Güncel
Yükleniyor...

Bağımlılık denildiği vakit akla öncelikle uyuşturucu ve benzeri benzer biçimde maddelere karşı olan bağımlılık gelmemelidir. Zira ancak maddelere, uyuşturucuya yada alkole bağımlı olunmaz. Bağımlılık her türlü unsura karşı olabilen bir şeydir. Dediğim benzer biçimde ancak uyuşturucuya karşı bağımlılık meydana gelmez. Bu bahsettiğim duruma misal olarak kumarı verebilirim. Zira kumar bir madde değildir ama kumarda insanda bağımlılık meydana getirebilir ve fert tam manası ile kumar bağımlısı olabilir. Bu benzer biçimde mevzular kısaca öteki unsurlara bağımlılık bir kenara dursun şundan dolayı bu yazımda ancak alkol bağımlılığından bahsedeceğim. Diğer mevzularda ilerleyen vakit içinde değişik bir antet altında sitemizde paylaşıma sunulacaktır.

Alkol Bağımlılığı Nedir?

Alkol bağımlılığı kişinin alkolü temel bir ihtiyaç olarak görmesi, gereksinim duyması ve alkol içerek bütün sorunlarının çözüleceğine inanması halidir diyebiliriz kısa olarak. Alkolik olan bir fert normal bireylere nazaran farklılık gösterir. Herhangi bir sorunu olmayan ve alkolik olmayan bir ferdin toplumsal ilişkilerinde herhangi bir problemi pek olmaz şayet olursa bunu olması gerektiği benzer biçimde çözüme kavuşturur. Yine aynı biçimde normal bir fert iş hayatında bir başarısızlık yaşarsa yeniden bunu olması gerektiği benzer biçimde çözüme kavuşturur.

Fakat alkolik olan kişilerde konum bu şekilde değildir. Zira alkolik olan bir kişinin başına bu anlattıklarımdan biri ulaştığında o şahıs çözümü gerektiği benzer biçimde değil gerekmediği benzer biçimde yerine getirir. Örneğin iş hayatında bir mesuliyet verilmiş olsun bu bireye, bireyde bu mevzuda bir başarısızlık yaşadığında alkol alarak bu başarısızlığı atlatacağına inanır. Şöyle ki kendine karşı güvenini yitirdi ve mahcup bir hale büründü diyelim işte o vakit tamamen mantık dışı olarak alkol almak talep eder şundan dolayı alkol alınca utangaçlığının gideceğine inanır ve kendine karşı özgüveninin artacağını düşünür. Oysa bu doğru bir alışkanlık değildir. Alkol içipte ferdin sorunlarının düzelmesi olası bir şey değildir. Alkol sadece kısa vadeli olacak biçimde kısaca şahıs hemen hemen alkolün tesiri altındayken işe fayda benzer biçimde görünür. Çünkü içen ferdin aklı gitmiştir ve artık hiçbir şeyi kafaya takmadığı için herhangi bir derdi yokmuş benzer biçimde görünür fakat reel bu şekilde değildir.

Alkol Bağımlılığı Nasıl Meydana Gelir?

Alkol Bağımlılığı Nasıl Meydana Gelir?

Belki siz değerli ziyaretçilerimizin de çevresinde bu tür kişiler vardır hani hep derler “ben ortamlarda içiyorum, ben toplumsal içiciyim ben bağımlı değilim, olamam da.” benzer biçimde cümleler sarf ederler. Fakat bu bütünen yanlış bir düşüncedir. Zira meydana getirilen araştırmalar doğrultusunda alkol bağımlılığının başlangıcı toplumsal içiciliğe dayanıyor. Kişi ortamlardayken bunun bilincinde olmayabiliyor fakat bir başına kalmış olduğu vakit yeniden canı alkol isteyebilir ve gidip alıp içebilir. Örnek olarak 3 kişiden oluşan bir arkadaşlık grubunuz var diyelim ve her akşam üçünüz bir arada toplanıp alkol tüketiyorsunuz ve bu durumu da toplumsal içicilik olarak görüyorsunuz. Fakat olurda bir gün arkadaşlarınız ile aranız açılırsa haliyle artık her akşam grup halinde alkol içemeyeceksiniz. Ama yeniden de canınız alkol çekiyor bu taktirde gidip alkol alıp bu sefer tek başına içmeye başlayacaksınız ve bu konum bu şekilde sürüp gidecek. Sonrasında ise ilerleyen süreçte artık tek içmekten de keyif alacaksınız ve işin boyutu bağımlılık sürecine girecek.

Bu aşamadan sonrasında artık bir ihtimal de arkadaşlarınız çağırsa bile gitmeyecek ve tek içmeyi tercih edeceksiniz. Bu durumda alkol hakkındaki meydana getirilen incelemelerin doğruluğunu niteler biçimde. Araştırmalara dayanarak söylediğim benzer biçimde her alkol bağımlılığı öncelikle toplumsal içicilik ile başlar. Bu saatten sonrasında fert artık alkolü temel bir gereksinim olarak görecek. Alkol tüketmediği zamanlarda da aynı uyuşturucu maddelerde olduğu benzer biçimde yoksunluk yaşayacaktır. Alkolü tükettiğinde ise bu yoksunluk ortadan kalkacaktır. Bu konum ise bu şekilde kısır döngü halinde sürüp gidecektir. Ayrıca alkol yoksunluğundan bahsetmişken şunu da belirtmek isterim alkolün yoksunluğu ile uyuşturucu maddelerin yoksunluğu aynı değildir. Örneğin eroin yoksunluğunda üşüme ve titreme olurken alkol yoksunluğunda bu tarz bir olay laf mevzusu değildir. Alkolün yoksunluğu daha oldukça psikolojiyi negatif yönde etkisinde bırakır ve bizi alkol tüketmeye iter.

Alkolü Bırakma Yöntemleri Nelerdir?

Alkolü bırakmanın yolu ondan uzak durmaktan ve içmemekten geçer. Burada doğal olarak ki de size alkolü bırakma yöntemi olarak ancak içmeyin ve bırakın demiyorum. Çünkü bu önemsiz bir öneri olur çünkü alkol içmeyen biri alkol içen biri ile aynı durumda değildir. Haliyle alkol kullanmayan birine alkol içmemek kolay gelebilir şundan dolayı bağımlılığı yoktur. Fakat alkol tüketen birine içme denildiğinde konum farklıdır. Zira alkolik biri için alkolü bırakmak ve içmemek rahat bir şey değildir. O yüzden alkol içmeyen birinin alkolik olan birine içme diye öğüt vermesi doğru olmaz. Yani ancak içme bırak diyerek alkolden vazgeçirmesi olası olmaz . Çünkü ikisi de aynı konum ve şart arasında değil. Bu etapta ben eski bir alkolik olarak size öneri demeyelim de ne yapabileceğinizi bahsetmek isterim. ilk başlarda alkol içerek dertlerinize ancak geçici bir çözüm bulduğunuzu kalıcı çözümlerin bu biçimde bulunamayacağını kabul edin. Sonrasında şayet tasalarınızı unutmak için içiyorsanız bu fikir ile artık alkolün gereği olmadığını anımsayacaksınız. Çünkü derdinizi unutmak için içiyordunuz fakat belirttiğim düşünceyi kabul ettiğinizde artık derdinizin geçmesi için alkol içmenin bir işe yaramayacağını da anlamış olacaksınız.

Alkol Bağımlılığı Nasıl Meydana Gelir?

Bir öteki metot olarak bir psikiyatr’dan yardım alabilirsiniz. Psikiyatr bir deva tedavisi başlatır ve bu tedavi sürdürerek ve talimatları uygulayarak alkolü bırakmaya başlayabilirsiniz. İşin özü açıkça söylemek gerekirse bende bu metot asla işe yaramadı. Tedavi gördüm fakat alkolü bıraktırma mevzusunda etken bir tedavi olmadı malesef. Son bir alkol yöntemi olarak söylemek istediğim aslen dilim varmıyor fakat yeniden de söylemek isterim. Bir hastaneye yatın. Örneğin bağımlılık mevzusunda bizlere çözümler sunan amatem hastanesine yatıp orada deva tedavisi görebilirsiniz. Yine bu yöntemde benim tarafımdan uygulandı ve hiçbir sonuca varamadım. Sonuca varamadıysan niçin bu şekilleri bizlere söylüyorsun derseniz söylediğim benzer biçimde hepimiz aynı şart ve şartta yaşamını sürdürmüyor bende işe yaramayan sizde yarayabilir. O yüzden belirttiğim bu şekilleri es geçmeyin derim ben. Bu yöntemin işe yaramamasının nedeni bence hastaneye yatış yapanın istediği an hastaneden çıkabiliyor olmasıdır. Yani en azından oldukça eskiden konum böyleydi şimdi ne benzer biçimde bir değişimler meydana gelmiştir bilemeyeceğim.

Benim alkolü bırakma şeklim ise birazcık ilginç bir biçimde gerçekleşti. Aklınızda yanlış bir idrak oluşmasın ben aşırı içiyordum alkolü ve en sonucunda alkol bana keyif değil sorun vermeye başladı. Artık alkol içtiğimde bunalıyordum. Bira aslına bakarsan amele içkisi diye nitelendirilir bende bira içiyordum hep. Ama sonrasında söylediğim benzer biçimde alkol beni bunaltmaya başladı ve bende en sonucunda alkol bağımlılığı durumundan oldukça şükür ki kurtuldum. Sonuç Olarak; Bu yazımda ben sizlere eski bir alkolik olarak alkol bağımlılığı ile alakalı düşüncelerimi ve bildiklerimi anlattım. Umarım sizler için yararlı ve yol gösterici bir makale olmuştur. Aklınıza takılan herhangi bir nokta olursa bana gönül rahatlığı ile yorumlarda bildirebilirsiniz. Hepinize iyi ve sağlıklı günler.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: