Güncel
Yükleniyor...

 

Vajinismus kadınlarda en çok görülen cinsel sorunlardan biridir. Ülkemizde ve Uzak Doğu ülkelerinde, Batı ülkelerine oranla çok daha yaygındır. Her yüz kadından ikisinde rastlanan bu problem teşhis edildiğinde oldukça kısa bir süre içerisinde tedavi edilebilir. Tedavi gerçekleşmeyen vajinismus hastalığı eşlerin birbirinden uzaklaşmasına sebep olarak boşanmaya kadar ulaşan ciddi ailevi problemlere yol açabilir. Ancak bu sorunun çözümü oldukça basit. Bursa vajinismus alanında hizmet veren Abdullah Gürleroğlu ile iletişime geçerek sorununuzu oldukça kısa bir süre içerisinde çözüme kavuşturabilirsiniz.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, bir kadının cinsel olarak ilişkiye girmek istemesine rağmen iradesinin dışında olarak, cinsel ilişkiye girememesi şeklinde tanımlanır. Kadın ilişki esnasında kendini kasar ve birleşmeyi engeller. Kadınlarda vajinanın dar veya küçük olması ile asla ilgisi bulunmayan bu hastalık, ilişki esnasında istemsiz olarak kasılma halidir.

Esnek ve aynı zamanda kaslı bir yapıya sahip olan vajinada bulunan kaslar kontrolsüz olarak daralır ve cinsel ilişkiyi önler. İstem dışı kasılmalar yalnızca vajinada gerçekleşebildiği gibi bütün vücutta da görülebilir. Vajinismus hastalığı olan kadınlar genelde bacaklarını kapatarak ilişkiye izin vermez.

Vajinismus Çeşitleri

Vajinismus, kadının cinsel hayatının hangi döneminde ortaya çıktığına göre sınıflandırılır. İlk defa cinsel ilişkiye giren kadınlarda görülebileceği gibi cinsel hayatı yolunda iken sonradan vajinismus sorununa yakalanan kadınlarda görülebilir.

Buna göre hastalık; sekonder vajinismus ve primer vajinismus şeklinde ikiye ayrılır. Hastalık hangi tür olursa olsun tedavisi oldukça basittir. Bunun için, Bursa cinsel terapi uzmanı Abdullah Gürleroğlu'ndan randevu alarak kısa sürede tedavi olabilirsiniz.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus nedenleri yapısal ve psikolojik olmak üzere ikiye ayrılır. Fakat hastalığın yaklaşık %90'ı psikolojik sebeplere bağlı olarak gelişir.

Genellikle hastalığın altında yatan psikolojik nedenler şunlardır;

  • İlk gece korkusu, kızlık zarı ve cinsellik gibi konular için kadının çevresinden duyduğu abartılı ve çoğunlukla yanlış bilgiler bilinçaltına yerleşir. Bu durum kadının cinsel ilişkiye girmesini engeller.
  • Kadının ilk ilişkisi esnasında çok acı çekmesi, kanamasının olması, ilişkiye zorlanması veya tecavüze uğraması gibi durumlar ilerde vajinismusa neden olabilir.
  • Kadının cinsel istismar, taciz veya tecavüze uğraması gibi durumlar da ileride cinsel ilişkisini engelleyebilir.
  • Kadının kendisini yetersiz ve umutsuz hissetmesi, stres ve yüksek kaygılara sahip olması durumu de vajinismus hastalığının nedenleri arasında yer alır.
  • Bu nedenler genellikle vajinismusa sebep olabilir. Ayrıca vücudunu beğenmeyen kadınlarda da bu durum gözlemlenebilir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus %100 olarak tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kadının problemi kabullenmesi ve bununla yüzleşmesi tedavinin olumlu yönde başarısını etkiler. Kişinin tedavi olmayı arzulaması ve negatif düşünceleri atabilmesi için alanında uzman ve tecrübeli hekimlerden destek alması gerekir. Çoğu zaman jinekolog bu hastalığın tedavisinde tek başına yeterli olmaz. Jinekolojik muayene, hastalığın ilk aşamasında herhangi bir yapısal sorun olup olmadığının anlaşılması için yapılır.

Daha sonraki aşamalar uzman bir psikolog tarafınca gerçekleştirilmelidir. Sizler de bu problemden kolayca kurtulmak istiyorsanız, cinsel terapi, panik atak, Bursa evlilik terapisi ve vajinismus alanlarında hizmet sunan uzman klinik psikolog Abdullah Gürleroğlu ile iletişime geçebilirsiniz. Randevu ve iletişim işlemleri için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: