Güncel
Yükleniyor...

 

Gündelik hayatta nereden duyduğumuzu bile bilmediğimiz birtakım şarkılar dilimize takılabiliyor. Uzun vakittir çözüm aranan bu sorunda dile dolanan şarkıyı bulmak Google ile bundan sonra olası oldu. İlk olarak İngilizce konuşarak dile dolanan şarkıları bulmak olası olsa da gelişen dönemlerde toplam 20 dil amacıyla bu düzenin aktif olacağı biliniyor.

Mırıldanarak Şarkı İsmi Bulmak


Google doğrultusunda geride bıraktığımız zamanlarda “Song stuck in your head” başlığıyla paylaşılan blog yazısı büyük ilgi görmeyi başardı. Bütün dünyanın resmen ortak bozukluğu olan ve insanları deliye çevirebilen dile dolanan şarkıyı bulamama bozukluğu bu özellik ile beraber tarihe karışacak gibi görünüyor. İnsanların yalnızca mırıldanarak şarkıları bulmalarını sağlayacak sistem ayrı bir program olarak duyurulmayacak. Bunun amacıyla telefonlarınızdaki Google programsında konuşma butonuna basarak şarkıları mırıldanmaya başlayabilirsiniz. Gelişmiş bir suni zeka altyapısının geliştirildiği bu sistemde sizler de ismini tam hatırlamadığınız, fakat sözlerinin bir bölümünü mırıldanabildiğiniz şarkıların ismini meydana çıkartabileceksiniz.

Mırıldanarak Şarkı İsmi Bulmak

Google doğrultusunda paylaşılan yukarıdaki videoda da tam olarak bu özellikten bahsediliyor. Videoda insanların ıslık çalarak ya da şarkı sözlerini mırıldanarak müziklerin adlarını aradığını görebilirsiniz. Bunun amacıyla sizin yapmanız gereken şey Google programsına gelerek “What is this song?” cümlesini kurduktan sonra şarkıyı mırıldanmak. Gelişmiş suni zeka sizin amacıyla şarkıyı bulmaya çalışacaktır. Şuana kadar gerektiğince başarılı işlere imza atan bu özelliği kullanmak amacıyla güncel bir Google programsına sahip olmanız gerekmekte. Hem de bu özelliği yalnızca Android değil, iOS cihazlarınızda da problemsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Şuanda toplam 20 dil amacıyla aktif edilen bu özelliğin gelişen dönemlerde çok daha çok dil amacıyla gelmesi bekleniyor. Her geride bıraktığımız gün bu sistem amacıyla sunia zekanın daha da geliştirildiği de Google doğrulusunda paylaşılan blog yazısında yer almakta. Bu sayede gelişen dönemlerde şarkıları mırıldanarak daha net bir sonuçla bulmamız olası olabilir. Sizler de bu özelliği kullanmak amacıyla Google programsında sesli asistan ile konuşma özelliğini açarak “What is song?” cümlesini kurduktan sonra aklınızdaki şarkıyı mırıldanabilirsiniz. Genellikle çok dinlenen şarkıları basit bir şekilde bulabilen bu özellik yardımıyla insanlar bundan sonra bunun amacıyla YouTube ya da arama motorlarına anlamsız kelimeler yazma çilesinden de kurtulabilir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: