Güncel
Yükleniyor...

Sık sık “yaramaz” olan iki anaokulu çocuğunu çekiştirmeye çalışırken, günlük mücadele zor oluyor. Beni yanlış anlamayın; Sevinçlerini, birbirlerini sevme şekillerini seviyorum ve bu kahkaha evi dolduruyor. Ama bazen kimse beni dinlemiyormuş gibi geliyor ve tek seçeneğim sesimi yükseltmek, ki bunu yapmaktan hiç hoşlanmıyorum. Bağırmak yerine, onların seviyesine yaklaşmam ve bazen omuzlarına dokunmam veya ellerini tutmam gerektiğini biliyorum. Sadece onların yanında olmak ve göz teması kurmak onların “saçaklardan” kaçmalarına yardımcı oluyor. Dikkatlerini çığlıklardan ve kıkırdamalardan uzaklaştırdığımda, anahtar kelimenin dinleme olmadığını ,  duymak olduğunu fark ettim. Sadece beni duymadılar.

Duymak ve dinlemek çok farklı iki şeydir. İşitme, çevremizdeki gürültü ve titreşimleri algıladığımız istemsiz ve otomatik eylemdir. Dinlemek, duyduğumuz sesleri anlamamızı gerektiren gönüllü eylemdir. Çocuklarım beni duyduktan sonra dinlemelerine ihtiyacım var. İster bir soru, ister talimatlar isterse sadece bilgi paylaşımı olsun, onlarla iletişim kurabilmem ve anlamaları için dinlemeleri önemli.

Küçük Çocuklarda Dinleme Becerileri çok önemlidir. Ama küçük çocuklar doğaları gereği harika dinleyiciler mi? Çok değil. Herhangi bir insanın doğası gereği bunda harika olduğundan emin değilim. Ancak kendimizi daha iyi dinleyiciler olmak için eğitebileceğimiz yollar var. Küçük çocuklarda dinleme becerilerini geliştirmek önemlidir çünkü bu, iletişim sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Dinleme becerileri, toplumda, akademik ortamlarda ve başkalarıyla ilişkilerde düzgün çalışmamızı sağlar. İyi dinleme becerileri bize yardımcı olur:

  • Dil becerilerini geliştirin.
  • Daha iyi bir kelime dağarcığı oluşturun.
  • Düzgün ve tutarlı bir şekilde konuşun.
  • Daha az yanlış anlaşılma ile başkalarıyla daha olumlu etkileşim kurun.
  • Önemli bilgileri alın ve anlayın.
Çocukların Dinleme Becerilerini Geliştirmek İçin Tavsiyeler

Çocukların Dinleme Becerilerini Geliştirmek İçin Tavsiyeler

İyi bir dinleyici olmanın en önemli bileşenlerinden biri dikkatinizi kontrol edebilmektir. Küçük bir çocuk için dikkat dağıtıcı şeyleri filtrelemek ve uzun süre dinlemek zor olabilir, ancak pratik yapmak ve belirli etkinlikler yardımcı olabilir. Bu beceri okulda kesinlikle uygulanacak olsa da, evde de yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler var. Çocuğunuzun dinleme becerilerini geliştirmesine yardımcı olacak bazı ipuçları:

Çocuğunuzla etkileşime geçin ve iyi dinlemeye örnek olun

Telefonu bir kenara bırakın, televizyonu kapatın ve dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın, böylece çocuğunuzla oturup konuşmak, oyun oynamak veya şarkı söylemek için kendinize zaman ayırabilirsiniz. Dikkat etmenin, göz teması kurmanın ve çocuğunuzu dinlemenin neye benzediğini gösterdiğinizde, izleyecekleri harika bir rol modeli var. “Gerçekten mi?” Gibi basit bir yorumla yanıtlamak yerine bir şey söyledikten sonra. veya “Anlıyorum”, onlarla bir sohbet geliştirmek için başka sorular sormayı deneyin. Onlardan deneyimlerini daha fazla açıklamalarını isteyin ve ardından deneyimlerinizi paylaşın. Hikayeleriyle bağlantı kurmak, aktif olarak dinlediğinizi gösterecektir. Bu konuşma teknikleri, çocuğunuzun sosyal olarak gelişmesine de yardımcı olacaktır.

Şarkılar, kafiyeler ve sesler kullanın

Şarkıları ve tekerlemeleri ezbere öğrenmek, dinleme becerilerini geliştirmenin gerçekten harika bir yoludur. Ritim ve kafiye, işitsel hafızamıza yardımcı olan beynimizi uyarır. Siz ve çocuğunuz şarkılar ve tekerlemeler öğrendikten sonra bunları tekrarlayın! Bir şarkıdan hatta birkaç kez okuduğumuz bir kitaptan bir satır başlatmayı ve tüm satırı tamamlamadan durmayı seviyorum. Çocuklarım, duraklamamın boşluğu doldurmak için bir fırsat olduğunu biliyor. Örneğin, “Humpty Dumpty bir … üzerine oturdu” diyorum ve çocuklarım “duvar” ile yanıt veriyor. Bu uygulama onları konuşulan kelimeleri tam olarak dinlemeye teşvik eder

Çocuklarda Dinleme Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Sanatı entegre edin

Evde benim gibi bir sanat aşığınız varsa, bu, dinleme becerileri üzerinde çalışmak için başvurmanız gereken strateji olabilir! Sanat malzemelerini ve boş bir kağıt parçasını çıkarın. Küçük çocuğunuza anlatmak için bir sahne hazırlayın. Görevleri onu çizmek! Resmi çocuğunuza yavaşça anlatın ve açıklamanıza göre çizmesini sağlayın. Ayrıntıları işleyebilmeleri için açıklamayı küçük parçalar halinde vermek önemlidir. Bu aktivitede, açıklayıcı sorular sormalarına izin verin ve onları teşvik edin. Soru soruyor olmaları gerçeği, dikkatli dinlemenin bir işaretidir!

Oyun oynamak

Simon Says, I Spy ve Traffic Lights (bazen Red Light, Green Light olarak adlandırılır) gibi geleneksel oyunlar iyi dinleme oyunlarıdır. Mahallede bisiklet ya da scooter sürmek için dışarı çıktığımızda, çocuklarım kaldırımda önümde zum yapmaktan hoşlanıyor. Önde yarışmaktan zevk almaları için Trafik Işıklarını çalıyoruz ama ben de onlara göz kulak olabilirim. Restoranlarda ve arabada, küçükleri gizemli bir nesneyi tanımlamaya çalışırken cevapları ve soruları dikkatlice dinlemeye teşvik eden I Spy oynuyoruz. Bu oyunları çocuklarımla oynamayı seviyorum çünkü dinleme becerilerini geliştirdiklerinin farkına varmadan eğleniyorlar.

Talimatları 2 veya 3 parçalı parçalar halinde verin

Parçalama, uzun bilgi dizilerini birimlere veya parçalara ayırmak için kullanılan bir stratejidir. Küçük bilgi parçacıklarıyla beyinlerimiz onları belleğe daha iyi aktarabilir. Temelde madde işareti biçiminde bir e-postayı okumak gibidir, bu da beynimizin işlemesi için çok daha kolaydır. Yani çocuklar için bilgileri onlara aynı şekilde sunun. Onlarla paylaşmak istediğiniz bilgilere öncelik verin ve 2 veya 3 parçaya veya adıma bağlı kalın, kısa ve tatlı olsun. Örneğin 3 yaşındaki talimatlarımı verdiğimde bu yöntemi kullanıyorum. “Önce ayakkabılarınızı kaldırın. Sonra lazımlığa gidin. Son olarak, bir kitap seçin. ” Sonra onu sadece anahtar kelimelerle (“Ayakkabı, lazımlık, kitap”) tekrarlıyorum ve o da bana tekrar ediyor.

Hikayeleri birlikte okuyun ve sorular sorun

Çocuklarımıza yüksek sesle okumak, onlarla birlikte yaşadığımız en önemli zamanlardan biridir. Çocuklara yüksek sesle okumak, günün getirdiği zorluklara rağmen, bize bağlanma şansı verir. Ayrıca  sesli okumaları dinlemenin beynin görsel imgeleme, hikaye anlama ve kelime anlamı ile ilişkili bölümünü güçlendirdiğini gösteren açık bilişsel faydalar da vardır.

Dinleme, çocukların ve hatta yetişkinlerin ustalaşması gereken en önemli becerilerden biridir. Yine de, ille de kolay gelmiyor. Bu aktiviteler ve kasıtlı uygulama ile, çocuğunuzun dinleme becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz, bu da hayatının birçok alanını ve sizin hayatınızı etkileyecektir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: