Güncel
Yükleniyor...

Borsa İstanbul’un pazar yapısında değişiklikler yapıldı. Yapılan değişikliklerle birlikte yeni pazar grupları 1 Ekim'de devreye girdi. Düzenlemeyle Borsa İstanbul'da hisse senetleri, işlem esasları bakımından farklılıkların anlaşılır olduğu Yıldız Pazar, Ana Pazar, Alt Pazar, Piyasa Öncesi İşlem Platformu ve Yakın İzleme Pazarı'nda yer alacak. Borsa İstanbul'un, Pay Piyasası'nda yaptığı değişiklikler 1 Ekim 2020'de işleme alınacak ve artık yeni pazar gruplarına göre hareket edilecek.

Borsada Ana Pazar Nedir?

Borsa İstanbul tarafından 17 Eylül'de yapılan basın açıklamasında, yeni pazar yapısında, işlem esasları bakımından farklılıkların anlaşılır olduğu Yıldız Pazar, Ana Pazar, Alt Pazar, Piyasa Öncesi İşlem Platformu ve Yakın İzleme Pazarı bulunacağı ve düzenlemenin 1 Ekim 2020'de işleme gireceği bildirilmişti.

1 Ekim 2020 itibariyle Borsa İstanbul'da devreye alınacak düzenleme ile pazarlar yeni koşullara göre yeniden belirlenecek. Bugüne kadar Yıldız Pazar Grup 1 ve Yıldız Pazar Grup 2'de bulunan hisseler, Yıldız Pazar altında bir araya gelirken, Ana Pazar Grup 1 hisseleri, Ana Pazar'da yoluna devam edecek.

Düzenlemedeki en mühim değişiklik ise Ana Pazar Grup 2'deki hisselerin 1 Ekim'den itibaren Gelişen İşletmeler Pazarı'ndaki şirketlerle beraber Alt Pazar'da bulunacak olması. Pazarda yapılan değişiklikler sonrası hisse senetlerinin, işlem yöntemi, açığa satış ve kredili işlem, fiyat marjı ve devre kesici uygulamalarında yapılacak değişikliklerin çoğu ise Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) zaten devrede olan önlem uygulamalarının kaldırılmasıyla yatırımcılara sunulacak.

Borsada Hangi Hisseler Ana Pazarda Bulunuyor?
Borsa İstanbul

Borsada Hangi Hisseler Ana Pazarda Bulunuyor?

Yapılan değişiklikte iki adet istisna var, bunlardan ilki fiili dolaşımdaki paylarının piyasa değeri 750 milyon liradan büyük ve likidite kriterinde bir seviyeyi oluşturan payların diğer tüm şartlara bakılmaksızın Yıldız Pazar’da işleme girecek olması ve fiili dolaşımdaki paylarının piyasa değeri 30 milyon liradan büyük ve temettü getirisi yüzde 10’dan büyük Alt Pazar paylarının Ana Pazar’da yer alması.

Borsada bulunan şirketler için istenen kota alma koşullarından halka arz edilen payların asgari piyasa değeri şartı, Yıldız Pazar için 150 milyon TL’den 200 milyon TL’ye yükseltilirken, Ana Pazar için aranan şart 50 milyon TL olarak belirlendi. Alt Pazar için ise gelişen şirketlerin de halka arzına imkan vermesi bakımından 20 milyon TL’lik eşik değerine karar verildi.

Borsada Ana Pazarda Olan Hisse Senetleri

Borsada Ana Pazar Nedir?
Ana Pazar Hisseleri

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: