Güncel
Yükleniyor...

Pandemi sürecinde kullanabileceğiniz en çok tercih edilen iki adet web 2.0 aracından bahsetmek istiyorum. Yüz yüze eğitimin yapılamadığı bu süreçte en çok tercih edilen sanal sınıf uygulaması ve sanal pano uygulamasından kısa kısa bahsetmek istiyorum.

Google Classroom Nedir?

Google firmasının geliştirmiş olduğu bir sanal sınıf uygulamasıdır. Bir gmail hesabınız varsa çok kolay bir şekilde üyelik işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Daha sonra sanal sınıflar oluşturup öğrencilerinizi bu sınıflara ekleyerek derslerinizi ödevlerinizi çok kolay bir şekilde takip edebilirsiniz. Google classroom nedir konusunu açıkladığımıza göre bu web 2.0 aracının alternatiflerinin de isimlerini verelim. Alternatif sanal sınıf araçları şunlardır;

  • Eba
  • Edmodo
  • Flipgrid
  • Classdojo


Pandemi sürecinden dolayı Türkiye’de en çok tercih edilen sanal sınıf uygulaması EBA dır. Genel kullanım ve sadelik bakımından ise Google classroom diğer uygulamalardan daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Padlet nedir?

Bu süreçte kullanabileceğiniz bir diğer araç ise padletdir. Padlet ise ortak bir platformda kullanıcılarının sanal bir pano üzerinde çalışmaları paylaştıkları araçtır. Padlet nedir açıkladığımıza göre birazda kullanım alanları konusunda bilgiler verelim.

Bu uygulama en çok proje çalışmalarında kullanılmaktadır. Proje ortakları yaptıkları çalışmaları bu pano üzerinde paylaşarak fikir alış verişinde bulunmuş oluyorlar. Ayrıca bu araç sayesinde beyin fırtınası gibi metotlar ile işbirlikçi çalışmalar yaparak yeni fikirler geliştirilebiliyor. Bu araca alternatif olabilecek diğer uygulamalar ise;

  • Google dokümanlar
  • Nearpod
  • Twiddla


Bu ve benzeri birçok eğitim aracı kullanımı hakkında bilgileri ve daha birçok içeriği nedir bu sitesinde bulabilirsiniz.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: