Güncel
Yükleniyor...

Kilo vermeye gayret gösterirken üstünde durulması gereken bir husus da yağ yakmadır. Yağ yakma, süratli bir netice vermese bile en sıhhatli zayıflama metodudur. Kilo verirken kaslarınızdan bir şey kaybetmemeye yalnızca yağınızdan kaybetmeye özen göstermelisiniz. Yağ yakarak zayıflamak, bir diğer ifadeyle incelerek zayıflamaktır; hem vücudunuzun şeklini daha düzgün duruma getirmek amacıyla hem de sıhhatli bir şekilde kilo sunabilcek amacıyla ilgi etmeniz gereken en mühim ayrıntıdır.

En Kolay Yağ Yakma Yolları


Yağ yakmanın birtakım püf noktalarıyla size sıhhatli kilo vermenin yollarını gösterecek, fit bir bedene sahip olmanız amacıyla birtakım ipuçları vereceğiz. Yağ yakmanın yolları aniden çok başlıkta ele alınabilir:

• Her şeyden evvelce sıhhatli ve sıkı yapılmış bir kahvaltı şarttır. Protein bakımından güçlü, ortamında sıhhatli karbonhidratlar ve sıhhatli yağlar barındıran bir kahvaltı, sizi hem gün süresince ortaya gelme olsılığı olan ani acıkma krizlerinden kurtarır hem de yağ yakma hızınızı artırır. Örnek oluşturması yönünden kahvaltıda tercihinizi, 1–2 dilim tam buğday ekmeği, 1/3 oranında avokado, 2 yumurtalı omlet ve az yağlı sütten hazırlanmış bir kâse yulaf ezmesinden yana ya da 2 adet haşlanmış yumurta, 1–2 dilim tam buğday ekmeği, 3–4 dal maydanoz, tekrar az yağlı beyaz peynir ve 2 adet tüm cevizden yana kullanabilirsiniz.

• Yağ yakmayı amaçlamışsanız, en süratli ve sıhhatli bir şekilde hedefinize ulaşmanızın yolu bol ve derli toplu su tüketmekten geçmektedir. Günlük su tüketiminiz olan 2 litre suya, 1 litre daha ek etmenizde ciddi fayda var. 3 litre suyu tüketirken gün amacıylae yaydığınızdan emin olmalı; yudumlarınızı küçük tutmalısınız. Aksi durumda bir anda midenize inecek çok su, mide ağrılarına yol açabilir. Bütün şunların yanısıra su tüketiminiz belirti edilen ölçüde bulunduğunda, açlık hissiniz de bastırılmış olacaktır.

• Gün ortamında aldığınız protein sayısını da dengelemelisiniz. Günlük tüketilmesi gereken protein miktarı kolaylıkla hesaplayabileceğiniz şekilde, “kilonuz * 0,85”. Örnek vermek gerekirse, 60 kilogram bulunduğunuzu varsayalım. O durumda günlük tüketmeniz gereken protein sayısınız 48 gramdır. Eğer gün ortamında aktifseniz, spor yapıyorsanız ya da fiziksel aktiviteleriniz çok çokysa; kilogram başına 1 gram tüketebilirsiniz. Proteinler yaşamsal döngünün en fonksiyonel parçalarından bir adetsidir ve yeterli miktarda alınması halinde hem kaslarınızı korumaya yardımcı olur hem de açlık hissinizi bastırır.

En Kolay Yağ Yakma Yolları
Yağ Yakımı

• Kilo vermek isteyenlerin en sık düştüğü yanlışlardan biri de karbonhidrat alımını tamamiyle ve ani bir şekilde kesmektir. Vücut günlük olarak belirli miktarda karbonhidrata gereksinim duyar. Karbonhidrat sayısının size en ideal olanını, “kilonuz * 0,3” ile hesaplayabilirsiniz. 60 kilogram bulunduğunuzu varsaymıştık; o durumda almanız gereken en az  karbonhidrat miktarı, 18 gramdır. Eğer fiziksel aktiviteleriniz çok ise bu miktarı 1,5 kat artırabilirsiniz. Tıpkı diğer yiyeceklerde bulunduğu gibi karbonhidrat alımı amacıyla besin seçimi yaparken, sıhhatli karbonhidratlar aldığınızdan emin olmalısınız. İçerisinde sıhhatli karbonhidrat barındıran birtakım besin kümeleri şöyle: mercimek, esmer pirinç, meyve ve sebze.

• “Yağ yakarken yağlı bir şey tüketilmez” demek tam manasıyla aslında uzak bir söylemdir. Vücut sıhhatli yağlara da gereksinim duyar; çiğ badem, çiğ fındık ya da ceviz, tereyağı gibi. Sağlıklı yağlar da diğerları gibi yağ yakma sürecinizi hızlandıracaktır.

• Yağ yakmakla beraber ödem atmak da istiyorsanız, derli toplu Aralıklarla yeşil çay tüketmelisiniz. Kahveden daha az kafein sahibi olan yeşil çay, yağ yakma sürecinizi hızlandıracaktır.

• Kilo vereceğiniz vakit birtakım hallerde dışarıdan ek takviyeler almanız gerekebilir; şunlar kilo vermek amacıyla değil, sıhhatli kilo vermek amacıyla gereklidir. Dışarıdan takviye alabileceğiniz en mühim şey Omega 3 yağ asitleridir. Omega 3 yağ asitleri beden doğrulusunda üretilmezler ve üretilmemelerine karşın beden buna gereksinim duymaktadır.

• Yağ yakma sürecinizin destekleyicisi olacak derli toplu bir egzersiz uygulaması hazırlamalısınız. Siz egzersize başladığınızda ilk olarak karbonhidratlar enerji olarak vücudunuz doğrulusunda harcanır. Sırasıyla proteinler ve yağlar şeklinde devam eden bir proses işler. Önemli olan egzersiz gerçekleştirme değil, derli toplu egzersiz gerçekleştirmetır. Eğer netice göremiyorsanız, kaçırdığınız yer burası olabilir.

• Düzenli lif tüketmeye ve baharatların gücünden faydalanmaya özen gösterin. Baharatlar ve lifler yağın depolanmasına engel olurken, metabolizmanızı hızlandırarak daha süratli yağ yakmanıza da yardımcı olur.

Yağ yakma yollarından olasıysa tamamını uygulamaya özen göstermeli; kendinize bu sürecin daha iyi netice vermesi amacıyla vakit vermelisiniz. Sabırlı ve istikrarlı bir şekilde bu adımları uygulamaya devam ederek, hayal ettiğiniz fit bedene sahip olabilirsiniz.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: