski 10 Üniversite...

10) Çukurova Üniversitesi – 1973 – Adana

10) Çukurova Üniversitesi – 1973 – Adana

Çukurova Üniversitesi’nde, çoğunluğu Adana’da bulunan 16 Fakülte, 1 Devlet Konservatuvarı, 5 Yüksekokulu, 13 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitüsü, 25 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır.

2012 yılı sonu itibarıyla Çukurova Üniversitesinde ortalama 1900 Akademik Personel, 29000’i lisans, 11500’ü ön lisans ve 4500’ü lisansüstü olmak suretiyle 45000 öğrencinin öğrenim ve öğretiminde vazife almaktadır. Öğrencilerin, öğretim elemanlarının, araştırmacıların ihtiyaç duydukları milli ve internasyonal yayınları barındıran Çukurova Üniversitesi Merkezi Kütüphanesi mevcuttur.

Türkiye'deki En Eski 10 Üniversite

9) Boğaziçi Üniversitesi – 1971 – İstanbul

Boğaziçi Üniversitesi’nin tam zamanlı 449 öğretim üyesi, 89 öğretim görevlisi, 79 Türk uyruklu olmayan öğretim elemanı, 322 inceleme görevlisi ve 984 yönetimsel mensubu vardır.

Okulda dört fakülte, iki yüksekokul, altı enstitü bulunur ve bunların arasında 32 lisans, 56 yüksek lisans ve 32 doktora programı vardır. En azca ilk dört yarıyılı başarıyla tamamlayıp lisans öğrenimini tamamlamadan üniversiteden ayrılanlara başvurmaları hâlinde ön lisans mezuniyet belgesi verilir. Sekiz yarıyıllık bir programı başarıyla tamamlayanlara ise alakalı oldukları bölümden lisans mezuniyet belgesi verilir. Yüksek lisansını başarıyla tamamlayanlara ve derslerini başarıyla tamamlayıp doktora tezini kabul ettirenlere ise sırası ile alakalı enstitü müdürü ile rektörün imzalarını taşıyan yüksek lisans mezuniyet belgesi ve doktora mezuniyet belgesi verilir. Ayrıca okul, öğrencilerine çift anadal programı seçeneği de sunar.

Türkiye'deki En Eski 10 Üniversite

8) Hacettepe Üniversitesi – 1967 – Ankara

2019 öğrenim yılı itibarıyla Hacettepe Üniversitesi bünyesinde 15 fakülte ve 15 enstitü bulunmaktadır. Sağlık bilimleri ile alakalı okullar çoğu zaman Sıhhiye Kampüsü’nde toplanmışken, öteki fakülte ve enstitüler Beytepe Kampüsü’nde yer almaktadır.

Türkiye'deki En Eski 10 Üniversite

7) Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi – 1957 – Erzurum

Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi, 1957 senesinde Erzurum’da kurulmuş üniversitedir. Türkiye’nin en eski yedinci üniversitesidir. (Kuruluş Kanunu’nun Resmi gazetede gösterim evveliyatına bakılırsa altıncıdır.) Erzurum şehir merkezine 1,5–2 km. mesafede bulunan Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi kampusu 3000 dekar alana kurulmuştur ve kampus içinde 850.000 m² kapalı alan bulunmaktadır. Erzurum ovasının büyük bir kısmını kaplayan üniversite arazisi, Türkiye’nin en büyük ikinci kampüsüdür. Türkiye’nin ilk planlı kurulan kampusu olma özelliğine sahiptir. Merkezindeki üniversite hastanesi bütün Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz için mühim bir esenlik merkezi rolüne sahiptir.

Türkiye'deki En Eski 10 Üniversite

6) Orta Doğu Teknik Üniversitesi – 1956 – Ankara

Orta Doğu Teknik Üniversitesi yahut özetlemek gerekirse ODTÜ (İngilizce: Middle East Technical University, özetlemek gerekirse METU), 15 Kasım 1956 tarihinde, dönemin Türkiye başbakanı Adnan Menderes, Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker ve bir öbek akademisyen tarafınca Ankara’da kurulmuş bir devlet üniversitesi. Mersin’de bulunan Deniz Bilimleri Enstitüsü ve KKTC’de bulunan ODTÜ KKK (Kuzey Kıbrıs Kampüsü) haricinde tüm binaları aynı kampüstedir. Bugüne kadar 120 binin üstünde mezun veren üniversitenin öğrenim dili İngilizcedir.

Yabancı dilde öğrenim vermek, merkezî bilgisayar sistemi kurmak, üniversite müzesi açmak, teknokent kurmak, web bağlantısı gerçekleştirmek benzer biçimde ülke çapında birçok ilki gerçekleştirmiştir. 2014’te Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması’nda 85. sırada yer edinen ODTÜ, bu listede ilk yüze girebilen tek Türk üniversitesidir.

Türkiye'deki En Eski 10 Üniversite

5) Ege Üniversitesi – 1955 – İzmir

Ege Üniversitesi, 20 Mayıs 1955 tarihinde gösterilen 6595 sayılı kanunla 9 Mart 1956 tarihinde, İzmir’de Ege Bölgesi’nin ilk, Türkiye’nin 4. üniversitesi olarak öğrenim-öğretim dünyasına başlamıştır. Ülkemizin en fazla tercih edilen üniversitelerinin başlangıcında gelen Ege Üniversitesi, Türkiye’de ve dünyada birçok ilklere imza atmıştır.

Ödemiş, Bayındır, Bergama, Tire ve Çeşme ilçelerinde yüksekokul ve meslek yüksekokulları bulunan Ege Üniversitesi, Bornova’da 3.450 dekarlık bir arazi üstüne kurulmuştur. En son teknoloji ile donatılmış uygar bir kütüphanesi, toplumsal tesisleri, aleni ve kapalı yüzme havuzları, kapalı spor salonları, spor tesisleri, topluluk merkezi, alışveriş merkezi, sergi alanları ve Öğrenci Köyü ile 70.000 benlik bir kampüs kenttir.

Türkiye'deki En Eski 10 Üniversite

4) Karadeniz Teknik Üniversitesi – 1955 – Trabzon

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyetinin en eski dördüncü üniversitesidir. İstanbul ve Ankara illeri haricinde kurulan ilk üniversitedir. Ayrıca kurulan ikinci teknik üniversitedir. Kuruluşundan ortalama sekiz sene sonra, 19 Eylül 1963 tarihinde, 336 sayılı kanunla Rektörlük ve Fakülte kadroları verilerek Temel Bilimler, İnşaat-Mimarlık, Makina-Elektrik ve Orman Fakülteleri kurulmuştur.

Üniversitede 12 fakülte, 1 yüksekokul, 8 meslek yüksekokulu ve 6 enstitü bulunmaktadır. 2250 benlik bilimsel niteliği olan kadrosu, ülke çapından ve birçok değişik ülkeden ortalama 40 bine yakın talebesi ile Türkiye’nin mühim üniversiteleri içinde yer almaktadır.

Türkiye'deki En Eski 10 Üniversite

3) Ankara Üniversitesi – 1946 – Ankara

Ankara Üniversitesi, 1946 senesinde Türkiye’nin başkenti Ankara’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Türkiye'nin en eski 3. üniversitesidir. Ankara Üniversitesi, Üniversite Kanunuyla beraber bu kanunla kurulan ilk üniversite olma unvanını taşır.

Türkiye'deki En Eski 10 Üniversite

2) İstanbul Teknik Üniversitesi – 1944 – İstanbul

İstanbul Teknik Üniversitesi, yahut özetlemek gerekirse İTÜ, İstanbul, Türkiye’de yer edinen bir devlet üniversitesi. 1773’te Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn adıyla kuruldu. İTÜ, Osmanlı döneminde batılı anlamda bir mühendislik eğitimi vermek için açıldı.

İTÜ bugün bünyesindeki 13 fakülte, 39 bölüm ve 6 enstitü ile 22000 civarında lisans, 10000 civarında lisansüstü, 3300 civarında doktora talebesi ve 2100 civarında bilimsel niteliği olan personel ile öğrenim yaşamını sürdürmektedir. Türkiye’deki pek fazla üniversiteden değişik olarak kuruluşunda inşaat, mimarlık, makine ve elektrik olarak 4 fakülteye ayrılmıştır. İTÜ’lü pek fazla hoca ve mezun TÜBİTAK bilim ödülü ve TÜBA ödülü almıştır ve pek fazla hoca da ABD, İngiltere, Rusya bilimler akademisi üyesidir.

Türkiye'deki En Eski 10 Üniversite

1) İstanbul Üniversitesi – 1933 – İstanbul

2011 senesinde, Dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasına Türkiye’den giren tek üniversitedir. İstanbul Üniversitesi dünyanın en iyi 500 üniversitesi içinde 2006’dan beri yer almaktadır. Üniversite, bununla beraber Asya Pasifik bölgesinin en iyi 100 üniversitesi arasındadır. Üniversitede ortalama 73.000 lisansüstü, lisans ve ön lisans talebesi tahsil görmektedir. Bu yükseköğretim işlemi 12.000 öğretim üyesi ve öğretim elemanı tarafınca gerçekleştirilmektedir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: