Güncel
Yükleniyor...

Sarımsağı düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk şey nedir? Muhtemelen kokuyu düşünüyorsunuz. Sarımsak kokusu aşkınızı korkuttuktan sonra size ortaokul travması hatırlatılmış bile olabilir. Ya da bu inanılmaz incelikle renklendirilmiş yüksek kaliteli bir mutfak bile düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, iddiaya girerim güçlü bir sebze olan sarımsağın inanılmaz, bilim destekli sağlık yararlarını düşünmemişsinizdir (ve evet… sarımsak teknik olarak bir sebzedir, baharat değildir). Bu makale boyunca, sarımsak potansiyeli ve bu “doğal takviyenin” hayatınızı nasıl güçlendirebileceğiyle zihninizi uçurmaya hazırlanın!

Sarımsağın Sağlığa Faydaları

Bugün sarımsağı sadece bir baharat olarak düşünsek de eski zamanlarda insanlar onu öncelikle ilaç olarak kullanıyorlardı! Bilime göre, faydaların çoğu "bir diş sarımsak doğranırken, ezildiğinde veya çiğnendiğinde oluşan kükürt bileşiklerinden" kaynaklanmaktadır.

Bu özelliklerinden dolayı sarımsak, detoksifikasyona (organizmanın kendisine zararlı olan toksik maddelerden arınması) ve eklemlerimizin sağlığına yardımcı olabilir. Bu seni takviyelerinle birlikte biraz sarımsak istemek zorunda bırakmazsa, ne yapacağını bilmiyorum!

Sarımsağın Sağlığa Faydaları
Sarımsak

Kan Akışını İyileştirir

2004 yılında yapılan bir araştırma, sarımsak alımının vücudun çeşitli bölgelerine kan akışını önemli ölçüde artırmaya yardımcı olduğu sonucuna varmıştır. Çalışma, bunun sarımsağın vücuttaki iltihabı etkileyen bir kimyasal olan interlökin-6 seviyelerini etkileme biçiminden kaynaklandığını öne sürdü. Sebep ne olursa olsun, artan kan akışı sarımsağın sağlığa büyük faydasıdır!

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Eminim bu bir sürpriz değildir! Çoğumuz çocukluğumuzdan beri, soğuk algınlığının ilk başlangıcında sarımsakla beslendik! Bir çalışma, 12 haftalık bir zaman aralığında, günlük sarımsak haplarının soğuk algınlığı sayısını ilaçlara kıyasla %63 oranında azalttığını keşfetti.

Bunun kanıtı hem geleneksel kullanıma hem de sarımsağın hem antimikrobiyal hem de anti-viral özellikler içerdiğine dair bazı kanıtlara dayanıyordu. Söylemeye gerek yok, sarımsak, cephaneliğinizde saklamak için önemli bir güç merkezi olabilir!

Metabolizmayı Hızlandırır

Eminim hepiniz merak ediyorsunuzdur, işte burada. EVET! Sarımsak aslında metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor! Eminim nasıl olduğunu merak ediyorsundur. İlk yol, hepsi yağ kaybı için gerekli olan C vitamini, B6, manganez ve kalsiyum ile dolu olmasıdır. İkincisi sarımsak, sağlıklı bir metabolizma ve kilo için çok önemli bir faktör olan insülin direncini düşürebilir! Sadece bu değil, sarımsak da vücudumuzun detoksuna yardımcı olabilir; kilo vermede önemli bir faktör. Arkadaşlarımız sarımsak sevgimizi takdir etmeyebilir, ama vücudumuz kesinlikle öyle!

Sarımsağın Sağlığa Faydaları
Sarımsağın Faydaları

Vücudu Temizler

Böylesine keskin bir kokusu olan bir şeyin aslında vücudunuzu temizlemeye yardımcı olabileceği sezgisel görünebilir ama gerçek. Sarımsaktaki sülfhidril bileşikleri vücudunuzdaki toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olmak için inanılmaz derecede güçlüdür. Çoğunlukla, karaciğerimiz vücudumuzu temizlemek için harika bir iş çıkarırken, aynı zamanda çok zehirli bir dünyada yaşıyoruz. Bununla birlikte, biraz yardım almak kesinlikle zarar vermez!

Sarımsaktaki özellikler aslında vücudumuzdaki detoks enzimlerini artırmaya yardımcı olabilir. Daha güçlü bir detoks istiyorsanız, sarımsak devedikeni ile sinerjik bir şekilde çalışabilir. Hatta bazı insanlar ekstra detoks desteği için her sabah ılık limonlu sarımsak içerler. Yani evet! Sarımsak iç kısımlarınızı kesinlikle temizleyebilir. Bununla birlikte, çiğ çiğnemeyi seçerseniz, geri kalanını temizlemek için biraz fazladan TLC koymak isteyebilirsiniz.

Kolesterolü Düşürür

Yüksek kolesterol, bugünlerde birçok insanın mücadele ettiği bir savaş gibi görünüyor. Neyse ki, sarımsağın inanılmaz sağlık yararları ile bu güçlü küçük sebze kurtarmaya gelebilir!

Kanıtlar sınırlı olmakla birlikte, sarımsağın kolesterolü düşürdüğünü gösteren bazı vakalar olmuştur. Tutarlı bir şekilde alındığında insülin direncini düşürdüğü kanıtlandığından, bu mantıklı olacaktır. Çalışmalar, sonuçları görmek için en az sekiz hafta boyunca günlük alınması gerektiğini göstermektedir. Bununla birlikte, sonuçlar sınırlı olabilir, bu nedenle sorunu düzenli egzersiz ve diyetle çözmeye yardımcı olmak önemlidir.

Atletik Performansı Artırır

Terinizi daha fazla koklamanıza neden olabilir, ancak sarımsak aslında atletik performansı artırabilir mi? Bazı insanlar evet diyor! Birincisi, sarımsak antioksidan bakımından zengindir ve bu da vücudun stresten korunmasına yardımcı olabilir (egzersiz stresi dahil). Ancak bunun başka bilimsel bir nedeni de olabilir. Sarımsak nitrik oksidi artırabilir, bu da kan akışını artırmak için kan damarlarını genişletir. Pancarın egzersiz performansını artırdığı bilinmesinin nedeni budur.

Sarımsak, piyasadaki ilk atletik geliştirmelerden biriydi! Aslında, sarımsak antik Yunan'da bile sporcular tarafından kullanılıyordu. Tüm bu faydalarla, size yardım edip etmediğini görmek kesinlikle zarar vermez!

Anti-Fungal Özellikler

Sarımsak, vücudunuzdaki virüsleri ve kötü bakterileri öldürmekle bitmiyor. Mantarları da öldürür! Bu, sarımsağın en önemli sağlık yararlarından biridir. Çoğumuzun alıştığı modern SAD diyeti (Standart Amerikan Diyeti) ile vücutlarımız, etrafta istemediğimiz mikropların pratik üreme alanları haline geldi. Mantar büyük olasılıkla bu listeye dahil edilebilir.

Candida, hepimizin sahip olduğu bir mantardır. Bununla birlikte, bazı çalışmalar candida'nın vücudumuzda "aşırı büyüyebileceğini" göstermiştir çok fazla şeker, işlenmiş gıdalar ve genel olarak kötü beslenmenin bir sonucu olarak. Bazı araştırmalar, bunun kilo alımı, istek ve diğer birçok kötü yan etkiye neden olabileceğini düşündürmektedir. Sporcu ayağı yaşayan birçok kişi, Candida ve mantar büyümesinin yan etkilerini çoktan yaşamıştır. Neyse ki, sarımsak, bu olumsuz büyümeyle mücadelede güçlü bir bileşen olabilir! Antimikrobiyal yapan aynı özelliklere sahip olan sarımsak, vücudunuzdaki diğer birçok istenmeyen ziyaretçiyle savaşmada güçlüdür.

Sarımsağın Mucizevi 10 Faydası
Sarımsağın Yararları

Anti-Enflamatuar Özellikler

Anti-inflamatuar bu günlerde biraz moda bir kelime haline geldi! Ama iyi bir sebepten dolayı. Pek çok insan, iltihaplanmanın aslında hastalığın önde gelen bir nedeni olabileceğini iddia ediyor.

Bu kronik iltihaplanma, birçoğunu diyabet, alerji ve artrit gibi rahatsızlıklara bıraktı, sadece birkaç isim! Bu sorunları gidermeye yardımcı olmak için, altta yatan sorunun üstesinden gelmek de önemlidir: iltihaplanma. Neyse ki, sarımsak vücuttaki iltihaplanmaya karşı güçlü bir yumruk atabilir. Son araştırmalara göre sarımsak, anti-inflamatuar süper güçleri nedeniyle artritle savaşmak için kullanılabilir

Ağır Metalleri Azaltır

Daha önce de belirtildiği gibi, sarımsak vücuttaki toksinleri azaltmada güçlüdür. Ağır metallerin azaltılması bunun bir başka yararıdır ve belki de sarımsağın en şaşırtıcı sağlık yararlarından biridir.

Kurşun zehirlenmesi olan hastalar üzerinde sarımsakla yapılan çalışmalar yapılmıştır. Sonuçlar oldukça şok ediciydi! Daha önce, hayvanlar üzerinde kullanılan sarımsağın ağır metal toksisitesini azaltabileceği bilimsel olarak kanıtlanmıştı. Daha sonra, kurşun zehirlenmesi ile test edilen insanlarda etkileri kanıtlandı.

117 fabrika işçisi kanlarında yüksek kurşun konsantrasyonları açısından test edildi. Bu işçiler iki gruba ayrıldı: biri sarımsak ve diğeri 4 hafta süreyle d-penisilamin için. Sarımsak sonuçları etkileyiciydi! Sinirlilik ve baş ağrılarını azalttı ve derin tendon refleksini ve sistolik kan basıncını düşürdü, d-penisilamin herhangi bir sonuç görmedi. Sarımsak alan grup ayrıca daha düşük kurşun konsantrasyonları için test yaptı. Ağır metal toksisitesi nadir olmakla birlikte, bazı kronik sağlık sorunlarının altında yatan bir neden de olabilir. Bununla birlikte, üzerinde durmak ve vücudunuzun sarımsak yoluyla metal toksisitesini düzgün bir şekilde atmasını sağlamak zarar vermez.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Tüm güçlü bileşenleri ile sarımsağın genel kilo verme çabalarına yardımcı olabilmesi şaşırtıcı olmamalıdır. Sarımsağın mantar ve mikropları azaltma, kan şekerini dengeleme ve egzersiz performansını artırma konusundaki ortak çabaları genel kilo kaybına neden olabilir. Bu, çabalarını artırmanın ekstra bir yolunu bulmayı uman birçok insan için büyük bir yeşil ışıktır.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: