Güncel
Yükleniyor...


Hafif unutkanlık ihtiyarlamanın normal bir parçası olabilir. Birinin ismini hatırlamakta kuvvetlik çekiyorsanız ama husus size daha sonra gelirse, bu ciddi bir hafıza problemi değildir. Ancak hafıza problemleri günlük yaşamınızı ciddi şekilde etkiliyorsa, şunlar Alzheimer hastalığının erken bulguları olabilir. Sahip olduğunuz semptomların adedi ve ne kadar kuvvetli oldukları farklılık gösterse de, erken bulguları saptamak mühimdir. Kendinize birtakım zor sorular sormanız gerekiyor.

1) Hafıza kaybı yaşıyor musunuz?

Bu en vakitgelen semptomdur. Yeni öğrendiğiniz verileri kolayçe unutuyor musunuz? Önemli tarihler, isimler ve olayların kaydını mı kaybediyorsunuz? Çok mühim şeyleri bile unuttunuz mu? Aynı verileri defalarca soruyor musunuz? Akıllı telefonunuzdaki Post-it notları ya da hatırlatıcılar gibi hafıza yardımcılarına büyük ölçüde güveniyor musunuz?

2) Sorun düzenleme ve problem çözmede aksaklıklar var mı?

Plan yapmakta ve onlara bağlı kalmakta problem mu yaşıyorsunuz? Birçok kez kullanmış olsanız bile, bir tanımı takip etmek zor mu? Genellikle sayı içeriyorlarsa, detaylı görevlere odaklanmak zor mu? Örneğin, faturalarınızı takip edebilir ve çek defterinizi dengeleyebilir misiniz?

3) Günlük görevler almada problem yaşıyor musunuz?

Tanıdık şeyler bile zorlaşabilir. Sık gittiğiniz bir yere vasıta kullanırken problem mu yaşıyorsunuz? İş yerinde sıradan bir vazifiyeti tamamlayabilir misin? En sevdiğiniz oyunun kurallarını unuttunuz mu?

4) Zamanlar ve yerler baş karıştırıcı duruma geliyor mu?

Şu anda olmayan bir şeyi tam olarak kavrayabiliyor musun? Kafan karıştı mı? Basitçe kaybolur musun? Nerede olduğunu unuttun mu Oraya nasıl gittiğini hatırlıyor musun?

5) Vizyonunuzda farklılıklar oluyor mu?

Sayfadaki kelimeleri okumak daha mı zor? Mesafeyi saptamakte problem mu yaşıyorsunuz? Renkleri birbirinden ayırabilir misin? Bu mühimdir zira sürüşünüzü etkileyebilir.

6) Kelimeler ve sohbetler sinir bozucu duruma gelmeye mi başladı?

Kelime dağarcığı zorlaşır. Aradığınız doğru kelimeyi bulabilir misiniz? Yoksa şeyleri hatalı isimle mi çağırırsınız? Sohbetler zor olabilir. Katılmaktan kaçıyor musunuz? Takip edebiliyor musun? Ne söyleyeceğinizi bilmediğiniz amacıyla bir tartışmanın ortasında ansızın durur musunuz? Kendini yine ediyor musun?

Alzheimer'ın belirtileri
Alzheimer Belirtileri

7) Bir şeyler kaybetmeye mi başladın?

Herkes vakit vakit bir şeyleri hatalı yere koyar, fakat onları yine bulmak amacıyla adımlarınızı izleyebilir misiniz? Buzdolabındaki saatiniz gibi alışılmadık yerlere bir şeyler koyuyor musunuz? İnsanları bir şeyler almakla mı suçluyorsunuz?

8) Karar verirken zorlanıyor musunuz?

Son vakitlerde kötü kararlar aldınız mı? Normalde yapmadığın vakitlerde parayı vermek gibi parayla alakalı problemlar mı yapıyorsun? Sık sık duş alıyor musun? Kendinize daha az mı bakıyorsunuz? Yanlış hava amacıyla mi giyiniyorsun?

9) Asosyal mi oldunuz?

İşteki projelere yinedan ölçekleniyor musunuz? En sevdiğin hobilerle daha az mı ilgileniyorsun? Motivasyonunuz mu eksik? Kendinizi her vaktinden daha çok televizyon izlerken ya da uyur iken buluyor musunuz?

10) Ruh halinizde farklılıklar mı başladı?

Daha kolay üzülür müsün? Depresif, korkmuş ya da kaygılı mi hissediyorsunuz? İnsanlardan şüpheleniyor musunuz?

Alzheimer İçin Doktora Görünmeniz Gerekebilir

Bu bulguları fark ederseniz, hekiminizle hususşun. Fiziksel ve zihinsel sağlığınızı değerlendirecektir. Tıbbi geçmişinize bakacaklar ve hafızanıza, kolay problemleri çözme yeteneğinize ve düşünme becerilerinize bakan bir zihinsel hal testi yapacaklar. Hem de kan ya da beyin görüntüleme testleri de yapabilirler. Daha sonra sizi bir nörolog (beyin ve sinir sistemi tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor), psikiyatrist, psikolog ya da geriatrist (yaşlıların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor) gibi Alzheimer hastalarında uzmanlaşmış birine yönlendirebilirler.

Ne kadar acele bilirsen o kadar iyi. Tedaviye başlamak semptomları hafifletmeye ve sizi daha uzun vakit bağımsız tutmaya yardımcı olabilir. Hem de daha iyi düzenlemenıza yardımcı olur. Hayat düzenlemeleri yapabilir, mali ve meşru kararlar alabilir ve destek ağınızı oluşturabilirsiniz.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: