Güncel
Yükleniyor...

Çocuğunuzu eğitirken dikkat edilecek noktalar çocuğun şahsi gelişimi amacıyla mühimdir. İleride çocuğunuzun davranışını belirleyecek en mühim yaş grubu okul öğrenci eğitimdir. Bir aile çocuğuna lüzumlu olan dikkatyi ve sevgiyi verilen prosese her çocuk gelişimini olumlu yönde tamamlar. Ebeveyn olarak çocuğumuzu iyi yetiştirmek amacıyla lüzumlu olan bütün verileri okumalı ve düşünce sahibi olmalıyız.

Çocuk Eğitirken Dikkat Edilmesi Gerekenler


1) Çocuğunuzla Bir Yetişkinmiş Gibi Etkileşim Kurun

Çocuğunzla etkileşim kurarken ona yaşından itibaren çok khadise sözcükler söylemek yerine erişkin bir kişimiş gibi etkileşim kurun. Çünkü bir çocuğa sıksık çocuk gibi davranırsak ve davranışlarını da problem yapmazsak çocuk her vakit aynı davranışları sergileyecektir. Oysa çcocuklar anne karnından itibaren hususşulan her şeyi duyar fakat kendisi hususşana kadar söylenileni algıladığına dair reaksiyon veremez. Oysa biz biliyoruz ki her çocuk gelişime ve değişime açıktır. Biz ona kelimeleri adet adet ve dürüstçe söylediğimizde ruh halimizi fark ederler. Çoğu vakit yaşına ideal olmayan yani bir büyük kişimiş gibi akıl yürütürler. Bu hiçbir çocuğu yaşından ötürü hafife almama ve onlara gereken önemi verme dşayetlerimizi oluşturmalıdır. Olayları çocukların anlayacağı şekilde değil bulunduğu şekilde anlatın. Emin olun ki manaya ve yorumlama yeteneğine ilerlemiş her çocuk erişkin bir kişi gibi davranır.

2) Çocuğunuza Her Gece Hikaye Okuyunuz

Çocuklara öykü okumak; beyin gelişimini hadiselerın kurgusunu takip eder iken geliştirmek, kendini iyi modellere göre rol alabilmek ve davranmak, kendi yaşamıdan hariç diğer insanların yaşamını husus alabilmek, hadiseler kapsamında gerçekleşen ana düşünce ve genel hususnun anlaşılması tarafınden yararlıdır.

Her gece yatmadan evvelce okunan öykü çocuğun beyninde yer eder. Hatta öykü bitmeden uyuya kalan bir çocuk ertesi sabah vakanın devamı ile dikkatli size birkaç soru sorar. Siz de yanıt vermek ya da anlatmak yerine kitabı çocuğun hatırladığı son yerden itibaren yine okumalısınız. Çünkü biz erişkinler çocuk öykülerini anlatırken ufak ayrıntıları atlamaktayız. Oysa her bir ayrıntı bizim beynimizde yer etmese de çocuğun dikkatsini çekmektedir. Genellikle de betimlemeler ve hadise kurgusu çocuk amacıyla büyük bir heyecan yaratmaktadır. Her gece çocuğunuz uyumadan evvelce öykü okuyarak beyin ve kanaat açısının gelişmesine ve yorumlama gücünün yükselmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu Eğitirken Dikkat Edeceğiniz 5 Kural

3) Çocuğunuzu Arkadaşlarıyla Kıyaslamayın

Çocuğunuzun eksik bulunduğu bir yön ya da özellik var fakat siz bu bozukluğu dostlarıyla kıyaslayarak mı çözüme ulaştırmak istiyorsunuz? Mesela “Sen bu derste başarılı olmadın fakat şu dostın bunda en iyi başarıyı yakalamış, nasıl yapamazsın?” tarzındaki sorular çocuğu incitir. Esasında yaşam iniş çıkışlarla doludur ve bu hadiseler yalnızca erişkinler amacıyla değil çocuklar amacıyla de geçerlidir. Çocuğunuzun eksik tarafı olabilir, birtakım şeyleri diğer çocuklar kadar iyi yapamayabilir. Lakin unutmamanız gereken en mühim şey, çocuğunuz her vakit başarılı olmak mecburiyetinde değil ve o açıkladığınız şeyde başarılı olmak mecburiyetinde değil.

Çocuğu bir diğersıyla kıyaslamak o kıyasladığınız çocuk ile arasının açılmasına ve münakaşalar yaşanmasına yol açabilir. Kim bir diğersıyla kıyaslandığında düzgün etkileşim kurabilir? Burada doğacak ikinci bir hadise bulunmaktadır o da münakaşa ve kavgaların doğmasıdır. Çocuğunuz bu davranışları sık sık yinelarsa gelecekte diğer problemlar de doğabilir.

Problemlere yanıt olarak verilecek en güzel yanıt sözlü hususşmadır. Çocuğunuza başarının önemini anlatırsanız ve nasıl başarılı olacağınız husussu ile dikkatli yardımcı olursanız her türlü bozukluğun üstesinden gelebilirsiniz. Sonuç olarak  hem çocuk kendini yalnız hissetmez hem de siz çocuğunuz ile bu başarıyı yakalamanın bir parçası olursunuz.

4) Çocuğunuzun Her İsteğini Yerine Getirmeyin

Çocuğun her talebini yerine getirmek onu bir bakıma da şımartmak demektir. Neden mi? Her düştüğünde annesi ve babası doğrulusunda kaldırılan çocuk, her istediği alınan çocuk ya da sıksık haklı belirleme edilen ve hiçbir hatalıı yüzüne söylenmeyen çocuk gelişimde sıkıntılar yaşar.

Bir yaşında, üç yaşında ya da on yaşında bir çocuğunuz olsa da onun her istediğini yapıyorsanız gelecekte karşılacağınız muhtemel problemlar şunlardır; çocuğunuzun talebini yerine getirmediğiniz amacıyla size küsebilir, istediği imkan kadar ağlayabilir, sizi tehdit edebilir, sizinle hususşmamayı tercih edebilir. Her türlü davranış da istenilmeyen, sağlıksız bir davranış biçimidir. O durumda bu davranışlardan uzak durmak amacıyla hangi adımları izlemeliyiz?

Çocuğunuz sizden bir şey istediği vakit şayet ki bu heves o anda ya da ideal olmayan bir davranışsa şu sözleri söyleyin; şu an bu talebini yerine getiremeyiz, bu sebeplerden ötürü bu heves hatalı bir hevestir, sağlamak ya da yüksek ses çıkarmak bir talebin yerine gelmesi amacıyla kullanılabilecek bir davranış biçimi değildir. Eğer ki söylediğiniz söze ideal bir jest ve mimik hareketine de uyarsanız işiniz daha khadise olur. Çocuk ebeveynin ciddi ve söylediklerinin gerisinde bir davranış sağladığını görür. İsteğinin yerine getirilmesi amacıyla ekstra rastgele bir çaba sarf etmez ve ağlama ya da yüksek ses çıkarma gibi olumsuz davranışların amacıylae girmez.

Lakin söylemeniz gereken cümleleri söyledikten sonra çocuğunuza kıyamadığınız amacıyla talebini yerin getiriyorsanız hatalı bir tutum amacıylae giriyorsunuz demektir. Uygun olmayan talebi bir kere yerine getirilen çocuk diğer bütün heveslerinde de baskıcı bir tutum sergiler. Bu gibi hallerle karşılaşmamak amacıyla çocuğunuzla sıhhatli bir etkileşim ve doğru davranış sergileyiniz.

5) Çocuğunuzun Arkadaş Kitlesine Dikkat Edin

Çocuğunuzun etkileşim kurduğu dost kitlesi her vakit amacıyla mühimdir. Çünkü her kişi dost çevresinin ortalaması kadardır.

Yanınızda belirleme edilen dostlarınızın davranışlarını ya da sözlerini ne sık sık yine ediyorsunuz? Hemen derhal her birimiz kesinlikle birtakım davranışlarımızı bağımlılık durumuna getirirken bir dostımızı taklit ederek ya da sıksık dostımızla süre geçirerek kazanmışızdır. Öyleyse bir çocuk da dost çevresinden etkilenir ve dostlarının hususştuğu dille hususşur. Her vakit ilerlemeye ve öğrenmeye meraklı olan kitle çocuklardır. Bazı davranışların ve sözlerin hatalı bulunduğunu ayırt edebilir ya da edemezse o davranışları sık sık yinelayabilir. Önce bu davranışların hangi dosttan etkilenip yinelandığı belirleme edilmelidir. Daha sonra hem kendi çocuğunuza hem de bu davranışı sergileyen diğer çocuğa doğruları anlatmalısınız.

Bu içerikle siz ebeveynlere “çocuk nasıl eğitilmeli, çocuk eğitirken nelere dikkat edilmeli, çocuk eğitirken neler yapılmamalı” gibi suallere yanıt vermeye çalıştık. Sizin çocuk eğitme husussu ile dikkatli kanaatleriniz nelerdir ? Sizce çocuklarımızı eğitirken nelere dikkat etmeliyiz ve çocuklarımızı nasıl eğitmeliyiz ? Aşağıdaki yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz...

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: