Güncel
Yükleniyor...

 

Çoğumuz bir noktada mide yanmasını yaşadık ve zaman zaman o denli yaygın görünüyor ki, bunun harbiden bir tedavisi yok. Mide yanmasının birkaç saatten fazla sürmesi düzgüsel değildir, sadece tekrarlayan mide yanmaları yaşarsanız, devamlı acı çekiyormuş şeklinde hissetmeye başlayabilirsiniz. Mide yanmasını hafifletmenin birtakım organik yollarını tecrübe etmek istiyorsanız, doğru yemekleri tüketerek başlayabilirsiniz. Mide yanması yaşıyorsan ve ondan çabucak kurtulmak istiyorsan deneyebileceğin en iyi yiyeceklerden 10 tanesi burada.

Muz

1) Muz

Dünyadaki en popüler meyvelerden kabul edilen muz , asidik özellikleri fazlaca düşük olduğundan mide yanmasını gidermeye destek olur. Muz, mide yanmasının daha da kötüleşmesini önleyen bir astar meydana getirmeye destek olabilir ve zaman içinde bundan tamamen kurtulabilirsiniz. Daha da süratli tesir göstermesini istiyorsanız, ilkin bir muzu püre haline gelene kadar ezin ve tüketin.

Süt

2) Süt

İnsanların mide yanması olduğunda icra ettikleri ilk şey bir bardak süt içmeleridir. Süt alkali olduğundan midenizde ve yiyecek borunuzda bulunabilecek herhangi bir asidi yok etmeye destek olur. Tek başına süt içmeyi sevmeyenler için muz, avokado yada azca oranda çilek kullanarak leziz bir smoothie haline getirebilirsiniz.

Yeşil Sebzeler

3) Yeşil Sebzeler

Mide yanmasını hafifletmenin anahtarı, asit payı düşük yiyecekler yemektir. Mide yanmasının sebebi asitli gıdalardır; bu nedenle, turunçgiller, meyve suları ya da şekerli yiyecekler şeklinde muayyen besinleri yedikten sonrasında mide yanmasının başladığını muhtemelen ayrım etmişsinizdir. Brokoli, kara lahana, havuç ve kuşkonmaz ancak rejiminize eklenecek mükemmel yiyecekler değildir.  Ancak midenizdeki asidi dengelemeye destek olacak alkali özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Yulaf

4) Yulaf

Yulafla alakalı mükemmel olan şey, birçok değişik halde tüketilmesidir. Yulafı yoğurt ile karıştırıp ve üstüne bir miktar meyve parçası serpebilir ya da leziz bir yulaf lapası yapmak için süt ekleyebilirsiniz. Süt bununla beraber mide yanmasında kurtulmanın mükemmel bir yolu olduğundan, tam olarak ihtiyacınız olan şey bir kase sütlü yulaf olabilir.

Aloe Vera

5) Aloe Vera

Evet yanlış okumadın. Aloe veranın birçok harika özelliği içinde mide yanmasını gidermek için de kullanabilirsiniz. Bazı insanoğlu en fazlaca krem ve jellerde görüldüğü için aloe verayı tüketmekte tereddüt ederken, aslen aloe vera jeli ve öteki aloe vera ürünlerini vücudunuza zarar vermeden tüketebilirsiniz. Yapılacak en iyi şey saf aloe verayı kullanmaktır. Aloe veradan minik miktarlarda içebilir yahut smoothie, mısır gevreği yahut öteki gıdalara ekleyebilirsiniz.

Meyan Kökü

6) Meyan Kökü

Meyan kökünün mide yanmasından kurtulmaya destek olduğu mevzusunda hepimiz aynı fikir olmayacak, sadece birçok şahıs mutlaka semptomları hafiflettiğini keşfetti. Bununla birlikte, şekerleme dükkanlarında bulunabilen meyan kökü değil, saf meyan kökü yediğinizden güvenli olmalısınız. Saf meyan kökü çubukları mide yanmasını gidermeye destek olur, sadece çiğneme hareketinin daha çok tükürük salgılamanıza sebep bulunduğunu ve bunun da mide yanmasını daha süratli ve müessir bir halde geçirmenize destek olabileceğini de görebilirsiniz.

Karbonat

7) Karbonat

Bu mutlaka listedeki en leziz seçenek değil, sadece karbonat, mide yanması sebebiyle hissettiğiniz sıkıntıyı dakikalar arasında hafifletmeye süratli bir halde destek olabilir. Mide yanmasını gidermek için bunu tecrübe etmek istiyorsanız, ilkin minik bir miktar denemeli ve vücudunuzun buna iyi mi reaksiyon verdiğini görmelisiniz. Karbonat mide yanmasını yok etmede bu kadar müessir olmasının sebebi, midenizdeki pH seviyelerini hızla dengeleyecek özellikler içermesidir.

Zencefil Çayı

8) Zencefil Çayı

Bitki çayı hayranıysanız, mide yanmasından kurtulmanın cevabı ılık bir fincan çay olabilir. Özellikle zencefil çayı, haiz olabileceğiniz mide yanması semptomlarını değiştirmede etkilidir. Ya mahalli marketinizden zencefil çayı poşetleri satın alabilir yahut reel bir ev yapımı alternatifi için kendi çayınızı yapabilirsiniz. Bir bardağa azca oranda zencefili rendeleyip peşinden kaynar suyla doldurarak bunu fazlaca basit bir halde yapabilirsiniz.

Sakız

9) Sakız

Sakız çiğnemenin mide yanmasından kurtulmada müessir olmasının sebebi, çiğnerken oldukça fazla tükürük salgılamanızdır. Ondan kurtulmanıza destek olacak şey kesinlikle nanenin kendisi değildir ve birtakım açılardan, nane'nin mide yanmasını daha da kötüleştirdiğini bile görebilirsiniz. Bununla birlikte, alkali olan tükürüğünüzün üretimi midenizdeki asidi temizleyecektir.

Sirke
 

10) Sirke

Sirkenin mide yanmasına destek olacağını söylemek garip görünebilir, sadece zaman zaman midenizde oldukça fazla asit olması yerine yeterince asit bulunmadığından problemler yaşıyor olabilirsiniz . Bazen mide yanmasının nedeninin ne işe yaradığını söylemek zordur, sadece direkt sirke içmemelisiniz. Bunun yerine 1-2 çay kaşığı saf elma sirkesini birazcık soğuk suyla karıştırın. Mide yanması hastaneye gitmek için değmezken, yeniden de gününüzü mahvedecek kadar acı verici olabilir. Bundan kaçınmak her vakit basit değildir ve zaman zaman harbiden can bunaltıcı olabiliyor! Ama bir dahaki sefere başınıza geldiğinde, bu rahat yemekleri tüketerek mide yanmasından kurtulabilirsiniz.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: