Güncel
Yükleniyor...

Günümüzde "sosyal medya hesabı olmayan insan" var mıdır acaba? Bu soru çok mühim. Çünkü milyonlarca kullanıcıya ev sahipliği icra eden sosyal medya şirketleri her yıl cirolarını artırırken, bu vaziyet kullanıcılar için pek de aynı olmuyor. Sosyal medya bağımlılığından kurtulmak artık daha da mühim bir hâle geliyor. Çünkü birçok insan zamanını verimsiz geçirmekten şikâyetçi. Bakıldığında, sosyal medya bağımlılığı mevzusundan birçok insan dert de yanıyor. Ancak harekete geçmek için pek aksiyon alınmıyor şeklinde. Bu şeklinde durumların önüne geçebilmek için, bazı müessir yollar da yok değil. Bu içeriğimizde sizlerle, sosyal medya bağımlılığından kurtulmak için yapılabilecek birtakım önerileri, naçizane olarak paylaşıyor olacağız.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Sosyal medya, insanların kendi hayatları ile alakalı paylaşımlarda bulunabildiği, resim yada video şeklinde multimedya ögelerini paylaşabildiği bir dünya. Ancak bu dünya, uçsuz bucaksız. Çünkü yapılabilecek şeylerin pek de sınırı yok. Facebook'ta bir paylaşım yapıp, derhal Instagram'a girip resim yükledikten sonra, Twitter'da mevcut gündemi değerlendiren bir yorumda bulunabilirsiniz.

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

İşin aslı şayet ki, bu şeklinde mecralardan "çıkış yapmak" size de (birçokları şeklinde) olası gelmiyor ise, maalesef siz de bir sosyal medya bağımlısı olabilirsiniz. Ancak korkmayın, şundan dolayı sosyal medya bağımlılığından kurtulmanın yolları da yok değil. Dilerseniz şimdi, sosyal medya bağımlılığından kurtulmak için yapılması ihtiyaç duyulan bazı önerileri sizler için sıralıyor olacağız. Gelin hep beraber, bu listeye bir göz atalım. Hazır mısınız? O vakit, derhal başlıyoruz... Kahvenizi unutmayın.

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

1) Zamanınızı Kontrol Edin

Sosyal medyaya girdiğiniz vakit, mesela YouTube'daki gülünç kedi videoları üstüne aramalar yaparken, kendinizi kaybediyor olabilirsiniz. Bu yüzden, kendinize kati ve katı kurallar belirlemenizde yarar var. Bu önerilerden biri de, tarihi test etmektir. Böyle olunca, muayyen bir vakit sonra, sosyal medya hesaplarından çıkış yapmanız daha kolaylaşacaktır.

Aslında kendinize bu yönde laf de verebilirsiniz. Ancak adamın kendi haline verdiği sözlerden, cayması pek de zor olmuyor olsa gerek. Bu yüzden bir kâğıt kalem alarak, kendinize sosyal medyada geçirilecek vakit skalası şeklinde bir şablon belirleyip, günün muayyen vakitlerinde sosyal medya hesaplarınızı check edebilir sadece akabinde belirlenen bu tarihi doğru kullanmayı da ihmâl etmemelisiniz.

2) Kazanacaklarınızı Bir Düşünün

Evet, bu çok mühim bir madde. Çünkü sosyal medya bağımlılığı gittikçe üzücü ve daha da oldukça yaşanmış olan bir olgu hâline gelmeye başladı. Kendinize şu suali sorun, acaba sosyal medya hesaplarımı kullanarak ne kadar bu durumdan yarar görüyorum ki? Eğer, cevabınız negatif yönde ise, kaybettiklerinizin bir hesabını da yapmalısınız artık. Öyle değil mi?

Çünkü, sosyal medyada geçirdiğiniz tarihi, kendinize yarar sağlayacak, kazanabileceğiniz verimliliği maksimize edebilecek halde kullanırsanız, kaybettiklerinizin de daha süratli ve doğru halde farkına varabilirsiniz. Bu yüzden, sosyal medya kullanarak ne denli zaman kaybı yaşadığınızı iyi bir halde tahlil etmenizde yarar vardır. Direkt ve derhal bırakın demiyor elbet hiç bir kimse. Ancak doğru zamanlama ile kullanarak, öteki vaktinizi de verimliliğiniz üstünde çalışarak, kaybettiklerinizi iyi mi geri alabileceğinizi, anlatmaya çalışıyoruz. Lütfen, bizlere kızmayın arkadaşlar.

sosyal medya bağımlılığı

3) Özgüven ve Özsaygınızı Geri Kazanın

Gerçekçi olalım, Instagram filtreleri olmasa, acaba bu kadar insan tekrar de o pozları verebilir miydi? Bilemiyoruz... Her şeyin başında, kendini sevmek ve kendine, kendi özüne hürmet duymaktan geçiyor. Çünkü birçok insan kendi hâlinden, varlığından, görüntüsünden memnun olmadığı için, sosyal medyanın düzmece mutluluğu ile doyum olmaya çalışıyor.

Ancak bunun doğru bir yol olmadığını, bu işin sonunun ise hiç bir vakit gelmeyeceğinin farkına varmak gerekiyor. Bu yüzden, kendinizi sevmek için kendinize de zaman ayırmayı aklınızdan çıkarmayın lütfen. Facebook'taki beğeni sayısı, Instagram'dan aldığınız yorumlar, sizin karakterinizi hiç belirlemez. Gerçek dünyada statü sahibi olmak ya da itibar kazanmak için, kendinizin kendinize olan saygısının daha mühim ve olması ihtiyaç duyulan bulunduğunun bilincinde varmalısınız. Siz birsiniz, siz özelsiniz ve siz farklısınız. Bu dünyaya örneksiz bir fert olarak geldiğiniz ve bir kopya olarak ölmemeniz gerektiği ile ilgili, güzel bir laf vardı... Gerçekten de doğru geliyor kulağa, o şekildeki değil mi? Bizce o şekildeki açıkçası.

4) Çevrenizi Değiştirin ve Sosyal Olun

İnsanların bir çok sosyal medyadan dost edinmek için, bu dünyaya merak salıyor. Yani reel dünyada edinemediği çevreyi, sosyal medyada edinmek istediği için, vaktini ve saatlerini hatta gününün tamamını bu internet sayfalarında harcıyor. Bu yüzden, sosyal medya bağımlılığından kurtulmak için, reel dünyanızda bir muhit yaratmanızda yarar var. Bu konum, sosyal medyaya olan bağımlılığınızı yavaş yavaş, derhal olmasa da, azaltacaktır. Bu yüzden siz de, normal hayatınızdaki çevrenizi değiştirmeye ve bunun faydalı, sağlıklı ilişkiler kurabileceğiniz, karşılıklı söyleşi edebileceğiniz insanlardan oluşmasına itina gösterin. Sadece birazcık efor gerekiyor.

5) Kendinize Özel Bir Hobi Bulun

Birçok sosyal medya bağımlısı insan, maalesef ki değişik bir uğraşı olmadığı için, vaktinin büyük bir bölümünü bu sitelerde harcamaktadır. Bu yüzden, kendinize tertipli olarak yapmanız ihtiyaç duyulan ve mevcut yetenekleriniz ile ahenkli olan bir hobi bulabilirsiniz. Böylelikle, hobinize de vakit ayırmanız gerekeceği için, vaktinizin tümünü sosyal medya hesaplarınızda beğeni kovalayarak yada "bu paylaşım acaba kaç beğeni alır," gibi evrendeki en mühim sorunları sorgular şeklinde üstüne düştüğünüz sorular yerine, kendinizi hobiniz üstüne iyi mi geliştirebileceğiniz şeklinde daha kıymetli fikirleri düşünürken bulacaksınız.

Vaktinizi kıymetli kılın, kısıtlı zamanınızı sağlıklı yaşayın. Bunun için ise, bu sosyal medya dünyasında her gün zaman geçirmek yerine, sizi kıymetli kılacak ve mevcut değerinizin ivmesini artıracak aktivitelere de zaman ayırın. Siz başladığınız işi yarım bırakacak, yüreksiz bir insan değilsiniz. Öyle değil mi? Bu birazcık sert motivasyon kisvesi altında değerlendirilebilecek bir cümle olsa da, siz bunu yapabilirsiniz.

Açıkçası, sosyal medya bağımlılığından kurtulmak bir günde olacak bir fiil olmayabilir. Bunun herkes farkındayız. Ancak bilirsiniz, inanmak başarmanın yarısıdır derler. Bu yüzden, kendinizi bu yönde kati aksiyon almaya iterseniz, bunu başarırsınız da. Bu bağlamda, şayet ki sosyal medya bağımlılığı üstüne sizlerin de söyleyecek bazı sözleriniz var ise, aşağıda yer edinen yorum kısmı ile, bu mevzuyu okuyan öteki ziyaretçilerimiz ile, kıymetli görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: