Güncel
Yükleniyor...

Güven, insanların birbiriyle olan etkileşiminde en büyük etkenlerden biri. Bir insana bir söylemde yer alır iken bile güven problemi döneme giriyor. Güvenmediğiniz hiçbir insanla ciddi bişeyler bahsetmek istemezsiniz. Çünkü günü gelince buna pişman olacağınızı düşünürsünüz. Hayal kırıklığına uğratır sizi.

Güven, kendi kendine olabilecek bir duygu değildir. Karşınızdaki insanı tanıdıkça, olumlu şahıslığına bağlı olarak güven duygusu oluşmaya başlar. Bu şahıs bu özelliği ile sizin güveninizi kazanmış olur. Aranızdaki etkileşim de buna bağlı olarak olumlu yönde ilerlemiş olur. Peki ya insanlar size nasıl güvenebilir? Güven kazanmak amacıyla neler yapmalıyız? Bu konuyu gelin hep birlikte inceleyelim...

Güven Kazanmak İçin Ne Yapmalısınız?

Güven Kazanmanızı Sağlayan 7 Davranış

1) Dürüst Olun

Dürüstlük en mühim etkendir. Bir insan dürüst bulunduğu prosese herkes bu insana inanır. İnanmak da arkasından güveni doğurur. Eğer bir insanın güvenini kazanmak istiyorsanız, muhakkak ve muhakkak o insana karşı her hususta dürüst olmalısınız. Hata da yapabilirsiniz, o insanı kaybedecek bir hareketiniz de olabilir. Bu konuyu karşınızdakiyle dürüst bir şekilde ve açıklama yaparak konuşursanız, güven duygusu konusu ile ilgili problem yaşamayacaksınız.

2) Saygı Gösterin

Tabi ki saygı her vakit etik davranışlar kapsamında olması gereken bir hal ama fazlası şahısde de olmayan bir özellik. Karşılıklı saygı duymak, güven kazanmak yönünden gerektiğince mühim. Saygı gören insan, saygı gösteren insana dşayet sunar ve onun güvenilir bulunduğuna inanır. Yine bu şekilde güven duygusu aşılanmış olur.

3) İhanet Etmeyin

Hayatta bir insana yapabileceğiniz en kötü şeylerden birisi o insana ihanet etmektir. Size güvenmiş ya da iltimat etmek isteyen birine ihanet etmek çok kötü bir davranıştır. Size itimaten ya da güvenmek isteyen birine ihanet etmemeniz, o insanın güvenini kazanma konusu ile ilgili atabileceğiniz çok güzel bir adımdır.

4) Empati Yapmayı Bilin

Siz bir insana nasıl güvenebilirsiniz ? Ne yapmalı ki sizin güveninizi kazanmalı ? Bu suallere ilk olarak yanıt vermelisiniz. Empati kurarak insanların size nasıl güvenebileceğini az çok çözmüş olacaksınız. Empatinin faydaları bağlamında güven kazanmayı öğrenmiş olacaksınız. Çünkü rastgele bir problem karşısında sıkça duyulan sözlerden birisidir “benim yerimde olsan sen ne yapardın” sorusu. İnsanların yerine kendinizi koyarak sizin güveninizi kazanmasını gerçekleştiren şeyleri siz de karşınızdaki şahsa yapabilirsiniz.

5) Doğru Olmak

İstediğiniz kadar dürüst olun, empati yapın ya da ihanet etmeyin; şayet siz doğru bir insan olmazsanız, haklıya haklı demezseniz güven verebilme konusu ile ilgili aslında zayıf kalacaksınız. Öncelik ile doğru insan olarak kendi saygınlığınızı artırmanız, size güvenilmesi amacıyla mühim rol oynayacaktır.

6) Yapamayacağınız Şeylere Yaparım Demeyin

Belki de en büyük yanlışlardan biri bu. Eğer bir insan sizden bir ricada bulunmuşsa ya da sizden yapmamanı dilediğiniz bir şeyi siz yaparsanız, o insan gözünde emin olun dşayetiniz ve saygınlığınız azalacaktır. Bu da o bireyin güvensiz biri olmanız düşünmesine yetecek bir haldur. Yapamayacağınız şeyler amacıyla, sırf onun gözüne girmek ya da değişik bir amaçla, o şeyi yapabileceğinizi söylemeyin.

7) Öncelikle Kendinize Güvenin Ve İnanın

Bir insanın güvenini kazanmak istiyorsanız kesinlikle ilk olarak kendinize güvenmeniz gerekir. Güven kazanmak konusu ile ilgili tereddüt etmeden, bu işi başarabileceğinize güvenmeniz şart. Ve karşınızdaki bireyin size güvenini sağlayacağınıza samimi inanmak size güç verecektir.

Bu yazımızda elimizden geldiğince “güven kazanmak, güven nasıl kazanılır, güven kazanmak amacıyla yapılması gerekenler, güven kazanmak amacıyla neler yapılmalı” gibi hususları ele aldık. Sizler de düşüncelerinizi yorum vasıtasıyla belirtebilirsiniz...

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: